Постанова
від 09.04.2013 по справі 5015/4201/12
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2013 р. Справа № 5015/4201/12

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

Головуючого-судді Скрипчук О.С.

Суддів Дубник О.П.

Матущака О.І.

при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТзОВ) «Кіносвіт» б/н від 20.11.2012 року;

на рішення Господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року;

у справі № 5015/4201/12;

за позовом: ТзОВ «Кіносвіт», м. Львів

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело», м. Черкаси;

до відповідача-2: Самбірської міської ради Львівської області, м. Самбір Львівської області;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, м.Львів

про скасування рішення сесії Самбірської міської ради Львівської області №3 від 28 грудня 2010 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надання земельної ділянки площею 0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель, що були в оренді ПП «Євромет».

за участю представників :

від позивача: Цімко П.О. - довіреність б/н від 03.10.2012 року;

від відповідача-1: Максимів Р.Й. - довіреність б/н від 05.03.2013 року;

від відповідача-2: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Кіносвіт» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело», Самбірської міської ради Львівської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про скасування рішення сесії Самбірської міської ради Львівської області №3 від 28 грудня 2010 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надання земельної ділянки площею 0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель, що були в оренді ПП «Євромет».

Рішенням Господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року у справі № 5015/4201/12 (суддя Станько Л.) в задоволенні позову ТзОВ «Кіносвіт» відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням ТзОВ «Кіносвіт» подало апеляційну скаргу б/н від 20.11.2012 року, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року скасувати, прийняти нове, яким позов задоволити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи. А саме скаржник стверджує, що суд першої інстанції не звернув уваги, що при складанні технічної документації із землеустрою зазначеної земельної ділянки із позивачем як із суміжним землекористувачем та власником майна, що знаходиться на цій земельній ділянці не було встановлено та погоджено межі землекористування, а отже, відповідачем-2 неправомірно було передано в оренду спірну земельну ділянку ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело».

Відповідачами не подано відзивів на апеляційну скаргу.

Позивачем подано до суду заяву про зупинення провадження у справі до прийняття рішення Самбірським районним судом Львівської області у цивільній справі № 2-962/11 та набрання законної сили. Дане клопотання відхилене, оскільки судова колегія не знайшла підстав для зупинення провадження у даній справі, що передбачені ст. 79 ГПК України.

Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила не зважаючи на те, що про час та місце розгляду апеляційної скарги була належним чином повідомлена.

Розпорядженнями голови Львівського апеляційного господарського суду від 08.01.2013 року, від 29.01.2013 року, 25.02.2013 року змінювався склад колегії суддів.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.05.2006 року між ПЗПП «Заготвтормет» та ТзОВ «Кіносвіт» було укладено договір купівлі-продажу № О-038-6 (біржова-угода). Згідно умов договору ПЗПП «Заготвтормет» передало у власність, а ТзОВ «Кіносвіт» оплатило та прийняло залізничну колію: від переднього стику стрілочного переводу №72 до опору в т.ч. стрілочний перевод №72, загальною довжиною 120 погонних метрів. Місце прийому і здачі товару: м. Самбір, вул. Чорновола, 2а. (п.2.7. договору).

Рішенням №3 від 28.12.2010р. ІІІ позачергової сесії VІ демократичного скликання Самбірської міської ради Львівської області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надано відповідачу 1 земельну ділянку пл.0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель, що були в оренді «Євромет».

09.03.2011 року між Самбірською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» (орендар) було укладено договір оренди землі від 09.03.2011р. Згідно умов договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться по вул.Чорновола - 2 «д» загальною площею 0,6865 га.

На адвокатський запит від 06.03.2012р. стосовно власника під'їзної залізничної колії за адресою: Львівська область, м.Самбір, вул.Чорновола, 2а листом від 14.03.2012р. №129 ДП «Львівський проектно-вишукувальний інститут залізничного транспорту України «Львівтранспроект» зазначило, що зазначена під'їзна колія належить ТзОВ «Кіносвіт» та примикає стрілочним переводом №72 до ходової колії №1 парку «Блонд» ст.Самбір (межа під'їзної колії передній стик рамної рейки стрілки №72) знаходиться в орендованій території.

Позивач вважає, що рішення Самбірської міської ради є незаконним, оскільки при складанні технічної документації із землеустрою зазначеної земельної ділянки із позивачем як із суміжним землекористувачем та власником майна, що знаходиться на цій земельній ділянці не було встановлено та погоджено межі землекористування.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного:

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений ст. 123 ЗК України, відповідно до положень якої, що діяли на час винесення спірного рішення, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно п. "і" ч. 2 ст. 25 та п. "є" ч. 1 ст. 56 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку є видом документації з землеустрою і включає кадастровий план. Обов'язковою складовою кадастрового плану є погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами. Вказаний акт є необхідною складовою технічної документації для посвідчення права на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 198 ЗК України кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;

г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 25956464 від 23.04.2010 року вбачається, що нежитлові приміщення за адресою м.Самбір, вул. Чорновола 2 «д» належать відповідачу 1 на праві власності.

Рішенням №3 від 28.12.2010р. ІІІ позачергової сесії VІ демократичного скликання Самбірської міської ради Львівської області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надано земельну ділянку пл.0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що на наданій в оренду відповідачу 1 земельній ділянці по вул. Чорновола - 2 «д» в м. Самборі походить під'їзна залізнична колія, яка належить на праві власності ТзОВ «Кіносвіт», згідно біржової угоди № О-038-6 від 29.05.2006 року.

В матеріалах справи міститься технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ «Кіносвіт» на ст. Старий Львівської області. Згідно зазначеного технічного паспорта, під'їзна залізнична колія ТзОВ «Кіносвіт» примикає стрічкою № 72 до ходової колії № 1 парку «Блонд» на ст. Самбір Львівської області, межа під'їзної колії - передній стик рамної рейки стрілочного переводу № 72, колія № 1 парку «Блонь» знаходиться на балансі ПЧ-4, стрічковий перевод № 72 та залізнична колія № 2 (від стрілки № 72 до упору - знаходиться на балансі ТзОВ «Кіносвіт».

Також, в матеріалах справи міститься Інструкція «Про порядок обслуговування і організації руху на під'їзній колії ТзОВ «Кіносвіт», що примикає до станції Самбір», затверджена 19.10.2007 року начальником ВП «Львівська дирекція залізничних перевезень».

Згідно ст. 21 Закону України «Про залізничний транспорт» відносини підприємств залізничного транспорту з власниками залізничних під'їзних колій, порядок і умови експлуатації цих колій, обігу рухомого складу, що не належить до залізничного транспорту загального користування, визначаються Статутом залізниць України та укладеними на його основі договорами.

Власники залізничних під'їзних колій, споруди та устаткування, вантажно-розвантажувальних комплексів, які не належать до залізничного транспорту загального користування за своїми пропускними і вантажопереробними можливостями, повинні забезпечувати необхідні обсяги перевезень, навантаження і розвантаження транспортних засобів, їх зберігання та ефективне використання.

Власники залізничних під'їзних колій здійснюють їх утримання на рівні, що забезпечує безпеку виконання робіт, ефективне використання рухомого складу, збереження вагонного парку та вантажу, який перевозиться.

Розвиток існуючих і будівництво нових станцій залізниць у зв'язку з будівництвом або реконструкцією під'їзних колій проводяться власниками цих колій за свій рахунок.

Пунктом 64 Статуту залізниць України передбачено, що до залізничних під'їзних колій належать колії, що з'єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям, організаціям та установам незалежно від форм власності, а також громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності. Під'їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.

Під'їзна залізнична колія є спорудою, що нерозривно пов'язана із земельною ділянкою, на якій розташована. Поділ залізничної колії на певні складові частини (шпали, гвинти та ін.) та від'єднання її від земельної ділянки безумовно тягне за собою втрату залізничною колією свого функціонального призначення.

Відповідно до Державного класифікатору будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого та введеного в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 № 507, споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт.

Інженерні споруди - це об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та т. ін.

До інженерних споруд вказаний нормативний документ відносить транспортні споруди, а саме під'їзні станції, станційні та сортувальні колії (2121.2), до складу яких включено і залізничні колії промислових підприємств (2122.4). тобто під'їзні залізничні колії по суті є інженерними спорудами, призначеними для транспортування вантажів.

Згідно ст. 6 Закону України «Про залізничний транспорт» до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Як вбачається з матеріалів справи, на спірній частині земельної ділянки, що передана в оренду відповідачу 1, знаходиться під'їзна залізнична (яка належить позивачу на праві приватної власності) та яка згідно вимог чинного законодавства, потребує вільного доступу та обслуговування працівниками підприємства.

Матеріали справи не містять відомостей, що при здійсненні оформлення права на користування земельною ділянкою за адресою вул. Чорновола, 2 «д» в м. Самбрі, відповідачі узгодили межі земельної ділянки, на якій розташовані придбані відповідачем 1 будівлі, а також встановили межі частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання земель.

Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що при прийнятті спірного рішення, відповідачем 2 проігноровані вимоги чинного законодавства та не враховано того, що на частині переданій в оренду земельній ділянці знаходиться під'їзна колія, яка потребує вільного доступу працівниками позивача, а також не отримано погодження позивача, як фактичного користувача частиною спірної земельної ділянки, що всупереч чинному земельному законодавству.

В силу ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до п. 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000 N 02-5/35 обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Враховуючи наведене, судова колегія дійшла висновку, що рішення сесії Самбірської міської ради Львівської області №3 від 28 грудня 2010 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надання земельної ділянки площею 0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель, що були в оренді ПП «Євромет», суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права, охоронювані законом інтереси позивача, що є підставою для визнання зазначеного положення рішення відповідача 2 недійсним.

Виходячи з наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення Господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року у даній справі - скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу задоволити.

2.Рішення Господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити: скасувати рішення сесії Самбірської міської ради Львівської області №3 від 28 грудня 2010 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» по вул. Чорновола - 2 «д» та надання земельної ділянки площею 0,6865 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежитлових будівель із земель, що були в оренді ПП «Євромет».

3.Стягнути з ТзОВ «Науково-дослідницьке виробниче підприємство «Джерело» (18023, м. Черкаси, вул. Котовського, 97/1, кв.95, код ЄДРПОУ 36860855) на користь ТзОВ «Кіносвіт» (79005, м.Львів, проспект Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 31291196) 536,50 грн. судового збору та 268,25 грн. судового збору за перегляд рішення в апеляційному порядку.

4. Стягнути з Самбірської міської ради (м. Самбір, Пл. Ринок 1, код ЄДРПОУ 22406913) на користь ТзОВ «Кіносвіт» (79005, м.Львів, проспект Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 31291196) 536,50 грн. судового збору та 268,25 грн. судового збору за перегляд рішення в апеляційному порядку.

5. Доручити господарському суду видати накази.

6.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

7. Справу направити в Господарський суд Львівської області.

Постанова підписана «12» квітня 2013 року

Головуючий - суддя Скрипчук О.С.

суддя Дубник О.П.

суддя Матущак О.І.

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення09.04.2013
Оприлюднено18.04.2013
Номер документу30695369
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/4201/12

Постанова від 23.10.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 11.10.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 09.07.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Постанова від 09.04.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Ухвала від 26.02.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Ухвала від 30.01.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Ухвала від 09.01.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Скрипчук О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні