ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/860/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
при секретарі - Дубовик О.І.,
за участю:
представника позивача - Кражана М.І.,
представника відповідача - Деркач І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області до Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" про стягнення капіталізованих платежів, -
В С Т А Н О В И В:
26 лютого 2013 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області (надалі- позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" (надалі - відповідач) про стягнення капіталізованих платежів в сумі 1292702 грн. 49 коп.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач зареєстрований у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Карлівському та Машівському районах як платник страхових внесків з 09.04.2001 року. Вказує, що Відкрите акціонерне товариство "Карлівський механічний завод" ліквідовується як юридична особа без правонаступника, тому необхідно провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат особам потерпілим на підприємстві, у зв'язку з чим відділення Фонду звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача капіталізованих платежів у сумі 1292702 грн. 49 коп.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог. У своїх запереченнях посилалася на те, що підприємство не є банкрутом, а перебуває на стадії ліквідації згідно рішення загальних зборів акціонерів від 26.04.2011 року, у зв'язку з чим на нього не поширюється дія Порядкку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765. Вважає розрахунок суми платежів, що підлягають капіталізації, необґрунтованим. Зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, посилаючись на те, що інформація про ліквідацію позивача була опублікована в Бюлетені державної реєстрації № 178 (13) від 13.05.2011 року та повідомлена до органів Пенсійного фонду.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Карлівський механічний завод" зареєстроване як юридична особа 10.11.1995 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якого наявна у матеріалах справи.
Відкрите акціонерне товариство "Карлівський механічний завод" зареєстроване у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Карлівському та Машівському районах як платник страхових внесків з 09.04.2001 року.
Відповідачем було передано до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Карлівському та Машівському районах особові справи потерпілих, які на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" отримують страхові виплати.
Відкрите акціонерне товариство "Карлівський механічний завод" знаходиться у стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується витягом Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та сторонами по справі не заперечується.
У зв'язку з тим, що підприємство ліквідовується як юридична особа без правонаступника, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області здійснило розрахунок суми платежів, які підлягають капіталізації, та звернулося до суду з даним позовом про стягнення з відповідача капіталізованих платежів у розмірі 1292702 грн. 49 коп.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 Цивільного кодексу України, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
За змістом статей 15, 46 цього Закону Фонд -це некомерційна самоврядна організація, яка провадить акумулювання страхових внесків.
Згідно частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 7 абзацу 5 Прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Відповідно до п. 2.1 Порядку стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 31 від 30.11.2010 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2010 року за N 1286/18581, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134 (далі -Інструкція).
Пунктом 5.9 Інструкції визначено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765 (надалі - Порядку).
Наведене дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку.
Відповідно до пункту 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Пункт 2 Порядку визначає порядок розрахунку щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Іншого нормативно-правового акту, який би визначав порядок капіталізації платежів, Кабінетом Міністрів України на даний час не існує.
Виходячи з наведеного висновок відповідача про те, що на випадок ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та положення Порядку не поширюються є помилковим.
Згідно пункту 3 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, капіталізація платежів визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок в країні і їх віком на момент здійснення капіталізації.
Пунктом 4.17 Інструкції передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).
Судом встановлено, що позивачем здійснено розрахунок суми платежів, що підлягають капіталізації, для задоволення вимог, які виникли із зобов'язань Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод", що ліквідується, перед потерпілими: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, якими отримано травму та/або професійне захворювання на цьому підприємстві. Вказана сума складає 1292702 грн. 49 коп.
Факт заподіяння шкоди здоров'ю зазначеним вище громадянам на підприємстві відповідача представником відповідача не спростовувався. Копії актів про невчасний випадок на виробництві, виписок з актів огляду МСЕК, постанов про призначення потерпілим перерахованої щомісячної страхової виплати з розрахунками наявні у матеріалах справи.
Суд відхиляє доводи відповідача про необґрунтованість зазначеного вище розрахунку платежів, що підлягають капіталізації в частині визначення середньої тривалості життя жінок та чоловіків, оскільки відомості, використані позивачем при розрахунку суми платежів, які підлягають капіталізації, відповідають відомостям, зазначеним у довідці Головного управління статистики у Полтавській області "Середня очікуваність тривалості життя населення України 2011 рік" від 08.08.2012 р. № 1146/12-116, копія якої наявна у матеріалах справи.
При цьому суд враховує, що дані щодо середньої очікуваності тривалості життя населення України у 2011-2012 роках будуть розроблені на державному рівні та направлені лише у ІІІ декаді липня 2013 року, про що позивача повідомлено листом Головного управління статистики у Полтавській області від 15.04.2013 р. № 884/12-13/65.
Суд зазначає, що відповідачем не оскаржувалися дії Фонду щодо здійснення зазначеного вище розрахунку.
Твердження відповідача про пропуск Відділенням виконавчої дирекції Фонду строку звернення до суду з даним позовом суд вважає необґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідач пояснює, що інформація про ліквідацію товариства повідомлялася до органу Пенсійного фонду та була опублікована в Бюлетені державної реєстрації № 178 (13) від 13.05.2011 року.
Однак, матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач, органи Пенсійного фонду або державний реєстратор повідомляли позивача про розпочату процедуру ліквідації Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" у 2011-2012 роках.
Натомість, представник позивача у судовому засіданні пояснив, що про ліквідацію Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області дізналося лише у січні 2013 року від державного реєстратора Карлівської РДА, що підтверджується листом державного реєстратора Карлівської РДА № 07-11/93 від 17.04.2013 року.
Суд враховує, що Закон України від 19.05.2011р. № 3384-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням", яким частину першу статті 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" було доповнено абзацами другим і третім такого змісту: "Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення" - набрав чинності лише 19.12.2011 року.
Таким чином, вказаний порядок повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи станом на 13.05.2011 року не діяв.
Крім того, пунктом 5.8 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року N 36, встановлено, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються.
Таким чином позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області до Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" про стягнення капіталізованих платежів задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Карлівський механічний завод" (ідентифікаційний код 14309439) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Карлівському та Машівському районах Полтавської області капіталізовані платежі в сумі 1292702 грн. 49 коп. (один мільйон двісті дев'яносто дві тисячі сімсот дві гривні сорок дев'ять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2013 року.
Суддя С.С. Сич
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2013 |
Оприлюднено | 29.04.2013 |
Номер документу | 30930602 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.С. Сич
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні