ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2013 р. (15:05) Справа №801/273/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Каштан"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Каштан» (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі - відповідач) з адміністративним позивом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0005311501 від 12.09.2012р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне податкове повідомлення - рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства, відповідачем не вірно застосовані норми Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що висновки відповідача що до невірного відображення у податкової декларації з податку на прибуток (додатку ЦП) за 1 півріччя 2012р. від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів у сумі 329902 грн., замість не ґрунтується на нормах податкового законодавства.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.02.2013р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Каштан» є юридичною особою (ідентифікаційний код юридичної особи - 19008688) зареєстрованою Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 10.07.1998р.
Згідно відомостям довідки з ЄДРПОУ основними видами діяльності ТОВ «Підприємство «Каштан» є «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування» КВЕД 56.10).
Судом встановлено, що позивач зареєстрований в податковому органу платником податків та зборів, в тому числі є платником на податку на прибуток.
23.08.2012р. посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби була проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Підприємство «Каштан».
За результатами перевірки був складений Акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Підприємство «Каштан» ЄДРПОУ 19008688 від 23.08.2012р. № 5055/15-1/19008688 (далі - акт перевірки).
На підставі висновків акту перевірки 12.09.2102р. податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005311501 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток приватних підприємств, 3011021000» в сумі в сумі 64948,75 грн., у т.ч. - 51959,0 грн. - за основним платежем, та 12989, 75 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
Сума збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за основним платежем у розмірі 51959,00 грн. визначена податковим органом внаслідок порушення ТОВ «Підприємство «Каштан» п.150.1 статті 150, п.153.8 статті 153 Податкового Кодексу України.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач, оскаржило це податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, визначеному п. п. 56.2 - 56.10 ст. 56 ПКУ.
Проте, 24.12.2012 р. позивач отримало від Державної податкової служби України остаточне рішення про результати розгляду скарги (вих. від 17.12.2012 р. №7/59/0161-12/10-2415, яким податкове повідомлення-рішення від 12.09.2012 р. №0005311501 та рішення ДПС в Автономній Республіці Крим від 15.11.2012 р. №3515/10/10-0223, прийняте за розглядом скарги, залишені без змін, а скарга - без задоволення.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.
В ході розгляду справи судом було перевірено правомірність висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, а також правомірність збільшення грошових зобов'язань з податку на прибуток за спірним податковим повідомленням-рішенням і було встановлено наступне.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта , встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи правомірність прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення від 12.09.2012 р. № 0005311501 суд зазначає наступне.
Податковим кодексом України встановлено, що оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами належить до оподаткування операцій особливого виду.
Порядок визначення фінансових результатів від операцій з окремими видами цінних паперів як операцій особливого виду діяльності, викладений в пункті 153.8 статті 153 Податкового кодексу України.
Відповідно до абз. 4 п. 153.8 статті 153 Податкового кодексу України платник податку веде відокремлений облік фінансових операцій з цінними паперами і деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.
Згідно до абз. 5 п. 153.8 статті 153 Податкового кодексу України якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Виходячи з наведеної правової норми законодавче встановлений порядок відображення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів у відповідності до статті 150 Податкового кодексу України за умовою, якщо витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду.
Таким чином, зазначена законодавча норма застосовується з урахуванням такого: якщо за результатом діяльності платника податків перевищують доходи, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Відповідно до п. 150.1 ст. 150 Податкового кодексу України якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Законом України від 24.05.2012р. № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо удосконалення деяких податкових норм» (набрав чинності з 01.07.2012 року), запроваджено особливий порядок застосування статті 150 Кодексу в період 2012 - 2015 років , який передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 01 січня 2012 року, що враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платнику податку у наступних звітних податкових періодах.
Так, пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України визначено, що пункт 150.1. статті 150 Кодексу застосовується:
у 2011 році з урахуванням такого:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумком першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.
Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталу, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення;
у 2012 - 2015 роках таким чином:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат:
звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах;
звітних (податкових) періодів 2013 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2012 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2013 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах;
звітних (податкових) періодів 2014 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2013 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2014 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах;
звітних (податкових) періодів 2015 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2014 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2015 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах до повного погашення від'ємного значення.
При цьому платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від'ємного значення об'єкта оподаткування, що склався станом на 01.01.2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів та сум непогашених протягом 2012 - 201 5 років. Таке від'ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від'ємне значення об'єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.
Для підприємств з доходом за 2011 рік менше 1 мільйон гривень пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується з урахуванням такого:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку за наслідками 2011 податкового року є від'ємне значення, то сума такого значення підлягає включенню до витрат звітного (податкового) періоду 1 півріччя 2012 року, та наступних звітних (податкових) періодів до повного погашення такого від'ємного значення.
Як вбачається з акту перевірки, згідно декларації з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2012 ріку № 9045290706 від 01.08.2012 року, додатка ЦП за перше півріччя 2012 рік (з урахуванням першого кварталу 2011 року додатка К-3) дохід від операцій цінними паперами складає суму 418205 грн., тому від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів підлягає перенесенню у рядок 1.3 додатку ЦП у сумі 82476 грн. (329902 грн.. х 25%) у зв'язку з чим, з посиланням на норми п.150.1 статті 150, п.153.8 статті 153 Податкового Кодексу України податковим органом зроблений висновок про порушення позивачем вимог п.151.1 ст. 150, п.153.8 статті 153 Податкового Кодексу України.
Таким чином, податковий орган вважає, що в даному випадку від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року, підлягає включенню за 1 півріччя 2012 року у розмірі 25 % від суми, що виникла станом на 01.01.2012 року, що складає 82476 грн., а ні 329902 грн., як зазначив платник податків.
Судом встановлено, що згідно податкової декларації з податку на прибуток за перше півріччя 2012 року № 9045290706 від 01.08.2012 року (додаток ЦП), яка була предметом перевірки, доходи звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами (рядок 1.1. додатка ЦП) становлять 418205 грн., витрати звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами (рядок 1.2. ЦП) - 0 грн. - від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 1.3. додатка ЦП) - 329902 грн.
Таким чином, виходячи з декларації, яка є предметом перевірки, доходи звітного податкового періоду від операцій з цінними паперами перевищують витрати звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами, з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду та складають 88303 грн. (418205 грн. - 0 грн. - 329902 грн. = 88303 грн.(рядок 1.1. - рядок 1.2. - рядок 1.3.)).
У з в'язку з чим вся сума прибутку включена до складу доходів ТОВ «Підприємство «Каштан» за результатами такого звітного періоду (рядок 03.20. додатка ЦП до декларації) у розмірі 88303 грн. була перенесена у порядку, передбаченому Наказом Міністерство фінансів України від 28.09.2011 року № 1213 « Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», до додатку IД декларації (у рядок 03.20), та у рядок 03 IД до декларації з податку на прибуток.
А відтак, у податковому періоду за 1 півріччя 2012 року згідно податкової декларації з податку на прибуток, яка була предметом перевірки, у позивача доходи від операції з цінними паперами перевищують витрати, в тому числі, з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми абз. 5 п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України.
Водночас, відповідно до абз. 6 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів деривативів або інших, ніж цінні папері, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Таким чином, вказана норма податкового кодексу, яка регламентує оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, у разі коли доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані(нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів деривативів або інших, ніж цінні папері, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), не передбачає таки обмежень, які встановлені ст. 150 Податкового кодексу України.
А відтак, суд дійшов висновку, що якщо за підсумками 1 півріччя 2012 р. платник податків отримує дохід, відсутні підстави для розрахунку від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду, відповідно до вимог абз. 5 п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України за правилами, передбаченими ст. 150 Податкового кодексу України, та підлягають застосуванню норми абз. 6 п. п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України, які не містять таких обмежень, які встановлені ст. 150 Податкового кодексу України.
Крім того, суд звертає увагу відповідача, що, виходячи з вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України в редакції Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», який передбачає обмеження у відображенні розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, таки обмеження підлягають застосуванню починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року.
Тобто, законодавець встановлює такі обмеження не за 1 півріччя 2012 р., а починаючи з 1 півріччя 2012 р., тобто починаючи з наступних після 1 півріччя 2012 р. податкових періодів.
А відтак дослівне тлумачення положень вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу XX (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України в редакції Законом України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» дає підстави вважати, що у разі наявності розміру від'ємного фінансового значення об'єкта оподаткування у 1 кварталі 2012 р., отриманого станом на 1 січня 2012 року, таке від'ємне значення переноситься до складу від'ємного значення об'єкта оподаткування за 1 півріччя 2012 р. без обмежень, встановлених пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України.
Водночас, у наступному податковому періоду (3 квартал 2012 р.) таке від'ємне значення повинно бути розраховане у відповідності до вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України.
Суд зауважує, що згідно частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовой акт під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно правомірність відображення розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій, тобто з урахуванням законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України від 24.05.2012р. № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм».
А відтак, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення, яке є предметом оскарження, прийнято з порушенням основних принципів адміністративної процедури, встановлених ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 16-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби № 0005311501 від 12.09.2012 р.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2013 |
Оприлюднено | 27.02.2013 |
Номер документу | 29561599 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Мунтян Ольга Іванівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Мунтян Ольга Іванівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Калініченко Г.Б.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Калініченко Г.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні