cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-4/16677-2012 07.02.13
За позовом Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» До Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ІнтерГарант» Простягнення 8 915,00 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Представники:
Від позивача Піка М.Є. - по дов.
від відповідача Андрущкевич Ю.В. - по дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтергарант» 8 915,00 грн. матеріальної шкоди в порядку регресу.
Відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву від 16.01.2013р., в якому позовні вимоги не визнає та просить відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
За клопотанням Позивача про вирішення спору у більш тривалий строк, ніж встановлено ч.1 ст.69 ГПК України, суд продовжив строк розгляду спору на 15 днів, до 05.02.2013р.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
24 січня 2011 року o11 год. 00 хв., у м.Миколаєві по вул. Чигрина на перехресті з вул. Корабелів трапилась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу «Шкода», ДНЗ ВЕ7787АМ, під керуванням Власюка Олександра Володимировича та транспортного засобу «Форд», ДНЗ АА6664СК, під керуванням Кравченка Д.В.
Причиною ДТП стало те, що Власюк О.В. на слизькій ділянці дороги не вибрав безпечну швидкість руху, не впорався з керуванням та допустив зіткнення з автомобілем «Форд», ДНЗ АА6664СК чим порушив п.12.1., 12.3. Правил дорожнього руху України.
Матеріали справи свідчать, що в результаті вказаної ДТП було пошкоджено застрахований у Публічному акціонерному товаристві «Страхова компанія «Універсальна», згідно з умовами договору добровільного страхування наземного транспорту №3000/300/000909 від 05.10.2009р., транспортний засіб «Форд», ДНЗ АА6664СК, який належить ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» на праві приватної власності.
24 лютого 2011 року Ленінським районним судом м. Миколаєва у справі №3-583/2011 визнано вину особу у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - Власюка Олександра Володимировича.
В результаті вчинення правопорушення Власюком О.В. було завдано матеріальної шкоди ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», як власнику автомобіля «Форд», ДНЗ АА6664СК.
Суду доведено, що вартість відновлювального ремонту автомобіля «Форд», ДНЗ АА6664СК, визначено на підставі протоколу огляду транспортного засобу, калькуляції, рахунку №500, Акту №500 та аварійного сертифікату.
Враховуючи викладене, та зважаючи на зібрані документи, Публічним акціонерним товариством «Страхова компанія «Універсальна» було прийнято рішення про визнання даної події страховим випадком, та виплати Страхувальнику, на підставі страхового акту №9111000164 страхового відшкодування, у розмірі 9 415,00 грн.
Платіжними дорученнями №16452 від 20 травня 2011 р. сума страхового відшкодування у розмірі 9415,00 грн. була перерахована на рахунок Страхувальника.
Позивачем доведено, що оскільки цивільно-правова відповідальність Власюка О.В. на момент скоєння ДТП була застрахована у ПрАТ «Страхова компанія «Інтергарант» згідно полісу №ВС/9101161, на цій підставі, керуючись Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 993, 1191 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 27 Закону України «Про страхування», на адресу ПрАТ «Страхова компанія «Інтергарант» було скеровано заяву про виплату страхового відшкодування в порядку регресу з додатком документів про ДТП вих. №1212/09-107, що підтверджується повідомленням про вручення.
За твердженням Позивача, на ПрАТ «Страхова компанія «Інтергарант» покладено обов'язок відшкодувати шкоду у розмірі 9 415,00 грн. - 500,00 (франшиза) грн. = 8 915,00 грн.
Відповідно 12.1 ст. 12 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» вказано, що страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи. Франшиза згідно полісу №ВС/9101161 становить 500,00 гривень.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, Господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно ст. 1187 Цивільного кодексу України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
На підставі ст. 993 Цивільного кодексу України 2004 р. та ст. 27 Закону України "Про страхування", до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник, або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
Таким чином, після виплати страхового відшкодування на користь ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» перейшло право зворотної вимоги, яке ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» має до особи відповідальної за завдані збитки.
Особою, відповідальною за завдані збитки, є відповідач в силу наступних обставин.
Відповідно до постанови Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24.02.2011р. справа №3-583/2011 р., ДТП сталася внаслідок здійснення водієм Власюком О.В. адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КпАП., гр. Власюка О.В. визнано винним у вчиненні вищезгаданого правопорушення.
Цивільно-правова відповідальність Власюка О.В. застрахована у Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «Інтергарант» (Поліс № ВС/9101161).
Згідно ст. 6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.
Відповідно до ст. 1188 Цивільного кодексу України шкода завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Відповідно до ст. 22.1 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» виплата страхового відшкодування здійснюється протягом одного місяця з дня отримання страховиком визначених у статті 35 цього Закону документів.
Згідно п. 37.4. ст. 37 Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик має право здійснювати виплату страхового відшкодування безпосередньо потерпілим або погодженим з ними підприємствам, установам, організаціям, що надають послуги з ремонту пошкодженого майна, лікування потерпілих та інші послуги, пов'язані з відшкодуванням збитків.
Відповідно до ст.9 Закону України „Про страхування", страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
До страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки (ст.27 Закону України „Про страхування").
Згідно постанови пленуму Верховного суду України №6 „Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди", з винної особи за регресною вимогою стягується сума майнових витрат, понесених на виконання зобов'язання по відшкодуванню шкоди, а якщо законом встановлено межі відшкодування або межі відповідальності винної особи, то з неї витрати стягуються в цих межах.
18.07.2011р. в порядку досудового врегулювання спору Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Універсальна» (позивач) звернулося до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтергарант» (відповідача) з претензією на суму 9415,00 грн. Проте відповідач залишив дану претензію без задоволення.
Оскільки ліміт відповідальності страховика за полісом (Поліс ВС/9101161) становив 50 000,00 грн. та франшиза рівна 500,00 грн., на підставі Договору Позивач виплатив належне страхове відшкодування в розмірі 9415,00 грн., до стягнення з відповідача підлягає 8915,00 грн. (9415,00 грн. - 500,00грн. = 8915,00 грн. ).
Враховуючи вищезазначені правові норми, зібрані докази по справі, суд прийшов до висновку, що до позивача переходить право вимоги до відповідача на відшкодування збитків в розмірі 8915,00 грн.
Твердження Відповідача, що знос пошкодженого автомобіля Форд Фокус 2007р. випуску не був врахований Позивачем при розрахунку регресних вимог не приймається судом до уваги, з огляду на наступне:
Відповідно до п. 7.38 «Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів» значення коефіцієнта фізичного приймається таким, що дорівнює нулю для нових складників та для складників КТЗ, строк експлуатації яких не перевищує:
- 5 років - для легкових КТЗ виробництва країн СНД;
- 7 років - для інших егкових КТЗ;
- 3 роки - для вантажних КТЗ, причепів, напівпричепів та автобусів виробництва країн СНД;
- 3 роки - для інших вантажних КТЗ, причепів, напівпричепів та автобусів;
- 5 років - для мототехніки.
Як вбачається з свідоцтва про реєстрацію пошкодженого транспортного засобу «Форд», ДНЗ АА6664СК, рік його випуску 2007 і на момент ДТП, а саме 24.01.2011 р. строк його експлуатації не перевищував і 4 років . Тобто знос в даному випадку нараховуватись не може.
Твердження Відповідача щодо відсутності в матеріалах справи документів, що підтверджують зміст майнової вимоги щодо відшкодування заподіяної шкоди та відомості (за наявності), що її підтверджують не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про страхування» документ, що посвідчує майнову вимогу щодо відшкодування заподіяної шкоди складається суб'єктом професійної оціночної діяльності або аварійним комісаром.
В матеріалах справи міститься належним чином засвідчена копія Аварійного сертифікату, складеного аварійним комісаром Харченко С.В. з посиланням на свідоцтво №14552 від 22.05.2009р. В процесі розгляду справи за клопотанням Відповідача, позивачем надано суду належним чином засвідчене свідоцтво №14552 від 22.05.2009р. видане Харченку С.В. в тому, що йому рішенням кваліфікаційної комісії Українського центру після аварійного захисту присвоєно кваліфікацію аварійного комісара.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Виходячи з вищенаведених норм закону, Відповідачем належним чином протягом розгляду справи не було надано належних доказів по справі на спростування позовних вимог.
В судовому засіданні, допустимими доказами, які знаходяться в матеріалах справи позивач довів, що його позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Витрати по судового збору згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтергарант» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 13-19, офіс 3, код ЄДРПОУ 23703520) на користь Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсал» (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 48а, код ЄДРПОУ 20113829) 8 915 (вісім тисяч дев'ятсот п'ятнадцять) грн. страхового відшкодування, 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя І.І.Борисенко
Повне рішення складено: 08.02.2013р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2013 |
Оприлюднено | 13.02.2013 |
Номер документу | 29279353 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні