ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2013 року Справа № 5010/674/2012-К-25/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого, судді Кузьменка М.В.,
судді Васищака І.М.,
судді Палій В.М.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.01.2013р.
у справі господарського суду Івано-Франківської області №5010/674/2012-К-25/15
за позовом ОСОБА_1
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека "Панацея";
2) державного реєстратора Тлумацької районної державної адміністрації
Чех Людмили Вікторівни
3-ті особи 1) ОСОБА_3;
2) ОСОБА_4
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників, визнання
недійсним статуту та скасування державної реєстрації змін до
установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю
"Аптека "Панацея",
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_5 - довіреність у справі,
від відповідача 1: Сколоздра В.Р. - довіреність у справі,
від відповідача 2: не з'явився,
від 3-тьої особи 1: не з'явився,
від 3-тьої особи 2: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека "Панацея" та державного реєстратора Тлумацької районної державної адміністрації Чех Людмили Вікторівни і просить суд визнати недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ "Аптека "Панацея", оформлені протоколом №3 від 01.06.2012р., статут ТОВ "Аптека "Панацея" в новій редакції, скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ "Аптека "Панацея" та зобов'язати державного реєстратора Тлумацької районної державної адміністрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Аптека "Панацея", проведену 01.06.2012р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Аптека "Панацея" від 01.06.2012р., а також проведена на їх підставі державна реєстрація змін до установчих документів товариства є незаконними у зв'язку з тим, що збори були неповноважними внаслідок їх проведення одним із спадкоємців, який не є учасником товариства. Позивач стверджує, що спадкоємці померлого учасника товариства не зверталися до товариства із заявою про прийняття їх до складу учасників та загальні збори учасників товариства не приймали з цього питання відповідного рішення.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 28.08.2012р. (суддя Т.Е.Валєєва) позов задоволено у повному обсязі з тих підстав, що при прийнятті загальними зборами учасників товариства рішень від 01.06.2012р., на підставі яких були внесені зміни до установчих документів ТОВ "Аптека "Панацея", не був дотриманий порядок прийняття нового учасника (спадкоємця) до товариства.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22.01.2013р. (головуючий, суддя Орищин Г.В., судді Галушко Н.А., Краєвська М.В.) рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
При цьому суд апеляційної інстанції виходив з того, що статутом товариства перехід частки у статутному капіталі до спадкоємців або правонаступників не обмежений необхідністю одержання згоди інших учасників товариства, а відтак частка учасника товариства переходить до його спадкоємців або правонаступників на підставі документів, що посвідчують право на спадщину або правонаступництво. Також суд апеляційної інстанції послався на те, що оспорювані рішення загальних зборів прийняті за наявності кворуму, під час їх скликання та проведення не було порушено вимог закону та установчих документів.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд її скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального права, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового акту, а також врахувавши правові позиції Вищого господарського суду України в інших аналогічних справах, викладених у постановах, копії яких надані сторонами, знаходить касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно пунктів 1.5, 4.1 статуту ТОВ "Аптека "Панацея", затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства від 20.01.2006р., учасниками товариства є ОСОБА_7 з часткою у статутному капіталі 65%, ОСОБА_1 - 25% статутного капіталу та ОСОБА_4 - 10% статутного капіталу.
Судами встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_7 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть від 03.12.2009р. (а.с.74 т.1).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 26.07.2010р., спадкоємцями померлої - ОСОБА_7 стали її чоловік ОСОБА_8 та син ОСОБА_3 по 1/2 частки у статутному капіталі ТОВ "Аптека "Панацея", тобто по 32,5% у статутному капіталі кожний (а.с.75 т.1).
08.05.2012р. ОСОБА_8 подарував свою частку у статутному капіталі ТОВ "Аптека "Панацея" ОСОБА_3 (а.с.74 т.1), у зв'язку з чим останній став власником 65% у статутному капіталу товариства.
У подальшому спадкоємець ОСОБА_3 направив іншим учасникам ТОВ "Аптека "Панацея" - ОСОБА_1 та ОСОБА_4 повідомлення про проведення 01.06.2012р. загальних зборів учасників товариства з відповідним порядком денним (а.с.11-12 т.2).
01.06.2012р. ОСОБА_3 одноособово провів загальні збори учасників ТОВ "Аптека "Панацея", на яких були прийняті такі рішення: про виключення зі складу учасників товариства померлої ОСОБА_7; про включення ОСОБА_3 до складу учасників і призначення його директором товариства; про затвердження статуту товариства в новій редакції. Вказані рішення оформлені протоколом загальних зборів учасників товариства №3 від 01.06.2012р. (а.с.99 т.1).
Відповідно до зазначених рішень статут товариства викладено в новій редакції та 01.06.2012 р. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, згідно яких учасниками товариства стали ОСОБА_3 - 65% у статутному капіталі; ОСОБА_1 - 35%; ОСОБА_4- 10% (а.с.76-82 т.1).
Предметом розгляду у даній справі є відповідність вимогам чинного законодавства рішень загальних зборів учасника товариства, оформлених протоколом №3 від 01.06.2012р., а також вимоги, пов'язані з правовими наслідками прийняття та реалізації цих рішень (похідні вимоги).
Як вбачається з матеріалів справи даний спір виник з приводу того, чи набув ОСОБА_3 право на участь у ТОВ "Аптека "Панацея", тобто право брати участь в управлінні справами товариства, у загальних зборах учасників, у т.ч. їх скликати, проводити, голосувати на них тощо.
Так, згідно ч.3 ст.167 ГК України, корпоративними відносинами є відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав. При цьому, корпоративними правами, в силу ч.1 цієї норми, є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Права учасника товариства, визначені ст.10 Закону України "Про господарські товариства", ст.116 ЦК України, ст.88 ГК України, відповідно до яких учасник товариства має право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.
В силу ст.100 ЦК України, право участі у товаристві належить до категорії особистих немайнових прав.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст.1219 ЦК України до складу спадщини не входить, зокрема, право на участь у товариствах, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.
Згідно частини 5 ст.147 ЦК України, частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Правовий аналіз наведених положень законодавства свідчить про те, що п.2 ч.1 ст.1219 ЦК України встановлює загальне правило, а ч.5 ст.147 ЦК України формулює виняток із нього і передбачає право учасників товариства з обмеженою відповідальністю передбачити у статуті товариства необхідність отримання спадкоємцем учасника згоди інших учасників товариства на його вступ до товариства. Якщо ж статутом товариства з обмеженою відповідальністю не передбачено , що перехід частки в статутному капіталі до спадкоємців допускається лише за згодою інших учасників товариства, то перехід права на частку в статутному капіталі (її частини) тягне перехід до спадкоємця прав, що належали учасникові-спадкодавцеві, а отже, - і право на участь в товаристві. У такому випадку перехід частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю до спадкоємця фізичної особи здійснюється за фактом смерті фізичної особи - учасника товариства, що підтверджується документом, який посвідчує право на спадщину, і не потребує отримання спадкоємцем згоди інших учасників на його вступ до товариства.
Що ж до приписів статті 55 Закону України "Про господарські товариства", які дають спадкоємцям преважне право вступу до товариства з обмеженою відповідальністю, тобто визначають, що обов'язковою умовою вступу спадкоємця до складу учасників товариства є надання на це згоди товариством в особі його вищого органу управління - загальних зборів учасників, то вони застосовується у випадку, коли правонаступництво відбулося до набрання чинності Цивільним кодексом України, оскільки частина 5 ст.147 цього Кодексу розширила можливості спадкування частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, або у разі наявності у статуті товариства відповідного обмеження переходу частки у статутному капіталі до спадкоємця.
Як вбачається із змісту статуту ТОВ "Аптека "Панацея" у редакції від 20.01.2006р., зокрема пункту 3.4., він передбачає порядок і умови прийому виключно нових учасників товариства, який здійснюється за згодою всіх учасників товариства. Положення, що передбачало б необхідність отримання саме спадкоємцем, який у розумінні п.3.4. статуту не є новим учасником, згоди інших учасників товариства на його вступ до товариства, статут не вимагає.
Отже, з огляду на приписи п.2 ч.1 ст.1219, ч.5 ст.147 ЦК України та положення статуту ТОВ "Аптека "Панацея", колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що набуття спадкоємцем прав учасника товариства не залежить від згоди інших учасників, а відтак, частка учасника товариства переходить до спадкоємців на підставі документів, що посвідчують право на спадщину.
Таким чином, чоловік (ОСОБА_8.) і син (ОСОБА_3.) померлої ОСОБА_7 спадкували право на частку в статутному капіталі ТОВ "Аптека "Панацея" по 32,5% кожний, а отже, - і право на участь в товаристві.
08.05.2012р. ОСОБА_8 подарував свою частку у статутному капіталі ТОВ "Аптека "Панацея" ОСОБА_3, у зв'язку з чим останній став власником 65% у статутному капіталу товариства і набув усіх прав учасника товариства та мав право скликати загальні збори учасників товариства, проводити їх, та, відповідно, голосувати за будь-які рішення з внутрішньої діяльності товариства.
Як встановлено судом апеляційної інстанції оспорювані рішення, які оформлені протоколом №3 від 01.06.2012р., прийняті за наявності кворуму, з дотриманням вимог закону та установчих документів щодо їх скликання та проведення.
Наведені вище висновки не протирічать судовій практиці, на яку посилаються сторони обґрунтовуючи свої правові позиції, оскільки у зазначених ними випадках у статутах товариств, на відміну від статуту ТОВ "Аптека "Панацея", перехід частки у статутному капіталі до спадкоємців обмежений необхідністю одержання згоди інших учасників товариства.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність правових та фактичних підстав для задоволення позовної вимоги про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколом №3 від 01.06.2012р., та інших позовних вимог, які є похідними. У зв'язку з чим підстав для зміни або скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції немає.
Керуючись ст.ст.111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.01.2013р. у справі №5010/674/2012-К-25/15 - без змін.
Головуючий, суддя Кузьменко М.В.
Суддя Васищак І.М.
Суддя Палій В.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2013 |
Оприлюднено | 02.04.2013 |
Номер документу | 30330379 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Палій В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні