Постанова
від 19.12.2008 по справі 13/3101
КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

13/3101

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

19.12.08 р.                                                                                          № 13/3101          

Київський міжобласний апеляційний господарський суд  у складі колегії:

Головуючого судді                                          Корсакової Г.В.,(суддя-доповідач)

Суддів                                                              Гаврилюка О.М.,

                                                            Мельника С.М.

при секретарі судового засідання –Олійник О.Л.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явились  

від відповідача 1: Стойко А.Ю. –за довіреністю

від відповідача 2: Паливода О.В. –директор, Бодашко О.О. –за довіреністю

від третьої особи: не з'явились  

розглянувши апеляційну скаргу Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»на рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008 року

по справі          № 13/3101 (суддя Скиба Г.М.)

          

за позовом          Приватного підприємства «Амаск-Буд», с. Думанці, Черкаська обл.

до   1. Черкаської міської ради, м. Черкаси

      2. Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», м. Черкаси               

третя особа: Черкаська регіональна філія ДП “Центр ДЗК при Держкомземі України”, м. Черкаси

про          визнання недійсним договору оренди землі та скасування запису в державному реєстрі,

в  с  т  а  н  о  в  и  в :

Приватне підприємство «Амаск-Буд»звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Черкаської міської ради та  Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», за участю третьої особи: Черкаська регіональна філія ДП “Центр ДЗК при Держкомземі України” про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 7610 кв.м, укладеного 28.03.2007р. між Черкаською міською радою та Черкаським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»та скасування запису у Державному реєстрі земель за № 040777500056 від 03.04.2007р.  

Рішенням господарського суду Черкаської області від 11.08.2008р. (підписано 22.08.2008р.) у справі № 13/3101 позов задоволено повністю.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Черкаське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою № 448-01/03 від 27.08.2008р., в якій просить скасувати рішення господарського суду Черкаської  області від 11.08.2008р. у справі № 13/3101 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

На підставі апеляційної скарги Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»на рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008 року, згідно ст.98 ГПК України, Київським міжобласним апеляційним господарським судом ухвалою від 26.09.2008р. порушено апеляційне провадження.

Черкаською міською радою подано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач 1 просить рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Позивач та третя особа відзиву на апеляційну скаргу не надали.

Розгляд апеляційної скарги відкладався.

Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином. З огляду на зазначене та враховуючи обмеження апеляційного розгляду справи процесуальними строками, судова колегія вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників позивача та третьої особи.

Представники відповідачів в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали та просили її задовольнити.

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши додаткові документи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи на підставі рішення Черкаської міської ради від 21.12.2006р. № 2-499, 28 березня 2007 року між Черкаською міською радою  (орендодавець) та Черкаським регіональним управлінням державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»(орендар) було укладено договір оренди землі ( а.с. 33-36), предметом якого є надання орендарю в строкове ( на 10 років) платне користування земельної ділянки площею 7610 кв.м під будівництво та подальшу експлуатацію 4-секційного 10-12-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями обслуговування,  яка знаходиться в м. Черкаси по вул. Байди Вишневецького, 93. Вказаний договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України»03 квітня 2007 року за № 040777500056.

Приватне підприємство Амаск-Буд»вважає, що договір оренди землі від 28.03.2007 року, укладений між Черкаською міською радою та Черкаським регіональним управлінням державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», слід визнати недійсним на підставі ч.1 ст. 215 ЦК України, оскільки останній укладений з порушенням ч.1 ст.203 ЦК України, а саме є таким, що суперечить нормам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства.

В обґрунтування заявленого позову Приватне підприємство Амаск-Буд»посилається на те, що відповідно до рішення господарського суду Черкаської області від 25.04.2008 року у справі № 12/1169 за ПП «Амаск-Буд»визнано право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою м. Черкаси, вул. Ільїна, 222 і складається з контрольно-перепускного пункту, магазину, чайної і зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 23286295. У оспорюваному договорі, за доводами позивача, мова йде про земельну  ділянку на території військового містечка №1, офіційна адреса якого м. Черкаси, вул. Ільїна, 222, а, відтак, визначене у п.16 договору цільове призначення земельної ділянки, як землі житлової та громадської забудови не відповідає дійсності, оскільки земельні ділянки військового містечка № 1 у м. Черкаси є державною власністю і знаходяться у функціональному управлінні Міністерства оборони України, яке згоди на вилучення земельної ділянки не надавало. На земельній ділянці, на яку укладено договір оренди, знаходиться магазин-чайна, будівля якої на момент укладення спірного договору належала державному підприємству Міністерства оборони «Черкаське будівельно-монтажне управління», яка в подальшому передана на підставі мирової угоди від 16.07.2007р., затвердженою ухвалою господарського суду Черкаської області від 23.07.2007р. по справі № 01/5396 СПД ФО Доманському В.М., який в свою чергу вніс дану будівлю до статутного фонду ПП «Амаск-Буд». Отже, за доводами позивача, оспорюваний договір оренди порушує права позивача щодо володіння, користування та розпорядження майном.

Місцевий господарський суд приймаючи рішення про задоволення позовних вимог виходив з доведеності позивачем порушення його прав відповідачами. Проте, судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та виходить з наступного.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Підставою недійсності правочину, згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, є недодержання в момент вчинення  правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 Цивільного кодексу України.

Судова колегія враховує, що Пленум Верховного Суду України в п. п. 2, 12 постанови від 28.04.78 N 3 "Про судову практику в справах про визнання угод недійсними" роз'яснив, що угода може бути визнана недійсною лише на підставі та з наслідками, передбаченими законом. В кожній справі про визнання угоди недійсною суд має встановити ті обставини, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною, та настання визначених юридичних наслідків.

Отже, вирішуючи спір про визнання угоди недійсною, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків: відповідність змісту угоди вимогам закону, додержання встановленої форми угоди, правоздатність сторін за угодою, у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним  кодексом України,  Цивільним   кодексом   України,  цим   Законом,  законами  України,  іншими  нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також  договором оренди землі.  

Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час укладення договору від 28.03.2007р.) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

З аналізу вказаних норм вбачається, що наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визнається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору оренди земельної ділянки.

З матеріалів справи не вбачається та позивач не посилався на визнання недійсним у встановленому законом порядку рішення Черкаської міської ради від 21.12.2006р. № 2-499, яке стало правовою підставою для укладення оспорюваного договору оренди.

Вимоги щодо форми, істотних умов договору оренди землі визначено Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі»( в редакції, чинній на час укладення договору) істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з  відображенням  обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення   меж   земельної   ділянки   в   натурі   (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках,  передбачених цим Законом.

В ст. 16 Закону України «Про оренду землі» визначено, що передача земельної ділянки,  межі якої визначено в натурі (на місцевості),  в  оренду  без  зміни   її   цільового   призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.

У разі зміни цільового призначення земельної ділянки  надання її  в  оренду  здійснюється  за  проектом  відведення  в  порядку, встановленому законом.

          Як встановлено судовою колегією зі змісту оскаржуваного договору вбачається, що його умови повністю відповідають вимогам ст.15 даного Закону, оскільки договір  містить всі істотні умови та невід'ємні частини договору оренди землі. Спірна земельна ділянка надавалась відповідачу 2 за проектом її відведення, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 2-499 від 21.12.2006 року.

В  ст.18 наведеного Закону зазначено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Матеріалами справи підтверджується, що оскаржуваний договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України»03 квітня 2007 року за № 040777500056.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний господарський суд дійшов висновку про відповідність змісту договору від 28.03.2007 року вимогам ст.ст.15,18 Закону України “Про оренду землі”.

Судова колегія зазначає, що згідно зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до приписів ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено ст.16 цього Кодексу. За змістом положень вказаних статей, суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист їх прав і охоронюваних законом інтересів, які порушені або оспорюються. Однак наявність права на пред'явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації встановленого вищевказаними нормами права. Так, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати  наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання прав.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про порушення прав і охоронюваних законом інтересів ПП «Амаск-Буд»з боку відповідачів при укладенні оскарженого договору, оскільки, як вбачається з свідоцтва про державну реєстрацію позивача, останній зареєстрований 20.12.2007р. (а.с.18), тоді як договір оренди землі укладений відповідачами 28.03.2007р., тобто раніше ніж дата реєстрації позивача.

Позивач не посилався та не обґрунтовував порушення своїх прав на користування спірною земельною ділянкою.

Доводи позивача про те, що надання в оренду спірної земельної ділянки відповідачу 2 відбулось з порушенням прав Міністерства оборони України не приймаються судовою колегією до уваги, оскільки позивач не є уповноваженим органом Міністерства оборони України, а процесуальний закон не надає позивачу права виступати на захист інтересів інших осіб. Позивач повинен довести порушення безпосередньо своїх прав та інтересів, у іншому випадку суд повинен відмовити у позові.

Судова колегія вважає, що позивачем  не доведено, які саме його права та інтереси порушені відповідачами при укладенні договору оренди землі від 28.03.2007р.

Крім того, судова колегія враховує, що рішення господарського суду Черкаської області від 25.04.2008р. у справі № 12/1169, на яке позивач посилався в обґрунтування позову, скасовано постановою Вищого господарського суду України від 18.11.2008р.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає позовні вимоги необґрунтованими та відмовляє в їх задоволенні.

Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008р. прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.

Керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,

п о с т а н о в и в :

1.          Апеляційну скаргу Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»на рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008 року у справі № 13/3101 задовольнити.

2.          Рішення господарського суду Черкаської області від 11.08.2008 року у справі № 13/3101 скасувати.

3.          Прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Амаск-Буд»(адреса: 19645, Черкаська обл., с. Думанці, вул. Зелена, 14 А, код 35659661) на користь Черкаського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»(адреса: 18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 219, код 25673668) 42,50 грн. державного мита за розгляд апеляційної скарги.  

5.   Видачу наказу доручити господарському суду Черкаської області.

6.  Матеріали справи № 13/3101 повернути до господарського суду Черкаської області.

Головуючий суддя:                                                                           Г.В. Корсакова

Судді:                                                                                                      О.М. Гаврилюк  

                                                                                                                  С.М.Мельник

Дата відправки   

СудКиївський міжобласний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення19.12.2008
Оприлюднено17.02.2009
Номер документу2944015
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/3101

Постанова від 19.12.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Корсакова Г.В.

Ухвала від 26.09.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Корсакова Г.В.

Рішення від 11.08.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні