Постанова
від 17.01.2013 по справі 5006/42/43б/2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" січня 2013 р. Справа № 5006/42/43б/2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівМіщенка П.К., Поліщука В.Ю., Хандуріна М.І. розглянувши касаційні скарги на постанову у справі господарського суду Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" Ленського Валерія Георгієвича та ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" арбітражного керуючого Єсіна Богдана Юрійовича Донецького апеляційного господарського суду від 12.11.2012 року № 5006/42/43б/2012 Донецької області за заявою про Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" визнання банкрутом За участю представників: Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" Ленського Валерія Георгієвича - Барахович М.Г.; ПАТ "Перший Український міжнародний банк" - Косенко Н.Ф.та арбітражного керуючого Єсіна Богдана Юрійовича.

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою господарського суду Донецької області від 17.07.2012 року за заявою боржника ТОВ "Дорадо", на підставі ст.ст.11, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порушено провадження у справі про банкрутство.

Постановою господарського суду Донецької області від 26.07.2012 року у справі №5006/42/43б/2012 (Суддя - Попов О.В.) визнано банкрутом боржника Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорадо".

Відкрито ліквідаційну процедуру строком на 4 місяці до 26.11.2012 року.

Призначено ліквідатором - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" арбітражного керуючого Єсіна Богдана Юрійовича.

Зобов'язано ліквідатора у 5 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в офіційних друкованих органах, з зазначенням відомостей передбачених п. 5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Зобов'язано ліквідатора до закінчення ліквідаційної процедури представити до суду звіт та ліквідаційний баланс с доданими документами, передбаченими ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12.11.2012 року (Головуючий суддя - М'ясищев А.М., судді: Будко Н.В., Москальова І.В.) постанову господарського суду Донецької області від 26.07.2012 року у справі №5006/42/43б/2012 - скасовано.

Провадження у справі № 5006/42/43б/2012 -припинено.

Не погодившись із процесуальними актами попередніх судових інстанцій, Голова ліквідаційної комісії ТОВ "Дорадо" Ленський В.Г. та ліквідатор ТОВ "Дорадо" арбітражний керуючий Єсін Б.Ю. звернулись до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, у яких просили скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.11.2012 року, а постанову господарського суду Донецької області від 26.07.2012 року у справі №5006/42/43б/2012 залишити в силі, посилаючись на порушення та невірне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України, п. 3, 5 ст. 60 Господарського кодексу України, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 111 5 ГПК України, у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням. Касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.

Відповідно до вимог статті 4 1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідне правило передбачено ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що 15.02.2012 року учасниками ТОВ "Дорадо" прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації та створення ліквідаційної комісії (рішення №1/02 від 15.02.2012 року загальних зборів учасників ТОВ "Дорадо"), затверджено ліквідаційну комісію з припинення, головою ліквідаційної комісії призначено Ленського Валерія Георгійовича, наділено голову ліквідаційної комісії повноваженнями керівника підприємства з передачею йому печатки, засновницької бухгалтерської документації та інших документів, які стосуються господарської діяльності товариства.

Крім того, у вищезазначеному рішенні №1/02 голову ліквідаційної комісії зобов'язано у триденний термін надати оголошення про припинення товариства шляхом ліквідації та забезпечити приймання кредиторів за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Металургів, буд. 47/2, квартира 124 протягом двох місяців з моменту опублікування оголошення.

Із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців серія АА №221280 вбачається, що станом на 06.06.2012 року боржник перебуває в стані припинення підприємницької діяльності.

Відповідно до ч.4 ст. 105 Цивільного кодексу України було здійснено публікацію повідомлення в засобах масової інформації, а саме у Бюлетені державної реєстрації №206 (6) від 02.03.2012 року, про припинення юридичної особи.

Листом боржника від 25.04.2012 року Жовтнева міжрайонна податкова інспекція м. Маріуполь повідомлена про те, що в межах ліквідаційної процедури надсилається заява про припинення платника податків.

Головою ліквідаційної комісії складений проміжний ліквідаційний баланс, який затверджений протоколом №2/05 від 17.05.2012 року загальних зборів учасників ТОВ "Дорадо".

Згідно з відомостями, наданими боржником та доданими до заяви документами, фінансовий стан боржника характеризується неплатоспроможністю, кредиторська заборгованість, що не оспорюється, складає 873 798,24 грн.

Оскільки кредиторська заборгованість не може бути погашена внаслідок недостатності майнових активів боржника, голова ліквідаційної комісії звернувся до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство за правилами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з урахуванням строку, передбаченого ч. 4 ст. 105 ЦК України.

Визнаючи боржника банкрутом, місцевий господарський суд в постанові від 26.07.2011 року виходив з того, що вартості майна та активів боржника щодо якого прийнято рішення про ліквідацію та грошових коштів боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, матеріалами справи підтверджено дотримання позасудової процедури самоліквідації боржника, яка є обов'язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за ст. 51 Закону.

Апеляційний господарський суд у оскаржуваній постанові висновок суду першої інстанції про визнання боржника банкрутом в порядку ст. 51 Закону про банкрутство не підтримав, визнав його таким, що зроблений за відсутністю обов'язкових передумов та обставин, не підтверджених доказами у справі, за яких, відповідно до законодавства порушується та здійснюється провадження у справі про банкрутство в порядку норм ст. 51 Закону про банкрутство та припинив провадження у справі на підставі пункту 1-1 частини першої ст. 80 ГПК України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що висновки апеляційного господарського суду про безпідставність порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Дорадо", за правилами ст. 51 Закону про банкрутство та про припинення провадження у даній справі, є правомірними, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутись в господарський суд з заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону боржник зобов'язаний звернутися в місячний строк до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення обставин, коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів приведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами, або орган боржника, уповноважений відповідно до установчих документів або законодавства прийняти рішення про ліквідацію боржника, прийняв рішення про звернення в господарський суд з заявою боржника про порушення справи про банкрутство, або коли при ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Статтею 105 ЦК України встановлені обов'язки особи, що прийняла рішення про припинення юридичної особи, зокрема, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ч. З ст. 110 ЦК України , якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання банкрутом.

Частиною 1 ст. 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 51 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з чим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Згідно із ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї, який не може становити менше двох місяців з дня публікації такого повідомлення.

Втім, як вірно встановив суд апеляційної інстанції, з матеріалів справи не вбачається, яким чином формувався пасив боржника (загальна сума всіх вимог кредиторів до боржника) у процедурі добровільної ліквідації.

Так, до заяви про порушення справи про банкрутство боржником додано копію публікації оголошення про припинення юридичної особи (том 1, а.с. 11-12), в тексті якого не вказано строк та порядок заявлення вимог кредиторами, як цього вимагають ст. 105 Цивільного кодексу України та ст. 60 Господарського кодексу України.

До заяви про порушення справи про банкрутство за ст. 51 Закону про банкрутство не додані докази повідомлення боржником явних кредиторів, у розумінні ст. 60 Господарського кодексу України, про його ліквідацію.

Зазначене свідчить про те, що пасив боржника не міг бути повністю сформований, тому не можна вважати про його чіткий розмір.

Крім того, ч. 3 ст.111 ЦК України встановлено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Судом другої інстанції встановлено, що матеріалами справи не підтверджено, що боржником закриті рахунки у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи, а згідно довідки Жовтневої МДПІ станом на 15.08.2012 року частина з них так і залишилася не закритими. (т.1 а.с.113)

Таким чином, у даному випадку ліквідаційною комісією боржника був порушений порядок добровільної ліквідації.

До заяви про порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 51 Закону про банкрутство не додані документи, які повинні бути подані на момент звернення із такою заявою та які не можуть бути витребувані судом після порушення справи про банкрутство.

Враховуючи вищезазначене в сукупності, колегія суддів касаційної інстанції погоджується із висновками апеляційного господарського суду про те, що судом першої інстанції без достатніх правових підстав порушено справу про банкрутство боржника за процедурою, передбаченою ст. 51 Закону про банкрутство.

Доводи касаційних скарг не спростовують законних та обґрунтованих висновків, що викладені у постанові Донецького апеляційного господарського суду від 12.11.2012 року, отже, підстави для її скасування, відсутні.

Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" Ленського Валерія Георгієвича залишити без задоволення.

Касаційну скаргу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорадо" арбітражного керуючого Єсіна Богдана Юрійовича залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.11.2012 року у справі №506/42/43б/2012 залишити без змін.

Головуючий П.К. Міщенко

Судді В.Ю. Поліщук

М.І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення17.01.2013
Оприлюднено06.02.2013
Номер документу29082461
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/42/43б/2012

Постанова від 17.01.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Міщенко П.K.

Ухвала від 26.12.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Міщенко П.K.

Постанова від 14.11.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

М'ясищев А.М.

Ухвала від 19.10.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

М'ясищев А.М.

Постанова від 26.07.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Попов О.В.

Ухвала від 17.07.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Попов О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні