Постанова
від 09.04.2013 по справі 01/5026/1879/2011
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2013 року Справа № 01/5026/1879/2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Панової І.Ю., суддів:Погребняка В.Я., Хандуріна М.І., розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на ухвалу та постановугосподарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2013 року у справі № 01/5026/1879/2011 господарського суду Черкаської області за заявою до Державної податкової інспекції у м. Черкаси Приватного підприємства "Агролідер-плюс" про банкрутство за участю представників: від Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" - Казаєва О.О., дов. № 3-132000/1706 від 25.02.2013 року,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 05.09.2011 року за заявою Державної податкової інспекції у м. Черкаси (далі - ДПІ у м. Черкаси) порушено провадження у справі № 01/5026/1879/2011 про банкрутство Приватного підприємства "Агролідер-плюс" (далі - ПП "Агролідер-плюс") в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Черкаської області від 15.09.2011 року у справі № 01/5026/1879/2011 боржника ПП "Агролідер-плюс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 3 місяці, ліквідатором призначено ініціюючого кредитора ДПІ у м. Черкаси.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року у справі № 01/5026/1879/2011 (далі - Чевгуз О.В.) затверджено звіт ліквідатора банкрута та ліквідаційний баланс станом на 10.12.2012 року. Ліквідовано ПП "Агролідер-плюс", провадження у справі у справі № 01/5026/1879/2011 припинено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2013 року у справі № 01/5026/1879/2011 (головуючий суддя - Сотніков С.В., суддя - Разіна Т.І., суддя - Ткаченко Б.О.) апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" (далі - ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит") залишено без задоволення, а ухвалу господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року у справі № 01/5026/1879/2011 залишено без змін.

Не погоджуючись із ухвалою господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року та постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2013 року у справі № 01/5026/1879/2011, ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить зупинити виконання ухвали господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року у справі № 01/5026/1879/2011. Ухвалу господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2013 року у справі № 01/5026/1879/2011 скасувати, а справу передати в суд першої інстанції на новий розгляд.

В обґрунтування доводів касаційної скарги посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 32 Закону про банкрутство.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону про банкрутство, норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України та іншими законодавчими актами України.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, заява про порушення справи про банкрутство ПП "Агролідер-плюс" була подана кредитором ДПІ у м. Черкаси в порядку ст. 52 Закону про банкрутство .

Відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього.

Згідно зі ст. 25 Закону про банкрутство з дня свого призначення ліквідатор виконує повноваження керівника боржника банкрута, аналізує фінансове становище банкрута, очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу, здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, вживає заходів спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.

Відтак, обов'язком ліквідатора є належне виконанням ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав (обтяжень) боржника, його потенційних кредиторів шляхом надіслання запитів до державних реєстрів майнових прав та обтяжень (заборон відчуження), надіслання повідомлень до державних органів, які контролюють сплату загальнообов'язкових податків та зборів, витребування в органах державної виконавчої служби виконавчих проваджень, порушених кредиторами боржника та повідомлення зазначених кредиторів про перебування боржника в ліквідаційній процедурі та права кредиторів згідно з ч. 5 ст. 52 Закону про банкрутство подати свої грошові вимоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону про банкрутство після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатор подав господарському суду звіт ліквідатора банкрута у справі № 01/5026/1879/2011 з відомостями про кредиторів та їх вимоги до боржника, ліквідаційний баланс банкрута з даними про зобов'язання боржника та відсутність будь-якого майна, за рахунок якого можливо сформувати ліквідаційну масу та погасити вимоги кредиторів.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що із поданого до суду звіту ліквідатора та доданих до нього документів вбачається, що в процесі ліквідаційної процедури ліквідатором боржника були надіслані запити до державних органів та установ з метою виявлення та з'ясування наявності майна та майнових активів, що належать банкруту, для підтвердження відомостей про розрахункові рахунки, відомостей про наявних кредиторів та дебіторів банкрута. Крім того, ліквідатором вживались заходи із розшуку майна банкрута, які виявились безрезультатними.

Судами попередніх інстанцій встановлено, у зв'язку з відсутністю майна боржника залишились не погашеними кредиторські вимоги на загальну суму 5710438,43 грн.

Як в апеляційній скарзі так і в касаційній скарзі, ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" послався на неповноту вчинених дій ліквідатора з виявлення та реалізації активів банкрута у зв'язку з тим, що вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 27.07.2010 року скасовано арешт на грошові кошти, які вилучені співробітниками СБУ та зберігаються в фінансовому секторі УСБУ в Черкаській області, вказані кошти в сумі 41457,84 грн. ухвалено повернути за належністю ПП "Агролідер-Плюс".

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про безпідставність таких доводів ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", виходячи з такого.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що вказане судове рішення було прийнято більш як на один рік раніше ніж порушено провадження у даній справі про банкрутство ПП "Агролідер-плюс", тобто під час здійснення підприємством господарської діяльності. Крім того, як слідує зі звіту ліквідатора будь-яких первинних бухгалтерських документів банкрута розшукати не видалось можливим, у зв'язку з чим неможливо прослідкувати рух грошових коштів боржника, зокрема, у 2010 році.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, у матеріалах справи відсутня належним чином засвідчена копія вироку Соснівського районного суду м. Черкаси від 27.07.2010 року по обвинуваченню директора ПП "Агролідер-плюс" Галущака В.В. у вчиненні злочину передбаченого ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України, тобто вказане судове рішення не було предметом дослідження у суді першої інстанції. Скаржник додав таку копію лише апеляційному господарському суду, який в силу ст. 101 ГПК України обмежений на їх прийняття, враховуючи, що ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" не обґрунтував неможливість подання такого доказу до суду першої інстанції.

Крім того, доводи ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", викладені як в апеляційній так і в касаційній скарах щодо неповноти вжиття заходів з розшуку майна банкрута спростовуються обставинами, викладеними у звіті ліквідатора, які підтверджені належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з судом апеляційної інстанції, що ліквідатором у ході здійснення ліквідаційної процедури здійснено всі заходи для виявлення кредиторів, майна банкрута як це передбачено ст. 52 Закону про банкрутство.

Відповідно до ст. 32 Закону про банкрутство господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону про банкрутство провадження у справі про банкрутство підлягає припиненню, якщо затверджено звіт ліквідатора у порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про правомірність затвердження судом першої інстанції звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, ліквідацію юридичної особи - банкрута та припинення провадження у справі.

На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України ухвала суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Черкаської області від 27.12.2012 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2013 року у справі № 01/5026/1879/2011 залишити без змін.

Головуючий І.Ю. Панова

Судді В.Я. Погребняк

М.І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення09.04.2013
Оприлюднено13.04.2013
Номер документу30637175
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —01/5026/1879/2011

Постанова від 09.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Ухвала від 26.03.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк B.Я.

Постанова від 05.02.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сотніков С.В.

Ухвала від 23.01.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сотніков С.В.

Ухвала від 28.02.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні