Рішення
від 27.12.2012 по справі 5027/862/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" грудня 2012 р. Справа № 5027/862/2012.

За позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок-2", с. Цурень, Герцаївський район, Чернівецька область

до відповідача сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок", с. Турятка, Глибоцький район, Чернівецької області

про визнання договору дійсним та визнання права власності

Суддя Гурин М.О.

Представники :

від позивача -Ботлунг А.В.., представник за довіреністю від 25.08.2012 р.

від відповідача -Комерзан З.Д., ліквідатор

СУТЬ СПОРУ: сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" звернулось з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" про визнання дійсним договору купівлі-продажу від 01.11.2012 р., згідно якого сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" придбало нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б та визнання за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" права власності на нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до протоколу відкритих (публічних) торгів № 1 від 11.07.2012 р., позивачем оплачено вартість нежитлової будівлі, 01.11.2012 р. було укладено договір купівлі продажу в простій письмовій формі та складено акт приймання-передачі, однак позивачу не вдається зареєструвати в Глибоцькому РБТІ, оскільки спірний договір потребує нотаріального посвідчення, а ліквідатор сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок", в свою чергу, ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо нотаріального посвідчення зазначеного договору.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 23.11.2012 р., справу до розгляду в судовому засіданні призначено на 04.12.2012 р.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 04.12.2012 р. розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 11.12.2012 р.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 11.12.2012 р., у зв'язку з неявкою представника відповідача, розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 25.12.2012 р.

У судовому засіданні 25.12.2012 р. оголошено перерву до 27.12.2012 р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги позивача визнав в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив таке.

На відкритих (публічних) торгах, що відбулися 11.07.2012 р. сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" придбано майно підприємства-банкрута сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок", а саме: нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б.

Відповідно до протоколу відкритих (публічних) торгів №1 від 11.07.2012р. позивач повністю оплатив вартість придбаного майна підприємства-банкрута в розмірі 100 320,00 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень №329 від 25.11.2012 р., №361 від 27.07.2012 р., №378 від 31.07.2012 р., №404 від 10.08.2012 р., №1368 від 03.08.2012 р., №233 від 18.06.2012 р. (а.с. 23-28).

З урахуванням протоколу відкритих (публічних) торгів №1 від 11.07.2012р. 01.11.2012 р. між сторонами укладено договір купівлі-продажу в простій письмовій формі.

За умовами даного договору Продавець відповідно до протоколу біржових торгів №1 від 11.07.2012 р., продає, а Покупець купує: нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б (п. 1.1. одговору).

В п. 3.1. договору зазначено, що кошти за майно Покупцем повністю оплачені.

У відповідності до п.п. 4.1., 4.2. договору Продавець зобов'язаний передати продане майно за актом приймання-передачі, а Покупець зобов'язаний повністю розрахуватися за придбане майно.

Згідно з актом приймання-передачі від 01.11.2012 р. сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Світанок" передало, а сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" прийняло нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б.

В свою чергу даний договір позивач не може зареєструвати в Глибоцькому КР БТІ та стати повноцінним власником майна, оскільки даний договір потребує нотаріального завірення, а ліквідатор ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема вказаною статтею закріплено, що правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Згідно з статтею 657 Цивільного кодексу України визначено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Відповідно до пункту 5 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. №671 , державній реєстрації підлягають правочини, зокрема, договори купівлі-продажу, міни земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна і така реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до Державного реєстру правочинів одночасно з його нотаріальним посвідчення (пункт 6 вказаного Тимчасового порядку).

Пунктом 9 зазначеного тимчасового порядку встановлено, що дата та час внесення відповідного запису до Державного реєстру правочинів вважається датою державної реєстрації правочину.

Відповідно до частини 1 статті 368 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до положень статті 220 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Отже, визнання судом договору дійсним можливо при наявності наступних умов:

- домовленості сторін щодо усіх істотних умов договору;

- повного або часткового виконання договору.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, тобто вказаний договір має бути нотаріально посвідчений.

Договір купівлі-продажу від 01.11.2012 р. містить всі істотні умови, досягнення згоди щодо яких необхідно під час укладення такого виду договорів, що не заперечується сторонами

Стосовно виконання договорів слід зазначити, що відповідно до положень статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач виконав свої зобов'язання за договором та на підставі акту приймання-передачі передав майно позивачу, який в свою чергу сплатив певну грошову суму, що підтверджується пунктом 3.1. договору купівлі-продажу та копіями платіжних доручень.

Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

Поряд з цим, частиною 3 статті 640 , частиною 1 статті 210 Цивільного кодексу України встановлено, що договір який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а у разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації -правочин є вчинений з моменту його державної реєстрації.

Разом з тим, Законом "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України" внесено зміни до Цивільного кодексу України , зокрема, в частинах 2, 3 статті 182 Цивільного кодексу України виключено вимогу про державну реєстрацію правочинів щодо нерухомості, виключено в частині 1 статті 657 Цивільного кодексу України слова щодо державної реєстрації правочинів, а частина 3 статті 640 Цивільного кодексу України викладена в такій редакції, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня його посвідчення.

Цей Закон за № 1878 від 11.02.2010 р. набрав чинності з моменту його опублікування, але деякі його положення запроваджені з 01.01.2012, а Законом № 4152 від 09.12.2011 р. внесені зміни до Закону "Про внесення змін до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів України" щодо набуття чинності окремих його положень.

Крім того, на виконання Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 22.06.2011 №703 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" , яка набрала чинності з 01.01.2012 р., пункти 25, 26 якого передбачають, що проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є правонабувач (правонабувачі), сторона (сторони) правочину, відповідно до якого виникло право власності та інше речове право, для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності на нерухоме майно, а пункт 27 цього Порядку передбачає, що документом, який підтверджує, зокрема, права власності на нерухоме майно є укладений у встановленому порядку договір, предметом якого є нерухоме майно. Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень не передбачає обов'язку надання витягу з Державного реєстру правочинів для реєстрації за покупцем права власності на нерухоме майно.

Із матеріалів справи слідує, що відмовляючись нотаріально посвідчити, укладений з Позивачем договір купівлі-продажу, Відповідач порушує закріплене Конституцією і Цивільним кодексом України право власності Позивача на придбане за договорами майно, а згідно частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Таким чином, оскільки під час укладення договору купівлі-продажу від 01.11.2012 р. сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов договору та зобов'язання за договором виконані сторонами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судові витрати слід віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати дійсним договір купівлі-продажу від 01.11.2012р. укладений між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Світанок", згідно якого сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" придбало нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б.

3. Визнати за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колосок-2" (с. Цурень, Герцаївський район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 31898957) право власності на нежитлову будівлю "майстерня тракторної бригади" літ. А, площею 832,7 кв.м., літ. "Б" склад площею 39,5 кв.м. за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Турятка, вул. Бригадна, 21-Б

4. Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" (с. Турятка, Глибоцький район, Чернівецької області, код 03801195) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок-2"(с. Цурень, Герцаївський район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 31898957) 2 682,50 грн. судового збору.

Повне рішення складено 27.12.2012 р.

Суддя М.О. Гурин

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення27.12.2012
Оприлюднено27.12.2012
Номер документу28273532
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5027/862/2012

Рішення від 27.12.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 04.12.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 23.11.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні