Справа №2011/16777/12
2/638/1008/13
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
21 березня 2013 року Дзержинський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.
секретаря Подосокорської А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Повного товариства «Ломбард ПРАТ «Грантполіс» і Компанія» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи - СГІРФО Дзержинського РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області, ОСОБА_6 про визнання права власності на предмет іпотеки, зняття з реєстрації та виселення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, зазначивши третіми особами - СГІРФО Дзержинського РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області, ОСОБА_6 про визнання права власності на предмет іпотеки по іпотечному договору 2-х кімнатну квартиру загальною площею 44,7 кв.м., житловою площею 28,3 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Харків. АДРЕСА_1, узгодженою сторонами за цим договором, вартістю 330 000 грн., яка на праві спільної сумісної власності належить відповідачам на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого ВПЖФ УКМ та П виконавчого комітету Харківської міської ради 22.06.2007 року за реєстраційним №1-07-279445-Ц2, зареєстрованого КП «Харківське міське бюро технічною інвентаризації» 04.07.2007 року за № П-1-46804; зняття з реєстрації та виселення.
В обґрунтування позову зазначив, що 07 жовтня 2008 року між позивачем та ОСОБА_6 укладено договір фінансового кредиту № С-48/10-2008, відповідно до умов якого позивач взяв на себе зобов» язання надати ОСОБА_6 кредитні кошти, а останній, у свою чергу, зобов»язався повернути кредит та сплатити проценти за користування ним в порядку та в строки визначені даним договором.
З метою забезпечення зобов»язань взятих на себе ОСОБА_6 за договором фінансового кредиту № С-48/10-2008 07.10.2008 року, між позивачем та відповідачами 07.10.2008 року укладено іпотечний договір квартири, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_7 за реєстровим №2762, відповідно до положень якого, останні, як майнові поручителі зобов»язалися відповідати перед позивачем за виконання ОСОБА_6 боргових зобов»язань за договором фінансового кредиту № С-48/10-2008.
Позивач взяті на себе зобов»язання за договором фінансового кредиту виконав, надавши ОСОБА_6 кредит у повному розмірі та на умовах зазначеного договору, однако останній взяті на себе за кредитним договором зобов»язання систематично не виконував, чим порушив умови договору фінансового кредиту.
Представник позивача ОСОБА_8 у судове засідання не з»явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу в його відсутності, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідачі та третя особа - ОСОБА_6 у судове засідання не з»явилися з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи сповіщені своєчасно та належним чином.
Представник третьої особи - СГІРФО Дзержинського РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області у судове засідання не з»явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу в його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для встановлення прав та взаємовідносин сторін у відсутності відповідачів та третіх осіб, а тому постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Відповідно до ст.ст.10,60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст.526 ЦК України, зобов»язання повинно виконуватись належним чином згідно умов договору.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1054 ЦК України). До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 того ж Кодексу, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 тієї ж статті).
Частиною 1 ст.1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов»язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.543 того ж Кодексу, у разі солідарного обов»язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов»язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо; солідарні боржники залишаються зобов»язаними доти, доки їхній обов»язок не буде виконаний у повному обсязі.
Встановлено, що між ПТ «Ломбард ЗАТ «Грантполіс» і компанія» та ОСОБА_6 07 жовтня 2008 року було укладено договір фінансового кредиту № С-48/10-2008 відповідно до якого ОСОБА_6 отримав у ПТ «Ломбард ЗАТ «Грантполіс» і компанія» отримав кредит на суму 245 000 грн.
Забезпеченням виконання зобов»язань, що випливають з договору фінансового кредиту № С-48/10-2008 від 07 жовтня 2008 р. є укладений між ПТ «Ломбард ЗАТ «Грантполіс» та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_3 іпотечний договір від 07 жовтня 2008 р., відповідно до якого предметом іпотеки є 2-х кімнатна квартира загальною площею 44,7 кв.м., житловою площею 28,3 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1
Відповідно до п.п.15 іпотечного договору квартири від 07.10.2008 року, у разі невиконання або неналежного виконання позичальником зобов»язань за кредитним договором та/або умов чинного договору іпотекодавцями, іпокодержатель має право задовольнити свої вимоги, які забезпечені іпотекою, шляхом звернення стягнення на майно. У цьому випадку іпотеко держатель надсилає письмову вимогу про усунення порушення позичальнику (або) іпотекодавцям. В документі повинно зазначатися: стислий зміст порушених зобов»язань, вимога про виконання порушеного зобов»язання у не більш ніж тридцяти денний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги у порядку передбаченому цим договором. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на майно. Ця вимога не перешкоджає іпотекодержателю звернути стягнення на майно без попереднього повідомлення іпотекодавців, якщо викликана таким повідомленням затримка може спричинити знищення, пошкодження чи втрату предмета іпотеки, та звернутись у бідь-який час за захистом своїх порушених прав до суду у встановленому законом порядку. У разі порушення провадження у справі про визнання позичальника банкрутом або при ліквідації юридичної особи - позичальника, або порушення кримінальної справи у відношенні особи позичальника та (або) іпотекодавців чи інших співвласників майна, іпотекодержатель набуває право звернення стягнення на майно незалежно від настання строку виконання зобов»язання, забезпеченого іпотекою.
Пунктом 16 зазначеного договору передбачено, звернення стягнення за цим договором може бути здійснено на підставі цього договору. Даний пункт є застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя, яке надає право іпотеко держателю звернути стягнення на майно, на підставі цього договору, шляхом: прийняття майна у власність в рахунок виконання зобов»язань за кредитним договором в порядку, зазначеному ст.37 Закону України «Про іпотеку». При цьому це застереження визначається сторонами як договір про задоволення вимог іпотекодержатея та є підставою для реєстрації права власності на майно за іпотекодержателем в органах бюро технічної інвентаризації; продажу від свого імені майна будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу у порядку, встановленому ст.38 Закону України «Про іпотеку». Цим договором іпотекодавці уповноважують іпотекодержателя подавати та отримувати від імені іпотекодавців довідки та документи, які необхідні для підготовки майна до продажу (витягу з реєстру обтяжень, витяги з реєстру прав власності на нерухоме майно, експертні грошові оцінки майна. інше), сплачувати всі необхідні платежі, підписати договір купівлі-продажу майна, а також виконувати всі інші дії, які пов»язані з продажем майна на власний розсуд. У разі продажу майна, іпотекодавці доручають іпотекодержателю отримати грошові кошти, виручені від продажу, та спрямувати їх на на погашення витрат іпотекодердателя та заборгованості за кредитним договором. Якщо майно буде продано за суму більшу, ніж сума заборгованості та витрат іпотекодержателя, залишок грошових коштів від його продажу іпотекодержатель повертає іпотекодавцям; або іншим способом, що не суперечить чинному законодавству на момент реалізації майна.
Відповідно до п.17 цього договору, звернення стягнення на майно може здійснюватись за вибором іпотекодержателя й іншим способом, передбаченим розділом V Закону України «Про іпотеку», а саме: на підставі рішення суду, або на підставі виконавчого напису нотаріуса (шляхом продажу майна на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження), або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.
Майно, зазначене в іпотечному договорі внесено до Державного реєстру обтяжень нерухомого майна, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру заборон відчуження об»єктів нерухомого майна № 21188960 від 07.10.2008 року.
Заочним рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 31.08.2009 року, позов повного товариства Ломбард ЗАТ «Грантполіс і компанія» задоволено. Стягнуто солідарно з ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь повного товариства Ломбард ЗАТ «Грантполіс і компанія» - 344225,47 грн. Заочне рішення набуло чинності.
У зв»язку з невиконанням ОСОБА_6 зобов»язань по поверненню кредиту та сплаті процентів за користування ним, виникла заборгованість у загальній сумі 395101,84 грн., з яких: прострочена заборгованість по кредиту - 245000 грн.; прострочена заборгованість по відсоткам - 150101,84 грн.
Згідно з іпотечним договором квартири № 2762 від 07.10.2008 року, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_3 взяли на себе зобов»язання солідарно відповідати у повному обсязі перед позивачем за повне і своєчасне виконання ОСОБА_6 зобов»язань за договором фінансового кредиту.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про іпотеку» у разі порушення основного зобов»язання іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику письмову вимогу про усунення порушення та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до цього Закону.
Згідно ст.37 ЗУ «Про іпотеку», звернення стягнення на майно, що є предметом іпотеки, іпотекодержателем може здійснюватись шляхом прийняття даного майна у власність в рахунок виконання зобов»язань за договором фінансового кредиту та є підставою для реєстрації права власності на майно за іпотекодержателем в органах бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до ч.2 ст.109 ЖК УРСР, звернення стягнення на передане в іпотеку жиле приміщення є підставою для виселення всіх громадян, що мешкають у ньому, за винятками, встановленими законом. Після прийняття кредитором рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору всі мешканці зобов»язані на письмову вимогу іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги, якщо сторонами не погоджено більший строк. Якщо громадяни не звільняють жиле приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду.
Дана правова норма стосується правовідносин з приводу користування жилими приміщеннями в будинках державного і громадського житлового фонду (глава 2 ЖК УРСР). Відповідно до пункту 53 Правових позицій, висловлених судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв»язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 1 грудня 1997 року, а також відповідно до пункту 74 Правових позицій щодо розгляду судами окремих категорій судових справ, викладених у листі Верховного Суду України від 26 травня 2001 року, випливає, що норми глави 2 розділу III ЖК, які регулюють користування жилими приміщеннями в будинках державного і громадського житлового фонду, можуть застосовуватись до житлових відносин у приватному житловому фонді у випадках, коли у главі 6 ЖК є посилання на них, або коли схожі житлові відносини не врегульовані нормами глави 6 і застосування до них норм глави 2 не суперечить їх змісту.
Враховуючи, що відповідачі припустили цивільне правопорушення, суд на підставі ст.88 ЦПК України і Декрету КМУ «Про державне мито» стягує з них судові витрати на користь позивача у розмірі 3306 грн.
Керуючись ст.ст.10,11,60, 209, 212 - 215, 218,224-226 ЦПК України, ст.ст.16, 526,543,553, 583,590,1049 ЦК України, ст.109 ЖК УРСР, ст.ст.3,5,33, 5-37,3 9 Закону України «Про іпотеку», суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Повного товариства «Ломбард ПРАТ «Грантполіс» і компанія» - задовольнити.
Визнати за Повним товариством «Ломбард ПРАТ «Грантполіс» і компанія» (м.Харків, пр.Леніна, 9,ідентифікаційний код: 24345991) право власності на предмет іпотеки по іпотечному договору квартири, а саме на 2-х кімнатну квартиру № 87 (вісімдесят сім), яка розташована за адресою: м.Харків, вул.Новгородська,4.
Зняти з реєстрації місця проживання та виселити: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_1, виданий 05.05.2001 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_2; ОСОБА_2, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_3, виданий 11.11.2003 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_4; ОСОБА_3, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_5, виданий 12.01.2005 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_6; ОСОБА_4, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_7, виданий 05.05.2001 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_8; ОСОБА_5, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_9, виданий 08.08.1997 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_10.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_1, виданий 05.05.2001 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_2; ОСОБА_2, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_3, виданий 11.11.2003 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_4; ОСОБА_3, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_5, виданий 12.01.2005 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_6; ОСОБА_4, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_7, виданий 05.05.2001 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_8; ОСОБА_5, АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_9, виданий 08.08.1997 року ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, інд.н.НОМЕР_11 на користь Повного товариства «Ломбард ПрАТ Грантполіс» і компанія», (61166 м.Харків, просп. Леніна, 9, ідентифікаційний код: 24345991, п/р 265040066901 в АВУБ «Грант» код МФО: 351607) судові витрати у розмірі 3306(три тисячі триста шість) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Дзержинського районного суду м.Харкова протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Іншими особами, які беруть участь у справі, рішення може бути оскаржене.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2013 |
Оприлюднено | 27.03.2013 |
Номер документу | 30167739 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Аркатова К. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні