АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 599/219/13-ц Головуючий у 1-й інстанції Чорна В.Г. Провадження № 22-ц/789/547/13 Доповідач - Бершадська Г.В. Категорія - 45
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2013 р. Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Бершадської Г.В.
суддів - Ткача З. Є., Шевчук Г. М.,
при секретарі - Нищий О.Т.
з участю представника ТзОВ "Грейн Ленд Україна" Дашо Т.Ю.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ТзОВ "Грейн Ленд Україна" на рішення Зборівського районного суду від 1 березня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ТзОВ "Грейн Ленд Україна", третьої особи - відділу Держземагенства в Зборівському районі про визнання недійсним договору оренди землі,-
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2013 року ОСОБА_3 звернулася із вищевказаним позовом, зазначаючи, що оскаржуваний договір не містить істотних умов стосовно заходів щодо збереження родючості землі, має виправлення та дописування. Не долучено плани або схеми земельних ділянок, кадастрові плани та акти визначення меж земельних ділянок в натурі, та акта приймання-передачі об"єкта оренди, тому є недійсним.
Рішенням Зборівського районного суду від 1 березня 2013 року договір оренди землі, укладений між ОСОБА_3 та ТзОВ "Грейн Ленд Україна", визнано недійсним, стягнуто з відповідача в користь позивача 229,40 грн судових витрат.
Не погодившись із рішенням суду, ТзОВ "Грейн Ленд Україна" звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржуване рішення порушує норми матеріального та процесуального права.
В обгрунтування вимог зазначає, що при ухваленні вищевказаного рішення, судом порушено норми ст. 267 ЦК України та не взято до уваги заяви відповідача про застосування ч. 4 ст. 267 в зв"язку зі спливом позовної давності.
Також апелянт зазначає, що наявність державного акту на право власності на земельну ділянку є підтвердженням наявності плану або схеми земельної ділянки, яка передана в оренду, її кадастрового плану та акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Так, зареєструвавши оскаржуваний договір 6 серпня 2007 року, Зборівський відділ Тернопільської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" додатково підтвердив відповідальність його умов вимогам чинного законодавства та дійсність вказаного договору.
У судовому засіданні представник ТзОВ "Грейн Ленд Україна" підтримав вимоги апеляційної скарги та пояснив, що ТзОВ "Грейн Ленд Україна" уклало 179 договорів оренди земельних ділянок, що знаходяться на території Богданівської сільської ради, строком в основному на 15 років (частина на 10 років), земельна ділянка використовувалась єдиним масивом та всім виплачувалась орендна плата. Договір укладено на 15 років і всі необхідні документи були надані для його державної реєстрації. Вважає, що ОСОБА_3 пропустила строк позовної давності, оскільки остання отримала один примірник договору оренди земельної ділянки, в якому зазначені всі його істотні умови.
Позивач в судове засідання не з"явилася.
Колегія суддів, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вимог, заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення , виходячи із слідуючих мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем зазначено три підстави для визнання договору недійсним: 1). відсутність умов стосовно збереження грунту; 2). виправлення строку дії договору оренди; 3). відсутність додатків до договору у виді плану-схеми земельної ділянки та ін.
Ухвалюючи рішення, суд визнав доводи позовної заяви обгрунтованими і визнав договір оренди недійсним лише з підстав відсутності додатків до договору. Стосовно інших доводів суд першої інстанції у мотивувальній частині не зробив жодних висновків.
Позивачем рішення не оскаржується.
Так, згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об"єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об"єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об"єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 3,07 га, яка знаходиться на території Богданівської сільської ради Зборівського району.
6 серпня 2007 року ОСОБА_3 уклала з ТзОВ "Грейн Ленд Україна" договір оренди даної земельної ділянки, яка знаходиться на території Богданівської сільської ради, строком на 15 років. В договорі зазначено умови збереження стану об"єкта оренди - дотримуватися вимог протиерозійної організації території.
Зазначений договір оренди землі зареєстрований районним відділом Тернопільської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" 6 серпня 2007 року за №040764903044.
До вказаного договору оренди землі долучено копію державного акту №006018 від 1 жовтня 2004 року з планами меж земельних ділянок та кадастровими номерами: №6122681000:01:001:0814, № 6122681000:01:001:0281
Передача об"єкта оренди відбулась у строк та на умовах, що визначені у договорі і стосовно цього питань у сторін не виникало. З 2007 року позивач щорічно отримувала передбачувану договором орендну плату.
Оскільки до договору оренди землі було додано копію державного акта на право власності на земельну ділянку позивача, яка містить план-схему та опис меж належної ОСОБА_3 земельної ділянки, і відбулась її передача, виконувались умови договору оренди, не можна вважати обгрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що сторонами не була погоджена така істотна умова договору, як об"єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки).
Частиною 5 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що невід"ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об"єкта оренди; проект відведення земельної ділянки.
Аналізуючи ч. 1 та ч. 5 ст. 15 вищевказаного Закону, вбачається, що недолучення плану або схеми земельних ділянок, кадастрових планів та актів визначення меж земельних ділянок в натурі не є визначеною законом істотною умовою, а відповідно підставою для визнання правочину недійсним.
Крім цього, колегія суддів вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності (про застосування якої заявляв відповідач), оскільки остання отримала свій примірник договору оренди та мала можливість ознайомитись з його умовами. Однак, ні в момент отримання свого примірника, ні на протязі п"яти років виконання сторонами зобов"язань позивачем не було заявлено жодних претензій щодо порушення її прав. Наявні у справі докази свідчать про те, що ОСОБА_3 погоджувалася на узгоджені договором умови, отримуючи орендну плату впродовж дії договору.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відсутні підстави для визнання договору оренди недійсним, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн Ленд Україна" задовольнити.
Рішення Збаразького районного суду від 1 березня 2013 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн Ленд Україна" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржене безпосередньо до Вищого Спеціалізованого Суду України в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області Г.В. Бершадська
Суд | Апеляційний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2013 |
Оприлюднено | 31.05.2013 |
Номер документу | 31491356 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Тернопільської області
Бершадська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні