Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2013 р. Справа № 2a-1870/9772/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - М.М. Шаповала,
за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,
представника позивача - С.В. Сая,
представника відповідача - В.М.Гоча,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Авто" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить стягнути з відповідача суми капіталізованих платежів у розмірі 888 216,57 грн. і свої вимоги мотивує тим, що 29.05.2009 р. в газеті "Урядовий кур'єр" № 94 опубліковане оголошення про ліквідацію за рішенням власника ТОВ "Фрунзе-Авто", яке зареєстроване як платник страхових внесків до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми. На підприємстві відповідача 22.06.2007р. з водієм автотранспортних засобів стався нещасний випадок. Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема, за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. З урахуванням даних Держкомстату України про середню очікувану тривалість життя осіб, позивачем була розрахована сума капіталізованих платежів, які він і просить стягнути в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та зазначив, що положення п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" не розповсюджується на підприємства, які ліквідуються за рішенням власника, а не у зв'язку з банкрутством.
Крім того, порядок капіталізації платежів у випадках ліквідації страхувальника Кабінетом Міністрів України не встановлений, а посилання позивача на Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою КМУ № 765 від 06.05.2000р. є безпідставним та неправомірним. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
ТОВ "Фрунзе-Авто" зареєстроване як юридична особа, про що видано свідоцтво А00 № 114570 від 13.01.2006 р., згідно витягу з ЄДРПОУ (а.с. 50-51), відповідача взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми.
Згідно з актом № 2 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом (а.с.8-9). 22.06.2007р. з водієм автотранспортних засобів ТОВ "Фрунзе-Авто" ОСОБА_3 стався нещасний випадок. Згідно постанови про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2009р. № 1820/3192/3192/13 від 30.03.2009 р. (а.с. 12), потерпілому ОСОБА_3 призначено щомісячну грошову виплату в сумі 759,70 грн.
Відповідно до протоколу позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Фрунзе-Авто" № 01-2009 (а.с. 27-30), 07.05.2009 р. загальними зборами учасників товариства було прийнято рішення про його ліквідацію, а 22.05.2009 р. дані про прийняття рішення про ліквідацію товариства були внесені до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою (а.с. 46-49).
Відповідно до розрахунку потреби в капіталізації по ТОВ "Фрунзе-Авто" для розрахунку з потерпілими на виробництві станом на 18.06.2009р., загальна сума капіталізованих платежів складає 888 216,57 грн. (а.с.5).
Згідно ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.
Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник). Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.
Згідно ст. ст. 15, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV) Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка проводить збір та акумулювання страхових внесків і фінансується за рахунок страхових внесків страхувальників - роботодавців (юридичних та фізичних осіб).
Відповідно до ст. 45 цього ж Закону роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно ст.46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхуванні від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду № 36 від 12.07.2007 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007р. № 867/14134 (надалі Інструкція), пунктом 5.9 якої встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765.
Капіталізація платежів для задоволення вимог по зобов'язаннях, що виникли у результаті заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, проводиться відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765 і здійснюється по кожній особі з виплатою заборгованості за минулі роки і необхідності виплат майбутніх платежів.
З урахуванням норм ст. 46 Закону № 1105-XIV та п. 5.9 Інструкції від 12.07.2007р. до спірних правовідносин слід застосовувати положення Постанови КМУ № 765 від 06.05.2000р.
Згідно ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Відповідно до п.1 ч. 2 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ від 06.05.2000р. № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Капіталізація платежів нараховується за період, що визначається, з різниці між середньої тривалості життя для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації (пункт 3 Порядку).
Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007р. № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 р. за № 867/14134, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).
Згідно з п. 5.9 Інструкції, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765.
Отже чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону № 1105-XIV фінансуванням та джерелом надходження коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків є капіталізація платежів, що надходять у разі ліквідації страхувальника. Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю" зі змінами та доповненнями.
Таким чином, позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України м. Суми про стягнення капіталізованих платежів в сумі 888 216,57 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Авто" про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Авто" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 34013080, р/р 260050401115000 в СФ АКІБ "УкрСіббанк" МФО 351005) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми (40024, м. суми, вул. Даргомижського, 6, код ЄДРПОУ 24014389, п/р 37177003000294 в ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО 837013) 888216 (вісімсот вісімдесят вісім тисяч двісті шістнадцять) грн. 57 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 08 лютого 2012 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2013 |
Оприлюднено | 15.02.2013 |
Номер документу | 29304017 |
Судочинство | Адміністративне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні