cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" грудня 2012 р.Справа № 14/61/5022-944/2012 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
розглянув матеріали справи
до відповідача: Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46000
про стягнення заборгованості в сумі 612352.54 грн.
за участю представників сторін:
позивача: Меснікович Я. М., довіреність №149-1 від 01.11.2012р.;
відповідача: Сліпець Ю. М., довіреність №1905-03/1-10 від 03.12.2012р.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Пласт-Буд" звернулося в господарський суд Тернопільської області із позовом до Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 612652.54 грн.
05 грудня 2012р. позивач подав заяву про зменшення розміру позовних вимог на суму 118346.00 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі зменшити розмір позовних вимог.
Враховуючи наведену процесуальну норму, а також те, що заява не суперечить вимогам чинного законодавства України, остання приймається судом.
Таким чином, судом вирішується по суті спір щодо стягнення заборгованості з суб"єкта владних повноважень в сумі 494006.54 грн.
Позивач обґрунтовуючи заявлені вимоги, посилається на порушення відповідачем договірних зобов'язань, щодо оплати в повному обсязі послуг, отриманих ним на підставі актів приймання-передачі виконаних будівельних робіт -реконструкції даху житлового будинку по вул. Б. Хмельницького, 8 в м. Збараж (договір №8 від 25.08.2011р.) та 32-квартирного житлового будинку по вул. Герети, 17 в смт. Козова (договір №11 від 19.09.2011р.).
В процесі розгляду спору, а саме 26.11.2012р. (копія виписки з банківського рахунку в матеріалах справи), відповідачем частково оплачено суму основної заборгованості в розмірі 600.91 грн., що сторонами не заперечується.
Приймаючи до уваги наведене та зважаючи на п. 4.4 постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011р., в частині стягнення зазначених вище 600.91 грн. провадження у справі судом припиняється за відсутності предмета спору, відповідно до п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Відповідач згідно відзиву на позов, що підтриманий в судовому засіданні повноважним представником, щодо заявлених вимог в частині стягнення заборгованості по об'єктах реконструкції в сумі 493405.63 грн. зазначає, що причиною невиконання договірних зобов'язань в частині оплати є відсутність на рахунках цільових коштів. Виділення даних сум було передбачено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №70 від 07.06.2011р. "Про затвердження переліку пілотних проектів у сфері житлово-комунального господарства, які фінансуватимуться у 2011 році за рахунок коштів державного бюджету".
В процесі вирішення спору, в судовому засіданні оголошувалась перерва із підстав викладених у формулярі (протоколі) судового засідання.
В судових засіданнях представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України, роз'яснено.
В порядку ст. 81-1 ГПК України, здійснювалась технічна фіксація судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
25 серпня 2011р. між Управлінням житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації (Розпорядник бюджетних коштів), Комунальним підприємством Тернопільської обласної ради "Архбудсервіс" ( Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Пласт-Буд" (Підрядник) було укладено договір №8 (далі - Договір № 1).
Згідно умов цього правочину, Замовник доручає Підряднику і бере на себе обов"язок прийняти виконання робіт по реконструкції даху житлового будинку по вул. Б. Хмельницького, 8 в м. Зборів, згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів, а Підрядник зобов'язується на свій власний ризик виконати роботи, доручені йому Замовником (ч. 1 п. 1.1, 1.2).
Розпорядник бюджетних коштів зобов'язується, у відповідності із чинними нормативними актами України, за рахунок виділених йому цільових коштів державного та місцевого бюджету, оплатити виконані Підрядником і прийняті Замовником роботи на виконання делегованих функцій Замовника (ч. 2 п. 1.1).
Договірна ціна визначена на підставі пропозиції конкурсних торгів і становить 414131.60 грн. (п. 3.1).
Оплата виконаних робіт проводиться Розпорядником бюджетних коштів за рахунок отриманих цільових коштів державного та місцевого бюджетів. При цьому, акти форми КБ-2в "Акт приймання виконаних ремонтних робіт", КБ-3 "Довідка про вартість виконаних ремонтних робіт" підписуються Підрядником, спеціалізованою організацією по проведенню технічного нагляду та Замовником і передаються Розпоряднику бюджетних коштів для оплати (п. 4.1).
Розпорядник бюджетних коштів перераховує Підряднику аванс в розмірі 124240.00 грн., а Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання необхідних для використання робіт матеріалів, конструкцій виробів у місячний термін з дня одержання авансу (п. 4.2).
Згідно п. 4.3 угоди, оплата за виконані Підрядником (субпідрядником) роботи проводиться Розпорядником бюджетних коштів за рахунок наявних коштів на підставі актів приймання виконаних робіт (форми КБ-2в) та довідок про їх вартість (форма КБ3).
Кінцеві розрахунки здійснюються у 14-денний термін з дня виконання всіх передбачених договором робіт та підписання акту державної (робочої) комісії з прийняття об'єкта в експлуатацію, затвердженого в установленому порядку.
Початок робіт визначається не пізніше ніж наступного дня після отримання авансу, закінчення робіт -15 грудня 2011р. (п. 5.1).
Передача закінчених Підрядником робіт і приймання їх Замовником оформляється актом приймання-передачі (п. 5.17).
Підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами (п. 5.21).
Строк дії договору - до 31 грудня 2011 року (п. 10.1).
19 вересня 2011р. між вищезазначеними учасниками угоди укладено договір №11 (надалі - Договір № 2) про реконструкцію 32-квартирного житлового будинку по вул. Герети, 17 в смт. Козова, вартістю 690460.80 грн., на аналогічних (ідентичних) умовах, що викладені у Договорі № 1.
У відповідності до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України (далі ГК України) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.ст. 509, 526 ЦК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Взаємовідносини, що склалися між сторонами у справі суд кваліфікує як правовідносини, що випливають із договорів будівельного підряду, згідно яких та в силу ст. 875 ЦК України, підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Як вбачається із матеріалів справи, Підрядник згідно умов Договору № 1 виконав роботи по реконструкції даху житлового будинку на вул. Б. Хмельницького, 8 в м. Зборові, вартістю 414131.60 грн. та здійснив, дотримуючись зобов'язань по Договору № 2, роботи по реконструкції 32-квартирного житлового будинку на вул. Герети, 17 в смт. Козова на суму 672752.40 грн., що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт від 30.11.2011р. та 30.12.2012р. і сторонами не заперечується.
При цьому вартість виконаних без зауважень та заперечень підрядних робіт по об'єктах реконструкції згідно Договорів №1 та №2 в повному обсязі розпорядником бюджетних коштів не оплачена.
Станом на 01.12.2012р. та на час вирішення спору сума заборгованості по угоді №1 становить 105387.38 грн., №2 -388018.25 грн., що відповідачем не заперечується, а відтак загальний борг перед позивачем становить 493405.63 грн.
Згідно ст. 526 ЦК України, ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, а у відповідності до ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
В свою чергу, строк виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо оплати виконаних робіт настав. Наведене підтверджується підписаними сторонами актами виконаних робіт (форми КБ-2в) від 30.11.2011р. та 30.12.2011р., які у відповідності до п. 4.3 та 5.21 угод, є підставою для проведення остаточних розрахунків із контрагентом.
Згідно ч. 5 ст. 203 ЦК України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Доводи відповідача, як розпорядника бюджетних коштів, який зазначає про неможливість погасити заборгованість через їх відсутність на рахунках, виділення яких було передбачено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №70 від 07.06.2011р., не заслуговують на увагу, оскільки відсутність коштів не дає право відповідачу не виконувати умови Договору №1 та №2 в частині їх оплати.
При цьому слід зазначити, що долучені до матеріалів справи звернення у міністерство фінансів України №7/7-3996 від 13.03.2012р. та Кабінет Міністрів України №01-5452/07-03 від 21.11.2012р. про виділення відповідних коштів для погашення кредиторської заборгованості, лише вказують на тимчасові труднощі із фінансуванням бюджету для забезпечення реалізації оплати відповідних зобов'язань.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення суми основної заборгованості у розмірі 493405.63 грн. обґрунтовані та підлягають до задоволення повністю.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", п. 4.2, п. 4.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. в частині зменшених позовних вимог та припинення провадження щодо сплаченої суми заборгованості судовий збір підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України. В частині задоволених позовних вимог, відповідно до ст.ст. 44- 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. ст. 1, 2, 12, 32-34, 44-49, п. 1-1 ст. 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03366026) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Пласт-Буд" (вул. Березина, 2, м. Кременець, Тернопільська область, ідентифікаційний код 36993049) - 493405 (чотириста дев'яносто три тисячі чотириста п'ять) грн. 63 коп. заборгованості та 9871 (дев'ять тисяч вісімсот сімдесят одну) грн. 12 коп. судового збору.
3. Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Газ-Пласт-Буд" (вул. Березина, 2, м. Кременець, Тернопільська область, ідентифікаційний код 36993049) з Державного бюджету України -2375 (дві тисячі триста сімдесят п'ять) грн. 93 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №242 від 01.11.2012р. (оригінал знаходиться в матеріалах справи).
4. Наказ та довідку видати після набрання рішенням законної сили.
5. В частині стягнення 600 (шістсот) грн. 91 коп. заборгованості провадження у справі припинити.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Повний текст рішення складено
"17" грудня 2012 р.
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2012 |
Оприлюднено | 21.01.2013 |
Номер документу | 28685251 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні