Рішення
від 08.12.2008 по справі 4/74-08-1929
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/74-08-1929

            

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" грудня 2008 р.Справа  № 4/74-08-1929

За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»

До відповідача: Військово-медичного клінічного центру Південного регіону

3-тя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Квартирно- експлуотаційний відділ м. Одеси.

про стягнення заборгованості за недораховану електричну електроенергію в сумі 368 511,10 грн.

Суддя    Літвінов С.В.

Представники сторін:

Від позивача: Стрецкул М.В. за довіреністю

Від відповідача: не з”явився

Від третьої особи яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - КЕВ м. Одеси : Добров Ю.І.

Суть спору: ВАТ «Одесаобленерго»в особі Центрального району електричних мереж звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості за недораховану електричну енергію згідно актів про порушення Правил користування електричною енергією у розмірі 368 511,10 грн.

        Ухвалою господарського суду від 01.08.08р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси.

Відповідачем до суду було надано відзив на позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги позивача не визнав у повному обсязі та на підставі доводів викладених у відзиві просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Представник третьої особи подав до суду заперечення, відповідно до яких позовні вимоги позивача також не визнавав та на підставі доводів викладених у запереченні просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В процесі розгляду справи з боку сторін до суду були подані додаткові документи, які у судових засіданнях судом були розглянуті та долучені до матеріалів справи у якості документальних доказів.

У судових засіданнях, у відповідності з ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувались перерви з 17.10.08р. по 05.11.08р. та з 26.11.08р. по 08.12.08р..

Ухвалами від 07.07.08р., 02.09.08р. та 05.11.08р. відповідно до ст. 69 ГПК України строк розгляду спору був продовжений.

Розглянув матеріали справи, вислухав представників сторін суд встановив:

У своїй позовній заяві позивач зазначає, що відповідачем було допущено порушення Правил користування електричною енергією, у зв'язку з чим на останнього 8 травня, 10 травня та 11 травня 2007 року було складено акти про порушення правил користування електроенергією. В обгрунтування своїх позовних вимог відповідачем до суду було подано акти про порушення правил користування електроенергією, розрахунку недооблікованої електроенергії, протоколи засідання комісії по розгляду актів Центрального РЕМ, акти зберігання пломб.

Грунтуючись на наданих документальних доказах, умовах укладеного договору,

ст.. 26 Закону України «Про електроенергетику»позивач просив суд стягнути з відповідача 368 511, 10 грн. заборгованості за недораховану електроенергію.

Відповідач позовні вимоги позивача не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, з мотивів викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи  позовні вимоги позивача також не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Між Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»(далі ВАТ «Одесаобленерго»), а саме його структурною одиницею Центральним РЕМ та 411 Центральним військовим клінічним ордена червоною зірки госпіталь південного оперативного командування разом з додатками був укладений договір № 556 Ц від 03.06.2003 року про постачання електричної енергії предметом якого є умови та порядок постачання електроенергії позивачем та її оплата відповідачем, який на сьогоднішній час є діючим. Відповідно до п. 2.2.4. Договору, відповідача було зобов'язано оплачувати позивачу вартість електроенергії та інші платежі, передбачені умовами даного договору.

20 січня 2006 року між 411 Центральним військовим клінічним ордена червоною зірки госпіталь південного оперативного командування, ВАТ «Одесаобленерго»та КЕВ м.Одеса було укладеного додаткову угоду до договору №556 Ц  від 03.06.2003 року, згідно до якої Центральний військовий клінічний госпіталь є споживачем електричної енергії, а КЕВ м.Одеса платником.

15 серпня 2007 року між сторонами у справі було укладено додаткову угоду до договору про постачання електричної енергії №556 Ц від 03.06.2003 року, якою було змінено назву споживача електричної енергії на Військово-медичний клінічний центр Південного регіону.

У відповідності з п. 6.40 Правил користування електричної енергією №28 від 31.07.1996 року із змінами та доповненнями (далі Правила), у разі виявлення у споживача пошкоджень  або зриву пломб електропередавальної організації та/або  пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення  цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформаторів та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховується, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців. Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.

Відповідно до положень п. 6.41 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

 Крім того, у відповідності до п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акту уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії по розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Судом встановлено, що 14 серпня 2006 Військово-медичному клінічному центру Південного регіону, були передані на відповідальне зберігання пломби, які були встановлені на електролічильниках № 771797, № 749675, №766240, № 541380, що підтверджується актами збереження цілісності пломб.

Під час проведення перевірки відповідача представниками ВАТ «Одесаобленерго», яке відбулося 8 травня, 10 травня та 11 травня 2007 року при обстеженні об'єкту Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 2 були виявлені факти порушення Правил, про що були складені акти про порушення  № 015053, № 015054, № 015055 та  № 014538 (надалі –Акти). В актах вказані наступні порушення правил користування електричною енергією:  

-          зрив пломби енергопостачальника ВАТ «Одесаобленерго»на випробувальній коробці схеми обліку. Відсутність пломб енергопостачальної організації ВАТ «Одесаобленерго»на вимірювальних трансформаторах току п.п. 3.3., 3.16, 6.40 ПКЕЕ. Вимірювальні трансформатори струму Т-0,66 УЗ 600/5.

Матеріалами справи підтверджено, що складені Акти про порушення Правил користування електроенергією були розглянуті комісією ВАТ «Одесаобленерго». Так, відповідно до протоколів № № 938, 937, 939,872  від 15 травня 2207 року акти порушень №  015053, № 015054, № 015055 та  № 014538 були розглянуті та за наслідками його розгляду комісією було прийнято рішення про нарахування відповідачу за вчинені порушення 368 511,10 грн. вартості недорахованої електроенергії. В зв'язку з прийнятими рішеннями позивачем відповідачу були виписані додаткові рахунки для сплати вартості недорахованої електроенергії.

Об'єм недорахованої електроенергії визначався на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (надалі –Методика).

Суд, оглянувши надані розрахунки приходить до висновку, що останні були проведені з порушенням вимог Правил та Методики.

Так розрахунок проводився у відповідності до п. 2.5. Методики за формулою:

W сут. = Р * t * Ки., де Р –потужність струймоприймачів, працюючих на час перевірки; t –тривалість роботи устаткування на протязі доби; Ки –коефіціент використання струймоприймачів.

У відповідності  до п.4.2.3 укладеного договору споживач сплачує постачальнику електричної енергії вартість електроенергії , розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (згідно з методикою, затвердженою НКРЕ) у разі пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку.

Згідно з додатком 5.1 договору «Військово-медичний клінічний центр Південного регіону»встановленна потужність 400 кВт, режим роботи на добу 24 години.

Як вбачається з матеріалів справи в розрахунках застосована потужність менша ніж вказано в договорі, а саме - 356 кВт. У  зв'язку тим, що трансформатори струму, згідно з договором, встановлені номіналом 600/5, потужність струймоприймачів розраховується за формулою:

Р = 3 х I х U х cos ф , де  I –600 Ампер (номінальний струм транформаторів струму); U –380 Вольт –0,38 кіло вольт (напруга в мережі); cos ф –0,9 (у відповідності з методикою);

Таким чином, Р = 3 х 600 х 0,38 х 0,9 = 356 кВт/ч.

Позивачем при здійсненні розрахунку невірно був застосований п. 6.40 ПКЕЕ в частині визначення періоду нарахування, а саме – розрахунок по Актам був зроблений з дня останньої дати контролю прибору обліку. Згідно з карточкою контрольного зьому показників лічильника цією датою є 5 лютого 2007 року. Однак в п.6.40 ПКЕЕ  вказано, що у разі виявлення у споживача пошкоджень  або зриву пломб електропередавальної організації перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії  здійснюється за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців. 8 грудня 2008 року позивачем у судовому засіданні для огляду суду були надані розрахунки, які були зроблені від дня останнього контрольного зняття показників прибору обліку, тобто з 6 лютого 2007 року. Так,  згідно з наданим розрахунком, сума заборгованості за недораховану внаслідок порушення ПКЕЕ електричної енергії склала 364 959,90 грн.

Посилання представників відповідача та третьої особи на стороні відповідача, що зрив пломб був здійснений правомірно, а дозвіл було отримано після направлення до енергопостачальної організації телефонограми, є безпідставними тому як, згідно з п. 3.19 ПКЕЕ будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться в присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.

Згідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В процесі розгляду справи відповідачем до суду не було надано жодного документального доказу, який би спростував факти порушення правил користування електричною енергією.

Відхиляються судом твердження відповідача про неможливість застосування до нього відповідальності по сплаті за недовраховану електроенергію за вчинення порушення Правил, в зв'язку з передачею Військовим медичним клінічним центром Південного регіону ТП-3028, ТП-4572 на баланс КЕВ м. Одеси, тому як згідно ст..ст. 525, 526 Цивільного Кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства. Відповідно до умов договору про постачання електричної енергії, сторони зобов'язуються повідомляти енергопостачальну організацію про будь-які зміни пов'язані із реорганізацією, ліквідацією підприємства, використанням електроустановок, приміщень тощо   

Відповідачем до суду не було надано доказів звернення до ВАТ «Одесаобленерго»Центрального РЕМ щодо зміни договору або укладання додаткової угоди, якою б були внесені зміни до діючого договору в частині передачі ТП-3028, ТП-4572 .

Також судом відхиляються твердження відповідача, що Військово-медичний клінічний центр Південного регіону не є платником за електроенергію, згідно додаткової угоди до договору, у зв'язку з чим з нього не можуть бути стягнуті кошти за недораховану електроенергію, тому як згідно п.4.2.3 укладеного договору саме споживач сплачує постачальнику електричної енергії вартість електроенергії, у разі пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані документальні докази та доводи сторін викладені у судових засіданнях в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з віднесенням судових витрат на рахунок відповідача, у відповідності зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

           Керуючись ст.ст.33, 34, 44,49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.  Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з «Військово-медичного клінічного центру Південного регіону»(м. Одеса, вул. Пироговська, 2) код 08199969  на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго” (65029, м. Одеса, вул.. Садова,3) заборгованості по актам порушення ПКЕЕ в розмірі 364 959,90 грн.  (триста шістдесят чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 90 коп., 3 649,59  (три тисячі шістсот сорок дев'ять) грн.59 коп. державне мито та 116,82грн. ( сто шістнадцять грн.  82 коп.,) витрати по сплаті ІТЗ судового процесу.

Рішення підписано 08.12.08р.

Рішення суду набирає  законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

                                     Накази видати згідно статті 116 ГПК України.

            Суддя                                                                                       Літвінов С.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.12.2008
Оприлюднено17.02.2009
Номер документу2943305
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/74-08-1929

Постанова від 12.05.2009

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Андрєєва Е.І.

Рішення від 08.12.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні