2/449-ПД-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.02.2009р. Справа № 2/449-ПД-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Скобєлкіна С.В. при секретарі Андреєвець А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Споживче товариство "Горностаївське районне споживче товариство", смт.Горностаївка Херсонської області
до відповідача 1: Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області
до відповідача 2: Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", м.Севастополь
до відповідача 3: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Україна", с.Ольгине Горностаївського району Херсонської області
третя особа: Херсонська обласна спілка споживчих товариств
про визнання недійсним рішення сільської ради та договору купівлі-продажу
за участю представників сторін:
від позивача: Єременко Л.В. - голова правління
Штульман З.В., довіреність від 26.08.2008 р.
Кузьменко Д.А., довіреність від 27.09.2008 р.
від відповідача 1: Вовк Н.І.
від відповідача 2: Андросюк І.С., довіреність від 29.09.2008 р.
Циганок В.І., довіреність від 29.09.2008 р.
від відповідача 3: Андросюк І.С., довіреність від 29.09.2008 р.
Циганок В.І., довіреність від 29.09.2008 р.
в с т а н о в и в:
Споживче товариство "Горностаївське районне споживче товариство" Херсонської області звернулось до суду з позовом до Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (відповідач - 1), приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" (відповідач - 2), товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Україна" (відповідач - 3) про визнання рішення виконавчого комітету Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області № 19 від 14.05.2008 року недійсним, визнання договору купівлі-продажу нежитлової будівлі торгового центру від 08.08.2008 року недійсним.
Позовні вимоги ґрунтуються на ствердженні про те, що СТ "Горностаївське РСТ" тривалий строк відкрито, безперервно володіє та користується нерухомим майном-торговим центром в с. Ольгино Горностаївського району Херсонської області. В той же час, 14.05.2008 року Ольгінською сільською радою, у відсутності правоустановчих документів на об'єкт нерухомості та земельну ділянку під ним, винесено рішення № 19, яким вирішено оформити право приватної власності та видати свідоцтво про право приватної власності на будівлю-торговий центр в с.Ольгино приватному сільськогосподарському підприємству "Україна", з послідуючою реєстрацією в бюро технічною інвентаризації.
Наслідком цього, на думку позивача, протиправного рішення стало незаконне відчуження торгового центру за договором купівлі-продажу від 08.08.2008 року, на підставі якого ПСП "україна" передав цей об'єкт нерухомого майна у власність ТзОВ "Торговий Дім "Україна".
Позивач вважає, що таким чином, діями відповідачів були порушені права та законні інтереси СТ "Горностаївське РСТ", який вважає себе власником спірного майна, оскільки більше 20 років несе тягар його утримання, сплачує земельний податок за земельну ділянку, на якій розташований збудований об'єкт.
Ухвалою суду від 04.11.2008 року, з метою повного, об'єктивного та всебічного з'ясування обставин справи, перевірки їх доказами, встановлення факту, який стосується будівництва торгового центру в селі Ольгино та його фінансування, обставин переходу його у користування до Горностаївського райспоживтовариства, перевірки розрахунків за збудований об'єкт нерухомості, а також з метою виявлення можливих документальних доказів, суд залучив до участі у справі № 2/449-ПН-08 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Херсонську обласну спілку споживчих товариств.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги з посиланням на надані докази та матеріали справи.
Третя особа - Херсонська обласна спілка споживчих товариств вважає позовні вимоги свого структурного підрозділу - СТ "Горностаївське РСТ" законними та обґрунтованими на підставі того, що у 1983 році правлінням Херсонської облспоживспілки було прийнято та виконано рішення цього органу щодо перерахування колишньому колгоспу "Україна" вартості побудованого ним торгового центру, який після цього був переданий у власність та господарське відання Горностаївському районному споживчому товариству Херсонської області.
Відповідач - 1 позов не визнав, про що Ольгинська сільська рада Горностаївського району Херсонської області повідомила як у письмовому відзиві на позов, так і через свого представника в судовому засіданні, вважаючи, що своїм рішенням № 19 від 14.05.2008 року не було порушено жодних прав позивача.
Відповідач - 2 позов не визнав, довівши про це у письмовому відзиві приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" та в судовому засіданні через своїх представників, зазначаючи про те, що ним у встановлений законом спосіб було оформлено право власності на торговий центр в с. Ольгино, після чого вказане нерухоме майно за договором купівлі-продажу було відчужено новому власнику.
Відповідач - 3 позов не визнав, повідомивши про це у письмовому відзиві на позов та через представників ТзОВ "Торговий Дім "Україна" в судовому засіданні, вказуючи на те, що 08.08.2008 року підприємство з дотриманням чинного законодавства придбала у свою власність нежитлову будівлю - торговий центр в с. Ольгино, тому підстави для визнання цієї угоди з ПСП "Україна" недійсною відсутні. Безпідставність вимог позивача відповідач-3 також обґрунтовує відсутністю у СТ "Горностаївське РСТ" правоустановчих документів на спірний об'єкт нерухомого майна.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані та витребувані докази, з'ясувавши правовідносини сторін, заслухавши їх представників, суд встановив наступне.
06 травня 2008 року приватне сільськогосподарське підприємство "Україна", яке зареєстроване як юридична особа Гагарінською районною державною адміністрацією м. Севастополь Автономної республіки Крим, з приватною формою власності, звернулось до Ольгінської сільської ради Горностаївського району Херсонської області із заявою про оформлення права власності та видачу свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомості - будівлю торгового центру по вул. Леніна, 29 б в с. Ольгино Горностаївського району Херсонської області, збудований у період 1978-1983 років колгоспом "Україна" за власні грошові кошти.
Заява мотивована наявністю постанови Запорізького апеляційного господарського суду від 16.04.2008 року по справі № 13/594-ПН-07, розглянутої господарським судом Херсонської області та вільним її тлумаченням про те, що в судовому акті Ольгінською сільською радою право власності на торговий центр не оспорюється, а ПСП "Україна" до розгляду надало достатньо документів на підтвердження того, що воно є одноособистим власником спірного майна.
т./ас. 70
На підставі даної заяви виконавчий комітет Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (відповідач - 1) 14.05.2008 року прийняв Рішення № 19, у якому зазначив наступне: "2. Оформити право приватної власності, та видати свідоцтво на право приватної власності на будівлю - Торговий центр, який знаходиться в селі Ольгино по вулиці Леніна, № 29б Приватному сільськогосподарському підприємству "Україна", з послідуючою реєстрацією в КП Каховською БТІ".
Після цього, 08 серпня 2008 року приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" (відповідач-2) здійснив відчуження нежитлової двохповерхової будівлі торгового центру загальною площею 977,5 кв. метрів, розташованої на земельній ділянці Ольгинської сільської ради за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, с.Ольгино, вул.Леніна,29б, товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Україна" (відповідач-3), на підставі письмового, нотаріально посвідченого договору.
т.1 ас.32
Здійснивши аналіз досліджених доказів, суд прийшов до висновку про те, що рішення виконкому Ольгинської сільської ради від 14.05.2008 року № 19 (пункт 2), прийняте без необхідних на те правових підстав, з чого спливає незаконність договору купівлі-продажу нерухомого майна від 08.08.2008 року за участю відповідачів 2,3, оскільки між актом органу місцевого самоврядування та правочином існує прямий причинний зв'язок. Цей висновок суду ґрунтується на наступному.
Так, в ході розгляду господарської справи № 13/594-ПН-07, ПСП "Україна" приймало у ній участь у якості позивача із самостійними вимогами про визнання права власності на торговий центр у с. Ольгино, стверджуючи, що воно є правонаступником колгоспу "Україна", здійснившего будівництво спірного об'єкту, який у подальшому, як об'єкт незавершеного будівництва перейшов у власність територіальної громади.
Господарський суд Херсонської області, розглянувши справу по суті, встановив відсутність як доказів, так і правових підстав для задоволення позову ПСП "Україна", відмовивши у його задоволенні, зазначивши про це у своєму рішенні від 04.02.2008 року.
Запорізький апеляційний господарський суд розглянувши справу в порядку апеляційного оскарження, своєю постановою від 16.04.2008 року в цій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.
У межах тієї ж справи № 13/594-ПН-07 також розглядались позовні вимоги СТ "Горностаївське РСТ" щодо права власності на торговий центр в с. Ольгино. Цей позивач довів, а суд зазначив це у своєму рішенні, що збудований колгоспом "України" спірний об'єкт нерухомості у подальшому був придбаний Херсонською облспоживспілкою у 1983 році та переданий у власність та управління Горностаївській райспоживспілці, яка тривалий час відкрито користувалась спірним майном.
Скасовуючи частково рішення першої інстанції, яка визнала за СТ "Горностаївським РСТ" право власності на торговий центр на підставі ст.334 ЦК України, Запорізький апеляційний господарський суд, не ставлячи під сумнів досліджені докази і висновки, зроблені на їх підставі, вказав, що за позивачем (Горностаївською райспоживспілкою) в судовому порядку право власності ст.334 ЦК України не може мати місця раніше 01.01.2001 року.
Переглянувши справу № 13/594-ПН-07 в порядку касаційного оскарження, Вищий господарський суд України, зазначивши правильність і доведеність судами попередніх інстанцій факт безперервного, добросовісного, відкритого, на протязі 24 років, починаючи з 1983 року користування Горностаївського райспоживспілкою торговим центром в с. Ольгино, також погодився і визнав обґрунтованим висновок апеляційної інстанції про те, що визнання права власності на спірне майно за позивачем за набувальною давністю не може мати місця раніше 01.01.2011 року. У постанові суд касаційної інстанції також врахував й те, що при розгляді справи СТ "Горностаївське РСТ" інших правових підстав для визнання права власності на спірне майно не визначало і не доводило. З огляду на викладене, колегія суддів ВГСУ дійшло до висновку про прийняття рішення судом попередньої інстанції таким, що прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Таким чином, станом на 14.05.2008 року, коли виконавчий комітет Ольгинської сільської ради приймав рішення щодо оформлення права власності та видачі правоустановчих документів за заявою ПСП "Україна" існували судові рішення - рішення господарського суду Херсонської області від 04.02.2008 року, постанова Запорізького апеляційного господарського суду від 16.04.2008 року та постанова Вищого господарського суду України від 23.07.2008 року, які підтверджували недоведеність вимог ПСП "Україна" та відсутність у нього належних доказів на підтвердження права власності на будівлю торгового центру. У додатку до заяви від 06.05.2008 року відповідач-2 також не надав належних доказів у підтвердження набуття прав на об'єкт нерухомості. Відповідач - 2 (ПСП "Україна") також в ході розгляду його заяви не надав доказів свого правонаступництва як відносно колгоспу "Україна", так і відносно майна цього реорганізованого господарства. За таких обставин, пункт 2 Рішення від 14.05.2008 року № 19 виконавчого комітету Ольгінської сільської ради Горностаївського району Херсонської області щодо оформлення права приватної власності на нерухоме майно - торговий центр в с.Ольгино приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" та видачі йому свідоцтва на право власності на об'єкт нерухомого майна слід вважати незаконним.
Укладаючи договір купівлі-продажу 08.08.2008 року між ПСП "Україна" та ТзОВ "Торговий Дім "Україна" (відповідачами 2,3), відповідач 2 надав у підтвердження своїх майнових прав на торговий центр покупцю і державному нотаріусу свідоцтво на право власності на нерухоме майно - торговий центр, видане Ольгинською сільською радою Горностаївського району Херсонської області від 23.05.2008 року, на підставі рішення виконкому Ольгинської сільської ради № 19 від 14.05.2008 року та зареєстрованого в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером № 23365853, за номером запису 20 в книзі 2, згідно витягу про реєстрацію права власності від 26.05.2008 року за № 18952507.
З урахуванням обставин, викладених вище, при недоведеності з боку ПСП "Україна" набуття у законний, правовий спосіб свого права власності на торговий центр, незаконність рішення виконкому Ольгинської сільської ради № 19 від 14.05.2008 року щодо даного об'єкту нерухомості, договір купівлі-продажу від 08.08.2008 року між відповідачами 2,3 суд визнає незаконним, а тому недійсним.
У підтвердження обставин та фактів викладених вище, суд надає оцінку доказів, досліджених в ході розгляду даної справи.
Так, відповідачі 2, 3 (ПСП "Україна" та ТзОВ "Торговий Дім "Україна") стверджують, що відповідач-2, яким є приватне сільськогосподарське підприємство "Україна", є правонаступником колишнього колгоспу "Україна", а таким чином, відповідно до нього перейшли усі майнові права на майно колгоспу, включаючи будівлю торгового центру в с.Ольгино Горностаївського району Херсонської області. В той же час, відповідач - 2 (ПСП "Україна") на протязі всього часу розгляду справи не надав жодних доказів свого правонаступництва від колгоспу "Україна", отримання від нього майнових прав та отримання майна за передавальними документами.
Відповідно до положень ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони. Рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору. Факти, які відповідно до закону вважаються встановленими, не доводяться при розгляді справи.
Як встановив суд, у вересні 2006 року ПСП "Україна" вже зверталось до господарського суду Херсонської області з позовом про витребування майна у іншої юридичної особи, зазначаючи у ній, що позивач - приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" код ЄДРПОУ 03784479, є правонаступником колишнього колгоспу "Україна" та всього його майна. До позовної заяви позивач надав Довідку № 49 від 04.09.2006 року за підписом директора підприємства, у якій зазначено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" Горностаївського району Херсонської області набуло правонаступництво від колективного сільськогосподарського підприємства "Україна" на підставі рішення загальних зборів, протокол № 3 від 23.11.1999 року, реєстраційний № 126 від 16.03.2000 року.
Поставивши під сумнів дійсність наданого позивачем протоколу, відповідач отримав від архівного відділу Горностаївської райдержадміністрації Херсонської області завірену належним чином архівну копію протоколу № 3 уповноважених членів КПСП від 23.11.1999 року.
Цім документам надав оцінку господарський суд Херсонської області, вирішуючи по суті справу № 14/298-ПН-06, який у своєму рішенні зазначив, що відповідно до представленого позивачем витягу із протоколу № 3 від 23.11.1999 р. загальних зборів уповноважених членів КПСП "Україна", КПСП "Україна" вирішено реорганізувати в ПСП "Україна". Згідно ж з представленою відповідачем архівною копією протоколу № 3 зборів уповноважених членів КПСП від 23.11.1999 р., зокрема, затверджено статут приватного-орендного підприємства. Зазначені протоколи свідчать про створення різних підприємств: ПСП та ПОП.
Відповідно до правової позиції, викладеної у частинні 6 пункту 10 роз'яснення Вищого арбітражного суду України N 02-5/334 від 12.09.1996 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із створенням, реорганізацією та ліквідацією підприємств" вирішуючи питання про правонаступництво, потрібно мати на увазі, що запис в установчих документах про правонаступництво має істотне значення для визнання правонаступництва. Однак суттєве значення мають також фактично здійснені організаційно-економічні перетворення, з якими чинне законодавство пов'язує перехід майнових прав та обов'язків, а саме: рішення власника (власників), підписання передаточного або розподільного акта чи балансу. Отже у разі виникнення питань, пов'язаних з правонаступництвом, слід здійснювати аналіз документів, що стосуються переходу прав і обов'язків на майно (майнові права) чи його відповідну частину. (Пункт 10 доповнено абзацом шостим згідно з Роз'ясненням Вищого господарського суду N 04-5/609 (у^609600-02 ) від 31,05.2002).
Згідно з вимогами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Позивачем в ході розгляду справи № 14/298-ПН-08 не представлено передаточного або розподільчого акта чи балансу на підтвердження правонаступництва від колишнього КПСП "Україна". Не представлено позивачем і доказів права власності на спірне майно як КПСП "Україна" так і ПСП "Україна". Подана позивачем довідка про перебування на його балансі спірного майна не може свідчити про наявність права власності, оскільки не є правовстановлюючим документом.
Відповідно до положень ст. 387 Цивільного кодексу України (435-4) власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Позивачем не було доведено право власності на спірне майно.
За вказаних обставин суд визнав, позовні вимоги ПСП "Україна" такими, що не підлягають задоволенню.
Здійснивши судовий запит до Горностаївського РВ УМВС України в Херсонській області, господарський суд Херсонської області у межах даної справи отримав інформацію, згідно якої у слідчому відділі цього органу міліції знаходиться кримінальна справа № 500094-02, порушена 02.07.2007 року першим заступником прокурора Херсонської області, досудовим слідством по якій було встановлено, що 15.03.2000 року службовими особами КПСП "Україна" до управління економіки Горностаївської райдержадміністрації було надано неправдивий витяг із протоколу зборів уповноважених членів господарства № 3 від 23.11.1999 року "Про реорганізацію КПСП "Україна" у приватне сільськогосподарське підприємство "Україна", з наданням повноважень засновнику Бондаренко В.В.
В той же час, при дослідженні іншої архівної справи № 2-3607/04, встановлена наявність у ній засвідченої копії Статуту приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", у якому з посиланням на той же самий протокол № 3 від 23.11.1999 року засновниками у ньому вказана Гончарова В.С., а новостворене підприємство зазначено правонаступником КПСП "Україна" шляхом перетворення.
Крім того, на підставі рішення місцевого Ленінського районного суду м. Севастополь АР Крим від 30.06.2004 року частина пунктів Статуту ПСП "Україна", які стосувались членства, внесення земельних сертифікатів і майнових паїв, належності майна членам підприємства, участі в управлінні господарством, розпорядження майном, загальних зборів, ліквідації і реорганізації та інше, були визнані недійсними. Позовна заява була обґрунтована переходом одноособового права
На підставі наданих, зібраних та досліджених доказів судом судом встановлено, що установчі документи приватного сільськогосподарського підприємства суперечать чинному законодавству, а реорганізації КПСП "Україна" в ПСП "Україна", в дійсності не проводилась, повноважень на це члени колишнього колгоспу не надавали, майно колишнього колгоспу у правовий спосіб приватному сільськогосподарському підприємству не передавали, майно колгоспу законним шляхом до цього часу не розпайоване, а комісія по розпаюванню фактично припинила свою діяльність.
Вищезазначене, а також безпідставність ствердження відповідача - 2 про своє правонаступництво щодо права власності на майно колишнього колгоспу "Україна" також підтверджується здійсненим судом аналізом Статуту колективного пайового сільськогосподарського підприємтва "Україна" Горностаївського району Херсонської області, зміст якого не містить у собі будь-яких посилань на правонаступництво від колгоспу "Україна". У 1992 році КПСП "Україна", як вбачається із положень статуту, було створено у відповідності до положень Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", як нова, самостійна юридична особа, на засадах вільного членства у ньому громадян, згідно поданої заяви, без будь-яких обмежень або умов.
Крім того, згідно листа голови комісії по паюванню Пащенко Г.М. до комісії по перевірці дотримання законності при реформуванні аграрних відносин управління сільського господарства Горностаївської райдержадміністрації Херсонської області за 2005 рік зазначено, що станом на той час фактичний розподіл майна колгоспу "Україна", а також КПСП "Україна", до якого входить нерухоме та рухоме майно, техніка, худоба колишнього колгоспу, між колишніми його членами здійснений не був. КПСП "Україна" не реформовано.Рішення про правонаступництво від КПСП "Україна" до ПСП "Україна" у будь-який спосіб загальними зборами не затверджувалось, майно від КПСП "Україна" - ПСП "Україна" не передавалось, оскільки на те не було згоди усіх членів господарства. 23.11.1999 року на зборах уповноважених членів КПСП "Україна" фактично був прийнятий статут приватно-орендного підприємства, а потім, як з'ясувалось, Горностаївська райдержадміністрація якимось чином затвердила та зареєструвала статут ПСП "Україна" та само це підприємство, з порушенням закону, оскільки приватне підприємство не може бути правонаступником колективного пайового підприємства (ст. 7 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", ст. 113 ЦК України, ст. 2 Закону України "Про підприємство").
Матеріали справи свідчать про те, що майно колгоспу за рішенням його членів підлягало розподілу, що підтверджується також фактом отримання колгоспниками в Ольгинській сільській раді свідоцтв на право власності на майнові паї. Вартість майна в пайовому фонді досягла в 2001 році 3100000,00 грн., із структурою майна в пайовому фонді: будівлі - 89,76 %, обладнання - 10,24 %. Останні дані про загальні збори пайщиків, комісії по розпаюванню, звернення фізичних осіб до суду з позовами про виділення паїв в натурі та визнання права власності, які наявні у справі, датовані 2005 роком.
Ствердження відповідача - 2 про правонаступництво та закріплення цього у Статуті підприємства протирічать Закону України "Про підприємства в Україні", Закону країни "Про колективне сільськогосподарське підприємство", Постанови Кабінету України № 177 від 28.01.2001 року.
Так, відповідно до положень Закону України "Про підприємства в Україні" № 887-ХІІ від 21.03.1991 року, який визначає види і організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації і ліквідації, їх права, статтею 2 (Види підприємств) зазначено, що в Україна можуть діяти як вид приватні підприємства, засновані виключно на власності фізичної особи. У відповідності до положень ст.ст.5,9,10,34 даного Закону підприємство створюється згідно з рішенням власника майна і діє на підставі затвердженого ним (власником) статуту, у якому визначаються власник підприємства, порядок утворення майна підприємства, яке становить основні фонди, оборотні кошти, інші цінності, вартість яких відображається на самостійному балансі.
В той же час, Законом України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" № 2114-ХІІ від 14.12.1991 року даний вид підприємства КСП є добровільним об'єднанням громадян для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів, що діє на засадах підприємництва та самоврядування. Підприємство діє на підставі статуту, у якому, крім іншого, вказуються принципи формування спільної власності та права членів щодо неї, порядок реорганізації та ліквідації підприємства. До об'єкту права колективної власності підприємства відносяться майнові внески його членів. Майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам. Суб'єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства. Право власності підприємства охороняється законом. Належне йому майно може бути передано у власність юридичним або фізичним особам лише за рішенням загальних зборів членів підприємства.
Підприємством створюється пайовий фонд майна членів підприємства, у якому пай є власністю члена підприємства, право на розпорядження майна яким набувається після припинення членства в підприємстві, отримуючи його в натурі.
У разі реорганізації підприємства пай його членам видається правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесено до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації передане на баланс підприємства.
Об'єкти соціальної сфери житлового фонду, іншого нерухомого майна, не підлягає паюванню в процесі реорганізації ціх підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому законом ( статті 1,3,4,7,8,9,22,31).
При цьому слід брати до уваги наявність Тимчасового положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають в процесі реформування аграрного сектору економіки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 06.02.2001 року № 62/2001 "Про заходи забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки". Завданням таких комісій є встановлення складу і вартості пайових фондів майна членів КСП, порядок його розподілу в натурі, визнає право власності на пай за членами КСП. Діяльність комісії припиняється рішенням зборів співвласників після оформлення прав співвласників майна пайового фонду, включаючи виділення в натурі.
Дослідивши службову довідку голови комісії по паюванню майна колишнього колгоспу "Україна" суд встановив, що КПСП "Україна" до цього часу не було реформовано, а рішення про правонаступництва від КПСП "Україна" загальними зборами не затверджувалось, майно приватному підприємству не передавалось. 23.11.1999 року на загальних зборах був затверджений Статут приватно-орендного підприємства, а Горностаївська райадміністрація фактично безпідставно та незаконно зареєструвала Статут ПСП "Україна", у якому визначено правонаступництво від КПСП, що є неправомірним. На протязі цього часу, неодноразово діяла комісія по паюванню, яка станом на 2004 рік розмір пайового майна визнала у розмірі 3000000,00 грн., кількість пайовиків - 49.
Крім того, відносно спірного майна судом встановлено наступне.
Так, в судовому засіданні посадовими особами колишнього колгоспу "Україна" - головний бухгалтер Гончарова В.С. з 1983 року, та Пащенко Т.М. - з 1983 року - агроном, а з 1989 року - голова ревізійної комісії та голова комісії по паюванню, були надані пояснення про те, що торговий центр в с. Ольгіно будувався декілька років за грошові кошти колгоспу "Україна", а в 1983 році - проданий системі Херсонської облспоживспілки, яка перерахувала господарству 196816,00 грн., про що було доведено до колгоспників на загальних зборах. ПСП "Україна" неяким чином не має відношення до даного об'єкту нерухомості, та до правонаступництва щодо майна колгоспу "Україна", оскільки це майно було повністю розпайовано між колишніми членами господарства, які отримали майнові сертифікати.
Посадові особи Херсонської обласної спілки споживчих товариств - члени правління цього органу Спусканюк Г.П., Чигикало С.П., Паршикова Є.З., Тирик К.Є., Радзивалов Н.І., Седов Л.П. зазначили в судовому засіданні, що виконуючи державну цільову програму з розширення мережі обслуговування населення Укркоопспілка здійснювала будівництво торгових об'єктів (магазинів, торгових центрів та інше) у населених пунктах, районних центрах та селах областей України, включаючи Херсонську. У 1983 році Херсонська облспоживспілка за власні кошти у розмірі 196816,00 придбала у колгоспу "Україна" об'єкт нерухомості - торговий центр в с. Ольгино, який господарство побудувало за власні кошти. Даний об'єкт був прийнятий як об'єкт будівництва, введений в експлуатацію та переданий на баланс Горностаївського районного споживчого товариства, яке безперервно експлуатувало його на протязі більше 25 років.
Наданими та витребуваними документами підтверджено будівництво торгового центру колгоспом, перерахування грошових коштів, отримання об'єкта позивачем, контроль за цими подіями з боку місцевих органів виконавчої влади (розпорядження, постанови, акти, звіти та інше).
З цього спливає висновок про те, що у 1983 році Херсонська облспоживспілка у спосіб, що не протирічив діючому на той час законодавству, за власні кошти придбала у свого власність об'єкт нерухомого майна - торговий центр в с. Ольгино Горностаївського району Херсонської області за 196816,00 грн., передавши його на баланс свого структурного підрозділу.
Це у повній мірі спростовує доводи відповідачів та надає підстави вважати вимоги позивача законними та обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи спір по суті, суд також врахував положення ст.ст.61,123 ГК України, ст. 105-111 ЦК України (наявність передавального балансу при реорганізації і правонаступництві та інше), Роз'яснення ВАСУ від 12.09.1996 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із створенням, реорганізацією та ліквідацією підприємств" (п.17).
Приймаючи рішення відносно другої частини позовних вимог, суд виходить з положень ст. ст. 203. 215 ЦК України, які дають підстави для визнання недійсним оспорюваного правочину, а також положення Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.04.1978 року № 3 "Про судову практику в справах про визнання угод недійсними", Роз'яснення ВАСУ від 12.02.1999 року № 02-5/111 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними".
Судові витрати по справі суд покладає на відповідачів, у відповідності до положень ст.49 ГПК України, оскільки з вини останніх спір доведено до судового розгляду.
На підставі викладеного, вищезазначених правових норм та керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати пункт 2 рішення виконавчого комітету Ольгінської сільської ради Горностаївського району Херсонської області № 19 від 14 травня 2008 року про оформлення права приватної власності та видачу свідоцтва про право приватної власності на будівлю - торговий центр в селі Ольгино, вул. Леніна, 29б приватному сільськогосподарському підприємству "Україна", з послідуючою реєстрацією в КП Каховського БТІ недійсним.
3.Визнати договір купівлі-продажу нежитлової будівлі торгового центру, розташованого в селі Ольгино Горностаївського району Херсонської області між приватним сільськогосподарським підприємством "Україна" та товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Україна" від 08 серпня 2008 року недійсним.
4.Стягнути з відповідача 1 - Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (74621, Херсонська область, Горностаївський район, с.Ольгине, вул. Комсомольська, 18, код ЄДРПОУ 04400854) на користь Споживчого товариства "Горностаївське районне споживче товариство" (74600, Херсонська область, смт.Горностаївка, вул. Партизанська, 76, код ЄДРПОУ 01777452): 28,33 грн. (двадцять вісім грн. 33 коп.) по сплаті державного мита та 39,33 грн. (тридцять дев'ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" (99026, м.Севастополь, вул. Гайдара, б. 1-А, кв. 4, код ЄДРПОУ 03784479) на користь Споживчого товариства "Горностаївське районне споживче товариство" (74600, Херсонська область, смт.Горностаївка, вул. Партизанська, 76, код ЄДРПОУ 01777452): 28,33 грн. (двадцять вісім грн. 33 коп.) по сплаті державного мита та 39,33 грн. (тридцять дев'ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Україна" (74621, Херсонська область, Горностаївський район, с.Ольгине, провулок Шкільний, 6, код ЄДРПОУ 32267295) на користь Споживчого товариства "Горностаївське районне споживче товариство" (74600, Херсонська область, смт.Горностаївка, вул. Партизанська, 76, код ЄДРПОУ 01777452): 28,33 грн. (двадцять вісім грн. 33 коп.) по сплаті державного мита та 39,33 грн. (тридцять дев'ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7.Рішення направити сторонам по справі та третій особі.
Суддя С.В.Скобєлкін
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2009 |
Оприлюднено | 24.02.2009 |
Номер документу | 2991630 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Скобєлкін С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні