Рішення
від 24.05.2013 по справі 321/67/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ 22-ц/778/2849/13 Головуючий у 1 інстанції: Мовчан О.Г.

Суддя-доповідач: Пільщик Л.В.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

« 22» травня 2013 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючого: Пільщик Л.В.

суддів: Сапун О.А.

Краснокутської О.М.

при секретарі: Евальд Д.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 19 березня 2013 року по справі

за позовом Приватного підприємства «Деметра» до ОСОБА_3 про визнання права та зобов'язання до виконання в натурі зобов'язання за договором, за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Приватного підприємства «Деметра», третя особа: відділ Держкомзему в Михайлівському районі Запорізької області, про розірвання договору оренди землі, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2013 року ПП «Деметра» звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про визнання права та зобов'язання до виконання в натурі зобов'язання за договором.

Зазначило, що 14 червня 2010 року уклало договір оренди земельної ділянки з ОСОБА_3 Предметом договору стало використання ПП «Деметра» як орендарем належної відповідачу як орендодавцю земельної ділянки загальною площею 5,8845 га, кадастровий номер 2323382200:02:006:0029, розташованої на території Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, право власності ОСОБА_3 посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №076006. Договір пройшов державну реєстрацію у встановленому законом порядку, про що в Державному реєстрі земель зроблено запис від 28 лютого 2012 року за № 232330004000817.

В порушення умов договору та законодавства відповідач 25 квітня 2012 року не допустив працівників ПП «Деметра» до обробку орендованої земельної ділянки, заперечуючи право позивача на її використання за даним договором.

З метою досудового врегулювання спірного питання звернулося до ОСОБА_3 з листом за вих. № 100 від 10 травня 2012 року. У відповідь надійшов лист від 12 травня 2012 року, в якому відповідач фактично висловив позицію про небажання виконувати умови договору.

Вважаючи такі дії ОСОБА_3, неправомірними й такими, що порушують права та законні інтереси ПП «Деметра», просило визнати за ним право на орендне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2323382200:02:006:0029, розташованої на території Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, що належить на праві власності ОСОБА_3 відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 14 червня 2010 року; зобов'язати ОСОБА_3 до виконання в натурі зобов'язань за договором оренди землі від 14 червня 2010 року шляхом заборони ОСОБА_3 вчиняти будь-які дії, що перешкоджають використанню ПП «Деметра» зазначеної земельної ділянки; покласти на відповідача всі витрати по справі.

В лютому 2013 року ОСОБА_3 звернувся із зустрічною позовною заявою до ПП «Деметра», третя особа: відділ Держкомзему в Михайлівському районі Запорізької області, про розірвання договору оренди землі.

Зазначив, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 5,8845 га, що розташована на території Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області (кадастровий номер 2323382200:02:006:0029), на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ №076006.

14 червня 2010 року уклав з ПП «Деметра» договір оренди належної йому вищевказаної земельної ділянки строком на 10 років. При укладанні договору погодили умови та порядок сплати орендної сплати за її користування. Цього ж дня відбулась передача земельної ділянки ПП «Деметра», про що було складено відповідний акт прийому-передачі земельної ділянки. Починаючи з часу підписання договору ПП «Деметра» почало користуватися його земельною ділянкою для товарного сільськогосподарського виробництва.

До теперішнього часу з ним не проведено розрахунок за використання його земельної ділянки відповідачем в 2011 році, тобто не виконанні істотні умови договору.

Крім того, вважає, що реєстрація договору оренди здійснена з порушенням діючого законодавства, оскільки посадова особа, відповідальна за державну реєстрацію, ОСОБА_4 на час реєстрації в відділі Держкомзему у Михайлівському районі не працював і таким чином не міг здійснювати дії направлені на державну реєстрацію.

Просив розірвати достроково договір оренди земельної ділянки, укладений 14 червня 2010 року між ним та ПП «Деметра», анулювати запис про реєстрацію договору оренди земельної ділянки, вчинений відділом Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області в Державному реєстрі земель від 28 лютого 2012 року за №232330004000817.

Ухвалою Михайлівського районного суду Запорізької області від 04 лютого 2013 року зазначені позови об'єднані в одне провадження.

Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 19 березня 2013 року позовні вимоги ПП «Деметра» задоволено.

Визнано за ПП«Деметра» право на орендне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2323382200:02:006:0029. розташованої на території Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, що належить на праві власності ОСОБА_3 відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 14 червня 2010 року, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області, про що в Державному реєстрі земель зроблено запис від 28 лютого 2012 року за №232330004000817.

Зобов'язано ОСОБА_3 до виконання в натурі зобов'язань за договором оренди земельної ділянки від 14 червня 2010 року шляхом заборони ОСОБА_3 вчиняти будь-які дії, що перешкоджають використанню приватним підприємством «Деметра» зазначеної земельної ділянки. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ПП «Деметра» понесені судові витрати, що складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 229, 40 грн.

В задоволенні вимог зустрічного позову ОСОБА_3 відмовлено.

Апеляційне провадження відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_3

В апеляційній скарзі, посилаючись на незаконність рішення, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити, в задоволенні позову ПП «Деметра» відмовити.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що договір оренди землі не може бути розірваний із зазначених позивачем підстав.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Статтею 20 Закону передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" (зі змінами), який в силу ст. 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, на Державний комітет України із земельних ресурсів (зараз - Державне агентство земельних ресурсів України) був покладений обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди земельної ділянки укладений у письмовій формі, пройшов державну реєстрацію у відділі Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області, про що у державному реєстрі земель 28.02.2012 року вчинено запис за №2323300040000817, що сторонами не оспорюється.

Позивач не оскаржував дії органу, на який державою покладено обов'язок здійснювати реєстрацію договорів оренди, вимоги до відділу Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області не заявлялися, він є третьою особою у справі та не є відповідачем.

А відтак в межах заявленого позову про розірвання договору оренди обставини, пов'язані з здійсненням реєстрації відділом Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області, на які посилається позивач, не входять в предмет перевірки, оскільки не відносяться до підстав розірвання договору оренди землі, які визначені ст.651 ЦК України, ст. 32 Закону України "Про оренду землі" і передбачають розірвання договору на вимогу однієї із сторін в разі порушення договору другою стороною.

За положеннями ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

В обґрунтування вимог про розірвання договору ОСОБА_5 посилався також на невиконання ПП «Деметра» умов договору щодо сплати орендної плати за 2011 р. Між тим, положення закону, які регулюють спірні правовідносини, вимагають систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання договору оренди.

Правова позиція щодо розірвання договору оренди у разі систематичної несплати орендної плати викладена в постанові Верховного Суду України від 12 грудня 2012 року № 6-146 цс 12, яка згідно із ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для судів. Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого Спеціалізованого суду України від 10 квітня 2013 р. №6-47547св.12

Отже, суд обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення зустрічного позову.

У відповідності до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Тому суд у відповідності до вимог ст.ст.25, 27 Закону «Про оренду землі» забезпечив захист прав орендаря і зобов'язав орендодавця не чинити перешкоди у користуванні ділянкою.

Разом з тим, суд рішенням визнав за ПП «Деметра» право на орендне використання земельної ділянки відповідно до договору оренди від14 червня 2010 року.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" та договором оренди.

Згідно з ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається в письмовій формі.

Згідно з ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі юридично був укладений, пройшов державну реєстрацію, не був визнаний недійсним чи не укладеним, у позові про його розірвання відмовлено. Тобто договір є чинним і на його підставі орендодавець набув право користування земельною ділянкою, тому підстав визнавати таке право судовим рішенням не має, і ці позовні вимоги ПП «Деметра» не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,

ВИРІШИЛА :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 19 березня 2013 року в частині задоволення позовних вимог Приватного підприємства «Деметра» про визнання права на орендне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2323382200:02:006:0029, розташованої на території Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, що належить на праві власності ОСОБА_3 відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 14 червня 2010 року, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області, про що в Державному реєстрі земель зроблено запис від 28 лютого 2012 року за №232330004000817, скасувати і у задоволенні цих вимог відмовити.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.

Рішення може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення24.05.2013
Оприлюднено27.05.2013
Номер документу31387695
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —321/67/13-ц

Рішення від 24.05.2013

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Пільщик Л. В.

Ухвала від 16.04.2013

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Пільщик Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні