Рішення
від 14.01.2013 по справі 5023/5322/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2013 р.Справа № 5023/5322/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Светлічного Ю.В.

при секретарі судового засідання Воронько В.В.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мода - плюс" м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:

прокурора - Хвостенко О.Є. службове посвідчення №006803 від 28.09.12 р.;

позивача - не з'явився;

відповідача - Федорова В.Н. директор;

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради м. Харків звернувся до господарського суду Харківськ5ої області із позовною заявою щодо стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Мода - плюс" заборгованості по орендній платі у розмірі 19 066,85 грн. та пені в сумі 1 434,20 грн., які виникли унаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань згідно договору оренди №1860 від 21.07.11 р., який укладено між позивачем та відповідачем. Також прокурор просить виселити відповідача з нежитлових приміщень першого поверху №1-:-13 загальною площею 133,3 кв.м. в житловому будинку розташованого за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 264, літ. "А-5" та передати зазначені приміщення позивачу.

У судовому засіданні 14 січня 2013 року оголошувалась перерва до 15-00 14.01.13 р.

Присутній представник прокуратури підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.

Присутній представник відповідача у судовому засіданні підтримав позицію викладену ним у відзиві на позов за вх.№21628, а саме наявність заборгованості відповідач перед позивачем визнає та додає зусилля для погашення заборгованості.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, пояснення їх повноважних представників, всебічно та повно з'ясувавши обставини, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

21 липня 2011 року між Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (позивач та орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мода - Плюс" (відповідач та орендар) був укладений договір оренди №1860 (далі по тексту - договір), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець (позивач) передав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення 1-го поверху №1-:-13 загальною площею 133,3 кв.м. в житловому будинку (далі по тексту "Майно"), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова, розташоване за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 264, літ. "А-5" та відображається на балансі КП "Жилкомсервіс". Право на оренду цих приміщень отримано орендарем на підставі Розпорядження управління комунального майна та приватизації №1231 від 30.06.11 р. "Про переукладання договору оренди №1580 від 17.10.2003 року".

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до п. 2.1 договору, набуття орендарем права користування Майном настає після підписання сторонами: цього Договору та акту приймання - передачі Майна.

Факт передачі майна відповідачу в оренду підтверджується актом прийому-передачі орендованого майна, підписаного сторонами 21.07.2011 р.

Відповідно до п. 2.2 договору передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власником Майна залишається територіальна громада м. Харкова, а Орендар користується ним протягом строку дії договору оренди.

Відповідно до п. 10.1. договору, він діє з 21.07.2011 року до 21.07.2012 р.

Відповідно до ч.2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Враховуючи, що відповідачем до позивача заяв про припинення договору не надавались договір є пролонгованим та діючим.

Відповідно до ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно п. 3.2. договору оренди, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова, затвердженої рішенням 15 сесії Харківської міської ради 5 скликання №208/07 від 03.10.2007 року. Базова орендна плата становить за серпень місяць 2011 року -1268,92 грн. (без урахування індексу інфляції за серпень 2011 року). В подальшому до даного пункту договору були внесені зміни згідно додаткової угоди №1 від 13.03.12 р. та орендна плата за січень 2012 року складає 1 567,71 грн.

Згідно до п.4.4. договору відповідач зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату (у грошовій формі).

Відповідно до п. 3.5. договору, орендна плата за орендоване Майно сплачується відповідачем щомісяця протягом 15 календарних днів наступного місяця.

Ч.1 ст. 598 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до п.2.3 договору, у разі припинення цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Майно у стані не гіршому, ніж воно було одержано, згідно з актом приймання - передачі, в термін, що вказаний в листі про не пролонгацію, рішенні суду чи визначений за згодою сторін.

Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання - передачі.

Відповідно до п. 8.3 Договору, у разі зміни власника Майна переданого в оренду, до нового власника переходять усі права та обов'язки Орендодавця.

Відповідно до п. 10.3 Договору, договір може бути розірвано на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду, суду у випадках передбачених чинним законодавством та умовами цього договору.

Відповідно до п. 10.6 договору, дія договору оренди припиняється внаслідок:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- приватизації шляхом викупу об'єкту оренди (за участю орендаря);

- загибелі чи знищення об'єкта оренди;

- достроково за згодою сторін або за рішенням господарського суду (суду);

- банкрутства орендаря;

- ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем;

- смерті орендаря.

Враховуючи вищенаведені умови договору договір припиняє свою дію після припинення або розірвання цього договору за згодою сторін, або за рішенням суду, повернення даного приміщення проводиться шляхом підписання акту приймання - передачі.

Вивчаючи матеріали справи, судом встановлено що Договір оренди №1860 від 21.07.2011 р., який укладений між Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради та відповідачем є діючим.

Відповідачем в обґрунтування своїх заперечень не надано доказів припинення дії договору його розірвання та повернення ним спірного приміщення орендарю, тобто наявність зобов'язань у відповідача перед позивачем є очевидною.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно відлягає виконанню у цей строк (термін).

Однак, в порушення умов договору відповідач вносив орендну плату несвоєчасно та не в повному обсязі, в зв'язку з чим виникла заборгованість по орендній платі, та як встановлено судом заборгованість відповідача перед позивачем складає 19 066,85 грн.

Як вбачається з матеріалів справи сума заборгованості відповідачем не сплачена. За таких обставин, враховуючи доведеність факту порушення відповідачем діючого законодавства, суд вважає позовну вимогу в частині стягнення з відповідача суми основної заборгованості у розмірі 19 066,85 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Окрім того прокурором та позивачем заявлена до стягнення пеня у розмірі 1 434,20 грн.

Ч.1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.

Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до п.3.10. розділу 3 договору оренди орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується на користь Орендодавця відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за якій сплачується пеня за кожний день прострочення (включаючи день оплати).

Згідно ч.1 та ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Перевіривши нарахування пені суд приходить до висновку, що дане нарахування не суперечить вимогам чинного законодавства, інтересам сторін та підлягає задоволенню.

Ст. 651 Цивільного кодексу України, зазначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно ч.1 ст. 782 Цивільного кодексу України, наймодавець має право відмовитися від договору найму та вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за використання річчю протягом трьох місяців.

Обов'язки, передбачені договором, орендодавець виконує повністю, проте орендар порушив істотну умову договору оренди землі щодо використання земельної ділянки відповідно до умов договору.

Таким чином, орендарем систематично та грубо порушуються зобов'язання встановлені вищезазначеними нормативно-правовими актами та умовами договору оренди.

Згідно зі ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України, передбачені правові наслідки порушення зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч.3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Згідно ч.1 ст.27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Враховуючи викладене та те, що відповідач не виконав взятий на себе обов'язок по оплаті орендної плати в термін, встановлений договором, договір оренди №1860 від 21.07.2011 року підлягає розірванню, відповідач виселенню з займаних приміщень першого поверху №1-:-13 загальною площею 133,3 кв.м. в житловому будинку розташованого за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 264, літ. "А-5", а позовні вимоги прокурора в цій частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 526, 530, 611 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди №1860 від 21.07.2011 р.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мода-плюс" (61009, м. Харків, просп. Гагаріна, 264, код ЄДРПОУ №19472078) на користь Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 16, код ЄДРПОУ 14095412, р/р 33213871700002 ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999649, одержувач УДКСУ у м. Харкові Харківської області) заборгованість по орендній платі в сумі 19066,85 грн. та пені в сумі 1434,20 грн.

4. Виселити Товариство з обмеженою відповідальністю "Мода-плюс" (61009, м. Харків, просп. Гагаріна, 264, код ЄДРПОУ №19472078) з займаних нежитлових приміщень першого поверху №1-:-13 загальною площею 133,3 кв.м. в житловому будинку розташованого за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 264, літ. "А-5".

5. Передати нежитлові приміщення першого поверху №1-:-13, загальною площею 133,3 кв.м. в житловому будинку розташованого за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 264, літ. "А-5" Управлінню комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мода-плюс" (61009, м. Харків, просп. Гагаріна, 264, код ЄДРПОУ №19472078) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, номер рахунку 31215206783003, код 37999654, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) судовий збір в сумі 2 682,50 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Светлічний Ю.В.

Справа №5023/5322/12

Повне рішення складено 16 січня 2013 року.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.01.2013
Оприлюднено17.01.2013
Номер документу28643902
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/5322/12

Ухвала від 16.01.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 10.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 14.01.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Рішення від 14.01.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 23.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні