Справа № 2-1792/12
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.2013 року Першотравневий районний суд м.Чернівців
в складі:
головуючого судді Войтун О. Б.
при секретарі Чаглей Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернівці цивільну справу за позовом повного товариства ««Цибуляк і компанія»Ломбард «Бірюза» до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за договором фінансового кредиту, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за договором фінансового кредиту.
Позивач посилався на те, що 07.05.2012 року між ПТ «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза»» та відповідачем був укладений договір № 21391 про надання ломбардом фінансового кредиту та договір 2 закладу майна до ломбардної установи, відповідно до яких останній отримав від позивача фінансовий кредит у розмірі 1500 гривень. В забезпечення повернення кредиту відповідач надав у заклад позивачеві документи - ОСОБА_2 на право власності на земельну ділянку від 24.07.2006 року, відповідно до якого відповідач є власником земельної ділянки площею 0,75 га, розташованої на території Магальської сільської ради Новоселицького району.
Згідно умов укладеного між сторонами договору, строк користування кредитом становив 14 днів, з датою повернення кредиту - 21 травня 2012 року.
Умовами договору було також передбачено, що:
позичальник сплачуватиме проценти за користування кредитом із розрахунку 0,75% від суми кредиту;
додатково сплачуватиме 0,1% від суми кредиту за кожний день прострочення повернення кредиту;
позичальник відшкодовує витрати на страхування предмету закладу в розмірі 0,0233% в день від оціночної вартості предмету закладу, яка за згодою сторін становила 1700 гривень;
позичальник відшкодовує витрати на зберігання предмету закладу в розмірі 0.0167% в день від оціночної вартості за кожний день користування кредитом;
позичальник відшкодовує ПДВ, що складає 20% від витрат на зберігання предмету закладу.
Позивач вказує, що сума до повернення без урахування фактичного терміну користування кредитом становила 1667,81 грн.
ОСОБА_1 свої зобовязання за договором фінансового кредиту не виконав, суму наданого кредиту, разом з нарахованими відсотками, не повернув.
Зазначає, що у зв'язку з односторонньою відмовою відповідача від виконання прийнятих на себе зобов'язань, ПТ «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза» завдано матеріальної шкоди на суму 4512,03 грн., з яких 1500 грн. - сума наданого кредиту, 2531,25 грн. - проценти за користування кредитом, 315 грн. - штрафні санкції за прострочення повернення кредиту, 89,12 грн. - витрати на страхування предмету закладу, 63,88 грн. - витрати на зберігання предмету закладу, 12,78 грн. - ПДВ.
Просив суд:
Стягнути на користь повного товариства «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза», м. Чернівці, вул. Головна, 43, код ЄДРПОУ 21414705 з громадянина ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, заборгованість за договором про надання ломбардом фінансового кредиту № 21391 від 07.05.2012 року в загальному розмірі 4512 гривень 03 коп., з яких:
- 1500 гривень - сума основного боргу,
- 2531,25 грн. - проценти за користування кредитом,
- 315 грн. - штрафні санкції за прострочення повернення кредиту,
- 89,12 грн. - витрати на страхування предмету закладу,
- 63,88 грн. - витрати на зберігання предмету закладу,
- 12,78 грн. - ПДВ.
Стягнути з громадянина ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь повного товариства «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза», м. Чернівці, вул. Головна, 43, код ЄДРПОУ 21414705, судовий збір у розмірі 214,60 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 400 гривень.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, не заперечував в проти ухвалення по справі заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином був повідомлений про час і дату розгляду справи, від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.169 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ст. 224 ч.1 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Оскільки позивач не заперечував проти розгляду даної цивільної справи у відсутність відповідача, суд вважає, що по справі слід ухвалити заочне рішення.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, - ... У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Враховуючи те, що в судове засідання не з'явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч.2 ст.197 ЦПК України.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 07.05.2012 року між ПТ «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза»» та відповідачем був укладений договір № 21391 про надання ломбардом фінансового кредиту та договір 2 закладу майна до ломбардної установи, відповідно до яких останній отримав від позивача фінансовий кредит у розмірі 1500 гривень. В забезпечення повернення кредиту відповідач надав у заклад позивачеві документи - ОСОБА_2 на право власності на земельну ділянку від 24.07.2006 року, відповідно до якого відповідач є власником земельної ділянки площею 0,75 га, розташованої на території Магальської сільської ради Новоселицького району.
Дані обставини підтверджені дослідженими в судовому засіданні договорами фінансового кредиту та закладу майна до ломбардної установи від 07.05.2012р. та ОСОБА_2 на право власності на земельну ділянку(а.с.6,7).
Згідно умов укладеного між сторонами договору, строк користування кредитом становив 14 днів, з датою повернення кредиту - 21 травня 2012 року.
Умовами договору було також передбачено, що:
позичальник сплачуватиме проценти за користування кредитом із розрахунку 0,75% від суми кредиту;
додатково сплачуватиме 0,1% від суми кредиту за кожний день прострочення повернення кредиту;
позичальник відшкодовує витрати на страхування предмету закладу в розмірі 0,0233% в день від оціночної вартості предмету закладу, яка за згодою сторін становила 1700 гривень;
позичальник відшкодовує витрати на зберігання предмету закладу в розмірі 0.0167% в день від оціночної вартості за кожний день користування кредитом;
позичальник відшкодовує ПДВ, що складає 20% від витрат на зберігання предмету закладу.
Як видно з договору, сума до повернення без урахування фактичного терміну користування кредитом становила 1667,81 грн.
Як установлено судом, ОСОБА_1 свої зобов'язання за договором фінансового кредиту не виконав, суму наданого кредиту, разом з нарахованими відсотками, не повернув.
В зв'язку з односторонньою відмовою відповідача від виконання прийнятих на себе зобов'язань, ПТ «Цибуляк і компанія» Ломбард «Бірюза» завдано матеріальної шкоди на суму 4512,03 грн., з яких 1500 грн. - сума наданого кредиту, 2531,25 грн. - проценти за користування кредитом, 315 грн. - штрафні санкції за прострочення повернення кредиту, 89,12 грн. - витрати на страхування предмету закладу, 63,88 грн. - витрати на зберігання предмету закладу, 12,78 грн. - ПДВ.
Ці обставини знайшли підтвердження дослідженими доказами.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного Кодексу України, за кредитним договором, банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію ( передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом або договором.
Відповідно до вимог ст. ст. 526 та 530 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цивільного законодавства України, та в строки зазначені в договорі.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливістю виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до вимог ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана юридичній особі, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи те, що відповідач не виконав зобов'язання, передбачені договором у строк, встановлений цим договором, у відповідності до ч.1 ст.612, ст.610 ЦК України відповідача слід вважати таким, що прострочив виконання зобов'язання.
Згідно зі ст.623 ЦК України, боржник, який прострочив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Згідно «Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами», затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26.04.2005р. за № 3981, ломбард це - фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду (п.1.2 Положення).
Договір про надання фінансового кредиту та договір застави, що забезпечує зобов'язання за договором фінансового кредиту, можуть бути оформлені як один документ (підпункт 3.3.2 пункту 3.3 Положення).
Таким чином, вважаємо, що з відповідача за невиконання зобов'язань за договором слід стягнути загальну суму заборгованості в розмірі 4512,03 грн.
Враховуючи наведене судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не виконав умов договору від 07.05.2012 року внаслідок чого утворилась заборгованості в розмірі 4512,03 грн.
На підставі викладеного та матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному об'ємі.
Суд вважає що з відповідача слід стягнути на користь позивача судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 214,60 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 400 гривень.
Керуючись ст.ст. 22, 509,525, 526,530, 610, 611,612, 623, 625, 1054,1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги повного товариства ««Цибуляк і компанія»Ломбард «Бірюза» до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за договором фінансового кредиту задовольнити.
Стягнути на користь повного товариства «Цибуляк і
компанія» Ломбард «Бірюза», м. Чернівці, вул. Головна, 43, код ЄДРПОУ 21414705 з
громадянина ОСОБА_1, який проживає в селі Магала Новоселицького
району Чернівецької області, заборгованість за договором про надання ломбардом
фінансового кредиту № 21391 від 07.05.2012 року в загальному розмірі 4512 гривень 03
коп., з яких:
- 1500 гривень - сума основного боргу,
- 2531,25 грн. - проценти за користування кредитом,
- 315 грн. - штрафні санкції за прострочення повернення кредиту,
- 89,12 грн. - витрати на страхування предмету закладу,
- 63,88 грн. - витрати на зберігання предмету закладу,
- 12,78 грн. - ПДВ.
Стягнути з ОСОБА_1, який проживає в селі Магала
Новоселицького району Чернівецької області, на користь повного товариства «Цибуляк і
компанія» Ломбард «Бірюза», м. Чернівці, вул. Головна, 43, код ЄДРПОУ 21414705,
судовий збір у розмірі 214,60 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 400 гривень.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці ОСОБА_4
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2013 |
Оприлюднено | 23.01.2014 |
Номер документу | 29671999 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Войтун О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні