cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" лютого 2013 р. Справа № 5019/1892/12
Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи
за позовом Комунально підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради
до відповідача Об'єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів "Галс"
про дострокове розірвання договору оренди майна та стягнення заборгованості з орендної плати, за комунальні, інші комунальні послуги
Представники:
позивача : Пахомов О.М. дов. 03-09/321 від 07.12.12 р.
відповідача : не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради звернулось до господарського суду з позовною заявою у якій просить достроково розірвати договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 р. та стягнути з Об'єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів "Галс" заборгованість з орендної плати, плати за відшкодування комунальних, інших комунальних (експлуатаційних) послуг на загальну суму 7 827 грн. 74 коп., 17 грн. 43 коп. пені, відповідальність за порушення грошового зобов`язання з оплати (з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми) за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 10 грн. 24 коп., відповідальність за порушення грошового зобов`язання з оплати (з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми) за несвоєчасну сплату відшкодування комунальних, інших комунальних (експлуатаційних) послуг на суму 103 грн. 64 коп.
02 січня 2013 року через канцелярію суду позивач подав заяву про збільшення позовних вимог № 03-09/344 від 29.12.12 р. Відповідно до вказаної заяви позивач просить достроково розірвати договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 р. та стягнути з Об'єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів "Галс" заборгованість з орендної плати, плати за відшкодування комунальних, інших комунальних (експлуатаційних) послуг на загальну суму 9 065 грн. 38 коп., пеня за прострочення сплати орендної плати на суму 17 грн. 43 коп., відповідальність за порушення грошового зобов`язання з оплати (з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми) за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 12 грн. 06 коп., відповідальність за порушення грошового зобов`язання з оплати (з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми) за несвоєчасну сплату відшкодування комунальних, інших комунальних (експлуатаційних) послуг на суму 119 грн. 66 коп. Вказана заява прийнята судом до розгляду.
У судовому засіданні 04 лютого 2013 року представник позивача позовні вимоги, викладенні у заяві про збільшення позовних вимог, підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, документів витребуваних ухвалами суду не надав, ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи направлені на адресу відповідача зазначену у Довідці з ЄДРПОУ (а.с.72) повернулись до господарського суду з приміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає можливим розглянути спір відповідно до ст.75 ГПК України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2010 року комунальне підприємство «Облспецпостач» Рівненської обласної ради (орендодавець) та об`єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів «Галс» (орендар) уклали договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/0 від 01.10.2010 р. (а.с.17-19).
За умовами п.1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, загальною площею 12.2. кв.м. розміщене на IV поверсі в будівлі, що знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Словацького,1 каб.126.
Об`єкт оренди - нежитлове приміщення передається з метою розміщення громадської організації.
Вартість майна визначена шляхом проведення незалежної оцінки і становить 53700 грн. 00 коп. (п.1.2. договору).
За умовами п.2.2. договору передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Майно залишається спільною власністю територіальних громад Рівненської області, а орендар володіє і користується ним протягом строку оренди.
У пункті 10.1 Договору оренди № 7/0 зазначено, що він набирає чинності з моменту підписання сторонами і діє з 01 жовтня 2010 року до 30 квітня 2013 року.
Договір оренди підписано представниками та скріплено печатками сторін.
Згідно розпорядження голови Рівненської обласної ради «Про передачу будівель, що обліковуються на балансі комунального підприємства «Облспецпостач» Рівненської обласної ради на баланс комунального підприємства «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради» від 12.09.2011 р. за № 295 будівлю яка є спільною власністю територіальних громад області, що розташована за адресою: м. Рівне вул. Словацького, 1 передано з балансу комунального підприємства «Облспецпостач» Рівненської обласної ради на баланс комунального підприємства «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради (а.с.37).
21 листопада 2011 року комісією, яка створена відповідно до наказу начальника комунального підприємства «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради від 21 вересня 2011 року № 24, на виконання п. 2. розпорядження голови Рівненської обласної ради від 12 вересня 2011 року № 295 складено акт про те, що будівлю, яка знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Словацького, 1, передає зі свого балансу комунальне підприємство „Облспецпостач" Рівненської обласної ради, а комунальне підприємство „Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради приймає на свій баланс (а.с.39-40).
У зв'язку зі зміною балансоутримувача будівлі 21 листопада 2011 року Комунальне підприємство «Облспецпостач» Рівненської обласної ради, Комунальне підприємство «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради та об`єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів «Галс» уклали Договір про заміну сторони в зобов'язанні (а.с.41).
Пунктом 1 Договору про заміну сторони в зобов'язанні передбачено, що Договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 р. продовжує діяти, але Орендодавцем за ним з 21.11.2011 року буде комунальне підприємство «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради з юридичною адресою 33028 м. Рівне майдан Просвіти, 2 та банківськими реквізитами: р\р 26007000007199 в ПАТ "Укрсоцбанку" МФО 300023 ЄДРПОУ 33724010 на які Орендар зобов'язується перераховувати орендну плату відповідно до п. 3.1 вказаного вище Договору оренди майна.
У п.6 Договору про заміну сторони в зобов'язанні зазначено, що цей договір становить невід`ємну частину договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 р.
Згідно п.4 договору він набирає чинності з 21.11.2011 р.
Сторони погодили, що орендна плата визначається на підставі Положення про оренду майна, яке належить до спільної власності територіальних громад області, затвердженого рішенням Рівненської обласної ради від 05 грудня 2008 року № 1045, і становить, з урахуванням індексу інфляції на день підписання договору, - 89 грн. 50 коп. за місяць (орендна плата за 1 кв.м. місяць 7 грн. 34 коп.) без врахування ПДВ, із щомісячною поправкою на коефіцієнт інфляції (п. 3.1 Договору оренди).
За умовами п. 3.3. визначену орендну плату орендар зобов`язаний сплачувати відповідно до договору не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.
Відповідач в порушення умов договору свої обовязки щодо своєчасної та повної оплати орендних платежів виконував неналежним чином, внаслідок чого у відповідача перед позивачем виникла заборгованість з орендної плати у розмірі 947 грн. 67 коп. за період 21 листопада 2011 року - 28 грудня 2012 року.
Частинами 1 та 2 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання на зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Правовідносини сторін є господарськими, що виникли на підставі договору оренди.
Згідно ч.1 ст.283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За умовами ч.3 ст.760 ЦК України особливості найму окремих видів майна встановлюється цим Кодексом та іншим законом.
Спірні правовідносини сторін виникли з договору оренди комунального майна, відповідно спеціальними нормами, що підлягають застосуванню є положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна"від 10.04.1992 року №2269-XII.
За умовами ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до положень ч.ч.1,3 ст.19 вищевказаного Закону орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Доказів сплати заборгованості з орендної плати відповідач суду не надав.
Враховуючи те, що сума боргу за договором від 01 жовтня 2010 року № 7/О, яка складає 947 грн. 67 коп., підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і відповідач на момент прийняття рішення не надав документи, які свідчать про погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовна вимога Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради про стягнення вказаної суми з Об'єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів "Галс" є законною та обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушення зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
За умовами ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виконання зобов'язання може забезпечуватись в тому числі й неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (ч.1 ст.549 ЦК України ).
Пунктом 3.5 Договору орендни передбачено, що в разі несвоєчасної оплати орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
Позивачем нараховано пеню в розмірі 17 грн. 43 коп. за період з 11 січня 2012 року по 10 липня 2012 року (а.с.68).
Перевіривши розрахунок пені, наданий позивачем, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині стягнення пені за несвоєчасне виконання відповідачем взятих на себе зобовязань в розмірі 17 грн. 43 коп. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Позивач також просить стягнути з відповідача 11 грн. 35 коп. 3 % річних та 0,91 грн. інфляційних за час прострочення за оренду майна (розрахунок а.с.68).
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобовязання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Здійснивши перерахунок 3% річних та інфляційних збитків, нарахованих позивачем, господарський суд приходить до висновку, що їх нарахування здійснено позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань по сплаті орендної плати позивач просить суд розірвати Договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 p.
Відповідно до п.9.1. Договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, згідно з Договором оренди, сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
У п. 3.10 договору оренди зазначено, що виконання зобов'язання Орендаря по сплаті орендної плати забезпечується пенею в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення та правом Орендодавця на дострокове розірвання Договору оренду майна. Виконання Орендарем інших зобов'язань забезпечується правом Орендодавця на дострокове розірвання Договору.
Пунктом 8.4. договору визначено, що при несплаті орендарем орендної плати протягом 3 місяців підряд орендодавець має право відмовитися від договору оренди та вимагати повернення об`єкта оренди.
Договір оренди може бути розірваний за згодою сторін (ст.291 ГК України).
За умовами ч. 3 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України. Цей Закон є спеціальним щодо регулювання відносин оренди саме державного та комунального майна по відношенню до інших законів (ЦК України та ГК України).
Ця норма узгоджується з ч. 2 ст. 651 ЦК України, згідно з якою договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Частиною 4 статті 188 ГК України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-пр/2002 недотримання позивачем вимог даної норми закону щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору в разі виникнення такої необхідності є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує, та не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом подання позову до відповідача про розірвання договору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові від 19 вересня 2011 року перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 29 березня 2011 року у справі № 22/110.
Орендар порушував умови договору в частині внесення орендної плати.
Згідно ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендна плата є істотною умовою договору оренди.
Судом встановлено факт невнесення орендної плати орендарем, що є підставою для розірвання договору.
За таких обставин, у зв'язку із невиконанням умов договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 p., господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо розірвання договору є законними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 8 117 грн. 71 коп. плати за відшкодування комунальних, інших комунальних (експлуатаційних) послуг та 119 грн. 66 коп. трьох відсотків річних та індесу інфляції за час прострочення за надані комунальні та експлуатаційні послуги за період з 26 грудня 2011 року по 28 грудня 2012 року (а.с.68).
Відповідно до пункту 3.2 Договору оренди плату за відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю орендар сплачує за окремою угодою.
На виконання пункту 3.2 Договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01.10.2010 р. позивачем наданий для підписання відповідачу Договір на відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю № 97. Однак договір на відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю № 97 не підписаний відповідачем.
Пунктом 13 розділу V Положення про оренду майна, яке належить до спільної власності територіальних громад області передбачено, що до орендної плати не включається плата за комунальні послуги і витрати на утримання орендованого майна (санітарне обслуговування прибудинкової території та допоміжних приміщень будівлі, технічне обслуговування будівлі та інші послуги). Такі платежі сплачуються орендарем (відповідачем) окремо відповідно до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю. Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду, розподіляються між користувачами пропорційно розміру займаної площі.
Для оплати комунальних на інших послуг позивач надіслав відповідачу акти приймання-здавання виконаних робіт за грудень 2011 року - грудень 2012 року на суму 8 117 грн. 71 коп.
Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
За умовами ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться .
У відповідності до статті 530 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги.
30 липня 2012 року позивач надіслав відповідачу претензію № 03-09/202 в якій заявив вимогу про погашення 6 680 грн. 05 коп. заборгованості, з яких 4 306 грн. 70 коп. заборгованість за надані комунальні та експлуатаціні послуги за період грудень 2011 року - червень 2012 року (а.с.34).
Вказана претензія отримана відповідачем 30.07.2012 року, що підтверджується наявним у справі рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.35).
Докази направлення позивачем відповідачу вимоги про погашення заборгованості за надані комунальні та експлуатаціні послуги за період грудень 2011 року - грудень 2012 року в сумі 8 117 грн. 71 коп. в матеріалах справи відсутні.
У наданих суду актах приймання-здавання виконаних робіт позивач навів деталізовані розрахунки комунальних та експлуатаційних послуг.
Доказів погашення заборгованості за надані комунальні та експлуатаціні послуги відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене та керуючись ч.2 ст.530 ЦК України, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення 8 117 грн. 71 коп. заборгованості за надані комунальні та експлуатаціні послуги підлягає до задоволення частково - в сумі 4 306 грн. 70 коп.
Враховуючи, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за надані комунальні та експлуатаціні послуги підлягають задоволенню в сумі 4 306 грн. 70 коп., суд, здійснивши перерахунок трьох відсотків річних та індексу інфляції, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення трьох відсотків річних за час прострочення за надані комунальні та експлуатаціні послуги у розмірі 50 грн. 62 коп. за період з 08 серпня 2012 року по 28 грудня 2012 року.
У відповідності зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовій збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 82-84 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Стягнути з Об`єднання громадян по захисту своїх прав, свобод та інтересів «Галс» (33025, м.Рівне, вул.Залізнична, 43, ЄДРПОУ 25737380) на користь Комунального підприємства «Управління майновим комплексом» Рівненської обласної ради (33028, м.Рівне, майдан Просвіти, 1, ЄДРПОУ 33724010) 947 грн. 67 коп.заборгованості з орендної плати, 17 грн. 43 коп. пені за час прострочення за оренду майна, 12 грн. 06 коп. три відсотки річних та інфляційних за час прострочення за оренду, 4 306 грн. 70 коп. заборгованості за надані комунальні та експлуатаційні послуги, 50 грн. 62 коп. три відсотки річних за час прострочення за надані комунальні та експлуатаційні послуги, 2 004 грн. 77 коп. судового збору.
3. Розірвати договір оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області № 7/О від 01 жовтня 2010 року.
4.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5.Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Повне рішення складено 05 лютого 2013 року
Суддя Войтюк В.Р.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2013 |
Оприлюднено | 06.02.2013 |
Номер документу | 29094722 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Войтюк В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні