cpg1251 номер провадження справи 7/1/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.13 Справа № 908/417/13-г
За позовом : Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", м. Запоріжжя До відповідача : Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області, м. Запоріжжя Суддя: Кутіщева-Арнет Н.С. Представники:
- позивача: Білич Н.С., довіреність № 140 від 14.05.2012р.
- відповідача: Лихман Ф.О., довіреність № 02/13/875 від 27.03.2013р.
Заявлено позов про стягнення з Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 20619,97 грн. заборгованості за перевищення договірних величин.
Ухвалою суду від 29.01.2013р. позовну заяву прийнято до розгляду, присвоєно провадженню № 7/1/13, судове засідання призначено на 27.02.2013р. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 28.03.2013р., до 01.04.2013р.
Ухвала суду була направлена в установленому законом порядку і в строк на адреси, зазначені позивачем у позовній заяві.
Повідомлення про вручення поштового відправлення свідчать, що сторони належним чином сповіщені судом про дату, час та місце проведення судового засідання.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
В судовому засіданні 28.03.2013р. представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному об'ємі та просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держтехногенбезпеки в Запорізькій області.
Клопотання заявлено згідно ст. 22, ст. 27 ГПК України, прийнято судом до розгляду.
Згідно ст. 27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.
Враховуючи, що предметом спору по справі № 908/417/13-г є стягнення заборгованості, яка, як зазначає позивач, виникла в зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань по договору № 104 від 31.05.2012р., укладеного між позивачем та відповідачем, а також те, що відповідачем не обґрунтовано, яким саме чином рішення по даній справі вплине на права та обов'язки Головного управління Держтехногенбезпеки в Запорізькій області і не надано доказів в підтвердження цього, клопотання відповідача, викладене в п. 1 резолютивної частини відзиву на позовну заяву (вих. № 02/13/883 від 27.03.2013р.), слід залишити без задоволення.
В судовому засіданні, продовженому 01.04.2013р., представник позивача підтримав позовні вимоги в повному об'ємі з підстав, зазначених у позивній заяві та запереченнях на відзив (вих. б/н від 01.04.2013р.; вх. № 09-06/6355 від 01.04.2013р.), які долучено до матеріалів справи.
Представником відповідача в судовому засіданні, продовженому 01.04.2013р., надано доповнення до відзиву (вих. № 02/13/941 від 29.03.2013р.) в яких відповідач просить відмовити в задоволені позовних вимог в повному об'ємі (доповнення до відзиву долучено до матеріалів справи).
Представником позивача в судовому засіданні, продовженому 01.04.2013р., надано на огляд суду оригінали актів про спожиту відповідачем електроенергію за серпень, вересень, жовтень і грудень 2012р., а також, повторно, надано представнику відповідача та суду (для приєднання до матеріалів справи) копії даних документів.
Судовий процес, за клопотанням представників сторін, вівся без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Розгляд справи закінчено 01.04.2013р. оголошенням вступної та резолютивної частин рішення суду, в присутності представників позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (позивач по справі; постачальник електроенергії по договору) та Головним територіальним управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (відповідач по справі; споживач по договору) укладено договір про постачання електричної енергії, яка закуповується за державні кошти від 31.05.2012 р. №104 (далі - договір).
Умовами п. 1 договору, передбачено, що постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача ,приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі, згідно з умовами цього договору.
Згідно п. 9.1. договору, для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний календарний рік споживач не пізніше 1 листопада поточного року, надає постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії за формою додатка №1 "Обсяги постачання електричної енергії", у двох екземплярах, оформлених зі своєї сторони.
Відповідно до п. 7 додатка № 4 до договору, у разі перевищення споживачем договірної величини споживання електричної енергії, що визначається постачальником електричної енергії при підбитті підсумків розрахункового періоду на основі акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію", сума платежу для остаточного розрахунку збільшується на величину вартості, визначеної, виходячи із середньозваженого тарифу, різниці фактично спожитої та договірної величини споживання електричної енергії.
Пунктом 10 додатка №4 до договору, споживач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5 оперативних днів з дня отримання рахунка або платіжної вимоги доручення, здійснити оплату рахунка або платіжної вимоги - доручення, що направляється йому постачальником електричної енергії.
Датою отримання рахунка або платіжної вимоги - доручення вважається:
- при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена на фінансовому чеку поштового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - три дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів); у випадку вручення рахунка або платіжної вимоги - доручення уповноваженому представнику споживача під розпис в журналі, дата зазначена у журналі; при направлені нарочним - дата вручення споживачу.
Відповідно до додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживача", договірна величина відповідача (без урахування населення) у серпні 2012 р. складає 1100 кВт.год. Проте, за підсумками розрахункового періоду відповідачем було надано акт про спожиту електричну енергію з показниками споживання 4870 кВт.год, що свідчить про перевищення відповідачем договірної величини у серпні місяці на 3770 кВт.год. Після чого, позивачем, у відповідності до умов договору, було виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини №3391 від 12.09.2012р. на суму 3569,06 грн. Дана платіжна вимога - доручення оплачено частково 06.11.2012 р. в розмірі 2,94 грн. Тобто, в порушення умов договору, відповідач не сплатив даний рахунок, а тому, у відповідача перед позивачем виник борг за перевищення договірної величини в серпні 2012 р. в розмірі 3 566,12 грн.
Відповідно до додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживача", договірна величина відповідача (без урахування населення) у вересні 2012 р. складає 1300 кВт.год. Проте, за підсумками розрахункового періоду відповідачем було надано акт про спожиту електричну енергію з показниками споживання 4 534 кВт.год, що свідчить про перевищення відповідачем договірної величини у вересні місяці на 3234 кВт.год. Після чого, позивачем, у відповідності до умов договору, було виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини № 3557 від 11.10.2012 р. на суму 3061,63 грн. Таким чином, в порушення умов договору, відповідач не сплатив даний рахунок, а тому, у відповідача перед позивачем виник борг за перевищення договірної величини в вересні 2012 р. в розмірі 3 061,63 грн.
Відповідно до додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживача", договірна величина відповідача (без урахування населення) у жовтні 2012 р. складає 3700 кВт.год. Проте, за підсумками розрахункового періоду відповідачем було надано акт про спожиту електричну енергію з показниками споживання 5593 кВт.год, що свідчить про перевищення відповідачем договірної величини у жовтні місяці на 1893 кВт.год. Після чого, позивачем, у відповідності до умов договору, було виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини №3728 від 13.11.2012р. на суму 1 792,10 грн. Дана платіжна вимога -доручення відповідачем не оплачена, і у відповідача перед позивачем виник борг за перевищення договірної величини в жовтні 2012 р. в розмірі 1792,10 грн.
Відповідно до додатку №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживача", договірна величина відповідача (без урахування населення) у грудні 2012 р. складає 3043 кВт.год. Проте, за підсумками розрахункового періоду відповідачем було надано акт про спожиту електричну енергію з показниками споживання 15 930 кВт.год, що свідчить про перевищення відповідачем договірної величини у грудні місяці на 12 887 кВт.год. Після чого, позивачем, у відповідності до умов договору, було виставлено платіжну вимогу - доручення за перевищення договірної величини №4079 від 14.01.2013р. на суму 12 200,12 грн., яка залишена відповідачем без оплати. Таким чином, у відповідача перед позивачем виник борг за перевищення договірної величини в грудні 2012 р. розмірі 12 200,12 грн. за період серпень -грудень 2012 року.
Враховуючи вищезазначене, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість за перевищення договірних величин в серпні, вересні, жовтні та грудні 2012 р. на загальну суму 20 619,97 грн.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 20 619,97 грн. боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживання енергії можливо лише на підставі договору з енергопостачальником.
Пунктом 6.14 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96р. № 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за № 417/1442 (далі - ПКЕЕ), перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Відповідно до п. 6.16 ПКЕЕ, обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору. Визначені відповідно до законодавства України вартість різниці між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії, а також вартість різниці між найбільшою величиною споживаної електричної потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження, та договірною граничною величиною електричної потужності зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно п.6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до п. 10.2 Правил: споживач електричної енергії зобов'язаний:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
2) оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
27) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії, у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних мереж споживача.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву (вих. № 02/13/883 від 27.03.2013р.) та доповненнях до відзиву на позовну заяву ( вих. № 02/13/941 від 29.03.2013р.) спростовуються вищевикладеним.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати заборгованості і заборгованість підтверджена матеріалами справи, суд вважає позовні вимогу про стягнення з відповідача 20619,97 грн. боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Таким чином, позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області, слід задовольнити.
Згідно з ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача, поскільки спір доведено до судового розгляду з його вини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 530, 610 Цивільного кодексу. України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 3, 4 5 , 22, 28, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області задовольнити.
Стягнути з Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 65, поточний рахунок №35220002004443 в ГУ ДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015; код ЄДРПОУ 38146407) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69096, м. Запоріжжя, вул. Каховська, 26; код ЄДРПОУ 00130926; поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260363141401 в Філії - ЗОУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 313957) 20619(двадцять тисяч шістсот дев'ятнадцять) грн. 97 коп. боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.
Видати наказ.
Стягнути з Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 65, поточний рахунок № 35220002004443 в ГУ ДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015; код ЄДРПОУ 38146407) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69096, м. Запоріжжя, вул. Каховська, 26; код ЄДРПОУ 00130926; п/р № 260081031709 в Запорізькому відділені ВАТ «Дочірній банк "СБЕРБАНК РОСІЇ", МФО 320627) 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили по закінченню 10-денного терміну з дати його підписання.
Дата підписання рішення 05.04.2013р.
Присутнім в судовому засіданні представникам сторін судом роз'яснена ст. 87 ГПК України.
Суддя Н.С. Кутіщева-Арнет
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2013 |
Оприлюднено | 12.04.2013 |
Номер документу | 30600177 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Кутіщева-Арнет Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні