ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.12.12 р. Справа № 31/110пн
Господарський суд Донецької області у складі Головуючого судді Сковородіної О.М., судді Бокової Ю.В., судді Соболєвої С.М.
при секретарі судового засідання: Стасюк О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність від
від відповідача: не з'явився
у справі за позовом: ОСОБА_2 м. Маріуполь
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс», м. Маріуполь
про зобов'язання виплатити вартість частини майна, пропорційної долі ОСОБА_2 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс»
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс» про зобов'язання виплатити вартість частини майна, пропорційної долі ОСОБА_2 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс».
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ним була направлена заява про вихід зі складу учасників товариства, на адресу відповідача, 05.07.2010р., рішенням загальних зборів учасників (засновників) товариства від 23.08.2010р. заява позивача була задоволена, та прийняте рішення, зокрема, про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників (засновників) товариства з виплатою вартості частки майна в статутному капіталі товариства, пропорційно її частці. Проте, до теперішнього часу ТОВ «Агат - Плюс» не здійснило виплати ОСОБА_2 вартості її частки, пропорційно частині внеску до статутного капіталу товариства.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що на час звернення позивача до суду з даним позовом, йому була виплачена частка, у встановленому законом порядку та розмірі, що свідчить про виконання товариством своїх зобов'язань щодо розрахунку з учасником (засновником) товариства, що вибув.
18.10.2011р. від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій останній просив зобов'язати ТОВ «Агат-Плюс» виплатити йому як учаснику, що вибув, вартість частини майна товариства, пропорційно долі позивача в розмірі 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс», виходячи з дійсної (ринкової) вартості майна товариства.
Суд приймає заяву позивача від 18.10.2011р. до розгляду, як остаточно заявлені позовні вимоги, в порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України.
В письмових поясненнях від 03.11.2011р. відповідач вказував, що рішення про виплату позивачу вартості майна в зв'язку з його виходом зі складу учасників (засновників) товариства, виходячи з ринкових цін, загальними зборами товариства не приймалось. У заяві про вихід зі складу учасників від 05.07.2010р. позивач не заявляв вимог про виплату вартості його долі, як учасника, що вибув, виходячи з ринкової вартості нерухомого майна, яке належить ТОВ «Агат- Плюс».
11.11.2011р. через канцелярію суду від позивача надійшла заява, зі змісту якої вбачається, що вартість його долі в статутному капіталі товариства, з урахуванням ринкової вартості майна складає 89092,44 грн. На підтвердження зазначеної суми, позивачем наданий висновок про вартість нежитлового приміщення, розташованого по АДРЕСА_2, викононаго СПД ОСОБА_3 (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності №11921/11 від 27.05.2011р.).
Ухвалою від 23.11.2011р. господарський суд призначив комплексну судову економічну та будівельно-технічну експертизу, для вирішення питання щодо встановлення вартості долі позивача у майні ТОВ «Агат-Плюс», провадження у справі було зупинено.
В подальшому, через канцелярію господарського суду від Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз надійшли матеріали справи з висновком експерта від 25.06.2012р.
Враховуючи викладене, суд ухвалою від 23.08.2012р.поновив провадження у справі №31/110пн.
Після поновлення провадження у справі, від представника позивача надійшли письмові пояснення, зі змісту яких вбачається, що позивач погоджується з експертним висновком, та на його підставі просить суд стягнути на користь позивача вартість частини майна товариства, пропорційно її частки у розмірі 15,86%, що складає 72180,00грн.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив.
Згідно засновницького договору від 05.10.1995р., учасниками ТОВ «Агат - Плюс» є громадяни ОСОБА_4 з часткою у статутному капіталі 20,7%, ОСОБА_5 з часткою у статутному капіталі 15,86%, ОСОБА_6 з часткою у статутному капіталі 15,86%, ОСОБА_7 з часткою у статутному капіталі 15,86%, ОСОБА_2 з часткою у статутному капіталі 15,86%, ОСОБА_8 з часткою у статутному капіталі 15,86%.
Відповідно до положень статуту ТОВ «Агат - Плюс» (зареєстрованого розпорядженням виконкому Маріупольської міської ради народних депутатів №920р від 26.10.1995р.) товариство є правонаступником прав та обов'язків державного підприємства «Фотоательє «Салют» (п.1.1 статуту).
Відповідно до п. 4.3 статуту учасник товариства має вийти зі складу учасників (засновників) товариства, у встановленому законом порядку.
Вищим органом товариства є загальні збори учасників товариства. До компетенції загальних зборів учасників товариства відноситься, зокрема, виключення учасника зі складу товариства. При виході учасника зі складу товариства, йому виплачується вартість частини майна, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства, на дату його виходу (виключення) (п.п. 7.1, 8.1.1 статуту).
05.07.2010р. ОСОБА_2, була складена заява про вихід її зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс», зі сплатою вартості частини майна товариства пропорційну належній частці позивача у статутному капіталі вищевказаного товариства. Вказана заява посвідчена приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_9 05.07.2010р., та зареєстрована в реєстрі за №456.
Вказана заява була особисто вручена позивачем директору відповідача 05.07.2010р.
23.08.2010р. відбулись загальні збори учасників ТОВ «АГАТ-ПЛЮС» (оформлені протоколом №2), на яких було прийнято рішення, зокрема, про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників товариства за власним бажанням, виплатити їй вартість частини майна товариства, пропорційно її частці у статутному капіталі товариства на момент виходу, що складає 15,86% статутного капіталу; виплату провести після затвердження звіту за 2010 рік і в строк до 12 місяців з дня виходу; виплатити ОСОБА_2 частку прибутку, яке одержало товариство в 2010 році, до моменту її виходу.
На виконання прийнятих рішень на загальних зборах учасників товариства від 23.08.2010р., були внесені відповідні зміни до установчих документів товариства, а саме учасниками товариства є: ОСОБА_4 з часткою у статуті товариства в розмірі 39,4630%, ОСОБА_6 з часткою у статуті товариства в розмірі 30,2685%, ОСОБА_5 з часткою у статуті товариства в розмірі 30,2685%.
В подальшому, відповідачем був здійснений розрахунок долі майна позивача, на підставі даних балансу станом на 30.07.2010р., відповідно з даним розрахунком частка позивача складала 1538,50 грн. Даний розрахунок був направлений на адресу позивача 02.08.2011р.
Не погодившись з даними викладеними в розрахунку відповідача, позивач звернувся до суб'єкта оціночної діяльності ФОП ОСОБА_3 з проханням встановити дійсну (ринкову)вартість майна товариства відповідача. Згідно висновку експерта про оцінку вартості нерухомого майна, розташованого по АДРЕСА_2, вбачається, що ринкова вартість нежитлового приміщення АДРЕСА_2 складає 561743,00грн.
На думку позивача, відповідачем були порушені його права та охоронювані законом інтереси, як учасника, що вибув зі складу учасників (засновників) товариства, дані обставини й обумовили звернення ОСОБА_2 до суду з даним позовом.
Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у спосіб та порядок, встановлений договором або законом.
Статтею 10 Закону України „Про господарські товариства" учасники товариства мають право вийти у встановленому порядку з товариства.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документами товариства та законом, вийти у встановленому порядку з товариства.
Статтею 148 Цивільного кодексу України закріплено право учасника вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.
Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Так, відповідно до ст. 54 Закону України «Про господарські товариства», при виході учасника з товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Всі ці норми Закону знайшли своє відображення в розділах 4, 8 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс».
Суд окремо звертає увагу на те, що відповідно до приписів ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» та ст. 145 Цивільного кодексу України передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства належить, зокрема, затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.08р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", вказано, що відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України «Про господарські товариства», учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач дійсно звертався з заявою про вихід зі складу учасників від 05.07.2010р. до ТОВ «Агат - Плюс
Зазначене дає суду підстави вважати, що строк виконання зобов'язання щодо сплати вартості частини майна товариства, пропорційно частці у статному капіталі товариства, ОСОБА_2 в розмірі 15,86% - вже настав, оскільки, як вказано вище, виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Разом з цим, відповідно до Рекомендацій президії Вищого господарського суду України №04-06/83 від 18.06.2009р. кожен учасник товариства має право вимагати здійснення з ним розрахунків, виходячи з дійсної (ринкової) вартості майна товариства. Враховуючи викладене господарський суд може задовольнити клопотання учасника, який вибув (був виключений) зі складу товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, при здійсненні експертного дослідження дійсної (ринкової) вартості основних фондів, нематеріальних активів, довгострокових або поточних активів щодо визначення вартості частини майна, яка підлягає виплаті такому учаснику.
Як зазначалось вище, судом була призначена комплексна судова економічна та будівельно-технічна експертиза, для вирішення питання щодо встановлення вартості долі позивача у майні ТОВ «Агат-Плюс».
За висновком експерта №6443/23/6444/24/6914/25 від 25.06.2012р., вбачається, що дійсна вартість нежитлового приміщення №66а по пр. Металургів, 233 в Іллічівському районі м. Маріуполя станом на 05.07.2010р. складає 443688,00грн. За результатами досліджень матеріалів справи експертом було встановлено, що вартість частини майна належного ОСОБА_2 (15,86%) в майні ТОВ «Агат - Плюс» з урахуванням дійсної вартості нежитлового приміщення АДРЕСА_2 станом на 05.07.2010р. (31.07.2010р.) складає 72180,00грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач повинен здійснити розрахунок з позивачем, як учасником товариства, що вибув, та виплатити останньому вартість частини майна товариства, пропорційно його частці у статутному капіталі товариства на момент виходу, що складає 15,86% статутного капіталу - в сумі 72180,00грн.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс» про зобов'язання відповідача виплатити йом, як учаснику, що вибув, вартість частини майна товариства, пропорційно долі позивача в розмірі 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс», виходячи з дійсної (ринкової) вартості майна товариства, є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, підлягають віднесенню на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 10, 54, 59 Закону України «Про господарські товариства», ст.ст. 16, 116, 145, 148 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 22, 33, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В :
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс» про зобов'язання відповідача виплатити йому, як учаснику, що вибув, вартість частини майна товариства, пропорційно долі позивача в розмірі 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс», виходячи з дійсної (ринкової) вартості майна товариства.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс» (87500, м. Маріуполь, пр. Металургів, 233, код ЄДРПОУ 19385633) виплатити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1), як учаснику, що вибув, вартість частини майна товариства, пропорційно долі ОСОБА_2 в розмірі 15,86% у статутному капіталі ТОВ «Агат-Плюс», виходячи з дійсної (ринкової) вартості майна товариства, а саме 72180,00грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат - Плюс» (87500, м. Маріуполь, пр. Металургів, 233, код ЄДРПОУ 19385633) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) витрати по сплаті державного мита в розмірі 85,00грн. та витрати по сплаті інформаційно - технічного забезпечення судового процесу в розмірі 236,00грн.
Повний текст рішення підписаний 02.01.2013р.
Рішення набирає законної сили 14.01.2013р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Головуючий суддя Сковородіна О.М.
Суддя Бокова Ю.В.
Суддя Соболєва С.М.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2012 |
Оприлюднено | 03.01.2013 |
Номер документу | 28327183 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні