cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2013 р.Справа № 922/215/13-г
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
при секретарі судового засідання Захарченко О.В.
розглянувши справу
за позовом ПП "Фарммаркет", м. Львів до Дочірнього підприємства "Трейд Лайн ЛТД", м. Київ про визнання дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності за участю представників сторін:
позивача - Обманюк С.С., дов. № 2 від 20.07.2012р.
відповідача - Ковеза А.І., арбітражний керуючий
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне підприємство «ФАРММАРКЕТ», м. Львів, звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача, Дочірнього підприємства «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД», м. Київ, про визнання дійсним договору купівлі-продажу нежитлових будівель, укладеного між Приватним підприємством «ФАРММАРКЕТ» та Дочірнім підприємством «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД», та про визнання за Приватним підприємством «ФАРММАРКЕТ» право власності на нежитлові будівлі:
- прибудована нежитлова будівля літ. «В» загальна площа 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3;
- нежитлова будівля літ. «А-2» загальна площа 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він сплатив гарантійний внесок в якості оплати за придбане нерухоме майно та став переможцем аукціону від 05 липня 2012 року, що проводився Українською універсальною біржею «Капітал», з продажу нерухомого майна Дочірнього підприємства «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД». Проте, відповідач ухилився від укладання договору купівлі-продажу та не з'явився у визначений час до нотаріуса для його підписання, що призвело до порушення прав позивача як переможця аукціону.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлений позов, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнає в повному обсязі. Пояснив, що звертався до Комунального підприємства Лозовське бюро технічної інвентаризації за витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно, проте на час, погоджений сторонами для підписання договору купівлі-продажу, витяг Комунальним підприємством Лозовське бюро технічної інвентаризації не був наданий, тому ліквідатор відповідача не з'явився у визначений час до нотаріуса для підписання договору купівлі-продажу.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Постановою Господарського суду м. Києва від 03 серпня 2011 року визнано банкрутом Дочірнє підприємство «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД», відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Ковезу Андрія Івановича.
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута. Як вбачається з тексту протоколу зборів комітету кредиторів ДП «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» від 01.02.2012р., кредиторами було встановлено порядок продажу приміщень шляхом проведення аукціону.
05 липня 2012 року відбувся аукціон, що проводився Українською універсальною біржею «Капітал», з продажу майна Дочірнього підприємства «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД», а саме: прибудованої нежитлової будівлі літ. «В» загальною площею 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3; нежитлової будівлі літ. «А-2» загальною площею 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2.
За результатами проведеного аукціону, оформленого протоколом № 1 від 05 липня 2012 року, переможцем визначено Приватне підприємство «ФАРММАРКЕТ», яке сплатило гарантійний внесок в якості оплати за придбане нерухоме майно.
Відповідно до свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мамай І.В., заяву Приватного підприємства «ФАРММАРКЕТ» передано Дочірньому підприємству «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» в особі ліквідатора Ковези Андрія Івановича. Заява містила відомості щодо пропозиції від імені Приватного підприємства «ФАРММАРКЕТ» до ліквідатора Дочірнього підприємства «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» Ковези Андрія Івановича з'явитися до Мамай І.В., приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу, з метою підписання Договору купівлі-продажу нерухомого майна, а саме: прибудованої нежитлової будівлі літ. «В», яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3 та нежитлової будівлі літ. «А-2», яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2.
Відповідач ухилився від укладання договору купівлі-продажу та не з'явився у визначений час до нотаріуса для його підписання, що підтверджується свідоцтвом від 03 серпня 2012р., виданим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. та зареєстрованим в реєстрі за № 2477.
Посилаючись на вказані обставини, позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про визнання дійсним договору купівлі-продажу нежитлових будівель та визнання за ним права власності на придбане на аукціоне майно.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За приписами ст. 317 цього Кодексу, власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а відповідно до ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 144, 147 Господарського кодексу України майнові права суб'єкта господарювання права підлягають захисту, в тому числі шляхом їх визнання.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами частин 1 та 4 ст.202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
З огляду на положення зазначеної статті прилюдні торги (аукціон), за своєю правовою природою, є багатостороннім правочином, оскільки в них мають місце всі елементи, притаманні правочину. Під час проведення прилюдних торгів продавець та учасники торгів у встановленому законом порядку певними діями (ціновими пропозиціями) визначають переможця торгів та ціну продажу майна, в результаті чого переможець торгів набуває право на придбання об'єкту. Результатом проведення прилюдних торгів є визначення покупця - переможця аукціону та завершення процедури торгів шляхом підписання протоколу ліцитатором та покупцем, який одержав право на придбання об'єкта.
Виходячи зі змісту положень ст.626 Цивільного кодексу України, за якими договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, підписання протоколу прилюдних торгів організатором, ліцитатором, продавцем та покупцем, фактично є укладенням правочину (угоди), спрямованого на відчуження - набуття майна.
Дійсність аукціону з продажу спірного майна, за результатами якого переможцем став позивач, не заперечується відповідачем, аукціон проведено у відповідності до порядку визначеному Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", застосування якого при продажу майна боржника, що перебуває у процедурі ліквідації, передбачено ч.3 ст.30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
На підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку, що позивач правомірно набув право власності на об'єкт аукціону - прибудовану нежитлову будівлю літ. «В» загальною площею 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3 та нежитлову будівлю літ. «А-2» загальною площею 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2.
Згідно зі ст. 657 Цивільного кодексу України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Загальні ознаки нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) визначені ст. 181 Цивільного кодексу України: це об*єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Частина 2 статті 631 Цивільного кодексу України містить положення про те, що договір набирає чинності з моменту його укладання.
Частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Згідно ч. 4 ст. 656 Цивільного кодексу України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах) застосовуються загальні положеня про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає із їхньої суті.
Подання заявки позивачем на участь у аукціоні з продажу нерухомого майна відповідача є згодою укласти договір купівлі-продажу.
Згідно ч.1 ст. 207 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялись сторони.
Між позивачем та відповідачем було досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу, укладеним в письмовій формі 05 липня 2012 року протоколом проведення аукціону № 1.
Згідно ч. 10 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продаж майна банкрута оформляється договорами купівлі-продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем відповідно до законів України. Однак, ліквідатор Дочірнього підприємства "ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД" Ковеза Андрій Іванович ухилився від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, не з'явившись у визначений час до нотаріуса для його підписання.
Такою бездіяльністю ліквідатор Дочірнього підприємства "ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД" порушив права добросовісного набувача придбаного майна, перешкоджаючи Приватному підприємству "ФАРММАРКЕТ" реалізувати набуте їм право отримати у власність майно, яке виникло у позивача за результатами проведеного аукціону.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до ст. 220 Цивільного кодексу України, - якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання умов договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
Згідно з ч. 3 ст. 334 ЦК України, - право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання дійсним договору купівлі-продажу нежитлових будівель:
- прибудована нежитлова будівля літ. «В» загальна площа 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3,
- нежитлова будівля літ. «А-2» загальна площа 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2, укладеного між Приватним підприємством «ФАРММАРКЕТ» та Дочірнім підприємством «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» та про визнання за ПП «ФАРММАРКЕТ» права власності на вказані нежитлові будівлі є обгрунтованими, належним чином підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами, та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, суд вважає необхідним витрати по сплаті судового збору у сумі 4065,62грн. покласти на відповідача.
На підставі викладено, керуючись ст.ст. 11, 15, 16, 202, 207, 220, 316, 317, 328, 334, 392, 626, 638, 656, 657 Цивільного кодексу України, ст.ст. 11, 12, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нежитлових будівель:
- прибудована нежитлова будівля літ. «В» загальна площа 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3,
- нежитлова будівля літ. «А-2» загальна площа 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2,
укладений між Приватним підприємством «ФАРММАРКЕТ» (79003, м. Львів, вул. Городоцька, 357; код ЄДРПОУ 30477829) та Дочірнім підприємством «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» (03150, м. Київ, вул. Либідська, 1-а; код ЄДРПОУ 24338761).
Визнати за Приватним підприємством «ФАРММАРКЕТ» (79003, м. Львів, вул. Городоцька, 357; код ЄДРПОУ 30477829) право власності на нежитлові будівлі:
- прибудована нежитлова будівля літ. «В» загальна площа 546,7 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/3,
- нежитлова будівля літ. «А-2» загальна площа 373,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Червоногвардійська, буд. 48а/2.
Стягнути з Дочірнього підприємства «ТРЕЙД ЛАЙН ЛТД» (03150, м. Київ, вул. Либідська, 1-а; код ЄДРПОУ 24338761) на користь Приватного підприємства «ФАРММАРКЕТ» (79003, м. Львів, вул. Городоцька, 357; код ЄДРПОУ 30477829) 4065,62грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 15.02.2013 р.
Суддя Присяжнюк О.О.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2013 |
Оприлюднено | 20.02.2013 |
Номер документу | 29412471 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні