А-9/188
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2006 р. Справа № А-9/188
Господарський суд Івано-Франківської області у складі : судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліни Михайлівни розглянуввши справу за позовом Приватного підприємства "Керен" вул. Галицька,25, м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Скіфія", вул. Тролейбусна, 2, м. Івано-Франківськ, 76018
про визнання нечинним рішення
За участю представників сторін :
Від позивача: Мосійчук Володимир Андрійович - директор, (паспорт серія СС № 359435 від 13.08.97 року )
Від позивача: Ружицький Віталій Миколайович, ( довіреність від 01.03.06 року)
Від відповідача представники не з'явилися.
Встановив : Заявлено вимогу про визнання нечинним рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.07.06 року № 214 "Про надання дозволу на тимчасове розміщення торгового ринку", яким до 01.12.06 року ТзОВ "Скіфія" дозволено розміщення 28 торгових місць для організації ринку на земельній ділянці площею 0, 2 га по вул. Тролейбусній, 2 у м. Івано-Франківську та зобов"язано ТзОВ "Скіфія" через міське управління земельних ресурсів оформити договір оренди земельної ділянки.
В обгрунтування заявлених вимог позивач вказує , що оскаржуваним рішенням Виконком Івано - Франіквської міської ради передав ТзОВ " Скіфія " земельну ділянку площею 0, 2 га, фактичним і законним користувачем якої є ПП “Керен”, і яка в перспективі мала бути надана останньому в оренду для будіництва автомийки та майданчика торгівлі з автомобілів.
Так, згідно п.п. 1, 2 вказаного рішення виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради дозволив тимчасово, до 01 грудня 2006 року ТзОВ “Скіфія” розміщення 28 торгових місць для організації ринку на земельній ділянці площею 0,2 га на вул.Тролейбусній, 2 у м. Івано-Франківську (поруч земельної ділянки, що орендується ПП “Керен”) та зобов'язав ТзОВ “Скіфія” оформити через міське упраління земельних ресурсів, договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. Договору оренди землі від 1 жовтня 2002 р. орендодавець (виконком Івано-Франківської міської ради) передає, а орендар (ПП “Керен”) приймає в строкове платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку на вул. Тролейбусній, 2 площею 0,3070га.
Проте реально за Договором було передано земельну ділянку меншої площі. Під час повторних замірів земельної ділянки, яку орендує ПП “Керен”, проведених 6 липня 2006р. було виявлено, що реальна площа орендованої ділянки складає 0, 2950 м.кв., що на 120 м.кв. менше, ніж обумовлено договором. Слід зазначити, що помилка при попередньому замірі земельної ділянки мала місце не з вини ПП “Керен”, так як була проведена компетентними державними органами.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. А тому, відповідач зобов”язаний передати ПП “Керен” земельну ділянку у розмірі, передбаченому договором, а саме - 0,3070 га. Про вказану обставину ПП “Керен” було повідомлено виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.
Одночасно, позивач вказує , що оскаржуване рішення прийнятте відповідачем поза межами наданої йому компетенції , оскільки відповідно до ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні " , вирішення питань регулювання земельних відносин , відноситься до виключної компетенції Рад . Крім того , позивач вказує на те, що виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради оспорюваним рішенням передав ТзОВ “Скіфія земельну ділянку площею 0, 2 га, незважаючи на ту обставину, що вона була самовільно захоплена останнім.
Відповідно до п.3 вказаного рішення Виконком Івано-Франківської міської ради зобов”язав ТзОВ “Скіфія”, після укладення договору оренди земельної ділянки, відшкодувати Івано-Франківській міській раді збитки за фактичне використання земельної ділянки.Тобто, відповідачем визнається факт захоплення ТзОВ “Скіфія” земельної ділянки.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Згідно п.”б” ч.1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок.
Тобто, чинне законодавство України передбачає необхідність вилучення самовільно захоплених земельних ділянок у осіб, які захопили і покладення на останніх заходів юридичної відповідальності. При цьому не передбачена можливість подальшої передачи в оренду земельних ділянок особам, що самовільно і незаконно захопили їх.
Відповідач під час розгляду справи вимог суду щодо подання письмових заперечнь на позов з документальним обгрунтуванням не виконав. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив при цьому зазначив , що позивач фактично користується ділянкою , розмір якої визначено договором оренди..
Розглянувши матеріали справи , дослідивши додатково подані докази , заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив , що 18 грудня 2001 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради рішенням № 505 надав дозвіл приватному підприємству “Керен” на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва критого ринку в мікрорайоні “Пасічна” на розі вул. Галицької –Тролейбусної.
Рішенням від 17 вересня 2002 року № 366 виконком Івано-Франківської міської ради затвердив ПП “Керен” проект відведення земельної ділянки площею 0, 3070 га на вул. Тролейбусній та передав ПП “Керен” дану земельну ділянку площею 0,3070 га в оренду терміном на 3 роки для експлуатації та будівництва ринку.
1 жовтня 2002 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ПП “Керен” було укладено договір оренди земельної ділянки на вул. Тролейбусній площею 0,3070 га (державна реєстрація договору: № 714 від 01 листопада 2002 року).
На протязі 2003-2004 рр. ПП “Керен” було виготовлено комплект дозвільних документів, проектно-кошторисну та будівельно-технічну документацію на проект будівництва торгового комплексу-ринку, і отримано дозвіл на початок будівельних робіт виданий Держархбудконтролю України 5 липня 2005р. за № 74.84.0 Вищевказані документи в оригіналі були оглянуті судом в судовому засіданні .
10 липня 2006 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв Рішенням “Про надання дозволу на тимчасове розміщення торгового ринку” № 214, оспорювальним рішенням ТзОВ " Скіфія " до 01.12.2006р. дозволено тимчасове розміщення 28 - ми торгових місць для організації ринку на земельній ділянці площею 0, 2 га на вул. Тролейбусній в м. Івано - Фарніквську ( поруч земельної ділянки , що орендувалась ПП " Керен " ) . Крім того , товариство зобов"язано оформити через міське управління земельних ресурсів договір оренди земельної ділянки і зобов"язано після укладння договору оренди відшкодувати збитки за фактичне використання земельної ділянки. тобто за змістом оспорюваного рішення відповідач фактично надав в оренду ТзоВ " Скіфія " земельну ділянку.
Статтею 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
За таких обставин та враховуючи вищезазначені положення Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, суд дійшов висновку , що рішення від 10 липня 2006 року № 214 суперечить положенням п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до якої вирішення питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції рад. Вищенаведене свідчить про прийняття виконкомом рішення з перевищенням повноважень.
Оскаржуваним рішенням виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради передав ТзОВ “Скіфія" земельну ділянку площею 0, 2 га, користувачем якої є ПП “Керен”. Вказана обставина підтверджується наступним .
Згідно п.п. 1, 2 оскаржуваного рішення виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради дозволив тимчасово, до 01 грудня 2006 року ТзОВ “Скіфія” розміщення 28 торгових місць для організації ринку на земельній ділянці площею 0,2 га на вул.Тролейбусній, 2 у м. Івано-Франківську (поруч земельної ділянки, що орендується ПП “Керен”) та зобов'язав ТзОВ “Скіфія” оформити через міське упраління земельних ресурсів, договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. Договору оренди землі від 1 жовтня 2002 р. , укладеного між позивачем та відповідачем , орендодавець (виконком Івано-Франківської міської ради) передає, а орендар (ПП “Керен”) приймає в строкове платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку на вул. Тролейбусній, 2 площею 0,3070га. Проте реально за Договором було передано земельну ділянку меншої площі. Під час повторних замірів земельної ділянки, яку орендує ПП “Керен”, проведених 6 липня 2006р. було виявлено, що реальна площа орендованої ділянки складає 0, 2950 м.кв., що на 120 м.кв. менше, ніж обумовлено договором. Слід зазначити, що помилка при попередньому замірі земельної ділянки мала місце не з вини ПП “Керен”, так як була проведена компетентними державними органами. Вказане підтверджується поданим позивачем листом № 46 від 28.07.2006р. в якому він звертається до міського голови , який є головою виконкому міськради із повідомленням про невідповідність площі земельної ділянки, що орендується ПП " Керен " по вул. Тролейбусній , зазначеній в договорі та фактично виділеній в натурі , а саме фактично підприємство використовує 2950 м. кв. замість 3070 м. кв. Вказана обставина підтверджується поданим позивачем планом встановлення меж земельної ділянки обмір якої було здійснено на його прохання спеціалізованим , ліцензованим , на проведення землепорядних та землеоціночних робіт ТзОВ " Галичина геоінформ".
Відповідачем не надано суду доказів на спростування викладених обставин .
Таким чином , оскаржуваним рішенням відповідач передав ТзОВ “Скіфія” земельну ділянку у розмірі 0,0120 га., право володіння і користування якою згідно Договору від 1 жовтня 2002 р. та Постанови господарського суду Івано-Франківської області від 31 березня 2006 року, належить ПП “Керен”.
Одночасно , суд, погоджується з доводами позивача , що оскаржуваним рішенням відповідач фактично передав у користування ТзОВ " Скіфія " земельну ділянку , яка ним була самовільно захоплена .
Вказане підтверджується наступним відповідно до п.3 вказаного рішення Виконком Івано-Франківської міської ради зобов”язав ТзОВ “Скіфія”, після укладення договору оренди земельної ділянки, відшкодувати Івано-Франківській міській раді збитки за фактичне використання земельної ділянки.Тобто, відповідачем визнається факт захоплення ТзОВ “Скіфія” земельної ділянки.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Згідно п.”б” ч.1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок.
Тобто, чинне законодавство України передбачає необхідність вилучення самовільно захоплених земельних ділянок у осіб, які захопили і покладення на останніх заходів юридичної відповідальності. При цьому не передбачена можливість подальшої передачи в оренду земельних ділянок особам, що самовільно і незаконно захопили їх.
Відповідно до ст 27 Закону України “Про оренду землі” орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею.
Згідно ч. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
За наведених підстав, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Керуючись ст.124 Конституції України,ст. 629 Цивільного кодексу України , Земельним Кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні",Законом України “Про оренду землі” , ст.ст.94, 160, 162, 163, 167, , 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити .
Визнати нечинним рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.07.06 року № 214 "Про надання дозволу на тимчасове розміщення торгового ринку", яким до 01.12.06 року ТзОВ "Скіфія" дозволено розміщення 28 торгових місць для організації ринку на земельній ділянці площею 0, 2 га по вул. Тролейбусній, 2 у м. Івано-Франківську та зобов"язано ТзОВ "Скіфія" через міське управління земельних ресурсів оформити договір оренди земельної ділянки.
Стягнути з бюджету Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради, м. Івано - Франіквськ , вул. Грушевського , 21 на користь позивача приватного підприємства
" Керен " , м. Івано - Франківськ , вул. Галицька 25 - 3, 40 грн. витрат по сплаті судового збору, про що останьому видати виконавчий лист за його заявою .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо така заява не була подана.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Оксана Михайлівна Фанда.
Постанова складена в повному обсязі 06.12.2006р.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
06.12.2006р.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 288991 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні