Постанова
від 14.03.2013 по справі 5020-1164/2012
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2013 року Справа № 5020-1164/2012

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дмитрієва В.Є.,

суддів Балюкової К.Г.,

Рибіної С.А.,

за участю представників сторін:

позивача: Бойко А.Ф., довіреність від 28.12.2012 №20791/0/2-12 (Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго");

відповідача: Борисенко Н.М., довіреність від 27.11.2012, б/н (Приватне підприємство "Жеваго");

розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Жеваго"

на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Плієва Н.Г.) від 17.12.2012 у справі № 5020-1164/2012

за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (вул. Хрустальова, 44,Севастополь,99040)

до Приватного підприємства "Жеваго" (вул. Рєпіна, 18, кв.27,Севастополь,99028)

про стягнення заборгованості у розмірі 14501,83 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 17.12.2012 у справі №5020-1164/2012 (суддя Плієва Н.Г.) позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго" до приватного підприємства „Жеваго" про стягнення заборгованості у розмірі 14501,83 грн. задоволені повністю.

Стягнуто з приватного підприємства „Жеваго" заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 14501,83 грн, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 1609,50 грн.

Не погодившись із вказаним рішенням суду, відповідач звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі заявник вказує на те, що позивач відмовився корегувати договірні величини споживання електричної енергії, що стало підставою для нарахування відповідачу необґрунтованої заборгованості.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 16.01.2013 скаргу прийнято до провадження.

У черговому судовому засіданні представник заявника (відповідача) наполягала на задоволенні вимог апеляційної скарги, просила рішення суду першої інстанції скасувати як таке, що прийнято при неповному з'ясуванні всіх обставин у справі. Зазначила, що неправомірні дії позивача стосовно відмови у корегуванні договірних величин споживання електричної енергії призвели до заборгованості відповідача перед ПАТ „ЕК „Севастопольенерго".

Представник позивача заперечував проти доводів заявника апеляційної скарги, вважає їх безпідставними та хибними, просив скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. Зазначив, що відмова корегування договірних величин сталася внаслідок порушення споживачем умов договору в частині своєчасної оплати за спожиту електроенергію.

Повторно розглянувши справу повторно у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступні обставини.

14.02.2005 між відкритим акціонерним товариством „Енергетична компанія „Севастопольенерго" (назва змінена на Публічне акціонерне товариство „Енергетична компанія „Севастопольенерго" (далі - Постачальник) та приватним підприємством "Жеваго" (далі - Споживач) укладено договір № 1788 на поставку електричної енергії (далі - Договір) (а.с. 9-17), відповідно до п. 1.1 якого встановлено, що Постачальник постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику вартість електричної енергії та здійснює інші платежі відповідно до умов Договору та додатків до нього.

Постачальник має право встановлювати величини споживання електричної енергії та потужності відповідно до розділу 5 Договору (пункт 3.1.3. Договору).

Пунктом 5.1. Договору встановлено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше 01 жовтня поточного року надає Постачальнику дані про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток №1 -"Об'єми постачання електричної енергії споживача та субспоживача"). У випадку ненадання таких даних, Постачальник самостійно визначає об'єми поставки електроенергії та величини потужності, що споживається, на рівні об'ємів оплаченої електроенергії у відповідних періодах поточного року.

Відповідно до пункту 8.1 Договору, розрахунковим періодом є період з 18 числа попереднього місяця до такого ж числа поточного місяця.

Всі рахунки на оплату електроенергії повинні оплачуватися Споживачем протягом 5 банківських днів з дня виписки рахунку.

Розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника в уповноваженому банку. У випадку перерахування Споживачем коштів за електричну енергію на інший рахунок Постачальника, Постачальник зобов'язаний повернути ці кошти за заявою Споживача чи самостійно у триденний строк з дня їх отримання.

За дату оплати приймається дата надходження коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника або дати внесення Споживачем готівкових коштів в касу Постачальника.

Усі рахунки на оплату електричної енергії повинні оплачуватися Споживачем на протязі 5-ти банківських днів з дня виписування рахунку (п.8.1 Договору).

Строк кінцевого розрахунку: 23 число календарного місяця (п.8.4 Договору).

Сторони дійшли згоди, що Договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2005. Дія договору вважається продовженою на наступний календарний рік, якщо жодна зі сторін не заявить про його розірвання або зміну не менш, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору (пункт 10.1, 10.4 Договору).

Додатками №1 до Договору сторонами встановлені "Обсяги постачання електричної енергії та потужності" на 2012 рік, з зазначенням очікуваного споживання електричної енергії для кожної площадки вимірювання на кожний місяць окремо (а.с.19-20).

Додатком № 3 до Договору сторони визначили перелік місць встановлення розрахункових приборів обліку і застосування тарифів, за якими виробляються розрахунки за поставлену електроенергію ПП "Жевого" (а.с. 25),

Відповідно до п.4.2.2 Договору, за перевищення договірних величин споживання електроенергії та потужності, визначених відповідно до вимог розділу 5 Договору, споживач сплачує постачальнику двократну різницю вартості фактично спожито та договірної величини.

В порушення умов зазначеного Договору відповідач не виконав належним чином свої зобов'язання з оплати рахунків за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, у зв'язку з чим у ПП "Жеваго" утворилась заборгованість перед ПАТ "ЕК "Севастопольенерго" за період травень, липень, серпень у розмірі 14 501,83 грн, що стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, вислухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права і відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Оскільки спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу виконання договору про постачання електричної енергії, то ці правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про електроенергетику" (далі - Закон) та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (далі - Правила).

Відповідно до вимог статті 26 Закону споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з пунктом 5.1 Правил договір на постачання електричної енергії є основним документом, який регламентує відносини між постачальником електричної енергії по регульованому тарифу і споживачем і визначає зміст правових відносин, права і обов'язки сторін.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Статтями 525, 526 Цивільного України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Судом першої інстанції встановлено, що між сторонами по справі було укладено договір про постачання електричної енергії, якій є діючим на час виникнення спору. Спір виник внаслідок виявлення Постачальником споживання електричної енергії Споживачем понад договірну величину за розрахунковий період, за яку Споживач повинен сплатити двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини (ст. 26 Закону).

Так, відповідно до актів про використання електричної енергії, наданих Споживачем, обсяг фактично використаної за договором електричної енергії по низькі об'єктів (по площадках) перевищив обсяги договірної величини (а.с.26-28).

Згідно з положеннями пункту 4.4 Правил споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Так, у травні 2012 року: спожито 6107 кВт/год. за умови встановленого ліміту 2754 кВт/год. (перевищення на 3 353 кВт/год.);

У липні 2012 року: спожито 6139 кВт/год. за умови встановленого ліміту 4000 кВт/год. (перевищення на 2 139 кВт/год.);

У серпні 2012 року: спожито 13559 кВт/год. за умови встановленого ліміту 7000 кВт/год. (перевищення на 6 559 кВт/год.).

При цьому, ліміт величини споживання електроенергії на липень 2012 року і серпень 2012 року встановлений, згідно з пунктом 4.4 Правил, за пропозиціями споживача (а.с.21-24). Договірна величина споживання електричної енергії за травень 2012 року не коригувалася постачальником через порушення споживачем зобов'язань зі своєчасної оплати електроенергії. Так, рахунок №21325 від 18.04.2012 був сплачений споживачем 24.04.2012 (що сторонами не заперечується), у той час як пунктом 8.4 Договору передбачений строк кінцевого розрахунку - 23 число календарного місяця.

За правилами пункту 4.4 Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.

Таким чином, відмова Постачальника у коригуванні договірних величин споживання електроенергії за травень 2012 року і, як наслідок, нарахування Споживачу суми сплати за перевищення ліміту спожитої електроенергії, є повністю обґрунтованими.

Отже, доводи апеляційної скарги щодо безпідставності відмови Постачальника у корегуванні договірних величин споживання електроенергії у травні 2012 року - є хибними та спростовуються з вищенаведених підстав.

У зв'язку зі споживанням відповідачем електричної енергії понад договірних величин позивачем були виставлені відповідні рахунки на загальну суму 14 501,83 грн., а саме: № 27269 від 18.05.2012 -на суму 6 267,43 грн; № 38718 від 19.07.2012 -на суму 2 024,99 грн; № 44561 від 20.08.2012 -на суму 6209,41 грн. (а.с. 30-32).

Доказів сплати зазначених рахунків відповідачем суду не надані, що стало підставою для задоволення судом першої інстанції позовних вимог на суму 14 501,83 грн.

Колегія суддів погоджується із обґрунтованістю стягнення з ПП „Жеваго" заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 14 501,83 грн. та звертає увагу на те, що всім доказам, що маються у матеріалах справи, судом першої інстанції надана належна оцінка; яких-небудь нових доказів та документів, що спростовують доводи місцевого господарського суду, які викладені в оскаржуваному рішенні, суду апеляційної інстанції позивачем не надано.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є повністю обґрунтованим та прийнято без порушень і при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права. Викладені в рішенні суду першої інстанції висновки відповідають обставинам справи; інших підстав для скасування (зміни) рішення місцевого господарського суду немає.

Керуючись статтею 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного підприємства „Жеваго" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду міста Севастополя від 17 грудня 2012 року у справі № 5020-1164/2012 залишити без змін.

Головуючий суддя В.Є. Дмитрієв

Судді К.Г. Балюкова

С.А. Рибіна

Розсилка:

1. ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (вул. Хрустальова, 44,Севастополь,99040)

2. Приватне підприємство "Жеваго" (вул. Рєпіна, 18, кв.27,Севастополь,99028)

СудСевастопольський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.03.2013
Оприлюднено20.03.2013
Номер документу30025744
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-1164/2012

Ухвала від 05.07.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Плієва Наталя Гурамівна

Ухвала від 26.04.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Плієва Наталя Гурамівна

Постанова від 14.03.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Дмитрієв Віктор Євгенович

Ухвала від 22.01.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Дмитрієв Віктор Євгенович

Ухвала від 16.01.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Дмитрієв Віктор Євгенович

Рішення від 17.12.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Плієва Наталя Гурамівна

Ухвала від 17.10.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Плієва Наталя Гурамівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні