справа № 1007/311/2012
провадження № 2/1007/770/2012
10.12.2012
РІШЕННЯ
Іменем України
10 грудня 2012 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Телепенька А.Д.
при секретарі Срібній Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк «Експобанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від імені якої діє ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа: Служба у справах дітей Броварської районної Державної адміністрації про стягнення заборгованості за договором кредиту,-
в с т а н о в и в:
У січні 2012 року до суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк «Експобанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від імені якої діє ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа Служба у справах дітей Броварської районної Державної адміністрації про стягнення заборгованості за договором кредиту.
В обгрунтування вимог позивач посилається на те, що між ним та ОСОБА_7 25 березня 2008 року укладено кредитний договір № 95/2008 USD, за яким останній отримав кредит у розмірі 23085 доларів США. з кінцевим терміном повернення до 24.03.2015 року, на умовах забезпеченості кредиту, його цільового використання, строковості, повернення та платності.
14 квітня 2009 року позичальник ОСОБА_7 помер, зобов’язання по кредитному договору не виконав, тому виникла заборгованість за кредитним договором, яка станом на 08.12.2011 року становить 13380 доларів США 57 центів, що за курсом НБУ в еквіваленті національної валюти складає 106909 грн. 42 коп.
Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина. Спакоємцями до майна померлого є відповідачі по справі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від імені якої діє ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 В установлений законом строк відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, свідоцтва про право на спадщину їм не видавалися, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності на майно померлого.
З врахуванням уточнених позовних вимог позивач просить стягнути із відповідачів в межах майна, одержаного в спадщину, заборгованість в розмірі 22787 доларів США 50 центів та 963 грн. 19 коп. (що в еквіваленті до національної валюти України за офіційним курсом НБУ станом на 14.05.2009 року становить 176426 грн. 92 коп.) та 1764 грн. 26 коп. судового збору.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явивилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Представники ОСОБА_1 - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні. Зокрема, ОСОБА_8 пояснила, що позивач листом від 31.07.2009 року повідомлений нотаріальною конторою про відкриття спадкової справи, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 1281 ЦК України позбавлений права вимоги до спадкоємців, оскільки пропустив встановлений частиною 2 цієї ж статті шестимісячний строк на пред’явлення вимоги до спадкоємців. Крім того, позивачем не надано доказів належності спадкодавцю ОСОБА_7 спадкового майна, в межах вартості якого він просить стягнути заборгованість за кредитним договором.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 у судове засідання не з’явилися, надали суду заяви, в яких зазначали, що позовні вимоги не визнають та просять розглядати справу без їх участі.
Представник третьої особи: Служба у справах дітей Броварської районної державної адміністрації у судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
У ч. 1 ст. 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах завлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до вимогст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ч. 3 ст. 10, ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 цього Кодексу.
За змістом положень ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може грунтуватися на припущеннях.
У ч. 3, 4 ст. 61 ЦПК України визначено, що обставини встановлені судовим рішенням у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд встановив, що 25 березня 2008 року між позивачем та ОСОБА_7 було укладено кредитний договір № 95/2008 USD, за яким останній отримав кредит у розмірі 23085 доларів США. з кінцевим терміном повернення до 24.03.2015 року.
14 квітня 2009 року позичальник ОСОБА_7 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ОК № 151953.
Із спадкової справи № 455/2009 до майна померлого 14 квітня 2009 року ОСОБА_7 вбачається, що після його смерті із заявами про прийняття спадщини та видачу свідоцтв про право власності на спадкове майно до Броварської районної державної нотаріальної контори у встановлений законом строк звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_10
У листі Броварської районної державної нотаріальної контори від 19.11.2011 року зазначено, що свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям не видавалися, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності на майно померлого.
Згідно із ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України - внаслідок смерті особи відкривається її спадщина, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
У відповідності до ст. 1281 ЦК України, спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкоємця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про їх борги.
Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.
Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.
Кредитор спадкодавця, який не пред’явив вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, у строки встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Згідно із ч. 1 ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Оцінивши дослідженні у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що позивачем доказів про наявність спадкового майна у відповідачів суду не надано, суд дійшов висновку, що позов ПАТ «Комерційний банк» Експобанк» задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 88 ЦПК стороні, на користь якої ухвалене рішення, суд стягує з другої сторони понесені й документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати стягуються на користь позивача у розмірі, пропорційному до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 526, 1281, 1282 ЦК України, ст. ст. 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк «Експобанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від імені якої діє ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа: Служба у справах дітей Броварської районної Державної адміністрації про стягнення заборгованості за договором кредиту - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Телепенько А. Д.
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2012 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 29070656 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Телепенько А. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні