cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" січня 2013 р.Справа № 5023/5340/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Светлічного Ю.В.
при секретарі судового засідання Воронько В.В.
розглянувши справу
за позовом Національного технічного інституту "Харківський Політехнічний інститут", м. Харків до Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:
позивача - Барчук довіреність №06-01-16/2 від 04.01.12 р.;
відповідача - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Національний технічний інститут "Харківський Політехнічний інститут" (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.12.12 р., щодо стягнення з відповідача - Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" заборгованості: з орендної плати та пені за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 10 477,60 грн.; із відшкодування земельного податку за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 7 316,64 грн.; по комунальним послугам за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 62 496,70 грн., та судовий збір у розмірі 1 609,50 грн.
Присутній представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.
Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідач був повідомлений належним чином, справа розглядається на підставі ст.75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача господарським судом встановлено наступне.
30 березня 1992 року між Харківським політехнічним інститутом ім. В.І. Леніна (Орендодавець) та Науково - учбово - виробничим товариством "НОВТЕКС ЛТД" (у подальшому Орендар чи відповідач) був укладений договір оренди із правом викупу № 1-4 (далі по тексту - договір оренди). Строк дії договору 15 років з моменту його підписання.
Відповідно до пункту І договору оренди Орендодавець передає, а Орендар приймає в користування нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/2, а саме: приміщення першого поверху будівлі площею 750 кв. м. та площі підвального приміщення площею 210 кв. м.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
У зв'язку із змінами діючого законодавства 01 січня 1998 року між сторонами була підписана додаткова угода до Договору оренди. Пункт І Договору було викладено у новій редакції, за змістом якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежилі приміщення, що знаходяться у будівлі за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 79/2 площею 856, З кв. м. І поверх та площею 297, 6 кв. м. підвальні приміщення.
Відповідно до підпункту 6.1. договору Орендар взяв на себе обов'язок своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату Орендодавцю.
Пункт 6 Договору оренди було доповнено пунктом 6.2. наступного змісту: Орендар зобов'язаний окремо сплачувати комунальні послуги по рахункам, що пред'являються Орендодавцем. Сплачувати земельний податок.
01 січня 1998 року між сторонами було підписано акт прийому - передачі нерухомого майна. Проведено визначення вартості об'єкта оренди та узгоджено умови договору із РВ ФДМУ у Харківській області, що підтверджується наказом від 07.10.1998 року № 1425 П.
Неодноразово між сторонами укладалися додаткові угоди до договору оренди в частині порядку та розміру оплати орендної плати та зміни площі орендованих приміщень.
Додатковою угодою до договору оренди від 01 вересня 2004 року підпункт 6.2. Договору було викладено у наступній редакції:
"Укласти прямі договори на комунальні послуги з відповідними організаціями м. Харкова. До укладення прямих договорів розрахунки вартості комунальних послуг отримувати у Орендодавця.
Орендар зобов'язаний укласти договір користування земельною ділянкою з власником землі у відповідності з вимогами чинного законодавства і надати його копію Орендодавцю та Регіональному відділенню Фонду державного майна України."
01 грудня 2006 року до договору оренди була укладена додаткова угода, відповідно до якої другий абзац підпункту 6.2 Договору оренди викладено у редакції:
"Орендар зобов'язується протягом терміну дії цього договору своєчасно і в повному обсязі відшкодовувати Орендодавцеві нарахований земельний податок за користування часткою земельної ділянки, визначеної згідно абзацу 4 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" № 2535-ХІ від 03.07.1992 року, на підставі виставлених Орендодавцем рахунків, які Орендар повинен отримувати у виробничому відділі НТУ "ХПІ".
Відшкодування земельного податку за звітний рік (щорічне нарахування Орендодавцем до 01 лютого) або частину року по терміну дії договору перераховується Орендарем на розрахунковий рахунок Орендодавця відповідно в строк до 01 березня звітного року або протягом десяти днів з дня одержання рахунка на оплату".
Підпункт 6.7.договору викладено у наступній редакції: "В строк до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим, отримувати рахунки на оплату оренди, комунальні послуги у виробничому відділі Орендодавця і сплачувати їх в повному обсязі Орендодавцю до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим".
З метою надання Орендареві часу на переукладання договору оренди відповідно до змін діючого законодавства строк дії договору оренди неодноразово продовжувався, що підтверджується наданими додатковими угодами до договору оренди.
За змістом підпункту 6.7. до договору у редакції додаткової угоди від 17 квітня 2012 року в строк до 08 числа місяця, наступного за звітним, отримувати рахунки на оплату орендних платежів у виробничому відділі Орендодавця і сплачувати їх у повному обсязі не пізніше 15-го числа місяця, наступного за звітним, а саме:
- орендна плата; комунальні послуги;
- відшкодування Орендодавцеві земельного податку.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно відлягає виконанню у цей строк (термін).
Ч.1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч.1 та ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.6 ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Однак, в порушення умов договору відповідач вносив орендну плату, витрати за відшкодування з земельного податку та комунальні платежі несвоєчасно та не в повному обсязі, в зв'язку з чим виникла заборгованість, та як встановлено судом заборгованість відповідача перед позивачем складає: заборгованість з орендної плати та пені за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 10 477,60 грн.; заборгованість із відшкодування земельного податку за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 7 316,64 грн.; заборгованість по комунальним послугам за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 62 496,70 грн.
Крім того, факт споживання комунальних послуг у відповідних об'ємах Відповідачем у справі підтверджується підписаними обома сторонами актами виконаних робіт (послуг) за січень - вересень 2012 року.
Рахунки на оплату виставлялися Орендодавцем відповідно до умов договору, що підтверджуються книгою видачі рахунків орендарям за 2012 рік та листом № 66-01-22/34 від 20.04.2012 року.
Як вбачається з матеріалів справи, про наявну заборгованість Відповідач повідомлявся листом № 66-01-22/79 від 21.09.2012 року, що був отриманий особисто директором. Листом від 24.09.2012 року № 66-07-22/81 Відповідачу було запропоновано провести звірку взаєморозрахунків між сторонами, який підписано відповідачем.
Крім того, Відповідачем було отримано повідомлення від 24.10.2012 року № 66-01-22/99 про термінову необхідність погашення наявної заборгованості.
За таких обставин, враховуючи доведеність факту порушення відповідачем діючого законодавства, суд вважає позовні вимоги з урахуванням часткової сплати відповідачем суми боргу обґрунтованими та такими, що підлягають заборгованість з орендної плати та пені за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 10 477,60 грн.; заборгованість із відшкодування земельного податку за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 7 316,64 грн.; заборгованість по комунальним послугам за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 62 496,70 грн.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача з вини якого спір доведено до суду.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 526, 530, 549, 611 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" (61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 79/2, код ЄДРПОУ 14068912, р/р 26000010616 у філії №3 Акціонерного Східно - Українського Банку "Грант", МФО 351759) на користь Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (61002, м. Харків, вул. Фрунзе, 21, код ЄДРПОУ 02071180, р/р 31256273210029 ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) заборгованість з орендної плати та пені за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 10 477,60 грн.
3. Стягнути з Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" (61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 79/2, код ЄДРПОУ 14068912, р/р 26000010616 у філії №3 Акціонерного Східно - Українського Банку "Грант", МФО 351759) на користь Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (61002, м. Харків, вул. Фрунзе, 21, код ЄДРПОУ 02071180, р/р 31256273210029 ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) заборгованість із відшкодування земельного податку за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 7 316,64 грн.
4. Стягнути з Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" (61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 79/2, код ЄДРПОУ 14068912, р/р 26000010616 у філії №3 Акціонерного Східно - Українського Банку "Грант", МФО 351759) на користь Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (61002, м. Харків, вул. Фрунзе, 21, код ЄДРПОУ 02071180, р/р 31256273210029 ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) заборгованість по комунальним послугам за договором оренди №1-4 від 30 березня 1992 року у розмірі 62 496,70 грн.
5. Стягнути з Науково-учбово-виробничого впроваджувального товариства "Новтекс ЛТД" (61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 79/2, код ЄДРПОУ 14068912, р/р 26000010616 у філії №3 Акціонерного Східно - Українського Банку "Грант", МФО 351759) на користь Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (61002, м. Харків, вул. Фрунзе, 21, код ЄДРПОУ 02071180, р/р 31256273210029 ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) судовий збір у розмірі 1 609,50 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Светлічний Ю.В.
Справа №5023/5340/12
Повне рішення складено 17 січня 2013 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2013 |
Оприлюднено | 17.01.2013 |
Номер документу | 28643994 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Светлічний Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні