Рішення
від 15.02.2013 по справі 2-953/2012
СТАРОБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я № 2-953/2012

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.02.2013 року Старобешівський районний суд Донецької області в складі:

головуючого Моцного В.В.

при секретарі Даніловій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: Старобешівська державна нотаріальна контора, відділ Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області, Старобешівське бюро технічної інвентаризації Донецької області про визнання свідоцтва про право на спадщину за заповітом недійсним та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, де треті особи: Старобешівська державна нотаріальна контора, відділ Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області, Старобешівське бюро технічної інвентаризації Донецької області про визнання свідоцтва про право на спадщину за заповітом недійсним та визнання права власності в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що 27.09.1988 року її батько ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу будинку купив у ОСОБА_7 будинок АДРЕСА_1, однак в органах БТІ його не зареєстрував. 13.04.2005 року на ім'я її батька виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ДН № 026835. ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер. Після смерті відкрилась спадщина на усе його майно. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8, донька померлої ОСОБА_7 з невідомих причин отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом у Старобешівській державній нотаріальній конторі. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_8, яка незаконно отримала у спадок спірний будинок. Просить визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом, що видане 27.06.1988 року Старобешівською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 240 на ім'я ОСОБА_8, визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку розташовану на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, а справу розглянути за її відсутністю.

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 з позовом згодні, просять справу розглянути за їх відсутністю.

Представник третьої особи - Старобешівського бюро технічної інвентаризації Донецької області надала суду заяву у якій зазначила, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» № 1878-VI від 11.02.2010 року реєстратори БТІ звільнені в зв'язку з скороченням штату, бюро технічної інвентаризації з 01.01.2013 року позбавлені повноважень щодо державної реалізації прав власності та доступу до реєстру прав власності на нерухоме майно, справу просить розглянути за її відсутності.

Представник третьої особи - Старобешівської державної нотаріальної контори в Донецькій області просить винести рішення на розсуд суду, а справу розглянути у їх відсутність.

Представник третьої особи - відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області просить винести рішення на розсуд суду, а справу розглянути у їх відсутність.

Дослідивши надані сторонами письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Судом встановлено, що 27 вересня 1988 року ОСОБА_6, на підставі договору купівлі-продажу будинку купив у ОСОБА_7 будинок АДРЕСА_1, однак, не зареєстрував його в органах БТІ, так як згідно з Цивільним кодексом України у редакції 1963 року цього не вимагалось. 13 квітня 2005 року на ім'я ОСОБА_6 був виданий державний акт серії ДН № 026835 на право власності на земельну ділянку площею 4,8002 га ріллі, що розташована на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер земельної ділянки №1424582400:00:012:0151, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований 05.03.2005 року за номером 010516800066. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 виданим 29.12.2007 року виконкомом Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, актовий запис №61. Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки, площею 4,8002 га ріллі, що розташована на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер земельної ділянки 1424582400:00:012:0151, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

У відповідності до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом є донька померлого - ОСОБА_1 та сини померлого - ОСОБА_2 та ОСОБА_3. З 20.03.1986 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 був зареєстрований та мешкав у АДРЕСА_1.

На час придбання будинку ОСОБА_6 та ОСОБА_4 знаходилися у зареєстрованому шлюбі. Згідно ст. 22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (у редакції 1969 року) майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю.

27 червня 1998 року ОСОБА_8, донька померлої ОСОБА_7, отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом у Старобешівській державній нотаріальній конторі за реєстровим №240 на АДРЕСА_1, про що позивачу стало відомо тільки 14 липня 2012 року. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 виданим 14.01.2010 року виконкомом Старобешівської селищної ради Старобешівського району Донецької області, актовий запис №8.

Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є спадкоємцями першої черги за законом після померлої ОСОБА_8.

Відповідно до вимог статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

26.06.2012 року ОСОБА_1 звернулась до Старобешівської державної нотаріальної контори Донецької області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого батька - ОСОБА_6. Нотаріусом Старобешівської державної нотаріальної контори Донецької області позивачці був виданий запит до Старобешівського бюро технічної інвентаризації для отримання витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно - житловий будинок АДРЕСА_1 для оформлення спадщини та запит до відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витягу з поземельної книги на земельну ділянку площею 4,8002 га ріллі, що розташована на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер земельної ділянки 1424582400:00:012:0151, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Старобешівське бюро технічної інвентаризації Донецької області видало позивачці рішення про відмову у наданні витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 14.07.2012 року за вих.№3/384, згідно якого у відповідності до пункту 3.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав, відмовлено у наданні витягу з Реєстру прав власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам п. 2.1 п. 3.5.4 Тимчасового Положення, а саме: згідно архівних записів Старобешівського БТІ право власності на житловий будинок зареєстровано за іншою особою та пропонували звернутися до суду з питанням щодо оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_6. Крім того, з відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області позивачу було надано відповідь від 21.08.2012 року, в якій вказано, що для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витягу з Поземельної книги, що належала ОСОБА_6 необхідно спадкоємцю або представнику спадкоємця звернутися до відділу із заявою та надати оригінал документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку ОСОБА_6, однак, оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку у позивача немає.

11 грудня 2012 року ОСОБА_1 була видана постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, де нотаріус вказує, що не може видати свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6, на житловий будинок з господарськими спорудами АДРЕСА_1 та на земельну ділянку для ведення товарного, сільськогосподарського виробництва, площею 4,8002 га, що розташована на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, так як відсутні правовстановлюючі документи (договір купівлі-продажу житлового будинку, державний акт на право власності на земельну ділянку або їх дублікати), та витяг з Реєстру прав власності, довідка про кількісні характеристики земельної ділянки, розподілення земель між власниками і користувачами (за даними форми 6-зем), витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, витяг з поземельної книги, відповідно до п. 4.15, гр. 10, розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого Міністерством юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595 -видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

За запитом нотаріуса ОСОБА_1 був отриманий дублікат правовстановлюючого документу на будинок АДРЕСА_1. Отримати дублікат державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_6 позивачка не змогла, так як згідно відповіді з відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області другий примірник архівного екземпляру державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН № 026835 в архіві відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області, відсутній. З метою недопущення розпорядження документами ОСОБА_1 на земельну ділянку, позивачка дала оголошення у газету «Новая жизнь» про втрату державного акту про право власності на земельну ділянку серії ДН № 026835, кадастровий номер 1424582400:00:012:0151.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачі по справі - ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не заперечують, щоб спадщина яка відкрилась після смерті ОСОБА_6 була визнана за позивачем.

З урахуванням викладеного суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити, визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_1 Старобешівською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 240 на ім'я ОСОБА_8, визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку розташовану на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області.

Керуючись ст.ст. 11, 212 - 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 392, 1261, 1268, 1297 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_1 Старобешівською державною нотаріальною конторою Донецької області за реєстровим № 240 на ім'я ОСОБА_8.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок літера А-1, загальною площею 49,30 кв.м, житловою площею 23,80 кв.м, веранду літера а 1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1, як на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та земельну ділянку, площею 4,8002 га ріллі, що розташована на території Мар'янівської сільської ради Старобешівського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер земельної ділянки 1424582400:00:012:0151, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя:

15.02.2013

СудСтаробешівський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.02.2013
Оприлюднено15.03.2013
Номер документу29819834
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-953/2012

Ухвала від 16.05.2013

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карнаух П. М.

Рішення від 29.10.2012

Цивільне

Первомайський міський суд Луганської області

Овчаренко О. Л.

Ухвала від 01.10.2012

Цивільне

Первомайський міський суд Луганської області

Овчаренко О. Л.

Рішення від 15.02.2013

Цивільне

Старобешівський районний суд Донецької області

Моцний В. В.

Ухвала від 21.01.2013

Цивільне

Старобешівський районний суд Донецької області

Моцний В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні