cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2013 року Справа № 12/45-04 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Панової І.Ю. суддів:Білошкап О.В., Хандуріна М.І., розглянувши касаційну скаргу Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос", в особі директора Марченко Н.А. на постановугосподарського суду Сумської області від 26.08.2010 та постановуХарківського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 у справі№12/45-04 господарського суду Сумської області за заявою Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції до Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" пробанкрутство
за участю представників сторін: не з'явились
ВСТАНОВИВ :
Постановою господарського суду Сумської області від 26.08.2010 р. у справі № 12/45-04 Об'єднане селянське (фермерське) господарство "Колос" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута - Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" призначено арбітражного керуючого Наумову Ольгу Василівну та покладено на неї виконання дій по ліквідації боржника відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Зобов'язано ліквідатора провести ліквідаційну процедуру в порядку встановленому законодавством, та подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс з доданими до нього документами відповідно до вимог ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Клопотання боржника про зупинення провадження у справі - відхилено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 р. у справі № 12/45-04 апеляційну скаргу Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" залишено без задоволення, постанову господарського суду Сумської області від 26.08.2010 р. у справі № 12/45-04 залишено без змін.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Об'єднане селянське (фермерське) господарство "Колос", в особі директора Марченко Н.А. звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, просило скасувати постанову господарського суду Сумської області від 26.08.2010 р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 р. у справі № 12/45-04, припинити провадження у справі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, п. 1-1 ст. 80 ГПК України, ст. 46, ч. 1 ст. 50 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п. 1.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Переглянувши у касаційному порядку прийняті у даній справі судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 28.05.2004 р. за заявою кредитора - Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції порушено провадження у справі № 12/45-04 про визнання боржника - Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" банкрутом відповідно до ст. ст. 6, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою господарського суду Сумської області від 07.11.2005 за результатами підготовчого засідання визнані вимоги ініціюючого кредитора - Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції до боржника в сумі 1095012 грн., зобов'язано ініціюючого кредитора подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство боржника.
Ухвалою господарського суду Сумської області за результатами попереднього засідання від 12.01.2006 затверджений реєстр вимог кредиторів боржника у складі ініціюючого кредитора - 551250,85 - третя черга, 543761 грн. 15 коп. - шоста черга та Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі - 10 грн. 72 коп. - друга черга.
Постановою господарського суду Сумської області від 28.08.2008 р. у справі № 12/45-04 визнано банкрутом Об'єднане селянське (фермерське) господарство "Колос", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Наумову О.В. та покладено на неї виконання дій по ліквідації боржника відповідно до вимог Закону. Зобов'язано ліквідатора подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута з доданими до них документами відповідно до вимог ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом".
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 10.12.2008 р. у справі № 12/45-04 апеляційну скаргу Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" задоволено частково, постанову господарського суду Сумської області від 28.08.2008 р. у справі № 12/45-04 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції на стадію розпорядження майном.
30.03.2009 р. до господарського суду Сумської області надійшло клопотання від голови комітету кредиторів боржника - представника Конотопської МДПІ про визнання боржника банкрутом .
Постановою господарського суду Сумської області від 26.08.2010 р. у справі № 12/45-04 Об'єднане селянське (фермерське) господарство "Колос" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута - Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" призначено арбітражного керуючого Наумову Ольгу Василівну.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Конотопською МДПІ, окрім клопотання голови комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом, суду подано документи про те, що за боржником не зареєстровано транспортних засобів, право власності за боржником також не зареєстровано, про відсутність у користуванні боржника земельних ділянок, та, що боржник не вирощував у 2008 році сільськогосподарських культур.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, тому вважав можливим задовольнити клопотання голови комітету кредиторів про визнання Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" банкрутом.
Також судом зазначено, що 29.07.2010 р. директором ОСФГ "Колос" Марченко Н.А. подане клопотання про зупинення провадження у справі в зв'язку з направленням до Сумського окружного адміністративного суду позовної заяви про зобов'язання Конотопську МДПІ списати податкову заборгованість, яка стала підставою для порушення справи про банкрутство.
Судом першої інстанції дане клопотання не задоволено, оскільки вказана в ньому обставина, не є підставою для зупинення провадження у справі, та не відповідає вимогам ст. 79 ГПК України.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Об'єднане селянське (фермерське) господарство "Колос" звернулось із апеляційною скаргою до Харківського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів апеляційної інстанції в постанові від 07.09.2011 погодилась із висновками суду першої інстанції стосовно неспроможності боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, та можливістю задовольнити клопотання голови комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 26.02.2009р. Конотопською МДПІ для дослідження фінансового стану боржника було надано до суду першої інстанції наступні документи: про те, що за ОСФГ "Колос" транспортні засоби не значаться; право власності за ОСФГ "Колос" не зареєстровано; в користуванні ОСФГ "Колос" земельні ділянки відсутні, проте на території Соснівської сільської ради на земельну ділянку площею 9,0 га. зареєстрований державний акт на право постійного користування землею серії СМ № 00000038 на агрофірму ОСФГ "Колос"; про те, що в 2008 році ОСФГ "Колос" сільськогосподарських культур не вирощувало.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 26.02.2009р. у справі №12/45-04 призначено розпорядником майна боржника - ОСФГ "Колос"- арбітражного керуючого Наумову Ольгу Василівну.
30.03.2009 року до господарського суду надійшло клопотання від голови комітету кредиторів представника Конотопської МДПІ - Горова Н.В. про визнання боржника банкрутом. У вказаному клопотанні було зазначено, що 25.03.2009р. відбулось засідання загальних зборів кредиторів ОСФГ "Колос", оформлене протоколами б/н та № 1, на якому було прияйто рішення про обрання до комітету кредиторів - Конотопську МДПІ; про обрання голови комітету кредиторів ОСФГ "Колос" представника Конотопської МБПІ; клопотати перед господарським судом про визнання ОСФГ "Колос" банкрутом; доручити підписати клопотання про визнання ОСФГ "Колос" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, голові комітету кредиторів.
29.05.2009р. розпорядник майна Наумова О.В. подала пояснення, в якому вказувала про неможливість проведення фінансової та господарської діяльності боржника, з посиланням на те, що 14.05.2009р. Марченко Н.А. директор ОСФГ "Колос" повідомила про те, що фінансово-господарська діяльність підприємством не ведеться, фінансова звітність не подається до державних органів, найманих працівників не має, заборгованості по зарплаті не має, основних та оборотних засобів не має.
Також судом апеляційної інстанції встановлено, що 01.06.2009р. Конотопською МДПІ було надано належним чином засвідчені копії податкових декларації ОСФГ "Колос" з податку на додану вартість за 12 місяців 2008 року і за 3 місяці 2009р. та декларації з податку на прибуток ОСФГ "Колос" за 2008 рік та за 3 квартали 2009 року, які підтвердили відсутність у ОСФГ "Колос" фінансово-господарської діяльності.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 01.03.2010р. у справі №12/45-04 було зобов'язано боржника надати до суду копії правоустановчих документів, всю фінансову звітність за період провадження справи про банкрутство, письмове пояснення стосовно фінансового стану підприємства.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначила, що вимоги зазначеної ухвали ОСФГ "Колос" виконані не були.
Постанова Харківського апеляційного господарського суду мотивована тим, що , суд першої інстанції правомірно встановив неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
Колегія суддів Вищого господарського суду України не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що провадження у справі про банкрутство Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос" порушено відповідно до ст.ст. 6, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до положень ст. 1 спеціального Закону, безспірні вимоги кредиторів - вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Згідно з ч. 10 ст. 7 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції на момент порушення справи, до заяви кредитора - органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів ( обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , що діяв на момент порушення справи про банкрутство , активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
Відповідно до вимог пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", що діяв на момент порушення справи, яка має назву "Функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: у тому числі - подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також , про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника є, зокрема, рішення суду та наявність виконавчих документів, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. Вказані передумови повинні бути в наявності та з'ясовані судом першої інстанції, в даному випадку, 28.05.2004 року, на момент вирішення питання про порушення провадження у справі про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи , грошові вимоги Конотопської МДПІ та докази неплатоспроможності боржника ґрунтуються лише на податкових повідомленнях-рішеннях № 0000022600/0 на суму 1 095 012,57 грн., № 0000032600/0 на суму 4 292,47 грн., № 0000012400/0/206/10/24 на суму 17 170,00 грн. від 08.01.2004 р. та податкових вимогах: перша № 1/189 від 06.11.2001 р. на суму 432 грн. та друга № 2/489 від 11.12.2001 р. на суму 270 грн..
Колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу, на те, що на момент порушення справи про банкрутство, статтею 18 1 Закону України "Про виконавче провадження" було встановлено, що виконавчими документами є: виконавчі листи, що видаються судами на підставі: 1) рішень, вироків, ухвал, постанов судів; рішень іноземних судів і арбітражів, якщо вони визнані й допущені на території України у встановленому законом порядку; рішення третейського суду; 2) ухвали, постанови судів у випадках, передбачених законом; 3) накази господарських судів, у тому числі ті, що видаються на підставі рішення третейського суду; 4) ухвали, постанови господарських судів у випадках, передбачених законом; 5) виконавчі написи нотаріусів; 6) посвідчення комісій по трудових спорах; 7) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 8) рішення органів державної влади, прийняті з питань володіння і користування культовими будівлями та майном; 9) рішення Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень у передбачених законом випадках; 10) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу; 11) рішення інших органів державної влади у випадках, якщо за законом їх виконання покладено на Державну виконавчу службу.
Колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на те, що за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.
Але, Закон України "Про виконавче провадження", а також Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не надають податковому повідомленню-рішенню та податкової вимозі статусу виконавчого документа.
Таким чином, у відсутності доказів наявності рішення суду про стягнення з боржника податкової заборгованості, а також , виконавчих документів та доказів відкриття виконавчого провадження господарський суд не мав правових підстав, в даному випадку, для порушення провадження у справі про банкрутство за загальною процедурою.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
Враховуючи вищезазначене, постанова господарського суду Сумської області від 26.08.2010 р. та постанова Харківського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 р. у справі №12/45-04 підлягають скасуванню, а провадження у справі № 12/45-04 підлягає припиненню в зв'язку з безпідставним порушенням.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Об'єднаного селянського (фермерського) господарства "Колос", в особі директора Марченко Н.А. задовольнити.
Постанову господарського суду Сумської області від 26.08.2010 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 у справі №12/45-04 скасувати. Провадження у справі про банкрутство № 12/45-04 припинити.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді О.В. Білошкап
М.І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2013 |
Оприлюднено | 08.04.2013 |
Номер документу | 30466837 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Панова I. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні