Рішення
від 05.04.2013 по справі 909/83/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2013 р. Справа № 909/83/13

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Деделюка Б.В.,

при секретарі судового засідання Червак Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004,

до відповідача: Кооперативу "Карпати", вул. Галицька, 126/28, м. Івано-Франківськ, 76018,

про стягнення збитків сумі 75126 грн. 18 коп.,

за участю представників сторін:

від позивача: Буджак В.М. - заступник начальника юридичного, довіреність № 48/01-20/66-в від 29.01.2013 року,

від відповідача: представники не з"явилися,

встановив:

Івано-Франківська міська рада звернулася в суд із позовною заявою до Кооперативу "Карпати" про стягнення збитків сумі 75126 грн. 18 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем завдано позивачу збитки у вигляді не отриманого доходу внаслідок відсутності правовстановлюючих документів для користування земельною ділянкою.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2013 року прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 12.02.2013 року.

Ухвалами суду від 12.02.2013 року, 12.03.2013 року та 19.03.2013 року відкладено розгляд справи відповідно на 12.03.2013 року, на 19.03.2013 року та на 28.03.2013 року.

Представники відповідача, в судовому засіданні 28.03.2013 року, проти позову заперечують з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 28.03.2013 року продовжено строк вирішення спору та відкладено розгляд справи на 05.04.2013 року.

Представник позивача, в судовому засіданні 05.04.2013 року, позовні вимоги підтвердив в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. Обгрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що Кооперативом "Карпати" завдано Івано-Франківській міській раді збитки у вигляді не отриманого доходу внаслідок відсутності правовстановлюючих документів для користування земельною ділянкою площею 0,1899 га по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську. Просить суд позов задовольнити, стягнути з відповідача 75126 грн. 18 коп. збитків та покласти на останнього судові витрати.

Представник відповідача, в судове засідання 05.04.2013 року, не з"явився. Головою кооперативу "Карпати" Мартиросяном Р.С. направлено суду заяву вх. № 5897/13 від 04.04.2013 року про відкладення розгляду справи у зв"язку з незадовільним станом здоров"я.

Зазначене клопотання про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню, оскільки жодних належних доказів причин неявки в судове засідання до вищевказаного клопотання не долучено. Так, ухвалами суду в судове засідання викликались представники сторін.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Заява відповідача про відкладення розгляду справи, виходячи із вимог ст. 33 ГПК України є необгрунтованою та документально не підтвердженою.

Окрім того, ст. 28 ГПК України, передбачено, що представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.

Крім цього, в клопотанні про відкладення розгляду справи представник відповідача не визначає, чому саме участь голови підприємства є обов"язковою.

Виходячи з викладеного, суд відмовляє в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно письмових пояснень завідувача сектору землеустрою та ринку земель відділу Держземагенства у м. Івано-Франківську Рудяка С.В., розмір нормативно грошової оцінки за земельну ділянку площею 0,1899 га по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську становить 867429 грн. 09 коп. На підставі оцінки визначено розмір нанесених Івано-Франківській міській раді, за період з 25.02.2009 року по 01.02.2012 року. Відповідно до акту від 24.02.2012 року Кооператив "Карпати" повинен відшкодувати Івано-Франківській міській раді кошти в розмірі 75126 грн. 18 коп. Дана суму розрахована в розмірі орендної плати.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

Кооператив "Карпати" звернувся до Івано-Франківської міської ради з листом від 05.12.2008 року № 334/03-04 про затвердження на сесії міської ради матеріалів з землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку площею 0,1899 га по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську.

Пунктом 9 рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 25.02.2009 року Кооперативу "Карпати" надано в оренду земельну ділянку площею 0,1899 га., по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську, для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень, терміном на 3 роки. Даним рішенням кооператив зобов'язано укласти договір оренди землі. Проте, відповідачем по справі на виконання вимог вищевказаного рішення договору не укладено.

Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства (ст. 187 ЗК України).

13.02.2012 року управлінням Держкомзему в м. Івано-Франківську здійснено вихід на місце розташування земельної ділянки по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську та встановлено, що земельна ділянка використовується Кооперативом "Карпати" для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень без правовстановлюючих документів, про що Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Івано-Франківської міської ради управління Держкомзему в м. Івано-Франківську Ліщинським Т.І. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Відповідно до вказаного акту земельна ділянка загальною площею 0,1899 га по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську використовується Кооперативом "Карпати" для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень без переоформлення документів, які посвідчують право власності або право користування землею, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 ЗК України, тобто прав територіальної громади м. Івано-Франківська.

Також встановлено, що земельна ділянка комунальної власності до вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську використовується Кооперативом "Карпати" з порушенням норм земельного законодавства та законодавства про плату за землю, що призвело до значних втрат бюджету м. Івано-Франківська у вигляді недоодержання доходу від орендної плати, тобто нанесення Івано-Франківській міській раді збитків.

Таким чином, факт протиправної поведінки з боку Кооперативу "Карпати" підтверджується актом обстеження земельної ділянки, складеним актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеним Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Івано-Франківської міської ради управління Держкомзему в м. Івано-Франківську від 13.02.2012 року та свідчить про те, що не укладання договору оренди виникло з вини відповідача.

Згідно зі ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Одним із способів захисту прав територіальної громади у сфері земельних відносин є відшкодування заподіяних збитків.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).

Відповідно до ст. 22 ЦК України та ч. 1 ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

При цьому, відповідно до вимог ч. 2 ст. 623 ЦК України, розмір збитків завданих порушенням зобов'язання, повинен бути реальним та доведеним позивачем.

Пред'явлення вимоги про відшкодування неодержаних доходів (упущеної вигоди) покладає на кредитора обов'язок довести, що ці доходи (вигода) не є абстрактними, а дійсно були б ним отримані в разі належного виконання боржником своїх обов'язків. При визначенні реальності неодержаних доходів мають враховуватися заходи, вжиті кредитором для їх одержання. У вигляді упущеної вигоди відшкодовуються ті збитки, які могли б бути реально отримані при належному виконанні зобов'язання.

Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини.

Відсутність хоча б одного із вищеперелічених елементів, утворюючих склад господарського правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за порушення у сфері господарської діяльності, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована, як правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом відповідач без належних правових підстав (протиправно) користується земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі Порядок).

Згідно з приміткою до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

З метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Івано-Франківську та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 19.07.2007 року № 364 затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Результати роботи вказаної комісії оформляються відповідними актами.

Відповідно до п. 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно з Актом про визначення розміру збитків нанесених Івано-Франківській міській раді (неодержаних доходів від орендної плати за землю) від 24.02.2012 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 26.04.2012 року № 277, неодержаний міською радою дохід за використання Кооперативом "Карпати" земельної ділянки площею 0,1899 га по вул. Височана, 34 у м. Івано-Франківську, становить 75126 грн. 18 коп.

Відповідно до розрахунку розміру збитків за неправомірне використання Кооперативом "Карпати" земельної ділянки загальною площею 0,1899 га. по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень збитки нараховані за період з 25.02.2009 року по 01.02.2012 року.

Згідно ст. 152 ЗК України держава забезпечує юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушенні не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій. що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст. 1166 ЦК України відповідно до якої, майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У п. 3.8. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що вирішуючи спори за позовами органів місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення ст. 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України. Крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи і усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини у розумінні ст.1193 ЦК України.

Таким чином, враховуючи відсутність договірних орендних зобов'язань щодо земельної ділянки, якою користується Кооператив "Карпати", Івано-Франківській міській раді завдано збитки у вигляді упущеної вигоди в сумі 75126 грн. |18 коп.

Листами від 26.03.2009 року № 290/23-12, від 30.10.2009 року № 1688/01415/48-в та від 08.02.2012 року № 292/01-18/48-в Кооперативу "Карпати" запропоновано укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1899 га. по вул. Височана, 34 в м. Івано-Франківську.

Листом управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради від 22.11.2009 року № 1286/01-13 Кооперативу "Карпати" направлено для підписання проект договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,1899 га. по вул. Височана, 34 в м. Івано Франківську.

Листом-повідомленням управлянням земельних відносин виконавчого комітету місько ради від 16.02.2012 року № 436/01-19/в запрошено 24.02.2012 року о 09.00 год. представника Кооперативу "Карпати" на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Відповідно до п. 6 протоколу № 2 від 24.02.2012 року засідання комісії міськвиконком по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам представника Кооперативу "Карпати" п. Р.Мартіросяна включено в склад вказаної комісії. Вказаним протоколом також було визначено та затверджено розмір збитків в смі 75126 грн. 18 коп.

Листами від 03.03.2012 року № 550/01-19/13в та від 21.05.2012 року № 491/01-09/01 управлінням земельних відносин виконавчого комітету міської ради запропоновано Кооперативу "Карпати" добровільно відшкодувати Івано-Франківській міській раді визначені збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства.

Вимоги викладені у вищевказаних листах Кооперативом "Карпати" не виконані.

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

За наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача збитків в сумі 75126 грн. 18 коп., є обгрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати в зв"язку з розглядом справи, а саме: 1720 грн. 50 коп. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Івано-Франківської міської ради до Кооперативу "Карпати" про стягнення збитків сумі 75126 грн. 18 коп. задовольнити.

Стягнути з Кооперативу "Карпати", вул. Галицька, 126/28, м. Івано-Франківськ, 76018, (ідентифікаційний код 22178626) на користь Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, (ідентифікаційний код 33644700) 75126 (сімдесят п"ять тисяч сто двадцять шість) грн. 18 коп. збитків, 1720 (тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 10.04.13

Суддя Деделюк Б.В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"


Козло П. М. 10.04.13

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення05.04.2013
Оприлюднено10.04.2013
Номер документу30549949
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/83/13-г

Ухвала від 19.11.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фрич М. М.

Ухвала від 12.03.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Ухвала від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Ухвала від 28.03.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Ухвала від 12.02.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Постанова від 02.10.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Ухвала від 15.09.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Ухвала від 02.07.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Костенко Т.Ф.

Постанова від 24.02.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Давид Л.Л.

Ухвала від 17.02.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Давид Л.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні