Постанова
від 30.04.2013 по справі 0908/6154/2012
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 0908/6154/2012

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.04.2013 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :

головуючої - судді Бердан Н.В.

секретаря судового засідання Рибчук Ю.М.

з участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

третьої особа без самостійних вимог на

стороні відповідача ОСОБА_4

представника третіх осіб

без самостійних вимог на

стороні відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші адміністративний позов ТзОВ "Даноша" до Сівко-Войнилівської сільської ради, треті особи на стороні позивача без самостійних вимог Калуська районна державна адміністрація, Головне управління Державного земельного агенства в Івано-Франківській області, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_7 про визнання рішення сесії незаконним та його скасування,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою. Свої вимоги мотивує наступним. 08.11.2005 року між Сівко-Войнилівською сільською радою та Тзов "Даноша" укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого, Тзов "Даноша" було передано у платне користування терміном на 49 років земельну ділянку площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с.Сівка-Войнилівська Калуського району Івано-Франківської області. Даний договір зареєстовано у Калуському районному відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.11.2005 року за №040530400120.

ТзОВ"Даноша", з метою здійснення господарської діяльності в с.Сівка-Войнилівська Калуського району Івано-Франківської області, в установленому законом порядку, розробило проект відведення земельної ділянки, проектно-кошторисну документацію та отримало всі необхідні у зв"язку з цим дозволи, погодження, висновки. При проектуванні та відведенні земельної ділянки під будівництво ферми дотримано всіх норм згідно чинного законодавства України.

Погодження місця розташування за межами населеного пункту, надання дозволу на складання проекту відведення даної земельної діляни та його затвердження, а також надання доручення Сівко-Войнилівській сільській раді на укладення договору оренди даної земельної ділянки здійснювалося на підставі розпоряджень голови Калуської районної державної адміністрації №92 від 11.03.2005 року, №358 від 01.08.2005 року та №452 від 27.09.2005 року. Крім того небхідні рішення було отримано і від Сівко-Войнилівської сільської ради, зокрема рішення від 22.04.2005 року про надання дозволу на проведення проектно-пошукових робіт по відведенню земельної ділянки та складання проекту відведення на будівництво спеціалізованої свиноферми в с.Сівка-Войнилівська.

Рішенням дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради №12-2/2012р. від 27.06.2012 року вирішено даний договір розірвати. Таке рішення органу місцевого самоврядування грунтується на результатах місцевого референдуму щодо згоди жителів с.Сівка-Войнилівська та с.Мошківці на будівництво свиноферми ТзОВ "Даноша" на території Сівко-Войнилівської сільської ради, проведеного 17.10.2010 року. Вважають, що дане рішення є незаконним та просять його скасувати.

Представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали та суду пояснили, що відповідно до ч.3 ст.6 ЗУ " Про всеукраїнський та місцевий референдуми", на місцеві референдуми не виноситься питання про скасування законних рішень вищестоящих органів державної влади і самоврядування; питання віднесені до відання органів суду і прокуратури; питання пов"язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції відповідної місцевої Ради народних депутатів та її виконавчих і розпорядчих органів. Референдум, проведений 17.10.2010 року жителями с.Сівка-Войнилівська та с.Мошківці, є незаконним, а його рішення немає юридичної сили так як на ньому вирішувалося питання скасування розпоряджень Калуської районної державної адміністрації.

Також, за загальним правилом, зміна або розірвання договору в односторонньому порядку недопускаються, що відповідає самій природі договору як двосторонньої (чи багатосторонньої) домовленості. Передумовою для односторонньої зміни договору або відмови від нього незалежно від особливостей відносин сторін є порушення договору. Ніяких порушеннь договору із сторони ТзОВ "Даноша" не було і всіх умов, передбачених договором, підприємство дотримується в повному обсязі. Орендарем своєчасно сплачується орендна плата за землю, починаючи з моменту підписання договору та до сьогоднішнього дня. Таким чином, відповідно до умов договору та чинного законодавства України, одностороннє розірвання договору неможливе. Тому просять визнати рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року про розірвання договору між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. про передачу у платне користування земельної ділянки площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с. Сівка-Войнилівська - незаконним та скасувати його.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що референдум є однією з форм вираження діяльності територіальної громади, яка вирішує відповідні питання у межах адміністративно-територіальної одиниці. Вважає твердження, що рішення місцевого референдуму діє лише в межах населеного пункту помилковим, так як територія сільської ради знаходиться не тільки у межах населеного пункту, але і за його межами, тому компетенція сільської ради поширюється на територію сільської ради, що може виходити за межі села. Оскільки рішення референдуму з питань розміщення свинокомплексу ТзОВ "Даноша" та лагун на території Сівко-Войнилівської ради не було оскаржене на предмет законності, тому є чинним. Підставою прийняття рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року про розірвання договору між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. є не тільки референдум, а й те, що голова Сівко-Войнилівської сільської ради уклав договір оренди від 08.11.2005 року одноосібно, тим самим перевищив свої повноваження не винісши дане питання на обговорення і затвердження договору оренди на сесію. Що стосується плати за оренду земельної ділянки до місцевого бюджету, то дане питання контролює податкова інспекція, а не орган місцевого самоврядування. Тому просить в позові відмовити.

Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_8 в судовому засіданні позов підтримала та суду пояснила, що відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Тому, погодження місця розташування, надання дозволу на складання проекту відведення даної земельної ділянки та його затвердження, а також надання доручення Сівко- Войнилівській сільській раді на укладення договору оренди даної земельної ділянки здійснювалось на підставі розпоряджень голови Калуської районної державної адміністрації. В подальшому представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_8 подала заяву з проханням слухати справу у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.

Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_9 Головного управління Держземагенства в Івано-Франківській області ОСОБА_10 в судове засідання не з"явився, однак подав заяву в якій зазначив, що Головне управління не є стороною договору оренди земельної ділянки і подальші правовідносини з позивачем у випадку розірвання договору оренди, не залежать від розгляду цієї справи та ніяк не впливають на її вирішення. Просить слухати справу у його відсутності.

Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_4 суду пояснила, що рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 р. є законним та прийнятим з дотриманням повноважень у зв"язку з тим, що Сівка-Войнилівська сільська рада у 2005 році не приймала рішень про укладення договору оренди, тому що не мала повноважень розпоряджатися земельними ділянками за межами населеного пункту та договір був підписаний головою сільської ради з перевищенням своїх повноважень. Також даний договір зареєстрований з порушенням чинного законодавства, кадастровий номер 2622886802:02:001:0001, присвоєний орендованій ТзОВ "Даноша" земельній ділянці відповідає земельній ділянці у с.Вилки Станківської сільської ради, оригінали договору оренди та її додатків вказують на фальсифікації та порушення законодавства і прав місцевих жителів. Інформація про орендовану земельну ділянку позивачем в урочищі "За Мальтин" на публічній Кадастровій карті відсутня. Все вищенаведене свідчить про необгрунтованість позову ТзОВ "Даноша" до сільської ради та відсутність права вимагати скасування рішення Сівка-Войниліської сільської ради від 27.06.2012 року. Тому просить в позові відмовити.

Представник третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_5 підтримала пояснення третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_4 та доповнила те, що віртуальна земельна земельна ділянка, на якій ТзОВ "Даноша" , (згідно договору оренди від 18.11.2005 року) всупереч вимог чинного законодавства, вперто хоче будувати свиноферму у с.Сівка-Войнилівська (урочище " За Мальтин"), а в дійсності на людських паях, згідно кадастрового номеру, зазначеного в договорі оренди) знаходиться в с.Вилки Станківської сільської ради, то рішення сесії Сівка-Войнилівської сільської ради про розірвання договору оренди землі від 27.06.2012 року не порушило ніяке право ТзОВ "Даноша". Фальсифікації, порушення та недоліки, наявні в оригіналах договору оренди від 08.11.2005 року свідчать про необгрунтованість позову ТзОВ "Даноша" до сільської ради та відсутність в останнього права вимагати скасування рішення Сівка-Войнилівської сільської ради від 27.06.2012 року.

Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Тому, розпорядженням Голови Калуської районної державної адміністрації ОСОБА_11 №452 від 27.09.2005 року, розглянувши погодження Сівко-Войнилівської сільської ради та заяву генерального директора ОСОБА_3 ОСОБА_12 Віеланда, затверджено проект землеустрою відведення земельної ділянки ТзОВ "Даноша" і надано в оренду земельну ділянку за межами населеного пункту, площею 3,72 га терміном на 49 років та доручено Сівко-Войнилівській сільській раді заключити договір оренди з ТзОВ "Даноша" /а.с.15/ .

08.11.2005 року між Сівко-Войнилівської сільської радою та Тзов "Даноша" укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого, Тзов "Даноша" було передано у платне користування терміном на 49 років земельну ділянку площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с.Сівка-Войнилівська Калуського району Івано-Франківської області. В договорі передбачено, що його дія може припинятися шляхом розірвання договору тільки за взаємною згодою сторін, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов"язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. /а.с.5-9 т.1, а.с.5-9 т.2/.

У п.8 постанови Пленуму ВСУ №7 від 16.04.2004 року роз"яснено, що вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 Земельного Кодексу. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та видання державних актів недійсними.

В своєму Рішенні №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року Конституційний Суд України також зазначив, що питання про дострокове припинення користування землею на умовах оренди вирішується шляхом пред"явлення позову про розірвання договору.

Відповідно до ч.3 ст.6 ЗУ "Про всеукраїнські та місцеві референдуми" на місцеві референдуми не виноситься питання про скасування законних рішень вищестоящих органів державної влади і самоврядування; питання, віднесені до відання органів суду і

прокуратури; питання, пов'язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції відповідної місцевої Ради народних депутатів та її виконавчих і розпорядчих органів.

Згідно ст.6-1 ЗУ "Про всеукраїнські та місцеві референдуми", проведення референдумів з питань, що не відносяться до відання органів місцевого самоврядування адміністративно-територіальних одиниць в Україні, не допускається, а результати таких референдумів визнаються такими, що не мають юридичної сили.

Однак, всупереч Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року та ЗУ "Про всеукраїнські та місцеві референдуми" Рішенням дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року договір між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. про передачу у платне користування земельної ділянки площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с. Сівка-Войнилівська розірвано /а.с.11/ .

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити , та визнати рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року про розірвання договору між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. про передачу у платне користування земельної ділянки площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с. Сівка-Войнилівська - незаконним та скасувати його.

На підставі вищенаведеного, ст. 6 ЗУ "Про всеукраїнські та місцеві референдуми", ЗУ "Про місцеве самоврядування", керуючись ст. ст. 8, 9, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року про розірвання договору між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. про передачу у платне користування земельної ділянки площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с. Сівка-Войнилівська - незаконним.

Скасувати рішення дванадцятої сесії шостого демократичного скликання Сівко-Войнилівської сільської ради № 12-2/2012р. від 27.07.2012 року про розірвання договору між Сівко-Войнилівською сільською радою і ТзОВ "Даноша" від 08.11.2005р. про передачу у платне користування земельної ділянки площею 3,72 га для будівництва спеціалізованої свиноферми в с. Сівка-Войнилівська.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції

подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайоннийсуд.У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧА:

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення30.04.2013
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу31060214
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —0908/6154/2012

Ухвала від 13.05.2013

Адміністративне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Бердан Н. В.

Постанова від 30.04.2013

Адміністративне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Бердан Н. В.

Ухвала від 15.11.2012

Адміністративне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Бердан Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні