Постанова
від 06.02.2013 по справі 0870/11362/12
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2013 року Справа № 0870/11362/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нечипуренко О.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1

до: Відділу Державного агентства із земельних ресурсів України у Куйбишевському районі Запорізької області

третя особа: ОСОБА_3

про: скасування державного акту на право власності на землю та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до відділу Держкомзему у Розівському районі Запорізької області, в якому просить суд скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташовану на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, виданий на ім'я ОСОБА_3 та зобов'язати відповідача на основі технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва гр. України ОСОБА_3, кадастровий номер 2324984800:03:001:0015 площею 6.000 га., виготовити державний акт на ім'я ОСОБА_3 на право її власності на 1/6 частини земельної ділянки НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий 2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області.

Ухвалою суду від 30.11.2012, відкрито провадження у адміністративній справі №0870/11362/12 та призначено до судового розгляду на 13.12.2012. Провадження у справі було зупинено до 24.01.2013.

03.01.2013 на адресу суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої ОСОБА_1 просить суд, поряд із первісними вимогами, зобов'язати відділ Держкомзему у Розівському районі Запорізької області, відповідно до постанови КМУ № 1021 від 09.09.2009, в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею, договорів оренди та Поземельній книзі скасувати запис про державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий 2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, виданого на ім'я ОСОБА_3.

Уточнення прийнято судом до розгляду. Розгляд справи відкладено на 06.02.2013.

В судове засідання 06.02.2013 представники сторін не прибули.

Від позивача надійшло клопотання, згідно якого останній просив суд виключити з позовної заяви п. 3 позовних вимог про виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_3, яке суд прийняв до розгляду та задовольнив.

Разом з тим, позивач просив суд справу розглянути за його відсутності, в письмовому провадженні.

Від відповідача надійшла заява про заміну відповідача на належного у зв'язку із реорганізацією Відділу Держкомзему у Розівському районі Запорізької області шляхом приєднання до новоствореного відділу Держземагенства у Куйбишевському районі Запорізької області, згідно постанови КМУ від 17.07.2011р № 974. Відповідач також зазначив, що Відділу Держземагенства у Куйбишевському районі Запорізької області є правонаступником Відділу Держкомзему у Розівському районі Запорізької області, згідно положення про Державне агентство із земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445 (зі змінами).

Розглянувши подану відповідачем заяву, матеріали справи, суд визнав її обґрунтованою, задовольнив її та, в порядку ст. 55 КАС України, здійснив процесуальну заміну відповідача Відділу Держкомзему у Розівському районі Запорізької області на його правонаступника - Відділ Держземагенства у Куйбишевському районі Запорізької області.

Крім того, у поданій заяві відповідач зазначив, що проти позовних вимог не заперечує та вважає їх такими, що можуть бути задоволені у повному обсязі. Та просив справу розглянути за його відсутності у письмовому провадженні.

Третя особа у справі ОСОБА_3, в судове засідання також не прибула, направила на адресу суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до п.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь в справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь в справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши клопотання сторін щодо розгляду справи за їх відсутності, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Справу розглянуто у письмовому провадженні, без участі представників сторін.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно - правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;

г) прийняття спадщини;

ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину, виданого державним нотаріусом Розівської державної нотаріальної контори Запорізької області 13.05.2010 року (спадкова справа №112/2009, ОСОБА_1 є спадкоємцем майна своєї матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Спадщина складається з 5/6 (п'яти шостих часток) земельної ділянки НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, що належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №024635.

Згідно свідоцтва про право на спадщину, виданого державним нотаріусом Розівської державної нотаріальної контори Запорізької області 19.05.2010 року (спадкова справа №112/2009), рідна сестра позивачки ОСОБА_3 також є спадкоємцем майна матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Спадщина складається з 1/6 (однієї шостої частки) земельної ділянки НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, що належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №024635.

У відповідності до ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку, згідно ст. 126 ЗК України, посвідчується державним актом. Видача державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею здійснюється з метою державної реєстрації такого, яке вже закріплено правовстановлюючими документами.

З метою реєстрації права власності позивач звернувся для отримання державних актів на право власності на 5/6 часток спадкової земельної ділянки, ОСОБА_1 замовила у Розівському районному відділі ЗРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» технічну документацію, що підтверджується копією договору №08 17 0072 від 13.05.2010 року.

Однак, відділом Держкомзему у Розівському районі Запорізької області (далі по тексту - відповідач) позивачці відмовлено у видачі державного акту на право власності на 5/6 часток земельної ділянки (паю), кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, оскільки державний акт на право власності на вказану земельну ділянку вже було видано на ім'я ОСОБА_3

Як з'ясовано судом, для переоформлення на своє ім'я державного акту на право власності на 1/6 частку спадкової земельної ділянки, ОСОБА_3 також замовила у Розівському районному відділі ЗРФ ДП «Державного земельного кадастру» технічну документацію, що підтверджується копією поданою нею 18.06.2010 року заяви та іншими документами.

Відповідачем ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку, у якому помилково замість необхідною за спадщиною 1/6 частки земельної ділянки вказано всю земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області.

Порядок заповнення бланків державних актів при псуванні, втраті та пошкодженні державних актів встановлений Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 № 325, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.2009 за № 735/16751 (далі - Інструкція).

Так, відповідно до п.4 Інструкції, у разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) такий землевласник (землекористувач) звертається до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акта.

У заяві (клопотанні) відображається суть виявлених помилок.

До заяви (клопотання) додаються: копія такого державного акта, копія акта приймання-передавання межових знаків на зберігання; копія акта перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; копія документа, на підставі якого набуто право на землю.

Новий державний акт видається протягом 15 робочих днів з дати надходження вищезазначених документів до територіального органу Держкомзему за рахунок органу, який здійснив реєстрацію такого державного акта.

Відповідно до ст. 183 Земельного кодексу України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Як було зазначено вище та не заперечувалось сторонами, Державний акт на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_3 на всю земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області помилково, тож його не можна вважати таким, що був виданий на законних підставах.

Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.

Державний акт на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_3 порушує законні права позивачки як власника 5/6 часток земельної ділянки НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, що належить їй за спадщиною.

Отже, за результатом розгляду спору, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про скасування такого державного акту на право власності на землю та задовольняє їх.

Щодо вимог про скасування запису про державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_3, суд прийшов до наступних висновків

Статтею 202 Земельного кодексу України передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.

Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Постановою КМУ від 09.09.2009 № 1021 було затверджено "Порядок ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" (далі Порядок), який визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

За приписами Порядку, запис про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку, в розділі Книги записів скасовується (поновлюється) посадовою особою на підставі рішення суду.

Запис про державну реєстрацію під час його скасування закреслюється у розділі Книги записів у паперовому вигляді однією горизонтальною червоною лінією, нанесеною чорнилом або кульковою ручкою, поряд з якою червоним кольором таким самим способом зазначається, на підставі якого документа скасовано запис, ставляться дата скасування запису та підпис посадової особи.

Посадова особа протягом трьох робочих днів письмово повідомляє власника (користувача) земельної ділянки про скасування запису.

Відповідно до положень пунктів 27, 28 скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, і формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Книги записів, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що, оскільки скасуванню підлягає Державний акт на право власності на всю земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, виданий відповідачем без законних підстав на ім'я ОСОБА_3, а законодавство передбачає можливість скасування записів про державну реєстрацію даних державних актів в Поземельній книзі та Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, відповідно до вимог Постанови КМУ від 09.09.2009 № 1021, лише на підставі рішення суду, позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.

Іншого порядку скасування записів про державну реєстрацію земельних ділянок та державних актів на земельну ділянку чинне земельне законодавство не передбачає.

Суд також бере до уваги, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Натомість, як свідчать матеріали справи, відповідач пояснив, що Державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області на ім'я ОСОБА_3 виданий помилково та зазначив, що визнає заявлені позивачем вимоги.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та задовольняє їх у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 55, 71, 94, 158-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий №2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, виданий на ім'я ОСОБА_3

Зобов'язати Відділ Державного агентства із земельних ресурсів України у Куйбишевському районі Запорізької області, відповідно до постанови КМУ № 1021 від 09.09.2009, в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею, договорів оренди та Поземельній книзі скасувати запис про державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий 2324984800:03:001:0015, площею 6,00 гектарів, розташованої на території Солодководненської сільської ради Розівського району Запорізької області, виданого на ім'я ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 27.02.2013.

Суддя О.М. Нечипуренко

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.02.2013
Оприлюднено28.02.2013
Номер документу29618965
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —0870/11362/12

Постанова від 06.02.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Нечипуренко Олександр Михайлович

Ухвала від 13.12.2012

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Нечипуренко Олександр Михайлович

Ухвала від 13.12.2012

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Нечипуренко Олександр Михайлович

Ухвала від 30.11.2012

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Нечипуренко Олександр Михайлович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні