Справа № 397/376/13-ц
н/п : 2/397/158/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.04.2013 року Олександрівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - ОТЯН О.В.,
при секретарі - РУМ»ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до селянського фермерського господарства «Дєдов» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним ,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом в якому просить визнати недійсним договір оренди її земельної ділянки № 017, площею - 5,37 га, розташовану на території Бовтиської сільської ради , укладеного з відповідачем . Підставою є відсутність в договорах умов збереження стану обВ»єкта оренди та зазначення хто саме із сторін договору несе відповідальність в разі випадкового знищення або пошкодження обВ»єкту оренди , що є порушенням ст.15 Закону України В«Про оренду землі В» .
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Просить позов задовольнити .
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала та пояснила , що сторони є вільними в укладанні договорів . Позивач погодилася з його умовами. Сторони не позбавлені можливості за взаємною згодою внести відповідні зміни до договору. У п.21 договору передбачено , що земельна ділянка повертається у стані не гіршому , чим на час її надання в оренду та у разі погіршення корисних властивостей землі , орендар має право на відшкодування збитків. Вказана умова забезпечує збереження стану обВ»єкта оренди . Земельний відділ провів реєстрацію договорів , тому що вони відповідали нормам діючого законодавства. В січні 2013 року до позивача зверталися , щоб укласти додатковий договір та внести відповідні зміни до основного договору оренди , але вона відмовилася. А тому вказані підстави для визнання договору оренди недійсним є формальними .Орендодавець таким чином бажає припинити з відповідачем відносини та укласти договір оренди з іншою юридичною особою.
Представник 3-ї особи , що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору , - відділ Держземагенства в Олександрівському районі в судове засідання не з»явився , подав заяву-пояснення про відповідність діючому законодавству спірного договору при проведенні його реєстрації , розгляд справи без їх участі , винесенні рішення на розсуд суду (а.с.27).
Суд , заслухавши сторони , вивчивши матеріали справи , вважає , що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач є власником земельної ділянки за кадастровим №3520588000:02:000:0017, площею - 5,37, розташовану на території Бовтиської сільської ради , згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії КР №3520588000:02:000:0017 (а.с.6).
Згідно договору оренди землі від 06.06.2011 року , зареєстрованого в Державному реєстрі земель від 09.06.2011 року за № 352058054000144 ( а.с. 10-11 ) між сторонами укладено договір оренди вказаної вище земельної ділянки строком на 15 років , в якому зазначено :
п.17. - умови збереження стану обВ»єкта оренди - немає ;
п.21. - після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані , не гіршому , порівняно з тим у якому він її одержав. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей земельної ділянки , має право на відшкодування збитків у розмірі , визначеному сторонами ;
п.32. - ризик випадкового знищення або пошкодження обВ»єкта оренди чи його частини несе орендар /орендодавець/;
п.36. - зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвВ»язується у судовому порядку ;
п.38. - дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін , рішенням суду на вимогу однієї з сторін у наслідок невиконання другою стороною обовВ»язків , передбачених договором , та унаслідок часткового знищення , пошкодження орендованої земельної ділянки , яке істотно перешкоджає її використання , а також інших підстав , визначених законом.
Земельна ділянка передана відповідачу , згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 06.06.2011 року ; позивач з заявою про реєстрацію наведеного договору звернулася до реєстратора ЦДЗК ( зворотна сторона а.с. 8 ).
Відносини , що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин , що виникають внаслідок укладання правочинів , у тому числі договору оренди земельної ділянки , та вважає за необхідне керуватися главою 16 ЦК України В«ПравочиниВ» , Законом України В«Про оренду земліВ» .
Згідно ч.ч.1,3 ст.203 ЦК України - зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Згідно ч.1 ст.215 ЦК України - підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.638 ЦК України - договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно ч.1 ст.792 ЦК України -за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
У судовому засіданні було встановлено , що між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки , який 09.06.2011 року за № 352058054000144 зареєстровано в Олександрівському офісі КРФЦЗКД , про що зроблено відповідний запис в Державному реєстрі земель.
У вказаному договорі оренди у п.17 не зазначено умови збереження стану об’єкта оренди та у п. 32 не визначено хто із сторін договору несе відповідальність в разі випадкового знищення або пошкодження обВ»єкту оренди .
На момент укладання договору позивача задовольняли його умови , про що свідчить її підпис у договорі та звернення з заявою до реєстратора КРФЦЗКД для проведення запису в Державному реєстрі земель. Реєстратор провів реєстрації договору як такого , що відповідає чинному законодавству , що ніким не оспорювалось .
Протягом 2 років оренди землі претензій щодо умов укладеного договору до орендаря позивач не мала.
Звернень до СФГВ»ДєдовВ» щодо внесення доповнень до укладеного договору не подавала, а відразу звернулася з позовом до суду.
Відповідач зробив спробу урегулювати спір мирним чином , шляхом укладення додаткового договору , але позивач на це не погодилась.
Згідно із ч.1 ст.3 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспоренні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
У даному випадку не вбачається жодних утруднень щодо урегулювання спору мирним шляхом , а тому суд погоджуються з доводами представника відповідача , що підстави для визнання договору оренди земельної ділянки є формальними.
Таким чином, суд не вбачає порушення суб'єктивного права , що є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
А тому , позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно ст.88 ЦПК України - понесені позивачем судові витрати необхідно покласти на його рахунок .
Керуючись ст.ст.10,11,60, 209,212 , 214-215,218 ЦПК України , ст.ст.203 ,215 ,638,792 ЦК України, ст.15 Закону України «Про оренду землі» , суд ,-
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до селянського фермерського господарства «Дєдов» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя :
Суд | Олександрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2013 |
Оприлюднено | 23.01.2014 |
Номер документу | 30957870 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Отян О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні