Рішення
від 20.05.2013 по справі 913/979/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 травня 2013 року Справа № 913/979/13

Провадження № 29/913/979/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю

"Луганське енергетичне об'єднання",

м. Луганськ,

до відповідача: Малого приватного підприємства

"БІК", м. Луганськ,

про стягнення 23 417 грн. 71 коп.

Суддя Якушенко Р.Є.,

секретар судового засідання: Колпакова Г.О.,

в присутності представників

сторін:

від позивача: Лавриненко В.С., провідний юрисконсульт відділу

правового забезпечення Товариства, довіреність

№ 66 від 01.02.2013;

від відповідача: повноважний представник у судове засідання

не прибув.

Відповідно до статей 4 4 , 81 1 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду справи не заявлено вимоги про фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Обставини справи: 02.04.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" (далі - ТОВ "ЛЕО", позивач у справі) звернулося до господарського суду Луганської області про стягнення з Малого приватного підприємства "БІК" (далі - МПП "БІК", відповідача у справі) 23 471 грн. 71 коп., з яких:

- 15 881 грн. 84 коп. - заборгованість за спожиту активну електроенергію за листопад 2012 року;

- 4 752 грн. 43 коп. - вартість різниці між фактично спожитою електроенергією та договірною величиною споживання електроенергії за листопад 2012 року;

- 2 759 грн. 92 коп. - заборгованість за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії за листопад 2012 року;

- 23 грн.52 коп. - пеня за період прострочення платежів за спожиту активну електроенергію у жовтні 2012 року з 23.10.2012 по 29.10.2012 .

Позивач з посиланням на норми статті 26 Закону України "Про електроенергетику", статей 526, 530 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) обґрунтовує вимоги порушенням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 978 від 12.05.2008 по розрахунках за спожиту електроенергію.

Крім того, відповідач перевищив договірні величини споживання електроенергії передбачені договором № 978 від 12.05.2008, за що встановлена відповідальність згідно статті 26 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР "Про електроенергетику", тому повинен сплатити постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці між фактично спожитою і договірною величинами.

Мале приватне підприємство "БІК" (далі - МПП "БІК") відповідач у справі, не забезпечив участь повноважного представника у судове засідання, хоча про час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином: ухвала суду від 07.05.2013 направлена завчасно рекомендованим листом з повідомленням 08.05.2013 за належною адресою місцезнаходження юридичної особи, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 16300308 станом на 15.04.2013.

Згідно статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. У відповідності до частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України, дані про місцезнаходження юридичної особи вносяться до єдиного державного реєстру. Отже, виходячи з наведеного, місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації.

Статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо такі відомості, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні.

Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 N 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.

Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

До повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними у матеріалах справи (Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 02.06.2006 N 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" пункт 4, від 14.08.2007 N01-8/675 пункт 15, від 18.03.2008 N 01-8/164 пункт 23.

Справа розглядалася судом неодноразово. Відповідачу надавалася можливість прийняти участь у судовому засіданні та надати відзив на позов.

До початку даного судового засідання будь-яких клопотань відповідач не надав.

Відповідно до статті 75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

На підставі викладеного справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

При з'ясуванні фактичних обставин справи, дослідивши надані сторонами докази, заслухавши присутнього у судовому засіданні представника позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

12.05.2008 між сторонами у справі був укладений договір про постачання електричної енергії № 978 (далі - договір) (а.с.6-11).

Відповідно до пункту 1.1 договору Постачальник, позивач у справі, постачає електричну енергію Споживачу, відповідачу у справі, для забезпечення потреб електричних установок Споживача з загальною приєднаною потужністю 152,5 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені відповідно додатком до договору "Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії Споживача" та "Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання Споживача", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід'ємною частиною.

Відповідно до підпункту 2.2.2 договору Постачальник зобов'язується постачати Споживачу електричну енергію, як різновид товару: в обсягах, визначених Додатком "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та субспоживачам", з урахуванням вимог розділу 5 та умов розділу 6 договору .

Відповідно до умов пункту 2.3.3 договору Споживач зобов'язаний для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 27 числа згідно з Додатком "Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» знімати покази розрахункових засобів обліку, оформляти результати відповідно до додатку «Форма «Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку», та направляти уповноваженого представника у відділ збуту Свердловський філії (РЕМ) за адресою: м. Свердловськ, вул. К.Маркса, 22 для подання «Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку» за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку акту про використану електричну енергію, який складається за формою наведеною у додатку « Форма «Акт про використану електричну енергію». Споживач повертає один екземпляр підписаний зі свого боку акту про використану електричну енергію разом з актом про зняття показів розрахункових засобів обліку за наступний розрахунковий період.

У відповідності з пунктом 4.4.1 договору у разі порушення Споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за не обліковану електричну енергію та на відшкодування збитків Споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожний день прострочення.

На суму нарахованої пені Споживачу надаються окремий рахунок.

Відповідно до пункту 7.9 договору розрахунки за електричну енергію та інші платежі здійснюються Споживачем у порядку, передбаченому додатком "Порядок розрахунків".

Пунктом 3 Додатку до договору "Порядок розрахунків" передбачено, що величина коштів, яку необхідно оплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином: обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів розрахункових засобів обліку розкладається пропорційно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідний їм обсяг електричної енергії (а.с.11) .

За умовами договору пункту 9 даного додатку розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків та пені за порушення строків розрахунків Споживач здійснює на підставі наданих Постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання .

Порядок визначення договірних величин споживання електричної енергії передбачений розділом 5 договору.

Згідно пункту 5.1 договору договірні величини споживання електричної енергії визначаються у Додатку "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу" на підставі заяви Споживача на обсяг очікуваного споживання електричної енергії для кожної площадки вимірювання за місяцями року, яка надається Споживачу Постачальнику не пізніше ніж за 45 днів до початку року.

У разі ненадання Споживачем відомостей про обсяг очікуваного споживання електричної енергії у встановлений в цьому пункті термін розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється позивачем за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року.

Пунктом 5.5 договору встановлено, що відповідач має право протягом поточного розрахункового періоду звернутися до позивача із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії та електричної потужності.

Пунктом 4.4.2 договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 договору, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії двократну вартість фактично спожитої та договірної величини.

Договірна величина споживання електричної енергії була визначена сторонами у додатку "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та субспоживачам", згідно якого споживачу були встановлені обсяги постачання електричної енергії у листопаді 2012 року в розмірі 12, 0 тис.кВт/год. (а.с.20).

Подані позивачем докази свідчать, що відповідно до акту про зняття показів розрахункових засобів обліку від 12.10.2012 на звітну дату - 12.10.2012 покази приладу споживача становили 0004131.

При перевірці об'єкта споживача 29.10.2012 покази приладу обліку становили 0004329,2 (акт від 29.10.2012 залучений до матеріалів справи).

На звітну дату 12.11.2012 представник споживача не з'явився, акт про зняття показів розрахункових засобів обліку не надав.

При розрахунку санкції за перевищення договірної величини споживання електричної енергії враховувались лише кВт, що зафіксовані актом про зняття показів розрахункових засобів обліку від 12.10.2012 (0004131) та актом контрольного зняття показів від 29.10.2012 (0004329,2).

Відповідно до наведеного та по показанням приладів обліку з 12.10.2012 по 29.10.2012 було спожито 4329,2-4131=198,2 кВт. У зв'язку із наявністю у споживача власного трансформатору струму вказаний обсяг споживання множиться на коефіцієнт 80, тобто 198,2*80 = 15856 кВт., технічні втрати електричної енергії постачальника в електричних мережах споживача склали 1164 кВт.

Загалом за цей період спожито 15856+1164 = 17020 кВт. (вказано в графі 13 акту про використану електричну енергію)

Згідно до умов договору дозволений ліміт становив 12000 кВт.

Розмір перевищення становив 17020-12000= 5020 кВт.

Діючий тариф за цей період 0,9467 грн. (без ПДВ)

5020 кВт * 0,9467 грн.(без ПДВ) = 4752,43 грн.

На вказану суму перевищення 4752,43 як на санкцію ПДВ не нараховувалось (у рахунку № 0978/11/4 в графі ПДВ стоять 0,00 ).

Щодо вимог про стягнення боргу за активну електроенергію в сумі 15881 грн. 84 коп. судом встановлено, що на звітну дату 12.11.2012 представник споживача не з'явився, акт про зняття показів розрахункових засобів обліку не надав. Тому відповідно до умов договору обсяг споживання електричної енергії з 29.10.2012 по 12.11.2012 було розраховано за попереднім середньому споживанні електричної енергії та склала 8960 кВт.

Вказаний розмір кВт-8960-було розраховано наступним чином.

За попередній період - 12.09.2012 по 12.10.2012 - відповідач спожив 19200 кВт. Кількість днів у цьому періоді з 12.09.2012 по 12.10.2012 становить 30 днів. Середній обсяг споживання за цей період становить 19200/30=640 кВт на день.

За період з 29.10.2012 по 12.11.2012 за 14 днів середній обсяг спожитої електроенергії становить 640*14=8960 кВт.

Загалом за звітний період з 12.10.2012 по 12.11.2012 було спожито 17020+8960 = 25980 кВт.

Діючий тариф за цей період 0,9467 грн. (без ПДВ)

25980 кВт * 0,9467 грн. (без ПДВ) = 24595,27 грн.

Сума ПДВ 24595,27 * 0,2 = 4919,05 грн.

Сума загалом з ПДВ 24595,27 + 4919,05 = 29514,32 грн.

Сплачено в рахунок передоплати за цей період було 13632,48 грн.

Загалом до сплати 29514,32-13632,48 = 15881,84 грн.

Розрахунок плати за перетікання реактивної електроенергії виконано позивачем відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 № 19 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.02.2002 № 93/6381 та складає 2759 грн. 92 коп.

Згідно п. 6.11 правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 № 28, відповідачу були надані рахунки на оплату, а саме:

- рахунок № 0978/11/1 на суму 15881 грн. 84 коп. - за активну електроенергію;

- рахунок № 0978/11/3 на суму 2759 грн. 92 коп. - послуги з перетікань реактивної електроенергії;

- рахунок № 0978/11/5 на суму 23 грн 52 коп. - пеня;

- рахунок № 0978/11/4 на суму 4752 грн. 43 коп. - перевищення договірного споживання.

Оскільки відповідач дані рахунки не оплатив у встановлений договором строк, позивач звернувся до господарського суду за захистом свого порушеного права та законного інтересу з викладеними вище позовними вимогами.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, не спростував обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Оцінивши встановлені обставини справи, суд вважає, позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Правовідносини між сторонами за позовом виникли із договору про постачання електричної енергії № 978 від 12.05.2008, який за своєю правовою природою є різновидом договору купівлі-продажу і до нього застосовуються, як загальні положення про договір купівлі-продажу, так і положення глави 54 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та параграф 1 глави 30 Господарського кодексу України (далі - ГК України), Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією", які затвердженні Постановою НКРЕ України від 31.07.1996 № 28 (в редакції постанови НКРЕ від 22.11.2006 № 1497) (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Зазначена норма Цивільного кодексу України кореспондується з положеннями статті 265 Господарського кодексу України.

Статтею 526 ЦК України та 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Порушенням зобов'язання, у відповідності до статті 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто - неналежне виконання.

У відповідності з правилами статей 4 3 , 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

На підставі статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Фактичні обставини свідчать, що позивач на виконання умов договору у листопаді 2012 постачав відповідачу електроенергію, претензій щодо постачання електроенергії у відповідача немає.

Обсяги спожитої електроенергії за період з 29.10.2012 по 12.11.2012 було розраховано відповідно до умов договору за попередньому середньому споживанню електричної енергії, оскільки відповідач не надав акту про зняття показів розрахункових засобів обсягу на звітну дату.

Відповідач в порушення умов пункту 7.9 договору № 978 від 12.05.2008 та пункту 3 додатку до нього повністю не оплатив спожиту у листопаді 2012 року електроенергію у строк визначений пунктом 9 Додатку до договору "Порядок розрахунків", у зв'язку з чим за ним обліковується заборгованість за вказаний період за активну електроенергію в сумі 15881 грн. 84 коп., яка підтверджена матеріалами справи, заявлена обґрунтовано, відповідачем не спростована та підлягає до стягнення з відповідача.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Фактичні обставини свідчать, що відповідач допустив прострочення оплати спожитої у жовтні 2012 року активної електричної енергії, у зв'язку з чим позивачем на підставі підпункту 4.4.1 договору нарахована та заявлена до стягнення за 6 днів прострочення з 23.10.2012 по 29.10.2012 пеня у сумі 23 грн. 52 коп., яка підлягає до стягнення з відповідача.

Частиною 6 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідно до пункту 6.16 ПКЕЕ постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на отримання від споживача підвищеної оплати за електричну енергію за обсяг перевищення споживачем договірних величин споживання електричної енергії та величини потужності за розрахунковий період відповідно до актів законодавства та умов договору.

Пунктом 6.17 ПКЕЕ передбачено, що у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії за розрахунковий період споживачем, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, або якщо відповідно до договору для споживача протягом розрахункового періоду змінювався тариф, він за обсягом перевищення сплачує на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії підвищену згідно з законом вартість різниці між фактично спожитим та договірним обсягами електричної енергії за середньозваженим тарифом.

Середньозважений тариф розраховується як частка від ділення всієї нарахованої за розрахунковий період суми оплати за електричну енергію на обсяг всієї електричної енергії, спожитої за цей період.

Згідно підпункту 4.4.2 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначені згідно із вимогами розділу 5 договору, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин.

Відповідно до статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Виходячи з наведених норм та приписів закону, передбачена статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" санкція (сплата двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини електроенергії) є господарсько - правовою відповідальністю за порушення у сфері господарювання.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача 4752 грн. 43 коп. заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п.6.4. Правил користування електричною енергією плата за перетікання реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, суми штрафних санкцій зараховуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або електропередавальної організації відповідно до умов укладено договору.

Відповідач не оплатив послуги позивача з перетікань реактивної електроенергії за листопад 2012 року в сумі 2759 грн. 92 коп., а тому вимоги позивача про стягнення вказаної суми є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 1720 грн. 50 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 4 3 , 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Малого приватного підприємства «БІК», вул. Чорноморська, буд. 17, м. Луганськ, 91006, ідентифікаційний код 13385585, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", кв. Гайового, буд. 35А, м. Луганськ, ідентифікаційний код 31443937:

- на розрахунковий рахунок зі спеціальним режимом використання № 260313169060 у філії ЛОУ ВАТ «Ощадбанк", МФО 304665, код 31443937 борг за активну електроенергію у сумі 15 881 грн. 84 коп., борг за перевищення договірних величин споживання в сумі 4 752 грн. 43 коп.;

- на розрахунковий рахунок № 2600418644 в ЛОД ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 304007, код 31443937 борг за послуги з перетікань реактивної електроенергії в сумі 2 759 грн. 92 коп., пеню в сумі 23 грн. 52 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 1 720 грн. 50 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення суду.

Дата підписання рішення - 23.05.2013.

Суддя Р.Є. Якушенко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення20.05.2013
Оприлюднено23.05.2013
Номер документу31348975
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/979/13

Рішення від 20.05.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Якушенко Р.Є.

Ухвала від 07.05.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Якушенко Р.Є.

Ухвала від 18.04.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Якушенко Р.Є.

Ухвала від 02.04.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Якушенко Р.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні