cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2013 р. Справа № 909/134/13-г Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Кобецької С. М.
При секретарі Атаманчук І. С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Заступника прокурора Івано-Франківської області,
вул. Грюнвальдська,11, м. Івано-Франківськ,76000,
в інтересах держави, в особі Українського державного фонду
підтримки фермерських господарств,
вул. Олени Теліги,8, кім.58а, 59, м. Київ, 04112,
в особі Івано-Франківського відділення Українського
державного фонду підтримки фермерських господарств,
вул. Грушевського, 21/716, м.Івано-Франківськ,76004;
до відповідача: Фермерського господарства "Віхор",
вул.1 травня, 47, с.Сваричів, Рожнятівський район,
Івано-Франківська область,77605;
про: стягнення заборгованості в сумі 8 500,00грн.
За участю представників сторін:
Від прокуратури: Челій - Пушкар О.І. - старший прокурор відділу,
(посвідчення №004152 від 14.09.2012р.);
Від позивача: Козловський П.Б., (довіреність № 14 від 04.03.2013р.);
Від відповідача: не з'явились.
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Івано-Франківської області, в інтересах держави, в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, Івано-Франківського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом, в якому просить суд, стягнути з Фермерського господарства "Віхор", заборгованість в сумі в сумі 8 500,00грн.
Прокурор та представник позивача, в судовому засіданні, підтримали позовні вимоги, вказуючи при цьому на:
- укладення між сторонами Договору про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству на поворотній основі №17 від 23.09.08р., на виконання умов якого, позивач надав відповідачу фінансову підтримку (допомогу) в розмірі 18 000,00грн., що підтверджують платіжні доручення №5 від 30.09.08р.,№6 від 15.10.08р., №7 від 17.11.08р., №8 від 08.12.08р.;
- неналежне виконання відповідачем п. 3.4.2. Договору, яким встановлено графік повернення наданої фінансової підтримки (допомоги), внаслідок чого, утворилась заборгованість в сумі 8 500,00грн.;
- приписи ст.ст. 509, 530 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України.
Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з"явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 27.02.13р. Будь-яких заперечень в спростування заявлених позовних вимог, відповідач суду не подав.
За таких обставин, згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, враховуючи той факт, що відповідач, відповідно до законодавства належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, спір належить вирішити у відсутності представника відповідача за матеріалами справи, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Між Івано-Франківським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (позивач) та Фермерським господарством "Віхор" (відповідач) укладено Договір про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству на поворотній основі №17 від 23.09.08р.
Згідно розділу 1 Договору, Івано-Франківське відділення зобов"язується надати фінансову підтримку (допомогу) на поворотній основі фермерському господарству "Віхор" в сумі 18 000,00грн., а фермерське господарство зобов"язується використати її за цільовим призначенням і повернути фінансову підтримку (допомогу) у визначений даним Договором строк.
На підставі довідки, виданої конкурсною комісією Івано-Франківського відділення від 23.09.08р. та Порядку використання коштів державного бюджету для надання підтримки фермерським господарством, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.04р. № 1102 (із змінами), фінансова підтримка (допомога) на поворотній основі надається фермерському господарству "Віхор" для придбання кормів, поголів"я свиней, обладнання для переробки, плата за оренду виробничих приміщень (розділ 2 Договору).
Відповідно до п.3.2.1 Договору, Івано-Франківське відділення зобов"язане надати у безготівковому порядку, платіжним дорученням, шляхом переказу зазначену у Договорі суму фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.
Пунктом 3.4.2. Договору встановлено, що фермерське господарство зобов"язане повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі Івано-Франківському відділенню згідно з встановленим графіком: до 01.12.09р. - 2 000,00грн., до 01.12.10р.- 4 000,00грн., до 01.12.11р. - 5 000,00грн., до 01.12.12р. - 7 000,00грн.
Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що на виконання умов договірних відносин, позивачем - Івано-Франківським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, платіжними дорученнями №5 від 30.09.08р.,№6 від 15.10.08р., №7 від 17.11.08р., №8 від 08.12.08р., перераховано на рахунок відповідача - Фермерського господарства "Віхор", згідно Договору №17 від 23.09.08р., фінансову підтримку (допомогу) в розмірі 18 000,00грн.
При цьому, судом встановлено, що відповідач порушив графік повернення коштів фінансової підтримки (допомоги), встановлений п.3.4.2. Договору, і як наслідок утворилась заборгованість в сумі 8 500,00грн.
Наявність заборгованості в сумі 8 500,00грн., визначено самим відповідачем у підписаному сторонами акті звірки взаємних розрахунків станом на 26.02.13р.
Позивачем доведено перед судом факт неналежного виконання відповідачем взятих на себе договірних зобов"язань, в частині повернення наданої позивачем поворотної фінансової підтримки (допомоги) в сумі 8 500,00грн.
Станом на 14.03.13р. в матеріалах справи відсутні відомості, які б підтвердили сплату відповідачем вище вказаного боргу.
Із змісту ст. 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов'язки виникають зокрема, з Договору.
Договір про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству на поворотній основі №17 від 23.09.08р., укладений між сторонами в межах чинного законодавства України - є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом та він не визнаний судом недійсним (ст.204 Цивільного кодексу України).
Виходячи зі характеру правовідносин сторін, суд вважає за необхідне до даних спірних правовідносин застосувати положення про позику, врегульовані параграфом 1 глави 71 Цивільного кодексу України.
Згідно ст. 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Приписами ст. 1047 ЦК України, передбачено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України).
В силу положень ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України, ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).
Нормою ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Більше того, як вказує ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов"язковим для виконання сторонами.
Приписами ст.ст. 610, 612 Цивільного кодексу України, встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
З огляду на вимоги ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено та документально підтверджено обставини, на які він посилався, як на підставу своїх вимог. Відповідач в судові засідання не з"явився позовні вимоги не спростував.
Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 8 500,00грн. правомірна, обґрунтована, документально підтверджена і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи приписи ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 11, 204, 509, 525, 526, 530, 610, 612, 629, 1046, 1047, 1049 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 49, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Заступника прокурора Івано-Франківської області, в інтересах держави, в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, Івано-Франківського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до відповідача Фермерського господарства "Віхор" про стягнення заборгованості в сумі 8 500,00грн. - задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "Віхор", вул.1 травня, 47, с.Сваричів, Рожнятівський район, Івано-Франківська область,77605 (ідентифікаційний код 35238953) на користь Івано-Франківського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, вул. Грушевського, 21/716, м.Івано-Франківськ,76004 (р/р 31232460700002, ГУДК в Івано-Франківській області, МФО 836014, код 37952250) 8 500,00грн. (вісім тисяч п"ятсот грн. 00коп.) - заборгованості.
Стягнути з Фермерського господарства "Віхор", вул.1 травня, 47, с.Сваричів, Рожнятівський район, Івано-Франківська область,77605 (ідентифікаційний код 35238953) в Доход державного бюджету України (31219206783002 - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м.Івано - Франківську) - 1 720,50грн. (одну тисячу сімсот двадцять грн. 50коп.) - судового збору.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 15.03.13р.
Суддя С.Кобецька
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2013 |
Оприлюднено | 18.03.2013 |
Номер документу | 29943519 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Кобецька С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні