Постанова
від 16.05.2013 по справі 914/902/13-г
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" травня 2013 р. Справа № 914/902/13

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Матущака О.І.

суддів Дубник О.П.

Скрипчук О.С.

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «І.Т. - Березовиця» м.Тернопіль б/н від 29.03.2013 р.

на рішення господарського суду Львівської області від 20.03.2013р.

у справі № 914/902/13

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «І.Т. - Березовиця» м.Тернопіль

до відповідача приватного підприємства «Імексопттранс» м. Львів-Брюховичі

про стягнення заборгованості

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 20.03.2013 р. позов задоволено. Стягнуто з приватного підприємства «Імексопттранс» , м.Львів на користь товариства з обмеженою відповідальністю «І.Т.-Березовиця» 15 000,00 грн. основного боргу, 1 720, 50 грн. відшкодування витрат на оплату судового збору; відмовлено в частині стягнення судових витрат, пов'язаних з оплатою послуг адвоката.

Рішення суду мотивоване тим, що квитанція до прибуткового касового ордера не є належним доказом того, що саме позивач поніс ці витрати. Належними доказами в такому випадку могла бути квитанція до видаткового касового ордера, яка свідчить про видачу готівкових коштів уповноваженій позивачем особі для внесення цих коштів до каси контрагента, в цьому випадку адвоката.

Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого суду в частині відмови стягнення 1 500 грн. судових витрат на правову допомогу адвоката. Свої вимоги скаржник мотивує тим, що відповідно до постанови НБУ «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004 р., про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником. У випадку адвоката, який працює самостійно без бухгалтера, він особисто підписує квитанцію до прибуткового касового ордера, чим засвідчує прийняття готівки від контрагента у якого, у якості документа первинного бухгалтерського обліку залишається вказана квитанція.

Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, скаржником оскаржується судове рішення лише в частині відмови у стягненні з відповідача витрат на оплату послуг адвоката. Відтак, рішення переглядається в оскарженій частині.

Скаржником подано заяву про слухання справи без його участі та підтримання вимог апеляційної скарги в повному обсязі. Відповідач явку в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, відзиву не подав. За таких обставин, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за наявними у справі документами.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задоволити, а рішення місцевого суду змінити в частині відмови у стягненні судових витрат на правову допомогу адвоката, з наступних підстав.

Відповідно до приписів ст.44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 3 ст.48 ГПК України, витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Відповідно до ст.ст. 1, 26 вказаного Закону, адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Окрім цього, судова колегія звертає увагу на наступне.

Згідно п.6.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» від 21.02.2013 р. № 7, витрати позивачів та відповідачів, третіх осіб, пов'язані з оплатою ними послуг адвокатів, адвокатських бюро, колегій, фірм, контор та інших адвокатських об'єднань з надання правової допомоги щодо ведення справи в господарському суді, розподіляються між сторонами на загальних підставах, визначених частиною 5 статті 49 Господарського процесуального кодексу України. Відшкодування цих витрат здійснюється господарським судом за наявності документального підтвердження витрат, як-то угоди про надання послуг щодо ведення справи у суді та/або належно оформленої довіреності, виданої стороною представникові її інтересів у суді, платіжного доручення або іншого документа, який підтверджує сплату відповідних послуг, а також копії свідоцтва адвоката, який представляв інтереси відповідної сторони, або оригінала ордеру адвоката, виданого відповідним адвокатським об'єднанням, з доданням до нього витягу з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій.

З огляду на вищевикладене, необхідно зазначити, що в матеріалах справи є наявний договір доручення №2-02 від 04.02.2013 р., укладений між сторонами з визначеним предметом договору. Згідно, п.1.1 вказаного договору, повірений зобов'язується від імені і за рахунок довірителя здійснити наступні дії: 1.Надати правову допомогу у спорі, що виник із ПП «Імексопттранс». З цією метою, здійснити вивчення та огляд доказів за їх місцезнаходженням (4 год). 2.Провести заходи досудового врегулювання спору, шляхом проведення переговорів на предмет безспірного повернення боргу (2 год). 3.Підготувати пакет документів, необхідний для звернення до суду, підготувати позовну заяву та вчинити інші дії необхідні для розгляду справи та її повного юридичного супроводу (12 год).

Крім цього, п.2 договору визначено розрахунок між сторонами. Згідно п.п. 2.2., 2.3 договору, за здійснення дій, що визначені у п.1.1 договору, довіритель сплачує повіреному винагороду в розмірі 1 500 грн. Кошти у вказаній в п.2.2 сумі сплачуються повіреному в момент передачі довірителю підготовленої позовної заяви, готівкою.

В матеріалах справи є наявний також посвідчений сторонами акт приймання-передачі наданих адвокатом послуг № 2-02 від 25.02.2013 р., з зазначеними послугами та вартістю згідно договору.

Щодо квитанції до прибуткового касового ордеру №41-02, виданій адвокатом позивачу, необхідно зазначити наступне.

Згідно п.п 3.1, 3.3. постанови НБУ «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004 р., зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 13.05.2005 р. за №40/10320, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Відповідно до ст.9, 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Як вбачається з квитанції до прибуткового касового ордеру, долученої до матеріалів справи, остання видана на підтвердження отримання адвокатом коштів за надання правової допомоги в день підписання акту приймання-передачі наданих послуг та містить всі необхідні реквізити первинного документу.

З огляду на вищевикладене, місцевий господарський суд помилково вказав про відсутність підстав для відшкодування витрат на правову допомогу адвоката.

Таким чином, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про задоволення апеляційної скарги та стягнення судових витрат у сумі 1500 грн. на правову допомогу адвоката. У цій частині рішення необхідно змінити.

При зміні чи скасуванні рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд проводить новий розподіл судових витрат на підставі ст.49 ГПК України. Таким чином, судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, -

Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу задовольнити.

2. Рішення господарського суду Львівської області від 20.03.2013 р. у справі

914/902/13-г змінити, доповнивши п.3 резолютивної частини наступного змісту: «Стягнути з приватного підприємства «Імексопттранс» (79491, м. Львів-Брюховичі, Львівська область, вул.Курортна, буд. 2, ідентифікаційний код 30388084) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «І.Т.-Березовиця» (46027, м. Тернопіль, вул.С.Будного, буд.2, ідентифікаційний код 31384091) 1 500 грн. судових витрат на правову допомогу адвоката.

В решті резолютивну частину рішення залишити без змін.

3. Стягнути з приватного підприємства «Імексопттранс» (79491, м. Львів-Брюховичі, Львівська область, вул.Курортна, буд. 2, ідентифікаційний код 30388084) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «І.Т.-Березовиця» (46027, м. Тернопіль, вул.С.Будного, буд.2, ідентифікаційний код 31384091) 860, 25 грн. судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.

Господарському суду Львівської області видати накази на виконання даної постанови.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

6. Матеріали справи скеровуються в господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 21.05.2013 р.

Головуючий-суддя Матущак О.І.

Суддя Дубник О.П.

Суддя Скрипчук О.С.

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.05.2013
Оприлюднено22.05.2013
Номер документу31306518
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/902/13-г

Постанова від 16.05.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак О.І.

Ухвала від 10.04.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак О.І.

Рішення від 20.03.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні