cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2013 року Справа № 5010/877/2012-3/46
Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Кузьменка М.В., суддів Васищака І.М., Палій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 2 жовтня 2012 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10 січня 2013 року у справі № 5010/877/2012-3/46 за позовом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський муніципальний коледж", третя особа - Фонд комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська, про зобов'язання укласти додаткову угоду,
ВСТАНОВИВ: У липні 2012 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський муніципальний коледж" про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору від 27 серпня 2008 року № ДО-3248 оренди нежитлових приміщень.
Відповідач позов не визнав.
Ухвалою господарського суду від 7 серпня 2012 року до участі у справі третьою особою залучено Фонд комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 2 жовтня 2012 року (суддя М. Фрич), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10 січня 2013 року, у позові відмовлено з мотивів безпідставності.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради просить рішення та постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами статей 181 і 188 Господарського кодексу України, статей 651 і 654 Цивільного кодексу України та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Сторони належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, проте товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський муніципальний коледж" і Фонд комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська право на подання відзиву на касаційну скаргу не використали і представники сторін у судове засідання не з'явились.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Господарськими судами встановлено, що 10 липня 2008 року Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення "Про безоплатне користування (позичку) та оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська", яким надано дозвіл на передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський муніципальний коледж" терміном на п'ять років нежитлових приміщень, розташованих на першому, другому та третьому поверхах у будівлі загальноосвітньої школи I-III ступенів № 19 за адресою: вул. Гната Хоткевича, 56 (пункт 5 рішення).
27 серпня 2008 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради і товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський муніципальний коледж" уклали нотаріально посвідчений договір за № ДО-3248 оренди нежитлових приміщень до 10 січня 2014 року (далі - договір). У цей же день об'єкт оренди був переданий орендарю.
31 липня 2011 року заступником прокурора м. Івано-Франківська внесено протест на рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року (пункт 5) "Про безоплатне користування (позичку) та оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська" з вимогою його скасування та вжиття заходів щодо розірвання договору.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 20 жовтня 2011 року № 441-15 протест прокурора відхилено та вирішено змінити умови договору оренди шляхом укладення з орендарем угоди про зміну терміну дії договору - до 1 січня 2013 року.
18 листопада 2011 року орендодавець звернувся з пропозицією укласти угоду про внесення змін до договору оренди в частині терміну, на який укладений договір, яку орендар залишив без відповіді.
Відповідно до частин 1 і 4 статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Згідно з приписами статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Організаційні та майнові відносини між орендодавцями та орендарями, пов'язані з передачею в оренду і господарським використанням майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон). За змістом частини 1 статті 10 цього Закону, у редакцій, чинній на час укладення договору, термін, на який укладається договір оренди є істотною умовою договору. За правилами частини 2 і 4 статті 10 Закону укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди майна, що перебуває у комунальній власності затверджують органи місцевого самоврядування. Умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря. Статтею 17 Закону встановлено, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін.
Сторони погодили термін договору оренди - з моменту державної реєстрації (27 серпня 2008 року) до 10 січня 2014 року.
На час направлення орендарю пропозиції зменшити термін договору оренди до 1 січня 2013 року, частиною 1 статті 17 Закону (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні") встановлено, що термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
Оскільки позивач не надав суду доказів порушення орендарем умов договору, невідповідності його умов типовому договору чи законодавству, а запропонований орендодавцем новий термін договору оренди не відповідає вимогам статті 17 Закону, господарські суди дійшли обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ: Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 2 жовтня 2012 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10 січня 2013 року у справі № 5010/877/2012-3/46 залишити без змін, а касаційну скаргу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради без задоволення.
Головуючий, суддя М. В. Кузьменко Суддя І. М. Васищак Суддя В.М. Палій
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2013 |
Оприлюднено | 05.04.2013 |
Номер документу | 30436482 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Васищак І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні