01/52-75
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від "29" листопада 2006 р. по справі № 01/52-75
за позовом відкритого акціонерного товариства «Ощадний банк України» від імені якого діє філія Любомльське відділення № 6306, м. Любомль
до Шацької селищної ради,
Комунального підприємства «Волинське обласного бюро технічної інвентаризації»
про визнання права власності , зобов'язання здійснити реєстрацію
Суддя Якушева І.О.
Представники:
від позивача: Волошин І.В. – головний юрисконсульт (дов. від 21.11.2006р.)
від відповідачів: н/з
Суть спору: позивач в позовній заяві на підставі ст.ст.328, 334 Цивільного кодексу України просить визнати за ВАТ “Ощадбанк” право власності на адміністративний будинок загальною площею 163,6 кв.м., гараж загальною площею 46,3 кв.м., що знаходяться за адресою: смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10, Шацького району, Волинської області, зобов'язати Волинське ОБТІ здійснити реєстрацію права власності на ці об'єкти.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач – Шацька селищна рада у відзиві проти визнання права власності на адміністративний будинок загальною площею 163,6 кв.м., що знаходиться за адресою: смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10, Шацького району, Волинської області, зобов'язання Волинського ОБТІ здійснити реєстрацію права власності не заперечує.
Відповідач - Волинське ОБТІ пояснень по справі не подав, повноважного представника в судове засідання не направив.
Відповідно до ст.75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
в с т а н о в и в:
23.08.1996р. між Шацькою селищною радою як продавцем і Шацьким відділенням ощадбанку №8662 як покупцем було укладено договір купівлі-продажу, згідно з п.п.1.1., 1.3., 1.4., 3.2. якого продавець зобов'язався передати у власність покупця приміщення ательє по пошиву одягу, яке знаходиться за адресою: Волинська область, смт.Шацьк, вул.1-го Травня, 2 на земельній ділянці 0,03 га відповідно до умов, що визначені в договорі.
Приміщення переходить у власність покупця після підписання прийому-передачі об'єкта.
Придбане покупцем приміщення ательє пошиву одягу може використовуватися лише для розміщення відділення ощадного банку №8662.
Передача об'єкта продавцем і прийняття об'єкта покупцем засвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.
Як вбачається із поданого позивачем акту приймання - передачі від 23.08.1996р., продавець передав покупцю будинок побуту в смт.Шацьк по вул.Шковороди,10.
Придбане приміщення на даний час використовується позивачем відповідно до п.1.4. договору як установа банку: в ньому функціонує Шацьке територіально – відокремлене безбалансове відділення № 6306/044 ВАТ «Ощадбанк».
Як зазначає позивач, звертаючись з позовом до господарського суду, в договорі купівлі-продажу помилково зазначено про те, що приміщення знаходиться за адресою: Волинська область, смт.Шацьк, вул.1-го Травня, 2. Фактично приміщення знаходиться за адресою: смт.Шацьк по вул.Шковороди,10. Ця обставина підтверджується також довідкою Шацької селищної ради №472 від 14.08.2006р., згідно з якою за адресою смт.Шацьк, вул.Шковороди,10 знаходиться Шацьке ТВБВ №6306/044 філії Любомльське відділення. До 23.08.1996р. за зазначеною адресою знаходилось ательє з пошиву одягу (будинок побуту).В тексті договорі купівлі-продажу помилково зазначено адресу: смт.Шацьк, вул.1 Травня,2.
У відповідності із ч.2 ст.4, ч.1 ст.128 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на час купівлі-продажу приміщення цивільні права і обов'язки виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, хоч і не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
З 1.01.2004р. набрав чинності Цивільний кодекс України.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ст.ст.144, 147 Господарського кодексу України майнові права та майнові обов'язки суб'єктів господарювання можуть виникати, зокрема, з угод, передбачених законом а також з угод, не передбачених законом, але таких що йому не суперечать.
Майнові права суб'єктів господарювання захищаються законом.
Згідно положень ст.ст. 655, 656 Цивільного кодексу України договір купівлі продажу - це угода за якою одна сторона (продавець) зобов'язується передати майно у власність другій стороні (покупцеві), а покупець зобов'язується прийняти майно та сплатити за нього певну грошову суму.
Зазначена угода спрямована на безповоротне відчуження продавцем майна і перехід його у власність покупця, є юридичною підставою виникнення права власності іншої сторони.
Отже, на підставі договору купівлі-продажу від 23.08.1996р. між сторонами виникли цивільні права та обов'язки.
Згідно із ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як встановлено в процесі судового розгляду сторони, виконали умови договору купівлі-продажу об'єкту нерухомості. Факт передачі об'єкту нерухомого майна підтверджується матеріалами справи.
Згідно з вимогами ст.180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
У відповідності до укладеного договору від 22.06.2006р сторони належним чином погодили ціну, предмет договору.
У відповідності із ст.ст. 16, 328 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Право власності набивається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Незаконності набуття позивачем права власності судом не встановлено.
Відповідно до ст.ст.48, 49 Закону України “Про власність” держава законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунень будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судовими органами у встановленому законодавством порядку.
Володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом чи арбітражним (господарським) судом.
Норми Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, які набрали чинності з 1.01.2004р., застосовано господарським судом на підставі пунктів 4 цих Кодексів, згідно з якими щодо цивільних відносин, господарських відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України положення цих кодексів застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ними чинності.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні визначений Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за N 157/6445.
Реєстрацію прав власності згідно з п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 28 січня 2003 року N 6/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28 січня 2003 року N 66/7387, здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Враховуючи вищевикладене господарський суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача в частині визнання за ВАТ “Ощадбанк” права власності на адміністративний будинок загальною площею 163,6 кв.м., що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10 та зобов'язання Волинське ОБТІ здійснити реєстрацію права власності на цей об'єкт.
Позовна вимога про визнання за ВАТ “Ощадбанк” права власності на гараж загальною площею 46,3 кв.м., що знаходиться за адресою: смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10, Шацького району, Волинської області, зобов'язання Волинського ОБТІ здійснити реєстрацію права власності на цей об'єкт до задоволення не підлягає.
Позивач в позовній заяві посилається на те, що на прилеглій території, де нині знаходиться Шацьке територіально-відокремлене безбалансове відділення №6306/044 ВАТ “Ощадбанк”, ним було збудовано гараж.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту прийняття його до експлуатації.
До звершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Позивач факту будівництва гаража, здачу його в експлуатацію не довів.
Відповідно до п. 1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку.
Доказів про те, що гараж завершений будівництвом, прийнятий в експлуатацію, позивачем не подано.
На відшкодуванні судових витрат позивач не наполягає.
Керуючись ст.ст. 11, 16, 182, 328, 331, 599, 655, 656 Цивільного кодексу України, п. 4 його Прикінцевих і перехідних положень, ст.ст.144, 147, 180 Господарського кодексу України, п. 4 його Прикінцевих положень, ст.ст.48, 49 Закону України „Про власність", Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, ст.ст. 33, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати за ВАТ “Ощадбанк” в особі філії - Любомльського відділення №6306 право власності на адміністративний будинок загальною площею 163,6 кв.м., що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10 та зобов'язати Волинське ОБТІ здійснити реєстрацію права власності цього об'єкта.
3. В позові про визнання за ВАТ “Ощадбанк” в особі Любомльського відділення №6306 права власності на гараж загальною площею 46,3 кв.м., що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, смт.Шацьк, вул.Шковороди, 10, та зобов'язання Волинське ОБТІ здійснити реєстрацію права власності цього об'єкта відмовити.
Суддя Якушева І. О.
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2006 |
Оприлюднено | 21.08.2007 |
Номер документу | 292131 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Якушева І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні