cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.13 Справа№ 5015/5246/12
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О. при секретарі судових засідань Олійник Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Приватного торговельно-посередницького малого підприємства "Фірма "Едельвейс", м.Рава-Руська Жовківського району Львівської області
до відповідача Державного комунального підприємства "Центральна районна аптека №60 м.Жовква ", м.Жовква Львівської області
про стягнення 324 339,09 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Котловець Н.В. - представник (довіреність б/н від 28.12.2012р.);
від відповідача: Данчук Ю.А. - керівник.
Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходили. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору : Позов заявлено приватним торговельно-посередницьким малим підприємством "Фірма "Едельвейс" до державного комунального підприємства "Центральна районна аптека №60 м.Жовква" про стягнення 324 339,09 грн., з яких 216 226,06 грн. основний борг та 108 113,03 грн. штраф.
Ухвалою суду від 14.12.2012р. прийнято позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 16.01.2013р. В судовому засіданні 16.01.2013р. було оголошено перерву до 30.01.2013р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задоволити.
Представник відповідача визнав наявність основного боргу в сумі 216 226,06 грн. що відображено у поданому ним відзиві на позовну заяву вх.№2658/13 від 30.01.2013р., заначив, що в подальшому має намір добровільно здійснювати погашення суми боргу. Крім того, представник відповідача просив суд зменшити розмір штрафу, мотивуючи тим, що це може погіршити фінансовий стан аптеки.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд,-
встановив:
07.03.2011р. між Приватним торговельно-посередницьким малим підприємством "Фірма "Едельвейс" (продавець) та Державним комунальним підприємством "Центральна районна аптека №60 м.Жовква " (покупець) було укладено договір №ЕДС-79 (далі по тексту - договір поставки), відповідно до умов якого продавець зобов'язувався продати, а покупець прийняти та оплатити замовлені товари (далі - товар).
Згідно п.1.2. договору поставки асортимент товару, одиниці виміру, кількість та ціна вказуються у супровідних документах (накладних) на кожну партію товару окремо.
За умовами п.3.5. та п.3.6. договору поставки повна оплата проводиться покупцем не пізніше терміну, вказаного в супровідних документах (накладних), на кожну партію товару окремо. Покупець гарантує своєчасну оплату товару не пізніше терміну, вказаного в супровідних документах (накладних). Днем здійснення оплати вважається день надходження грошових коштів на поточний рахунок або в касу продавця.
Згідно п.4.1. договору поставки за несвоєчасну оплату покупець разом з основною сумою боргу виплачує продавцю штраф у розмірі 50% від простроченої суми та відшкодовує завдані продавцю збитки, незалежно від сплати штрафу.
Позивач на виконання умов договору протягом періоду з 21.02.2012р. по 11.10.2012р. поставив відповідачу товар на загальну суму 216 226,06 грн., проте відповідач оплату за поставлений товар не здійснив, відтак основний борг становить 216 226,06 грн.
Позивач керуючись умовами п.4.1. договору, у зв'язку із несвоєчасною оплатою за поставлений товар, нарахував відповідачу штраф 50% від простроченої суми, який згідно поданого ним розрахунку становить 108 113,03 грн.
Отже, загальна сума заборгованості становить 324 339,09 грн., з яких 216 226,06 грн. основний борг та 108 113,03 грн. штраф.
При прийнятті рішення суд виходить із наступного:
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини. Згідно ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, але при укладенні договору сторони повинні керуватися вимогами Цивільного кодексу України, іншими актами цивільного законодавства.
Згідно ст..655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як вбачається з матеріалів справи позивач протягом періоду з 21.02.2012р. по 11.10.2012р. поставив відповідачу товар на загальну суму 216 226,06 грн.
Факт поставки товару по договору №ЕДС-79 від 07.03.2011р. підтверджується накладними на загальну суму 216 226,06 грн. за період з 21.02.2012р. по 11.10.2012р., які підписані та скріплені печатками сторін у справі.
Згідно ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно п.3.5. та п.3.6. договору поставки повна оплата проводиться покупцем не пізніше терміну, вказаного в супровідних документах (накладних), на кожну партію товару окремо. Покупець гарантує своєчасну оплату товару не пізніше терміну, вказаного в супровідних документах (накладних). Днем здійснення оплати вважається день надходження грошових коштів на поточний рахунок або в касу продавця.
Проте, відповідач порушив свої зобов'язання, оплату за поставлений товар не провів, відтак, основний борг складає 216 226,06 грн.
У відповідності із ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічно відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За умовами ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Представник відповідача визнав наявність основного боргу в сумі 216 226,06 грн., його виникнення пояснив важким матеріальним становищем.
Згідно ст..22 ГПК України відповідач має право визнати позов повністю або частково. За умовами ч.5 ст.78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 216 226,06 грн. є правомірними та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Зазначені норми Цивільного кодексу України кореспондуються із приписами, встановленими Господарським кодексом України.
Так у відповідності із ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Сторони в п.4.1. договору погодили, що за несвоєчасну оплату покупець разом з основною сумою боргу виплачує продавцю штраф у розмірі 50% від простроченої суми та відшкодовує завдані продавцю збитки, незалежно від сплати штрафу.
Відповідно до ч.1 ст. 233 ГК України суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Частиною 3 ст.551 ЦК України встановлю, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. При цьому відсутність чи невеликий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 83 ГПК України господарський суд має право приймаючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Зважаючи на те, що відповідач є державним комунальним підприємством, засновником якого є Управління з питань майна комунальної власності Львівської обласної державної адміністрації, для запобігання погіршення фінансового стану підприємства, враховуючи те, що сума штрафу значно перевищує розмір збитків, нарахування надмірно великих штрафних санкцій не може бути способам збагачення, а є відповідальністю за порушення господарського зобов"язання суд, використовуючи своє право, надане ч.3 ст.551 ЦК України, ч.1 ст. 233 ГК України та п.3 ч.1 ст. 83 ГПК України, дійшов висновку зменшити розмір нарахованого позивачем штрафу на 90% відтак, до стягнення підлягає 21 622,61 грн. штрафу.
В порядку ст. 4 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Сплата судового збору підтверджується платіжним дорученням №11227 від 06.12.2012р. - 6 486,78 грн., який відповідно до ст.49 ГПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача повністю.
Керуючись ст.ст.11, 525, 526, 530, 549, 551, 610, 611, 612, 627-629, 655 ЦК України, ст.ст.174, 193, 230-232, 233 ГК України, ст.ст. 4 3 , 22, 33, 34, 49, 78, 83, 82-85, 115, 116 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Стягнути з Державного комунального підприємства "Центральна районна аптека №60 м.Жовква" (80300, Львівська область, Жовківський район, м.Жовква, пл.Вічева, 4; код ЄДРПОУ 01974017, р/р 26008200252001 в АК АПБ "Україна", МФО 325064) на користь Приватного торговельно-посередницького малого підприємства "Фірма "Едельвейс" (80316, Львівська область, Жовківський район м.Рава-Руська, вул.Калнишевського, 5; поштова адреса: 79040, м.Львів, вул.Городоцька, 214, код ЄДРПОУ 13808034, п/р 2600005596001 у Львівській філії ПАТ Банк Київська Русь, МФО 385543) основний борг в сумі 216 226,06 грн., штраф в сумі 21 622,61 грн. та 6 486,78 грн. судового збору.
3 . В частині стягнення 86 490,42 грн. штрафу відмовити.
4. Наказ видати після набрання судовим рішення в законної сили, в порядку ст.116 ГПК України.
5. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Повний текст рішення
виготовлено 04.02.2013р.
Суддя Сухович Ю.О.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2013 |
Оприлюднено | 04.02.2013 |
Номер документу | 29036392 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Сухович Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні