Ухвала
від 03.12.2012 по справі 2а-1670/5687/12
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2012 р.Справа № 2а-1670/5687/12 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ТОВ "Кречет" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2012р. по справі № 2а-1670/5687/12

за позовом ТОВ "Кречет"

до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасої втрати працездатності

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ "Кречет" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення №184 від 08 серпня 2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 7085,79 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2012р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

ТОВ "Кречет", подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2012р. , ухвалити нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення заступника директора виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 08.08.2012р. №184 про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 70859,79грн. до ТОВ «Кречет».

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю доповідача , перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції було встановлено, фахівцем КРВ Фонду згідно проведена перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2012 року у ТОВ "Кречет", за результатами якої складено акт від 02 серпня 2012 року .

Перевіркою, крім іншого, встановлені наступні порушення:

- допомога по тимчасовій непрацездатності виплачувалася за рахунок коштів Фонду після встановлення групи інвалідності, що є порушенням статті 27 та частини другої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (неправомірні витрати склали 597,93 грн.);

- перші п'ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з

нещасним випадком на виробництві, оплачувалися за рахунок коштів Фонду, а не за рахунок підприємства, що є порушенням статті 27 та частини другої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (неправомірні витрати склали 597,93 грн.);

- путівка на санаторно - курортне лікування видана застрахованій особі без квитанції про часткову оплату її вартості, що є порушенням пунктів 4.13 та 4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно - курортного лікування, що оплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду № 12 від 25 лютого 2009 року (неправомірні витрати склали 3 528,00 грн.).

Загальна сума неправомірних витрат склала 4723,86 грн.

За результатами перевірки виконавчою дирекцією Фонду винесено рішення № 184 від 08 серпня 2012 року про перерахування до бюджету Фонду 7085,00 грн., із яких: 4723,86 грн. - сума неправомірних витрат, 2361,93 грн. - фінансова санкція в вигляді штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що встановлені перевіркою порушення підтверджені матеріалами справи , тому визначення суми неправомірних витрат та застосування штрафних санкцій при винесенні рішення № 184 від 08 серпня 2012 року є правомірним та обґрунтованим.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволені позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року №2240-ІІІ (далі - Закон України №2240) страхувальник це роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону; особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону. Страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України №2240страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Статтею 27 Закону №2240-ІІІ передбачено, що страхувальник має право:

- брати участь в управлінні Фондом через своїх представників у складі правління Фонду та правлінь відділень Фонду;

- брати участь у підготовці пропозицій щодо визначення розміру страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

- отримувати в органах Фонду безоплатно інформацію про порядок використання коштів Фонду;

- на отримання інформації про результати проведення перевірки використання коштів Фонду;

- на фінансування з коштів Фонду фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

- на судовий захист своїх прав.

Страхувальник зобов'язаний:

- надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону;

- вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;

- допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;

- надавати виконавчій дирекції відділення Фонду відомості про матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону в порядку, встановленому правлінням Фонду;

- у разі порушення провадження у справі про банкрутство повернути Фонду страхові кошти, зараховані на окремий рахунок.

Частиною другою статті 35 Закону №2240-ІІІ встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перевіркою встановлено, що працівнику позивача гр. ОСОБА_4 виданий листок непрацездатності № 016037 на період хвороби з 06 вересня 2011 року по 15 вересня 2011 року, в якому зазначено про встановлення гр. ОСОБА_4 МСЕК другої групи інвалідності з 13 вересня 2011 року.

Зазначений листок непрацездатності оплачений за рахунок коштів Фонду по 15 вересня 2011 року.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов висновку, що листок непрацездатності № 016037 підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду лише по 12 вересня 2011 року включно, оскільки група інвалідності встановлена з 13 вересня 2011 року, тому віднесення відповідачем виплати в сумі 597,93 грн. по листку непрацездатності № 016037 за період з 13 вересня 2011 року по 15 вересня 2011 року до неправомірних витрат є обґрунтованим, що також не заперечується позивачем, тобто ці витрати не приймаються до заліку та відшкодовуються за рахунок страхувальника.

Згідно зі статтею 47 Закону №2240-ІІІ для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Постановою правління Фонду № 12 від 25 лютого 2009 року затверджено Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно - курортного лікування, що оплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Порядок № 12).

За рахунок коштів Фонду здійснюється закупівля путівок до санаторно-курортних закладів, розташованих на території України.

Пунктом 4.1 Порядку № 12 передбачено, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма № 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27 грудня 1999 року № 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)").

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Кречет" отримало від Фонду путівку №222657 в ДП "Клінічний санаторій "Хмільник" вартістю 5040,00 грн.

Вказана путівка придбана за рахунок коштів Фонду і згідно з накладною № 0082 від 18 жовтня 2011 року передана позивачу за довіреністю.

Путівка виділена ТОВ "Кречет" застрахованій особі гр. ОСОБА_3 з частковою оплатою 30%, що становить 1512,00 грн.

При цьому , перевіркою виявлено, що часткова оплата за путівку згідно із заявою гр. ОСОБА_3 утримана з його заробітної плати за грудень 2011 року.

Пунктом 4.13 Порядку № 12 передбачено, що часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника.

Згідно з пунктом 4.14 Порядку № 12 за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається.

Всупереч наведеним вимогам Порядку № 12 позивач видав путівку застрахованій особі до санаторно - курортного закладу в той час, коли часткова оплата за путівку внесена не була (термін заїзду по путівці становив з 11 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року). Лише 13 грудня 2011 року платіжним дорученням № 3953 (а.с.21) позивач перерахував на розрахунковий рахунок Фонду часткову оплату за путівку в сумі 1 512,00 грн. (а.с. 21).

Відповідно до пункту 6.2 Порядку № 12 сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, в тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Частиною першою статті 30 Закону № 2240-ІІІ визначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку , що сума витрат Фонду за путівку, яка видана з порушенням Порядку № 12, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника, а на суму неприйнятої до заліку вартості путівки нараховується 50 % штрафу.

Таким чином, відповідачем правомірно визначено суми неправомірних витрат в розмірі 4723,86 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 2361,93 грн. та прийнято відповідне рішення № 184 від 08 серпня 2012 року.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо відмови позивачу у задоволення вимоги.

Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ТОВ "Кречет" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2012р. по справі № 2а-1670/5687/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г. Судді (підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 10.12.2012р.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.12.2012
Оприлюднено28.12.2012
Номер документу28284682
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1670/5687/12

Ухвала від 03.12.2012

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

Ухвала від 08.11.2012

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

Постанова від 27.09.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 03.09.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 03.09.2012

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні