cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2013 р. Справа № 909/222/13-г
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна", вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення боргу за кредитним договором в розмірі 1 468 359 грн. 06 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Коробчук Олександр Олександрович - головний юрисконсульт відділу правового забезпечення Західного регіону Управління правового забезпечення регіонів юридичного департаменту ПАТ "Банк Форум" (довіреність № 10/22-10 від 30.05.2012 року)
від відповідача: не з"явився
встановив: публічне акціонерне товариство "Банк Форум" звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з вимогою до товариства з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна" про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 1 468 359 грн.06 коп., до складу якої входить: 900 000 грн. 00 коп. (дев"ятсот тисяч гривень) - заборгованість по кредиту, 551 409 грн.61 коп. (п"ятсот п"ятдесят одна тисяча чотириста дев"ять гривень шістдесят одна копійка) - заборгованість по процентам за користування кредитом, 16 949 грн.45 коп. (шістнадцять тисяч дев"ятсот сорок дев"ять гривень сорок п"ять копійок) - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов кредитного договору в частині повернення кредиту та сплати нарахованих процентів.
В судовому засіданні 09.04.2013 року оголошувалась перерва до 18.04.2013 року.
Ухвалою суду від 18.04.13 розгляд справи відкладено на 29.04.13.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві (а.с. 2-3) та просить суд позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений, про що свідчить відмітка його уповноваженого представника на повідомленні (вх.3142/13) про вручення поштового відправлення (ухвали суду від 18.04.13).
Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р. передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши зібрані докази відповідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд виходить з наступного.
25 квітня 2008 року між акціонерним комерційним банком "Форум" (правонаступником якого відповідно до нової редакції Статуту, погодженої Національним банком України 12.04.2010 року та зареєстрованої 19.04.2010 року державним реєстратором Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації Лядецькою Л.В. є публічне акціонерне товариство „Банк Форум" ) (по договору Банк) та товариством з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна" (по договору Позичальник) укладено Кредитний договір №18/08/14-KL від 25.04.08 (далі Кредитний договір) (а.с. 11-13).
Даний договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п. 7.3 договору).
Згідно умов Кредитного договору (пункти 1.1-1.3) Банк надає Позичальнику кредитні кошти у формі невідновлюваної кредитної лінії для придбання основних засобів (земельної ділянки площею 0, 9041 га, яка розташована в с. Марківці, ур. "Замишлі" Тисменицького району, Івано-Франківської області) з максимальним лімітом заборгованості в сумі 900 000 грн. Кредитні кошти надаються строком по 24.08.2009 р. За користування кредитними коштами встановлюється плата - 17% річних.
У відповідності до п. 3.3.2 Кредитного договору Позичальник зобов'язаний не пізніше визначеного п. 1.2 Кредитного договору строку повернути Банку суму наданих кредитних коштів в повному обсязі, сплачувати проценти за користування кредитними коштами.
14 липня 2008 року Договором №1 сторонами по справі внесено зміни до кредитного договору №18/08/14-KL від 25.04.08, за яким за користування кредитними коштами встановлено плату в розмірі 18,5% річних (а.с. 14).
31 грудня 2008 року між позивачем та відповідачем по справі укладено Договір №2 про внесення змін до кредитного договору №18/08/14-KL від 25.04.08, за яким за користування кредитними коштами встановлено плату в розмірі 20,5 % річних (а.с. 15).
20 серпня 2009 року між Акціонерним комерційним банком "Форум" (правонаступником якого є публічне акціонерне товариство „Банк Форум") та товариством з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна" укладено Договір №3 про внесення змін до кредитного договору №18/08/14-KL від 25.04.08, за яким за користування кредитними коштами встановлено плату в розмірі 25% річних та продовжено строк користування кредитними коштами по 22.02.2010 року (а.с. 16).
Відповідно до статті 15 та 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого порушеного права або інтересу.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір.
Згідно зі статтею 509 зазначеного вище кодексу зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Аналогічне визначення містить ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Положенням ст.610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
В силу ст. 612 вказаного кодексу, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З огляду на умови кредитного договору, строк повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом по даній справі є таким, що настав.
Стаття 629 Цивільного кодексу України константує, що договір є обов'язковий для виконання сторонами.
В силу ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
В силу статті 1056-1 зазначеного вище кодексу процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
На виконання умов кредитного договору позивач надав відповідачу грошові кошти в сумі 900 000 грн., а останній в свою чергу прийняв вказані кошти.
Факт отримання відповідачем грошових коштів у формі кредиту підтверджено випискою з позичкового рахунку ТзОВ "Вігро Трейд Україна" за період з 23.04.2008 року по 30.08.2008 року та випискою з поточного рахунку ТзОВ "Вігро Трейд Україна" за період з 03.01.2008 року по 31.12.2008 року.
Однак, відповідач не виконав взяті на себе за Кредитним договором зобов'язання щодо повернення кредитних коштів та відсотків за користування ним в повному обсязі, внаслідок чого, станом на день подання позовної заяви у відповідача перед позивачем виникла заборгованість по поверненню кредитних коштів на суму 900 000 грн. 61 коп., разом з тим, виникла заборгованість за нарахованими процентами в сумі 551 409 грн.61 коп.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу кожана сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Доказів повернення кредиту на суму 900 000 грн. 00 коп. та заборгованості за нарахованими процентами в розмірі 551 409 грн.61 коп. відповідач суду не надав, доводи позивача не спростував.
З огляду на наведене, вищезазначена заборгованість є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 220 Господарського кодексу України боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 цього ж кодексу штрафними санкціями визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання чи неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ст. 549, 550 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Право на неустойку виникає незалежно у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Підпунктом 4.1 Кредитного договору передбачено, що за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів та за несвоєчасну повну чи часткову сплату процентів, позичальник сплачує неустойку у вигляді пені у розмірі 0,2%, що обчислюється з суми неповернутого кредиту та/або несплачених процентів за кожен день прострочення. Сплата пені не звільняє позичальника від сплати процентів за користування кредитними коштами до моменту фактичного погашення заборгованості.
З поданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається нарахування відповідачу пені за несвоєчасне повернення процентів в розмірі 16 949 грн.45 коп.
Суд, з урахуванням вищенаведеного, беручи до уваги приписи Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов"язань", ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України та здійснивши перевірку правельності нарахування позивачем вказаної вище пені, приходить до висновку про правильне їх нарахування та такої, що підлягає задоволенню.
З огляду на наведене, позов слід задовольнити.
Судові витрати по справі з врахування норми ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 11,15, 16, 509, 525, 526, 549, 550, 610, 612, 629, 1054, 1056-1 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 216, 218, 220, 231 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
задовольнити позов публічного акціонерного товариства "Банк Форум" до товариства з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна" про стягнення заборгованості за Кредитним договором №18/08/14-KL від 25.04.08 в розмірі 1 468 359 грн. 06 коп., з яких: 900 000 грн. 00 коп. (дев"ятсот тисяч гривень ) - заборгованість по кредиту, 551 409 грн.61 коп. (п"ятсот п"ятдесят одна тисяча чотириста дев"ять гривень шістдесят одна копійка) - заборгованості по процентам за користування кредитом, 16 949 грн.45 коп. (шістнадцять тисяч дев"ятсот сорок дев"ять гривень сорок п"ять копійки) - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Вігро Трейд Україна" (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, код 19361657) на користь публічного акціонерного товариства "Банк Форум" (бульвар Верховної Ради, 7, м. Київ, код 21574573) заборгованість за кредитним договором №18/08/14-KL від 25.04.08 в сумі 1 468 359 грн. 06 коп (один мільйон чотириста шістдесят вісім тисяч триста п"ятдесят дев"ять гривень шість копійок), з яких: 900 000 грн. 00 коп. (дев"ятсот тисяч гривень ) - заборгованість по кредиту, 551 409 грн.61 коп. (п"ятсот п"ятдесят одна тисяча чотириста дев"ять гривень шістдесят одна копійка) - заборгованості по процентам за користування кредитом, 16 949 грн. 45 коп. (шістнадцять тисяч дев"ятсот сорок дев"ять гривень сорок п"ять копійки) - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором та 29 367 грн. 18 коп. (двадцять дев"ять тисяч триста шістдесят сім гривень вісімнадцять копійки) - судового збору.
Наказ суду видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 30.04.13
Суддя Фанда О. М.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2013 |
Оприлюднено | 07.05.2013 |
Номер документу | 31023978 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні