Рішення
від 13.05.2013 по справі 2215/3921/2012
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2215/3921/2012

2/683/176/2013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2013 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Сагайдак І.М.

секретаря Загоруйко О.В.

з участю: позивачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2;

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинів справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Хмельницький», з участю третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог - управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його держаної реєстрації,

в с т а н о в и в:

В листопаді 2012 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» і просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений між нею та відповідачем 07 серпня 2012 року, та скасувати його державну реєстрацію.

В обґрунтування заявленого позову вказує, що 07 серпня 2012 року уклала з ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» договір оренди належної їй на праві власності земельної ділянки, при цьому за попередньою домовленістю з відповідачем строк дії договору було визначено 5 років. Підписаний договір оренди вона передала відповідачу для проведення його державної реєстрації. Однак, ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» в односторонньому порядку до проведення державної реєстрації договору, не погодивши з нею відповідні зміни, вписало на першому аркуші договору у п.8 строк дії « 6 років» замість « 5 років» та зареєструвало 23 серпня 2012 року зазначений договір в управлінні Держкомзему у Старокостянтинівському районі.

Оскільки збільшення строку дії договору оренди не відповідає її волевиявленню, тому вважає, що між нею та відповідачем не досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, однією з яких є строк дії договору.

Крім того, договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2012 року не містить такої істотної умови як умови передачі в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Також до договору оренди земельної ділянки від 07 серпня 2012 року не додано схеми земельної ділянки, яка є невід»ємною частиною договору оренди землі.

Вказані обставини, на думку позивачки, свідчать про те, що на момент укладення договору оренди земельної ділянки сторонами не було досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору, а тому просить даний договір визнати недійсним та скасувати його державну реєстрацію.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала та пояснила, що вона підписувала договір оренди землі у присутності ОСОБА_5 При цьому вказала, що вона ознайомилась із договором оренди і бачила, що в графі строк дії договору було пусте місце, а ОСОБА_5 сказала, що потім допише строк договору, хоча вона попередньо вказувала ОСОБА_5, що хоче укласти договір на 5 років. Коли їй у вересні 2012 року принесли зареєстрований примірник договору оренди, то вона побачила, що уклала договір на 6 років.

Представник позивачки ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та пояснила, що ОСОБА_1 мала намір передати відповідачу в оренду належну їй земельну ділянку строком на 5 років. Однак, коли дізналась, що відповідач веде себе некоректно і зареєстрував інший договір оренди, в якому строк його дії зазначено 6 років, вона написала письмову заяву на ім»я начальника управління Держкомзему у Старокостянтинівському районі з проханням не реєструвати договір оренди земельної ділянки. Крім того, у примірнику договору оренди, який передано позивачці відсутні план-схема земельної ділянки, а та схема, яка є у відповідача та в управлінні Держземагенства у Старокостянтинівському районі не підписана сторонами, хоча повинна бути підписана, так як є невід»ємною частиною договору оренди. Що стосується відсутності в договорі оренди умови передачі в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, то представник позивачки не наполягає на розгляді цих підстав позову, оскільки такі умови визначені в п.19 договору.

Представники відповідача - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проти позову заперечили, посилаючись на те, що позивачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що за попередньою домовленістю строк дії договору оренди мав становити 5 років. Насправді строк дії договору оренди земельної ділянки було узгоджено між сторонами 6 років і такий договір був належним чином підписаний позивачкою та переданий ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» для проведення державної реєстрації. Крім того, позивачка отримувала орендну плату за цим договором, що свідчить про достовірність укладеного договору оренди земельної ділянки в цілому та його істотних умов. Що стосується план-схеми земельної ділянки, то вона є як у примірнику, який зберігається в управлінні Держземагенства у Старокостянтинівському районі, так і у примірнику відповідача, а тому відсутність схеми з невідомих причин у позивача не може бути підставою для визнання договору оренди земельної ділянки недійсним. Крім того, просять звернути увагу на те, що позивачка спочатку в серпні 2012 року написала заяву в управління Держкомзему у Старокостянтинівському районі про те, щоб не реєструвати договір оренди, а про те, що договір укладено на 6 років вона дізналась у вересні 2012 року після того, як отримала зареєстрований договір оренди.

Представник третьої особи - управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі, яке є правонаступником управління Держкомзему у Старокостянтинівському районі, Саввов В.В. в останнє судове засідання не з»явився, подав письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, при вирішенні спору покладається на думку суду.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,15 га (кадастровий номер 6824284700:03:021:0058) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Коржівської сільської ради Старокостянтинівського району, на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ХМ №049535 від 27 січня 2004 року.

07 серпня 2012 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивачка передала, а ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» прийняло у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Сторони визначили, що договір укладено на 6 років, а орендна плата вноситься орендарем як у грошовій, натуральній, так і у відробітковій формі в розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки обумовленої в п.5 договору або 2338,43 грн. на рік. Крім того, сторони дійшли згоди, що ніхто із них не може передавати у заставу та вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки /п.19 договору оренди/.

Цей договір 23 серпня 2012 року зареєстровано в управлінні Держкомзему у Старокостянтинівському районі за №682420004009825.

Відповідно до положень ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

ОСОБА_1 не довела, що відповідач в односторонньому порядку без врахування її волевиявлення вніс зміни в п.8 договору оренди землі, зазначивши строк дії договору 6 років замість 5 років.

Відносини, пов»язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

Частиною 1 статті 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі ст.ст. 13, 14, 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов»язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов»язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

В силу ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У відповідності до частин 1, 2 та 4 ст.15 Закону України «Про оренду землі», в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин, істотними умовами договору оренди землі є: об»єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об»єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об»єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цієї статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Невід»ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об»єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Частинами 1-5 статті 203 ЦК України, в редакції на час укладення оспорюваного правочину, встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до положень ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п»ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Досліджені у справі докази вказують на те, що ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» уклади договір оренди земельної ділянки у письмовій формі на основі Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року №220. Оспорюваний правочин пройшов відповідну державну реєстрацію, сторони мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, їх волевиявлення було вільним, правочин був спрямований на реальну передачу позивачем земельної ділянки у володіння та користування ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» за плату.

Посилання позивачки на те, що вона мала намір укласти договір оренди землі на 5 років не підтверджені жодними доказами. Її показання про ці обставини, які вона давала, будучи допитаною як свідок, зокрема, що попередньо домовлялась із ОСОБА_5 про укладення договору оренди на строк 5 років, що підписала договір, в якому взагалі не було зазначено строку його дії, будь-якими іншими доказами не підтверджуються та спростовуються послідовними показаннями свідка ОСОБА_5, яка вказала, що між нею, як представником ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький», та ОСОБА_1 попередньо було домовлено, що строк дії договору буде 6 років, так як тоді буде більша орендна плата 4%. ОСОБА_1 підписувала договір оренди у її присутності і на момент підписання в п.8 договору було вписано 6 років. ОСОБА_1 перед підписанням читала договір особисто, бачила, що строк дії договору зазначено 6 років, та погоджуючись із цим, підписала договір.

Сама ОСОБА_1 також вказувала, що особисто ознайомилась перед підписанням із договором оренди землі.

Не є доказом того, що позивачка мала намір укласти договір оренди землі на 5 років, і показання свідка ОСОБА_8, яка в судовому засіданні вказала, що всі люди в селі говорили про те, що ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» укладає договори оренди на 5 років і що ОСОБА_1 знала, що договір оренди заключає саме на 5 років. Показання свідка суд оцінює як припущення, оскільки укладення договору носить індивідуальний характер, а в суді свідок вказала, що вона не була особисто присутньою під час підписання договору оренди ОСОБА_1

Не свідчить про внесення відповідачем в односторонньому порядку змін до договору оренди землі від 07 серпня 2012 року в частині строку його дії і письмова заява ОСОБА_9 датована 20 серпня 2012 року та адресована керівнику управління Держкомзему у Старокостянтинівському районі Возному О.А. з проханням не реєструвати договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2012 року в зв»язку із тим, що між нею та ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» не досягнуто домовленості стосовно суттєвих умов договору та укладено 20 серпня 2012 року договір оренди цієї ж земельної ділянки з ТОВ «Старземком» (а.с.36), оскільки зі змісту заяви не вбачається, що до яких саме істотних умов договору оренди землі між сторонами не досягнуто згоди. Крім того, зазначена заява не була зареєстрована у встановленому законом порядку в управлінні Держкомзему у Старокостянтинівському районі, на ній відсутній вхідний номер та дата її надходження до управління.

Таким чином, суд дійшов висновку, що договір оренди землі від 07 серпня 2012 року містить усі істотні умови, що встановлені ст. 15 Закону України «Про оренду землі». Також до нього додано схему земельної ділянки, яка передається в оренду, що підтверджується наявністю такої схеми у відповідача та у примірнику договору оренди землі, який зберігається в управлінні Держземагенства у Старокостянтинівському районі та оглянутий судом в судовому засіданні. Відсутність схеми земельної ділянки у примірнику, який зберігається у позивачки, не є підставою для визнання договору оренди землі недійсним, тим більше, що договір оренди пройшов державну реєстрацію, на яку подається три примірники договору оренди із відповідною кількістю додатків.

Посилання представника позивачки ОСОБА_2 на те, що схема земельної ділянки, яка передається в оренду, не підписана сторонами не є підставою для визнання недійсним договору оренди землі. Крім того, чинним законодавством не передбачено обов»язку сторін підписувати схему земельної ділянки, яка передається в оренду.

Наведене свідчить про те, що між ОСОБА_1 і ТОВ «Агро-Регіон Хмельницький» при укладенні договору оренди землі погоджено всі істотні умови, у тому числі строк дії договору та умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Доводи позивачки про незаконність оспорюваного правочину не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому позов ОСОБА_1 є безпідставним й у його задоволенні слід відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 203 ч.ч.1-5, 215 ч.1, 638 ч.1 ЦК України, ч.1 ст.93 ЗК України, ст.ст. 4-6, 11, 15, 17, 19 Закону України «Про оренду землі», суд

в и р і ш и в:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Хмельницький» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування держаної реєстрації договору оренди земельної ділянки відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Старокостянтинівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення13.05.2013
Оприлюднено17.05.2013
Номер документу31103124
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2215/3921/2012

Рішення від 13.05.2013

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 07.10.2013

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Харчук В. М.

Рішення від 13.05.2013

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 18.12.2012

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні