Рішення
від 05.04.2013 по справі 905/1974/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

05.04.13 р. Справа № 905/1974/13

Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Поповій С.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом Державного підприємства «Горлівське лісове господарство», м.Горлівка

до відповідача ТОВ «Донріелтбуд»

про розірвання договору оренди від 30.11.2012р., відносно довгострокового тимчасового користування лісами.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

В судовому засіданні оголошувалась

перерва з 02.04.2013р. до 05.04.2013р.

Державне підприємство «Горлівське лісове господарство», м.Горлівка звернулось із позовом до ТОВ «Донріелтбуд» про розірвання договору оренди від 30.11.2012р., відносно довгострокового тимчасового користування лісами.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір довгострокового тимчасового користування лісами №20 від 30.11.2012р., розпорядження голови обласної державної адміністрації №812 «Про виділення лісу, лісової ділянки в довгострокове тимчасове користування лісами ТОВ «Донрієлтбуд» та розпорядження голови обласної державної адміністрації №912 від 14.12.2012р. «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2012р. №812».

Ухвалою від 20.03.2013р. справа №905/1974/13 призначена до розгляду в судовому засіданні, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.

Позивач надав заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує у зв'язку з їх безпідставністю та просить суд відмовити у їх задоволенні. При цьому посилається на те, що договір укладено з дотриманням усіх норм законодавства з питань спеціального використання лісових ресурсів в Україні, а також зазначає, що розпорядження Донецької обласної державної адміністрації №912 від 14.12.2012р. про скасування розпорядження від 09.11.2012р.№812, яким ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД» виділено лісову ділянку у довгострокове тимчасове користування не може бути підставою для розірвання договору, оскільки вважає, що розпорядження є актом одноразової дії, який повністю виконано укладенням договору.

Одночасно суд зазначає про те, що позивачем заявлено позов про дострокове розірвання довгострокового тимчасового договору користування лісами від 31.11.2012р. без зазначення його номеру, у зв'язку невиконанням відповідачем вимог діючого договору та вказівок облдержадміністрації Донецької області, викладених в розпорядженні №912 від 14.12.2012р. Зважаючи на те, що листопад місяць має 30 календарних днів, в розпорядженні №912 від 14.12.2012р. є посилання на договір від 30.11.2012р. за №20, до матеріалів справи фактично обома сторонами долучено редакцію договору від 30.11.2012р. за №20, судом розглянуто спір, який виник на підставі договору оренди від 30.11.2012р. за №20 відносно довгострокового тимчасового користування лісами.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації №812 від 09.11.2012р. «Про виділення лісу лісової ділянки в довгострокове тимчасове користування лісами ТОВ «Донрієлтбуд» відповідачу виділено ліс лісової ділянки, розташованої на території Ясинуватського лісництва (квартал 56, виділи 2, 3, 5, 6), в довгострокове тимчасове користування лісом строком на 49 років з метою використання корисних властивостей лісів для рекреаційних цілей без вилучення земельної ділянки із землекористування ДП «Горлівське лісове господарство» площею 5,0га.

Вказаним Розпорядженням зобов'язано відповідача укласти договір довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою з ДП «Горлівське лісове господарство».

Відповідно до ст. 18. Лісового кодексу України об'єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності.

Тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року.

Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

Довгострокове тимчасове користування лісами приватної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок шляхом укладення між власником лісів та тимчасовим лісокористувачем договору, який підлягає реєстрації в органі виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

На виконання вище означеного розпорядження, 30.11.2012р. між постійним лісокористувачем державним підприємством «Горлівське лісове господарство» та товариством з обмеженою відповідальністю «Донрієлтбуд» укладено договір №20 довгострокового тимчасового користування лісами, за умовами якого постійний лісокористувач виділяє, а тимчасовий лісокористувач приймає у строкове платне довгострокове тимчасове користування лісову ділянку з метою використання корисних властивостей лісів для рекреаційних цілей без вилучення земельної ділянки із землекористування державного підприємства «Горлівське лісове господарство» площею 5,0га, яка розташована в Ясинуватському лісництві, квартал 56, виділ 2,3,5,6 на території Авдієвської міської ради Донецької області згідно з планом -схемою.(п.1,2 договору)

Відповідно до п. 18 договору тимчасовий лісокористувач сплачує до бюджету місцевого самоврядування за місцем знаходження Лісової ділянки збір за використання корисних властивостей лісів, затверджений рішенням Донецької обласної ради від 20.08.2012р. №6/15-383 «Про ставки збору за здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів». Збір вноситься тимчасовим лісокористувачем щоквартально протягом 5 календарних днів, наступних за останнім днем кварталу, що минув, у розмірі 3003,78грн. незалежно від фактичного користування Лісовою ділянкою за наступними реквізитами: До місцевого бюджету м.Авдіївка, р/р31414502700014, ОКПО 37990735, МФО 834016, м.Авдіївка.

Відповідно до п. 23 договору відповідач зобов'язаний, зокрема, не порушувати прав інших лісокористувачів, встановлювати на лісовій ділянці стенд з інформацією про Тимчасового лісокористувача у місцях відпочинку, вказівники, плакати, стенди з правилами поведінки в лісі.

Відповідно до п. 24 Договору договір укладено на 49 років, що діє з 30.11.2012р. до 30.11.2061р. включно.

Так, пунктом 29 договору сторони передбачили, що дія Договору припиняється:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- припинення дії Договору за взаємною згодою Сторін;

- припинення діяльності однієї із Сторін;

- випадкового знищення, пошкодження лісової ділянки, що істотно перешкоджає її використанню Тимчасовим лісокористувачем;

- систематичного невиконання Тимчасовим лісокористувачем обов'язків, що передбачені цим Договором та законом;

- використання лісової ділянки способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів або призводять до погіршення навколишнього природного середовища;

- вилучення у Постійного лісокористувача у встановленому законом порядку земельної ділянки, на якій розташована виділена в користування Тимчасового лісокористувача лісова ділянка;

- використання Тимчасовим лісокористувачем лісової ділянки у цілях, не передбачених цим Договором;

- використання Тимчасовим лісокористувачем відповідної земельної лісової ділянки не за цільовим призначенням;

- проведення Тимчасовим лісокористувачем будь-якого будівництва, встановлення парканів чи інших споруд лінійного типу без згоди Постійного лісокористувача;

- з інших підстав, визначених законодавством.

Договір підписано представниками обох сторін та скріплено печатками.

Договір зареєстровано (для лісів приватної власності) у Донецькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів довгострокового тимчасового користування лісами вчинено запис від 30.11.2012р.

30.11.2012р. земельна ділянка передана відповідачу, про що свідчить акт приймання-передача лісової ділянки.

Згідно ч.1 ст. 173 Господарського Кодексу України (далі- ГК України) зобов'язання, що виникає між суб'єктами господарювання, в силу якого один суб'єкт зобовязаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта, або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, є господарським зобов'язанням.

За змістом ч.1 ст. 174 ГК України, господарські зобовязання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Статтею 179 ГК України встановлено загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання. Так, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Як вбачається зі змісту долученого до матеріалів справи спірного договору, Сторони по Договору погодили всі істотні умови.

Звертаючись до суду з позовом, Державне підприємство «Горлівське лісове господарство», м.Горлівка просить достроково розірвати договір оренди від 30.11.2012р. №20 довгострокового тимчасового користування лісами у зв'язку невиконанням відповідачем вимог діючого договору та вказівок облдержадміністрації Донецької області викладених в розпорядженні №912 від 14.12.2012р.

Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст.651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як на підставу для дострокового розірвання договору позивач посилається на порушення відповідачем умов п. 23 договору в частині взятого обов'язку встановлювати на лісовій ділянці стенд з інформацією про Тимчасового лісокористувача у місцях відпочинку, вказівники, плакати, стенди з правилами поведінки в лісі та наявність Розпорядження Донецької обласної державної адміністрації від 14.12.2012р. № 912 «Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2011р», яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2012р №812 «Про виділення лісу лісової ділянки в довгострокове тимчасове користування лісами ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД».

Вказані обставини з огляду на вищеозначені норми не можуть бути підставою для дострокового розірвання договору з оглдяду на наступне.

Що стосується порушення вимог п. 23 договору в частині взятого обов'язку встановлювати на лісовій ділянці стенд з інформацією про Тимчасового лісокористувача у місцях відпочинку, вказівники, плакати, стенди з правилами поведінки в лісі, то по-перше, даний обов'язок відповідача не віднесено до суттєвих умов договорів, які тягнуть за собою його дострокове розірвання; по-друге, умовами договору не визначено термін, протягом якого позивач має встановити стенди, а по-третє, позивачем вжито заходи для їх виготовлення та розміщення.

Так, із матеріалів справи вбачається, що на виконання договору довгострокового тимчасового користування лісами ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД» 05.12.12р. укладено договір №01/0512 з ТзОВ «Адв Рітейл Сервіс» на виготовлення та поставку інформаційного плакату згідно затвердженого макету.

Відповідно до видаткової накладної №157 від 19.12.2012р. ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД» отримано та оплачено інформаційну таблицю.

Листом від 09.01.2013р. №152 ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД» просило ДП «Горлівське лісове господарство» дозволити установку інформаційного щита.

Стосовно Розпорядження Донецької обласної державної адміністрації від 14.12.2012р. № 912 «Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2011р», яким фактично скасовано дію Розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2012р №812 «Про виділення лісу лісової ділянки в довгострокове тимчасове користування лісами ТОВ «ДОНРІЄЛТБУД», суд зазначає наступне.

В Рішенні Конституційного суду України від 16.04.2009 р. за N 7-рп/2009 по справі N 1-9/2009 зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

За приписами ст. 78 Лісового кодексу України припинення права використання лісових ресурсів відбувається у разі:

1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів;

2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів;

3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів;

4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів;

5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища;

6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів;

7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням;

8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків;

Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.

Законом можуть бути передбачені й інші випадки припинення права використання лісових ресурсів.

Крім того, Лісовим кодексом України, який є більш спеціальною нормою по відношенню до оспорюваного договору взагалі не передбачено, розірвання договорів на постійне тимчасове лісокористування.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. Згідно ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як зазначено раніше, договір укладено з дотриманням вимог діючого законодавства з урахуванням норм спеціального використання лісових ресурсів в Україні. Його підписано та скріплено печатками сторін, зареєстровано (для лісів приватної власності) у Донецькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів довгострокового тимчасового користування лісами вчинено запис від 30.11.2012р., складено відповідний акт приймання - передачі лісової ділянки.

Сторони по спірному договору належним чином виконують його умови, будь-яких доказів, які б свідчили про порушення його умов або доказів які б свідчили про інші підстави для його дострокового розірвання, позивачем не надано.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позивних вимог Державного підприємства «Горлівське лісове господарство», м.Горлівка до ТОВ «Донріелтбуд» про розірвання договору оренди від 30.11.2012р. за №20, відносно довгострокового тимчасового користування лісами - відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Гриник М.М.

Повний текст рішення складено та підписано 10.04.2013р.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення05.04.2013
Оприлюднено18.04.2013
Номер документу30751892
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1974/13

Постанова від 28.05.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Манжур В.В.

Ухвала від 15.05.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Манжур В.В.

Рішення від 05.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні