Головуючий у 1 інстанції - Керімов Р.В.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2013 року справа №1202/4725/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., секретарі Діденко О.С. за участі позивача ОСОБА_2 представника відповідача Жданової А.В. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 жовтня 2012 року у справі № 1202/4725/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області ( далі Управління) про визнання протиправним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області від 18 липня 2012 року про призупинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах, та про зобов'язання зарахувати до пільгового страхового стажу періоду роботи і здійснення виплати призупиненої пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
29 серпня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління в якому просив визнати Розпорядження Управління від 18 липня 2012 року про призупинення виплати йому пенсії на пільгових умовах - протиправним. Зобов'язати Управління зарахувати йому час роботи на підземних роботах за Списком №1 у ДВАЕ «Антрацитівському шахтобудівельному монтажному управлінні» з 19 грудня 1989 року по 21 грудня 1999 року у пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також зобов'язати Управління відновити йому виплату пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призвести її виплату з 01 липня 2012 року, яка була розрахована з використанням відомостей про його заробітну плату за період з 01.01 1992 року по 31.12.1996 року у ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління».
Постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 жовтня 2012 року позов задоволено. Визнано розпорядження Управління від 18 липня 2012 року про призупинення виплати ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах - протиправним. Зобов'язано Управління зарахувати ОСОБА_2 час роботи на підземних роботах за Списком №1 в «Антрацитівському шахтобудівельному монтажному управлінні» з 19 грудня 1989 року по 21 грудня 1999 року у пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Управління відновити виплату ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та здійснити її виплату з 01 липня 2012 року, яка була розрахована з використанням відомостей про заробітну плату позивача за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року у ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління».
Не погодившись з судовим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як незаконну та необґрунтовану, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
Представник відповідачу у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити проти чого заперечував позивач, який вважав рішення суду першої інстанції законним і обґрунтованим.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з розпорядженням № 134514 від 18.07.2012 року УПФ України в м. Антрацит та Антрацитівському районі було припинено виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.07.2012 року.
За нормами п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» правом на достроковий вихід на пенсію користуються працівники, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Зазначеною нормою Закону визначено коло працівників, чиї професії наведені в Списку № 1 та зазначено, що вони повинні бути зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Статтею 62 Закону встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
16.03.2009 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви позивачем була додана трудова книжка та її копія та довідки, що уточнюють особливий характер роботи в Краснолуцькому шахтобудмонтажному управлінні ВАТ «Луганськшахтобудмонтаж» монтажником з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій в підземних умовах з повним робочим днем під землею за період з 21.07.1980 року по 19.04.1988 року та в ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління» горномонтажником підземним з повним робочим днем під землею за період з 19.12.1989 року по 21.12.1999 року.
Стаж роботи позивача на роботах, що відносяться до Списку № 1, визначений відповідачем, склав 15 років 05 місяців 06 днів. Протоколом 189 від 19.03.2009 року позивачу з 13.01.2009 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 2011 № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України» та постанови Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 № 21-2 «Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах» реорганізовано управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі шляхом злиття та на їх базі створено управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області, яке є правонаступником щодо всіх прав та обов'язків припинених управлінь.
При індивідуальному відпрацюванні пенсійних справ, призначених в колишньому управлінні Пенсійного фонді України в Антрацитівському районі Луганської області було встановлено, що пенсію ОСОБА_2 призначено на підставі документів, що містять недостовірні відомості про пільгову роботу позивача в ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління» горномонтажником підземним з повним робочим днем під землею в період з 19.12.1989 року по 21.12.1999 року.
В запису № 15 міститься штамп «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління», тоді як в 1989 році це підприємство мало іншу назву «Управління з ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування» (УМДР ГШУ). В Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління УМДР ГШУ перейменоване наказом № 96 від 31.10.1996 року. Отже, при прийнятті ОСОБА_2 на роботу (19.12.1989 року) до його трудової книжки не міг бути внесений штамп «Антрацитівське шахто будівельне монтажне управління», як не міг він бути внесений при його звільненні - 21.12.1999 року, оскільки наказом № 228 від 04.06.1996 року «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління» перейменоване у ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління».
Згідно з п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 № 58 у графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства. Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу. У графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій». Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: «Підприємство таке-то з такого-то числа перейменоване на таке-то», а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер (п.2.15).
В пенсійній справі позивача міститься довідка ДВАТ «АШБМУ» № 58 від 12.02.2009 рокупро його підземні виходи за час його роботи як прохідника та горномонтажника дільниці ГМУ-1 Шахтобудівельного монтажного управління в/о «Антрацит» на шахтах в/о «Антрацит»: «Комсомольська», «Партизанська», «Нагольчанська».
Згідно з даними про місце роботи позивача, наведеними в довідці ДВАТ є «АШБМУ» № 58 від 12.02.2009 року
Управлінням було запрошено з зазначених підприємств підтвердження роботи ОСОБА_2 в зазначені періоди.
Згідно з довідками ВП «Шахта «Партазанська», ВП «шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит» в табелях спуску-виїзду в період з 19.12.1989 року по 21.12.1999 року на дільниці УМДР ОСОБА_2 не значиться.
Проведеними працівниками управління перевірками архівних документів у ВП «Шахта «Партазанська», ВП «шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит» підтверджено відсутність відомостей щодо ОСОБА_2 в обліку по дільниці УМДР на шахті «Комсомольська», ш/у «Нагольчанське» та шахті «Партизанська» в період з 19.12.1989 року по 21.12.1999 року.
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 08.07.2008 року № 320 було прийняте рішення про припинення діяльності ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління» (код ЄДОПОУ 24188221) шляхом ліквідації. Головою ліквідаційної комісії було призначено Хайло Миколу Васильовича, який і повинен був, у разі необхідності видати та підписати у лютому 2009 року довідки про роботу позивача та затверджені штампом та печаткою ДВАТ «АШБМУ».
Фактично довідки, які були надані Управлінню позивачем, видані та підписані начальником - головою правління цього товариства Распоповим В.М..
Оскільки робота позивача в Управлінні з ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування не підтвердилась, пільговий стаж позивача в Краснолуцькому шахтобудмонтажному управлінні ВАТ «Луганськшахтобудмонтаж» у період з 21.07.1980 року по 19.04.1988 року в кількості 6 років 4 місяці 21 день не надавав права позивачу на отримання пільгової пенсії за Списком № 1 - шахтарі, отже нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 було припинено розпорядженням № 134514 від 18.07.2012.
Виходячи із вищевикладеного, висновок суду першої інстанції про неправомірність дій Управління є помилковим.
Колегія суддів не приймає до уваги свідчення свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які згідно копій їх трудових книжок працювали гірномонтажникам підземними, відповідно лише, з 01.01.1987 року по 21.09.1992 року та з 23.03.1992 року по 02.06.1994 року в УМДР ГШО в/о «Антрацит».
Крім того, в матеріалах пенсійної справи наявна заява ОСОБА_2 в якій він просив при призначенні пенсії не зараховувати період роботи з 26.01.2000 року по 04.11.2008 року на ТОВ «Інвест» м. Москва, зазначений в трудовій книжці, з огляду на те, що даний запис не дійсний.
На запит Управління Пенсійним фондом Російської Федерації надано відповідь, що ТОВ «Інвест» в регіональній базі страховиків по м. Москва та Московській області не значиться.
Між тим, позивачем не надано належних доказів про роботу із шкідливими умовами у спірний період, які б давали підстави для виходу на пенсію на пільгових умовах, передбачених вищезазначеними нормами Закону.
З огляду на викладене, колегія судді вважає, що пенсійний орган при прийнятті розпорядженням № 134514 від 18.07.2012 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Також слід відмовити позивачу у задоволенні вимог про зобов'язання Управління зарахувати йому час роботи на підземних роботах за Списком №1 у ДВАЕ «Антрацитівському шахтобудівельному монтажному управлінні» з 19 грудня 1989 року по 21 грудня 1999 року у пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також зобов'язання Управління відновити позивачу виплату пенсії на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призвести її виплату з 01 липня 2012 року, яка була розрахована з використанням відомостей про його заробітну плату за період з 01.01 1992 року по 31.12.1996 року у ДВАТ «Антрацитівське шахтобудівельне монтажне управління» тому, що вони є похідними від вимог про визнання Розпорядження Управління від 18 липня 2012 року протиправним.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.ст. 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 жовтня 2012 року у справі № 1202/4725/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про визнання протиправним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області від 18 липня 2012 року про призупинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах, та про зобов'язання зарахувати до пільгового страхового стажу періоду роботи і здійснення виплати призупиненої пенсії - задовольнити.
Скасувати постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 жовтня 2012 року у справі № 1202/4725/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про визнання протиправним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області від 18 липня 2012 року про призупинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах, та про зобов'язання зарахувати до пільгового страхового стажу періоду роботи і здійснення виплати призупиненої пенсії.
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про визнання протиправним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області від 18 липня 2012 року про призупинення виплати пенсії за віком на пільгових умовах, та про зобов'язання зарахувати до пільгового страхового стажу періоду роботи і здійснення виплати призупиненої пенсії
Постанова суду апеляційної інстанції, за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: А.А. Блохін
Судді: Г.М. Міронова
І.В. Юрко
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2013 |
Оприлюднено | 21.03.2013 |
Номер документу | 30067488 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Блохін А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні