ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" січня 2013 р. Справа № 2а-3568/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Боброва Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання Дмитрашко О.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Ліщинського Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відділу Держземагентства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, Івано-Франківської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, архітектурно-планувального бюро управління архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
про визнання недійсним додатку серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19.11.2012 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до відділу Держземагентства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (надалі - Відповідач-1), Івано-Франківської регіональної філії Центру державного земельного кадастру (надалі - Відповідач-2), архітектурно-планувального бюро управління архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі - Відповідач-3) про визнання недійсним додатку серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 26.08.2008 року позивачем придбана квартира АДРЕСА_1. Співвласником будинку, в якому позивач прибав квартиру, являється власник квартири №1 ОСОБА_3 та члени її сім'ї. На підставі рішення Івано-Франківської міської ради позивач отримав державний акт серії ЯК №965263 на право власності 1/2 земельної ділянки, від загальної площі, виділеної для обслуговування вказаного житлового будинку. Однак, згідно оскаржуваного додатку до державного акту в список співвласників земельної ділянки працівниками Івано-Франківської регіональної філії Центру державного земельного кадастру помилково були занесені не тільки співвласник будинку - ОСОБА_3, а й інші мешканці квартири №1. Виправлення цієї технічної помилки в добровільному порядку здійснити не виявилося можливим через неявку мешканців квартири №1. Вказаний додаток до державного акту на право власності на земельну ділянку суперечить нормам Земельного кодексу України, оскільки уся площа земельної ділянки, виділеної для обслуговування житлового будинку повинна бути розподілена в рівних частинах між власниками квартир №1 та №2 - по 1/2 для кожної з квартир. У зв'язку з цим, просить визнати недійсним додаток серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 та зобов'язати Івано-Франківську регіональну філію Центру державного земельного кадастру провести заміну вищевказаного додатку із зазначенням права власності на земельну ділянку в рівних долях між співвласниками житлового будинку.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник Відповідача-1 та Відповідача-2 проти позову не заперечували. При цьому, перший повідомив суд, що дані щодо співвласників земельної ділянки були внесені в додаток серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 помилково. Насправді, загальна площа земельної ділянки 0,0560 га повинна бути розподілена по 1/2 часток між власниками квартир АДРЕСА_1.
Представник Відповідача-2 в судові засідання в ході розгляду даної адміністративної справи не з'являвся без поважних причин. Хоча, належно повідомлявся про дату, час та місце їх проведення. Про причини неявки суд не повідомляв, клопотань про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не направляв. У зв'язку з цим, суд відповідно до норм частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) розглянув дану справу на підставі наявних у ній доказів, без участі представника Відповідача-2 - Івано-Франківської регіональної філії Центру державного земельного кадастру.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представників Відповідача-1 та Відповідача-3, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд установив наступне.
26.08.2008 року на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна ОСОБА_1 придбав квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).
30.12.2012 року на підставі рішення від 20.10.2011 року XV сесії Івано-Франківської міської ради шостого демократичного скликання позивачу був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 з додатком серії АА №152466 (а.с. 9-10).
В акті зазначено, що співвласниками земельної ділянки площею 0,0560 га, що розташована по АДРЕСА_1 є власники квартир №1 та №2. Крім того, вказано цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Разом з тим, в додатку до вказаного акту серії АА №152466 зазначено список співвласників земельної ділянки, де визначено частки власності та вказано, що позивачу належить не 1/2 від загальної площі ділянки, а лише 1/7 частка. При цьому, за кожним із співвласників квартири №1 визнано право власності на 1/7 частку від загальної плащі земельної ділянки, виділеної для обслуговування житлового будинку (а.с. 10).
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 78 ЗК України встановлено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Суб'єктами права спільної власності на землю можуть бути громадяни та юридичні особи. Право спільної власності на землю посвідчується державним актом на право власності на землю (стаття 86 ЗК України).
Відповідно до статті 89 ЗК України земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки, серед іншого, співвласників жилого будинку.
Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Згідно з частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частини 1 статті 120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Таким чином, враховуючи вказані вище норми Земельного кодексу України та встановлені в судовому засіданні фактичні обставини даної справи суд дійшов висновку про те, що між співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 - власниками квартир №1 та №2 земельна ділянка, виділена для обслуговування вказаного житлового будинку, повинна бути поділена в рівних часках - по 1/2 від її загальної площі - 0,0560 га. Тому, позивачу неправомірно визначена лише 1/7 її частка.
У відповідності до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб про захист яких вони просять.
Беручи до уваги викладене, слід визнати нечинним додаток серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 та зобов'язати Івано-Франківську регіональну філію Центру Державного земельного кадастру та відділ Держземагентства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області виготовити Додаток до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Таким чином, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір у сумі 32,19 грн.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним додаток серії АА №152466 до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263.
Зобов'язати Івано-Франківську регіональну філію Центру Державного земельного кадастру та відділ Держземагентства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області виготовити Додаток до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №965263 відповідно до вимог закону.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Ю.О. Бобров
Постанова в повному обсязі складена 04.02.2013 року.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2013 |
Оприлюднено | 25.02.2013 |
Номер документу | 29516143 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Бобров Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні