Справа № 1320/429/2012
№ провадження 2/453/55/13
РІШЕННЯ
іменем України
28.03.2013 року м. Сколе
Сколівський районний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Брони А.Л.,
при секретарі Павкевич Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя. У обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що під час перебування з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано у 2011 році, ними було придбане майно, яке є їхньої спільною власністю і щодо поділу якого вони не можуть дійти згоди, а тому просить суд винести рішення, яким визнати за нею та відповідачем право власності на спільне майно подружжя в рівних частках, а саме: на ? житлового будинку по АДРЕСА_1 нежитлової будівлі по АДРЕСА_2 та ? земельної ділянки площею 0,15 га у АДРЕСА_3. 10.12.2012 року позивачка уточнила позовні вимоги, подавши до суду заяву, в якій зазначила, що до складу спільного майна подружжя також входить транспортний засіб Toyota FJ Cruiser 2008 року випуску колір - жовтий, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, який просить залишити у власності відповідача і відповідно збільшити її частку в іншому майні, що спільною власністю, зокрема у житловому будинку по АДРЕСА_1 та 50% корпоративних прав, що належать відповідачу у ТОВ «Промдеревообробка». З огляду на ці обставини просить суд визнати за нею право власності на 9/20 частин житлового будинку по АДРЕСА_1, ? нежитлової будівлі по АДРЕСА_2, ? земельної ділянки площею 0,15 га у АДРЕСА_3 та 25 % корпоративних прав у ТОВ «Промдеревообробка».
28.03.2013 року позивачка подала до суду заяву, в якій просила вимогу щодо поділу транспортного засобу як спільного майна подружжя залишити без розгляду, решта позовних вимог про визнання за нею та відповідачем право власності у рівних частках на ? житлового будинку по АДРЕСА_1 нежитлової будівлі по АДРЕСА_2 та ? земельної ділянки площею 0,15 га у АДРЕСА_3 та 25 % корпоративних прав у ТОВ «Промдеревообробка», просила їх задовольнити.
Представник відповідача подав до суду заперечення на заяву позивачки про уточнення позовних вимог поділу спільного майна подружжя в частині наявності за подружжям транспортного засобу, в якому зазначив, що автомобіль Toyota FJ Cruiser 2008 року випуску, дійсно був придбаний під час шлюбу реєстраційний номер НОМЕР_1, та відчужений відповідачем у травні 2011 року, тобто ще під час перебування сторін у шлюбі, а тому з урахуванням вимог ст. 65 СК України вважається, що відповідач діяв в інтересах сім`ї і його дії позивачкою не оскаржувались. За таких обставин, просив суд у частині позову щодо поділу вказаного транспортного засобу, як спільного майна подружжя, відмовити.
Від представника відповідача надійшла заява, в якій він просив розглянути справу за його відсутності та за відсутності відповідача, позовні вимоги за первісним позовом та відносно поділу 50 % корпоративних прав, що належать йому у ТОВ «Промдеревообробка» визнав.
З`ясувавши обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
З копії свідоцтва про розірвання шлюбу вбачається, що шлюб між сторонами було розірвано 25.10.2011 року.
В судовому засіданні встановлено, що під час перебування в шлюбі сторонами було придбане наступне майно: ? житлового будинку по АДРЕСА_1, що підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 19.06.2007 року, ? нежитлової будівлі по АДРЕСА_2 згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 27.11.2008 року та ? земельної ділянки площею 0,15 га у АДРЕСА_3, про що свідчить договір дарування вказаної земельної ділянки від 15.02.2002 року. Окрім цього, з копії протоколу зборів засновників ТОВ «Промдеревообробка» № 1 від 31.10.2007 року вбачається, що відповідачу належить 50% корпоративних прав, які також є предметом спільної сумісної власності подружжя.
У відповідності до ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Згідно ст. 61 СК України об'єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту. Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Відповідно до ч. 1 ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» , зокрема п. 23 передбачено, що, вирішуючи спори між подружжям про майно, необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з'ясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу відповідно до частин 2, 3 ст. 325 ЦК України можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім'я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом. Спільною сумісною власністю подружжя, зокрема, можуть бути: квартири, жилі й садові будинки; земельні ділянки та насадження на них, продуктивна і робоча худоба, засоби виробництва, транспортні засоби; грошові кошти, акції та інші цінні папери, паєнакопичення в житлово-будівельному, дачно-будівельному, гаражно-будівельному кооперативі; грошові суми та майно, належні подружжю за іншими зобов'язальними правовідносинами, тощо.
Пунктом 25 вказаної постанови роз'яснено, що, вирішуючи питання про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, зокрема, неподільної речі, суди мають застосовувати положення частин 4, 5 ст. 71 СК України щодо обов'язкової згоди одного з подружжя на отримання грошової компенсації та попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду. За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце з підстав, передбачених ст. 365 ЦК України, за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з таким позовом (ст. 11 ЦК України) та попереднього внесення на депозитний рахунок суду відповідної грошової суми. У разі коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними відповідно до їх часток, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.
Ураховуючи наведене, оскільки між сторонами шлюбний договір не укладено, домовленості між ними щодо визначення часток у спільній сумісній власності немає, суд визнає ідеальні частки сторін у майні, що було придбано ними під час перебування у шлюбі, без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.
У зв`язку із задоволенням позову з відповідача у користь позивачки підлягають стягненню судові витрати в сумі 3 219 гривень, пов`язані з сплатою судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, ст.ст. 60, 61, 70 СК України, ст.ст. 325, 365 ЦК України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 по ? на кожного, нежитлову будівлю по АДРЕСА_2 по ? на кожного, земельну ділянку площею 0,15 га, кадастровий № 4624555700:01:009:0101 у АДРЕСА_3 по ? на кожного та по 25 % на кожного корпоративних прав у ТОВ «Промдеревообробка».
Стягнути з ОСОБА_2 у користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 219 (три тисячі двісті дев`ятнадцять) гривень, пов`язані з сплатою судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через місцевий суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2013 |
Оприлюднено | 18.05.2013 |
Номер документу | 31184476 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Брона А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні