Герб України

Постанова від 28.01.2009 по справі 5020-12/493

Вищий господарський суд україни

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

5020-12/493

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 28 січня 2009 р.                                                                                    № 5020-12/493  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С. –головуючого,

Костенко Т.Ф.,Коробенко Г.П.

розглянувши матеріали касаційної скарги

Обслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "ГО Черноморець"

на постановуСевастопольського апеляційного господарського суду від 11.11.2008р.

у справігосподарського суду м. Севастополя

за позовомОбслуговуючого кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "ГО Черноморець"

доКачинської селищної ради Нахімовського району міста Севастополя

за участюПрокурора міста Севастополя

проспонукання укласти договір оренди земельної ділянки

за участю представників:

позивача: не з'явився,

відповідача: не з'явився,

прокурора ГПУ: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

 Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельний кооператив "ГО Чорноморець" звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до Качинської селищної ради Нахімовського району міста Севастополя про спонукання укласти договір оренди земельної ділянки.

  Рішенням господарського суду міста Севастополя від 18 вересня 2008 року у справі №5020-12/493 позов задоволено.

 Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.11.2008 року, вказане рішення місцевого господарського суду скасовано, прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено.

         Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОК "ДБК "ГО Черноморець" звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить її скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі, мотивуючи скаргу порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 41, 129 Конституції України, ст.ст. 123, 124, 152, п. 1 розділу Х Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 16 Закону України "Про оренду землі", ст. 181 Господарського кодексу України, ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.    

Сторони зі справи та прокурор не реалізували своє процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції.           

     Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

         Як вбачається з матеріалів справи, 22.09.2006 року Качинська селищна рада Нахімовського району міста Севастополя на четвертій сесії п'ятого скликання прийняла рішення №174 "Про надання згоди обслуговуючому кооперативу "Дачно-будівельний кооператив "ГО Черноморець" на збір матеріалів попереднього узгодження місця розташування та цільового призначення земельної ділянки орієнтовною площею 6,4 га, розташованої в районі станції заправки авіагарнізону Кача для дачного будівництва.

  26.12.2007 року за результатами розгляду заяви позивача, а також на підставі висновків відповідних органів за матеріалами вибору земельної ділянки Качинська селищна рада Нахімовського району міста Севастополя своїм рішенням № 584 16-ої сесії п'ятого скликання надала згоду позивачу на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовної площею 6,4 га, що розташована в районі ТЕЧ авіагарнізону Кача для дачного будівництва.

 На підставі вказаного рішення ОК "ДБК "ГО Черноморець" був складений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 6,44 га для дачного будівництва в районі ТЕЧ авіагарнізону Кача.

16.05.2008 Качинська селищна рада Нахімовського району міста Севастополя на 18-й сесії п'ятого скликання прийняла рішення №706 про відкладання розгляду питання про передачу в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 6,4 га, яка розташована в районі ТЕЧ авіагарнізону Кача для дачного будівництва ОК "ДБК "ГО Черноморець", пославшись на те, що відсутні матеріали інвентаризації земель Чорноморського флоту Російської Федерації, відсутній генеральний план забудови, а надані позивачем матеріали вибору земельної ділянки не відповідають попередньому її узгодженню, що стало підставою для звернення ОК "ДБК "ГО Черноморець" до господарського суду із даною позовною заявою.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Із змісту ч. 1 та 3 ст. 124 Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки в порядку, встановленому ст.ст. 118, 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

         Частиною 7 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно з ч. 11 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Тобто, як встановлено господарським судом апеляційної інстанції, Земельним кодексом України встановлено, що відповідна рада повинна прийняти окремі рішення про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки у оренду, на підставі яких укладається договір оренди землі. Законом передбачена лише можливість оскарження відмови або не розгляду радою питання щодо надання у користування земельної ділянки.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Таким чином, законодавством встановлено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

       Як вірно встановлено господарським судом апеляційної інстанції, приймаючи до уваги, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, зобов'язання цього органу  укласти договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням   чинного  законодавства  України та  його виключного  передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями.

Наведене спростовує доводи касаційної скарги щодо порушення господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, та не заперечує правильність і законність оскаржуваного судового акту, підстави для скасування якого відсутні.

         Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

                                        ПОСТАНОВИВ:

         В задоволенні касаційної скарги відмовити.

    Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.11.2008р. у справі № 5020-12/493 залишити без змін.  

   

Головуючий суддя                                                                 В.С. Божок          

                      Судді:                                                       Т.Ф. Костенко   

                                                                                         Г.П. Коробенко

  

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення28.01.2009
Оприлюднено11.03.2009
Номер документу3085682
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-12/493

Постанова від 28.01.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Ухвала від 15.01.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Рішення від 18.09.2008

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні