Рішення
від 07.03.2013 по справі 5015/5502/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.13 Справа№ 5015/5502/12

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Білані О.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача: Благодійної організації «Фонд розвитку України», м.Львів

про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути об'єкт оренди.

Представники сторін:

від позивача: Крикус В.В. - представник

від відповідача: Куян Р.М. - представник

Представникам сторін роз'яснено права, передбачені ст. 22 ГПК України.

Суть спору:

На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів до відповідача: Благодійної організації «Фонд розвитку України», м.Львів про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути об'єкт оренди.

Ухвалою суду від 28.12.2012р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 07.02.2013р.

Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 07.03.2013р. та від 26.02.2013р.

Позивачем явку представника в засідання суду забезпечено, подано додаткові пояснення по суті спору в яких позовні вимоги підтримано та виражено прохання про задоволення позову, які судом долучено до матеріалів справи.

Відповідачем явку представника в судове засідання забезпечено, подано клопотання від 07.03.2013р. (вх.№6397/13 від 07.03.2013р.) в якому виражено прохання про відкладення розгляду справи для надання додаткових доказів по справі, яке судом відхиляється, оскільки і згідно ст. 77 ГПК України господарський суд вправі відкласти розгляд виключно в межах встановлених процесуальних строків, встановлених ст.69 ГПК України.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Судом з'ясовано:

06.12.2012р. між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Благодійною організацією «Фонд розвитку України» укладено договір оренди №Г-8318-12 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) .

Відповідно до п.1 договору в оренду передані нежитлові приміщення загальною площею 18,0 м. кв., що позначені в технічному паспорті ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 30.07.2010р. інвентарний №920, під індексом XIV та розташовані за адресою: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5.

Вказаний договір укладено на термін до 29.04.2015р. (п.4.1 договору) із цільовим призначенням - для офісу (п.2.1 договору).

Факт прийняття приміщень посвідчується актом приймання-передачі від 08.06.2012р. укладеним між відповідачем та балансоутримувачем приміщень (ЛКП «Цитадель-Центр»).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 ГПК України, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів віднесено до підвідомчості господарських судів.

Для врегулювання підстав дострокового розірвання договору оренди норма ч. 3 ст. 291 ГК України відсилає до положень Цивільного кодексу України.

За загальним правилом, передбаченим ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 783 ЦК України встановлено, що наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: 1) наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі; 2) наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі; 3) наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; 3) наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача.

Обов'язок наймача користуватися річчю за її цільовим призначенням, зазначеним у договорі найму, випливає з приписів ст. 773 ЦК України, згідно з якою наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Аналогічні за змістом положення містить ч.2 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», згідно з якою орендар зобов'язаний використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню. Відповідно до ч.3 ст.285 Господарського кодексу України орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню.

Під порушенням обов'язку орендаря користуватися орендованим майном відповідно до його призначення розуміється, як використання нерухомого майна чи його певної частини за іншим, ніж визначено договором, цільовим призначенням, так і його невикористання взагалі за цільовим призначенням.

Згідно з ч.2 ст. 773 ЦК України: якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Підставою для застосування вказаних норм ЦК України є, зокрема, користування наймачем річчю, переданою у найм, не за призначенням, а також не користування річчю взагалі.

Актом обстеження від 03.07.2012р. №771-нп/12, складеним за участю представників позивача та орендаря (відповідача) нежитлових приміщень, встановлено, що приміщення відповідачем не використовуються та потребують ремонту.

Відповідно до положень ст.783 ЦК України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі, а також якщо наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі.

Згідно з ч.1 ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Згідно ст.526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок закону та договору.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 9 спірного договору оренди визначено порядок повернення орендодавцю об'єкта оренди. Так, згідно з п.9.1 договору, повернення орендодавцю об'єкта оренди здійснюється після закінчення терміну дії договору або дострокового його припинення чи розірвання. Відповідно до п.9.6 договору, у разі припинення або розірвання договору орендар повинен повернути орендодавцеві об'єкт оренди у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану об'єкта оренди з вини орендаря.

Відтак позивач вважає, що існують підстави для розірвання договору оренди та зобов'язання відповідача повернути об'єкт оренди - нежитлові приміщення заг.пл.18,0 м. кв., що позначені в технічному паспорті ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 30.07.2010р. інвентарний №920, під індексом XIV та розташовані за адресою: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5.

Істотними порушеннями орендарем (наймачем) таких умов договору оренди державного (комунального) майна, як невикористання об'єкту чи не внесення орендної плати є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю).

Пунктом 2 статті 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення його умов іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У відповідності до п. 5.3 договору оренди - орендна плата сплачується орендарем не пізніше 20 числа місяця за попередній місяць, у встановленому нормативними документами власника орендованого майна порядку. Несплата орендної плати в повному обсязі протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання договору оренди.

Як вбачається із розрахунку орендної плати (додається) орендарем орендна плата від моменту укладення договору і станом на сьогоднішній день не вносилась взагалі, період значно більший ніж три місяці.

Згідно з п.1 ст.762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про оренду державного та

комунального майна», орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.19 цього ж Закону, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідно до ст.286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підставі і підлягають задоволенню.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 43, 33, 43, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115-117 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволити повністю.

2. Розірвати договір оренди №Г-8318-12 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) першого поверху, заг.пл.18,0 м.кв., що позначені в технічному паспорті ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 30.07.2010р. інвентарний №920, під індексом XIV та розташовані за адресою: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5, укладений між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Благодійною організацією «Фонд розвитку України».

3. Зобов'язати Благодійну організацію «Фонд розвитку України» (79013, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5, код ЄДРПОУ 25558453) повернути орендодавцеві: Управлінню комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) нежитлові приміщення заг.пл.18,0 м.кв., що позначені в технічному паспорті ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 30.07.2010р. інвентарний №920, під індексом XIV та розташовані за адресою: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5.

4. Стягнути з Благодійної організації «Фонд розвитку України» (79013, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 5, код ЄДРПОУ 25558453) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) 1073 грн. судового збору.

5. Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.

6. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішення законної сили та його оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.

Повний текст рішення оформлено і підписано 12.03.2013р.

Суддя Станько Л.Л.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.03.2013
Оприлюднено13.03.2013
Номер документу29860887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/5502/12

Ухвала від 26.02.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Станько Л.Л.

Ухвала від 07.02.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Станько Л.Л.

Постанова від 27.05.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Ухвала від 22.04.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Ухвала від 28.03.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Рішення від 07.03.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Станько Л.Л.

Ухвала від 28.12.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Станько Л.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні