15/174-08-3923
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" грудня 2008 р.Справа № 15/174-08-3923
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
При секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників:
від позивача – не з'явився;
від відповідача - Стаєцький К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” про спонукання до виконання обов'язків за договором, -
ВСТАНОВИВ:
В засіданнях суду 01.10.2008 р. та 24.10.2008 р. оголошувалась перерва в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Трейн Україна” звернулось до господарського суду Одеської області із заявою про вжиття запобіжних заходів до порушення провадження у справі шляхом заборони Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” перешкоджати ТОВ „Трейн Укрейн” у виконанні договору № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. та шляхом заборони відмовляти ТОВ „Трейн Укрейн” у отриманні передбаченого договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. транспортно-експедиторського обслуговування.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.09.2008 р. № 15/08-27 заяву Товариство з обмеженою відповідальністю „Трейн Україна” про вжиття запобіжних заходів було задоволено, а саме:
- заборонено Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” перешкоджати Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” у виконанні договору № 29-05/П р від 23.04.2008 р.
- заборонено Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” відмовляти Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” в отриманні передбаченого договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. транспортно-експедиторського обслуговування.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” про спонукання до виконання обов'язків за договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р., а саме: про зобов'язання відповідача виконувати укладений з позивачем договір №29-05/Пр від 23 квітня 2008 року. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.
23 квітня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” та Дочірнім підприємством ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” був укладений договір, згідно якого Одеський портовий елеватор прийняв на себе зобов'язання з надання ТОВ „Трейн Укрейн” послуг з транспортно-експедиторського обслуговування вантажів ТОВ „Трейн Укрейн”. Згідно розділу 8 договору договір діє з моменту підписання до 31.12.2008 року.
Як зазначає позивач, листом від 29 серпня 2008 року, Одеський портовий елеватор просив ТОВ „Трейн Укрейн” завершити виконання зобов'язань за договором, посилаючись на те, що 28 серпня 2008 року ДАК „Хліб України”, на виконання пункту 2 протоколу наради Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2008 року, був виданий наказ, яким наказано завершити в строк до 15 вересня 2008 року виконання зобов'язань перед контрагентами Одеського портового елеватору, з якими укладено договори на перевалювання зернових та олійних культур.
Між тим, позивач зазначає, що ТОВ „Трейн Укрейн”, починаючи з моменту підписання договору, здійснює господарську діяльність з урахуванням дії договору і розпланувало свою діяльність на період до 31 грудня 2008 року. Припинення, після 15 вересня 2008 року, Одеським портовим елеватором виконання своїх зобов'язань за договором ставить під загрозу виконання ТОВ „Трейн Укрейн” своїх зобов'язань перед іншими суб'єктами господарської діяльності і є перешкоджанням здійснення господарської діяльності ТОВ „Трейн Укрейн”.
Таким чином, на думку позивача, дії відповідача, що спрямовані на закінчення з 15 вересня 2008 року виконання зобов'язань за договором, створюють загрозу порушення права ТОВ „Трейн Укрейн” та, починаючи з 15 вересня 2008 року, будуть порушувати права ТОВ „Трейн Укрейн” на отримання транспортно-експедиторського обслуговування в порядку та на умовах, передбачених договором, що призведе до нанесення ТОВ „Трейн Укрейн” майнових збитків.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.09.2008 р. порушено провадження у справі № 15/172-08-3921 та справу призначено до судового розгляду в засіданні суду.
Згідно ч. 3 ст. 43-3 Господарського процесуального кодексу України після подання заявником позовної заяви запобіжні заходи діють як заходи забезпечення позову.
Отже, вжиті ухвалою господарського суду від 09.09.2008 р. за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю „Трейн Україна” запобіжні заходи з моменту порушення провадження у справі стали заходами забезпечення позову.
Відповідач відзив на позов не надав, проте у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідач діяв відповідно до наказу ДАК „Хліб України” та протоколу наради Кабінету міністрів України від 05.08.2008 р. Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
23 квітня 2008 року між ТОВ „Трейн Укрейн” та Дочірнім підприємством ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” був укладений договір № 29-05/Пр (а.с. 48-54), за яким Одеський портовий елеватор прийняв на себе зобов'язання з надання ТОВ „Трейн Укрейн” послуг з транспортно-експедиторського обслуговування вантажів ТОВ „Трейн Укрейн”.
Згідно розділу 8 договору термін дії договору встановлений з моменту підписання до 31 грудня 2008 року. Розірвання договору здійснюється шляхом підписання сторонами відповідної угоди.
23.04.2008 р., 08.07.2008 р., 15.07.2008 р., 01.08.2008 р. та 27.08.2008 р. між ТОВ „Трейн Укрейн” та Дочірнім підприємством ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” були складені та підписані додатки до договору № 29-05/Пр, відповідно, № 1, № 2, № 3, № 4 та № 5, якими встановлювалась вартість послуг, наданих Дочірнім підприємством ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор”.
Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Одним з основних видів господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання.
Згідно ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматись від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.
У відповідності з п. 1 ст. 179 Господарського кодексу України майново–господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами –юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько–договірними зобов'язаннями. Пунктами 4, 7 ст. 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь–які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно –правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. При укладені господарського договору сторони зобов'язані у будь–якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна умов договору не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Пунктом 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, як вбачається з п. 2 протоколу наради від 05.08.2008 р. „Щодо врегулювання ситуації на ринку зерна з метою забезпечення ефективного використання врожаю 2008 року” Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфін, ДПА, ГоловКРУ було зобов'язано провести повну інвентаризацію потужностей підприємств ДАК „Хліб України” з метою створення сприятливих умов для зберігання зерна, власниками якого є безпосередньо сільськогосподарські товаровиробники, а також внести пропозиції Кабінетові Міністрів щодо фінансового оздоровлення Компанії та визначення ДАК „Хліб України” державним агентом із здійснення експортно–імпортних операцій на ринку зерна та продуктів його переробки.
28.08.2008 р. головою правління ДАК „Хліб України”, на виконання п. 2 вищевказаного протоколу наради від 05.08.2008 р., було прийнято наказ № 91 „Щодо забезпечення виконання експортних програм компанії ДП „Одеський портовий елеватор” (а.с. 20-21), згідно пункту 2 якого наказано директору ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” в строк до 15.09.2008 р. завершити виконання зобов'язань перед іншими контрагентами ДП „Одеський портовий елеватор”, з якими укладено договори перевалювання зернових та олійних культур.
Так, листом від 29 серпня 2008 року № 423/1 (а.с. 47) ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” просив ТОВ „Трейн Укрейн” завершити виконання зобов'язань за договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. у строк до 15.09.2008 у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин, обумовлених діями влади, по причинам незалежним від відповідача та у зв'язку з суттєвими змінами обставин.
Проте, як вже зазначалось вище, розділом 8 договору № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. передбачено, що розірвання договору здійснюється шляхом підписання сторонами відповідної угоди.
Так, з урахуванням вищевикладених обставин та правових норм, господарський суд вважає, що лист ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” від 29.08.2008 р. за № 423/1 та викладені в ньому обставини не є підставою для припинення між сторонами правовідносин за договором від 23.04.2008 р. за № 29-05/ПР, оскільки він спрямований на односторонню відмову від виконання взятих на себе зобов'язань за цим договором. Також в матеріалах справи відсутня, передбачена п. 8 договору № 29-05/Пр від 23.04.2008 р., підписана сторонами відповідна угода щодо розірвання договору.
Також, згідно п. 5.1. договору № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. жодна зі сторін даного договору не несе відповідальність за повне або часткове невиконання будь-яких зі своїх зобов'язань, якщо це невиконання стало наслідком причин, що знаходять поза сфери контролю не виконуючої сторони, таких як повінь, пожар, землетрус або інші стихійні лиха, що виникли після укладення контракту, дії влади (відміна ліцензії, ембарго, конвенції по залізниці та т.п.), військові дії, якщо будь-яка з цих обставин безпосередньо вплинула на виконання даного договору та підтверджена Торгово-промисловою палатою. Наявність форс-мажорних обставин автоматично продовжує виконання даного договору на час їх дії. У разі неможливості продовження строку дії договору більш ніж на місяць, сторони за узгодженням, припиняють дію договору, яке оформлюється відповідним актом.
Між тим, на думку суду, положення пункту 2 протоколу наради КМУ від 05.08.2008 р. не є фор–мажорними обставинами (дії влади) і не може бути правовою підставою для припинення правовідносин між сторонами за договором від 23.04.2008 р. № 29-05/ПР, оскільки не впливає на виконання сторонами умов договору від 23.04.2008 р. № 29-05/ПР.
Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися про укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Проте, відповідачем не надано господарському суду жодних доказів істотної зміни обставин, внаслідок наявності яких відповідач вимагає розірвання договору від 23.04.2008 р. за № 29-05/ПР.
Таким чином, зазначені відповідачем у листі від 29.08.2008 р. за № 423/1 підстави для розірвання спірного договору, а саме, наявність форс–мажорних обставин, обумовлених діями влади та істотна зміна обставин, є безпідставними та необґрунтованими.
Отже, враховуючи вищенаведене, на думку суду, відсутні підстави для припинення правовідносин між сторонами за договором, у зв'язку відповідачем мають виконуватись зобов'язання за договором №29-05/Пр від 23 квітня 2008 року.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” цілком обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до ст. 68 Господарського процесуального кодексу України питання про скасування забезпечення позову вирішується господарським судом, що розглядає справу.
Враховуючи вищевикладене та те, що необхідність вжитих заходів забезпечення позову відпала, господарський суд вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 09.09.2008 р. № 15/08-27, а саме: скасувати заборону Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” перешкоджати Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” у виконанні договору № 29-05/П р від 23.04.2008 р. та заборону відмовляти Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” в отриманні передбаченого договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. транспортно-експедиторського обслуговування.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 82-85, 68 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” про спонукання до виконання обов'язків за договором задовольнити.
2. Зобов'язати Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор”(65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань, 4, код ЄДРПОУ 00955176; р/р 26001314344 в АБ „Південний”, МФО 328209, ІНН 009551715017) виконувати укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” (65007, м. Одеса, провулок Книжний, 15, кв. 21; код ЄДРПОУ 3487321; р/р 26002311274601 в АБ „Південний” м. Одеса, МФО 328209, ІНН 346738215536) договір № 29/05/Пр від 23.04.2008 р.
3. Скасувати заходи до забезпечення позову, вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 09.09.2008 р. № 15/08-27, у вигляді заборони Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” перешкоджати Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” у виконанні договору № 29-05/П р від 23.04.2008 р. та відмовляти в отриманні передбаченого договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. транспортно-експедиторського обслуговування .
4. Скасувати заборону Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань, 4; код ОКПО 00955176) перешкоджати Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” (65007, м. Одеса, пров. Книжний, 15, кв. 21; код ОКПО 34673821) у виконанні договору № 29-05/П р від 23.04.2008 р.
5. Скасувати заборону Дочірньому підприємству ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань, 4; код ОКПО 00955176) відмовляти Товариству з обмеженою відповідальністю „Трейн Укрейн” (65007, м. Одеса, пров. Книжний, 15, кв. 21; код ОКПО 34673821) в отриманні передбаченого договором № 29-05/Пр від 23.04.2008 р. транспортно-експедиторського обслуговування
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Рішення підписано 17.12.2008 р.
Суддя Петров В.С.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2008 |
Оприлюднено | 17.02.2009 |
Номер документу | 2944008 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні