cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" травня 2013 р.Справа № 924/345/13
за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький
до кооперативного підприємства "Ринок" Славутського районного споживчого товариства, м. Славута Хмельницької області
про стягнення 13949,95 грн. заборгованості
Суддя Смаровоз М.В.
Представники сторін:
позивача: Шпичко Б.О. - за довіреністю від 21.08.2012р.;
відповідача: не з'явився.
В судовому засіданні 15.05.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 17.05.2013р.
Позивач, посилаючись на укладений між сторонами договір на постачання природного газу за регульованим тарифом промисловим споживачам, які не є платниками ПДВ, № 2012-ПП-(13)-(156) від 01.01.2012р., просить суд стягнути з відповідача на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" 13949,95 грн заборгованості, що виникла на час пред'явлення позову внаслідок неоплати відповідачем в повному обсязі вартості спожитого газу.
Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, що не перешкоджає вирішенню спору згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
01.01.2012 року між публічним акціонерним товариством „Хмельницькгаз" (постачальником) та кооперативним підприємством „Ринок" Славутського районного споживчого товариства (споживачем) укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом промисловим споживачам, які не є платниками ПДВ, № 2012-ПП-(13)-(156) (з врахуванням змін та доповнень, внесених додатковою угодою № 1 від 01.01.2012 року до договору № 2012-ПП-(13)-(156) на постачання природного газу за регульованим тарифом промисловим споживачам, які не є платниками ПДВ (далі - договір)), відповідно до якого постачальник постачає природний газ (далі - газ) для потреб промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором (п.1.1. договору).
Згідно з п. 2.6. договору споживач з 25 числа поточного місяця по 1 число місяця наступного за звітним надає постачальнику два примірники акта приймання-передачі природного газу, які підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою споживача.
Відповідно до п. 2.7. договору послуги з постачання газу підтверджуються підписаними сторонами актом прийому-передачі газу та актом надання послуг з приймання-передачі газу, що оформляється за даними вузлів обліку, визначених у додатку 1 до договору.
Як передбачено п. 2.8. договору постачальник до 5-го числа, наступного за звітним місяцем, направляє споживачу два примірники акта надання послуг з приймання-передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою постачальника.
Пунктом 2.9. договору передбачено, що споживач протягом двох днів з дати одержання акта надання послуг з приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.
Акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків споживача з постачальником (п. 2.10. договору).
Згідно з п. 4.1. договору розрахунки за реалізований споживачеві газ здійснюються за цінами, що встановлюються національною комісією, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Відповідно до п. 4.2. договору у випадках, передбачених законодавством, до ціни на природний газ додаються: збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ; тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами; тариф на транспортування газу розподільними трубопроводами; тариф на постачання газу за регульованим тарифом; податок на додану вартість.
Як передбачено п. 4.3. договору з 01.01.2012 року вартість природного газу за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711210000, ввезеного на митну територію України ПАТ „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України" для суб'єктів господарської діяльності, які не є платником податку на додану вартість складає 3509 грн. за 1000 куб.м природного газу, крім того ПДВ - 701,8 грн. Цільова надбавка від вартості природного газу 2% - 70,18 грн., крім того ПДВ - 14,036 грн. Тариф на розподіл 1000 куб.м газу розподільчими газовими мережами становить 289,9 грн., крім того ПДВ складає 57,98 грн. Тариф на розподіл 1000 куб.м газу магістральними газопроводами становить 15,7 грн., крім того ПДВ складає 3,14 грн. Тариф на постачання 1000 куб.м газу розподільчими газовими мережами становить 39 грн., крім того ПДВ складає 7,8 грн. Всього до оплати 3923,78 грн. за 1000 куб.м поставленого та розподіленого природного газу, крім того ПДВ складає 784,756 грн. Всього до оплати з ПДВ 4708,536 грн. за 1000 куб.м.
Пунктом 4.5. договору передбачено, що сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 4.1. та 4.2. договору, є обов'язковою для сторін з дати набрання нею чинності. Визначена на її основі вартість газу буде застосовуватись сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за газ згідно умовами договору.
Розрахунковий період за договором становить один місяць - з 8.00 години першого дня місяця до 8.00 години першого дня наступного місяця включно (п. 4.6. договору).
Згідно з п. 4.7. договору оплата вартості природного газу, послуг з його постачання, транспортування та розподілу газу здійснюється споживачем 100% авансовим платежем за 8 банківських днів до початку місяця постачання природного газу із розрахунку договірного обсягу постачання газу протягом періоду оплати відповідно до додатка 2 до договору. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці. У випадку недоплати вартості природного газу, послуг з його постачання, транспортування та розподілу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим. У разі переплати за фактично спожитий газ сума переплати зараховується постачальником в рахунок оплати поставленого газу в наступному розрахунковому періоді або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу. У разі збільшення підтвердженого обсягу газу протягом розрахункового періоду споживач здійснює оплату додатково заявлених обсягів газу в п'ятиденний строк після збільшення цього обсягу в установленому договором порядку.
Відповідно до п. 4.8. договору оплата вартості послуг з постачання газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.
Як передбачено п. 4.10. договору звірка розрахунків здійснюється сторонами на підставі відомостей про фактичну оплату вартості спожитого газу споживачем та акта приймання-передачі газу протягом 10-ти днів з дати пред'явлення вимоги однієї із сторін.
Підпунктами 5.1.1., 5.1.2., 5.1.5, 5.1.6. договору передбачено, що постачальник зобов'язується, зокрема, виконувати умови договору. Забезпечувати постачання газу до пунктів призначення на умовах та в обсягах, визначених договором. Складати та надавати на погодження споживачеві акт надання послуг з приймання-передачі газу. Забезпечувати постачання газу з дотриманням вимог, установлених державними стандартами, технічними умовами, нормативно-технічними документами щодо його якості та тиску.
Згідно з пп.пп. 5.3.1., 5.3.3., 5.3.4. договору споживач зобов'язується, зокрема, виконувати умови договору. Складати та надавати на погодження постачальнику акт приймання-передачі природного газу. Оплачувати постачальнику вартість поставленого газу на умовах та в обсягах, визначених договором.
Відповідно до п. 6.1. договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором і чинним законодавством України.
Як передбачено п. 10.1. договору цей договір набирає чинності з 1 січня 2012 року та укладається на строк до 31 грудня 2012 року.
Пунктом 10.2. договору передбачено, що усі зміни та доповнення до договору оформляються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін.
До договору додані: додаток № 1 „Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання", додаток № 2 „Договірні обсяги постачання природного газу на 2012 рік".
Претензією від 07.06.2012 р. № 451 повідомлено відповідача про необхідність погасити наявну заборгованість у сумі 13949,95 грн.
В матеріалах справи також наявні: розрахунок заборгованості, акт звірки № 1452 (за період з 01.02.2012 року по 26.02.2013 року), копії акту прийому-передачі природного газу від 29.02.2012р., рахунку № 1452-0312/13 від 17.03.2012р. на суму 14394 грн., акту про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо стягнення з відповідача існуючої станом на час подання позову та на час вирішення спору заборгованості у розмірі 13949,95 грн., що виникла внаслідок того, що відповідач не виконав належним чином свої зобов'язання, визначені умовами укладеного між сторонами у справі договору на постачання природного газу за регульованим тарифом промисловим споживачам, які не є платниками ПДВ, № 2012-ПП-(13)-(156) від 01.01.2012р. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню із стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з кооперативного підприємства "Ринок" Славутського районного споживчого товариства (Хмельницька область, м. Славута, пров. Робітничий, 1, ідентифікаційний код 01563722) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (м. Хмельницький, проспект Миру, 41, ідентифікаційний код 05395598) 13949,95 грн. заборгованості, 1720,5 грн. відшкодування судового збору.
Видати наказ.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 3 прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу;
3 - відповідачу (КП "Ринок" Славутського районного споживчого товариства, 30000, Хмельницька обл., м. Славута, пров. Робітничий, 1 (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення)).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2013 |
Оприлюднено | 21.05.2013 |
Номер документу | 31273261 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні