Рішення
від 18.05.2013 по справі 2607/13129/12
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 2607/13129/12

Категорія 36

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді -Шаховніної М. О. ,

при секретарі -Довгалюк Д. О. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово - Будівельного кооперативу "Індикатор - 11", третя особа - ОСОБА_2, Міністерство юстиції України в особі Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори про визнання права спільної сумісної власності та визнання права власності у порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Житлово - Будівельного кооперативу "Індикатор - 11", третя особа - ОСОБА_2, Міністерство юстиції України в особі Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори про визнання права спільної сумісної власності та визнання права власності у порядку спадкування.

Свої вимоги мотивує тим, що 3 листопада 1988 року Виконавчим комітетом Київської міської ради народних депутатів на ім'я ОСОБА_3, як члену ЖБК "Індикатор - 11", був виданий ордер на трьохкімнатну квартиру АДРЕСА_2. Крім наймача у вказаній квартирі зареєстровані дружина наймача - ОСОБА_1 та син наймача - ОСОБА_2 18 грудня 1992 року наймачем був повністю сплачений пайовий внесок за спірну квартиру.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року наймач - ОСОБА_3 помер, після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді трьохкімнатної квартири АДРЕСА_2.

Позивачка та її син, як спадкоємці першої черги, звернулися до Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину у строк, передбачений ст. 1270 ЦК України, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ЖБК "Індикатор -11" не надав довідку належність квартири ОСОБА_3

Посилаючись на те, що наймач повністю сплатив пайовий внесок за квартиру АДРЕСА_2, позивачка та її син зареєстровані у вказаній квартирі, ОСОБА_1 на час повної сплати пайового внеску перебувала у шлюбних відносинах з померлим ОСОБА_3, а відповідач не видає довідку про належність квартири ОСОБА_3, внаслідок чого Чотирнадцята Київська державна нотаріальна контора не може видати свідоцтво про право на спадщину, просить визнати за нею право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_2 у порядку поділу спільного сумісного майна подружжя та на 1/4 частину даної квартири у порядку спадкування після померлого ОСОБА_3

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити. Пояснив, що на спірну квартиру ОСОБА_3, як члену ЖБК "Індикатор - 11", був виданий ордер та наймач сплатив повністю пайовий внесок за дану квартиру. ІНФОРМАЦІЯ_1 року наймач - ОСОБА_3 помер, після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді трьохкімнатної квартири АДРЕСА_2. ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги після померлого ОСОБА_3 і відповідно до чинного законодавства повинні успадковувати належну йому 1/2 частину квартири в рівних долях. Крім того зазначив, що ОСОБА_1 на час сплати пайового внеску за вказану квартиру перебувала у шлюбних відносинах із померлим, дана квартира є спільною сумісною власністю подружжя, яка підлягає поділу на загальних засадах відповідно до вимог Сімейного кодексу України. Вважає, що законні права його довірительки порушуються, оскільки вона не може оформити право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті її чоловіка.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити у його задоволенні. Пояснила, що ЖБК "Індикатор -11" не встановлює право власності на квартиру, а є лише обслуговуючим кооперативом. Дійсно позивачка та її син зареєстровані та проживають у будинку ЖБК "Індикатор - 11" за адресою: АДРЕСА_2. ОСОБА_3 в повному обсязі сплатив пайовий внесок за дану квартиру, однак ЖБК "Індикатор - 11" не може надати довідку на приватизацію спірної квартири, оскільки за даною квартирою існує борг за житлово-комунальні послуги та утримання будинку (а.с. 40-41, 67).

Треті особи в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, направили до суду заяви, в яких просять слухати справу у їх відсутність (а.с. 53, 55).

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено у судовому засіданні, 03 листопада 1988 року Виконавчим комітетом Київської міської ради народних депутатів ОСОБА_3, як члену ЖБК "Індикатор - 11", був виданий ордер на сім'ю з трьох осіб на право зайняття житлового приміщення житловою площею 41, 69 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 5).

В спірній квартирі зареєстровано дві особи, що підтверджується довідкою форми № 3 виданою ЖБК "Індикатор - 11" від 17.12.2008 року № 1613 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а. с. 10).

Позивачка є дружиною ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 15.08.1980 року, актовий запис № 1042 (а.с. 8).

ОСОБА_2 є сином позивачки та померлого ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 9).

Як вбачається з квитанції № 21558 від 18.12.1992 року та не заперечувалося в судовому засіданні представником відповідача ОСОБА_3 сплатив пайовий внесок за вищевказану квартиру в повному обсязі (а.с. 6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, актовий запис № 9385 (а.с. 7).

14 січня 2009 року позивачка, у строки передбачені ст. 1270 ЦК України, звернулися до Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 (а.с. 81).

Державним нотаріусом Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори було відкрито спадкову справу після смерті ОСОБА_3 (а.с. 80-86).

Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, для одержання свідоцтва про право на спадщину на спадкову квартиру, нотаріусу необхідно було надати довідку з ЖБК "Індикатор -11". В зв'язку з чим, нотаріусом було направлено запит на ім'я Голови ЖБК "Індикатор -11" з проханням надати відповідну довідку (а.с. 93-94). На запит 14-ої Київської державної нотаріальної контори було повідомлено, що довідка буде видана при наданні документів про погашенні заборгованості за комунальні послуги. (а.с. 44).

Відповідно до ст. 163 ЦК України виробничим кооперативом є добровільне об'єднання громадян на засадах членства для спільної виробничої або іншої господарської діяльності, яка базується на їхній особистій трудовій участі та об'єднанні його членами майнових пайових внесків.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про власність" (в редакції чинній на час придбання майна) член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Відповідно до ч. 3 ст. 384 ЦК України у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

У судовому засіданні представник ЖБК «Індикатор-11» зазначила, що ОСОБА_3 сплатив пайові внески у повному обсязі. Дані обставини підтверджується також копіє квитанції про сплату залишку (а.с. 6).

Статтею 368 ЦК України визначено, що майно набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі смерті члена житлово-будівельного кооперативу, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Відповідно до вимог ст. 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Оскільки ОСОБА_3 сплатив пайовий внесок в повному обсязі то до складу спадщини, яка залишилася після його смерті входить квартира АДРЕСА_2, позивачка на час повної сплати пайового внеску за вищезазначену квартиру перебувала у шлюбних відносинах із померлим ОСОБА_3, дана квартира є спільною сумісною власністю подружжя, а тому вимоги ОСОБА_1 щодо визнання за нею права власності на 1/2 частину спірної квартири в порядку поділу спільного сумісного майна подружжя підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до копії спадкової справи ОСОБА_1 звернулася до Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадкового майна. Крім неї спадкоємцем за законом є син померлого ОСОБА_2 (а.с. 81).

Згідно листа Чотирнадцятої Київської державної нотаріальної контори ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом на спірну квартиру видати не можливо, оскільки нею не надано правовстановлюювальний документ, який би підтверджував право власності померлого на спадкове майно (а.с. 100).

Статтею 1267 ЦК України передбачено, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Згідно роз'яснень п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 в строки встановлені законом вчасно звернулася до нотаріальної контори для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 та відповідно до ст. 1261 ЦК України вона є спадкоємницею першої черги, суд вважає, що позов в частині визнання за позивачкою права власності на 1\4 частину квартири у порядку спадкування після померлого ОСОБА_3 обґрунтований та підлягає задоволенню.

Суд не приймає до уваги протокол № 1 зборів членів ЖБК "Індикатор - 11" від 24 січня 2013 року про відмову у видачі довідки до повного погашення заборгованості, оскільки вимогами чинного законодавства не передбачено не видання довідки коли існує заборгованість.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 163, 368, 384, 1216,1218, 1261, 1267 ЦК України, ст. 60 СК України, ст. 15 Закону України "Про власність", ст. ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 56, 58, 60, 88, 174, 209, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_2 у порядку поділу спільного сумісного майна подружжя.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частину квартиру АДРЕСА_2 у порядку спадкування після померлого ОСОБА_3.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду міста Києва шляхом подання через Подільський районний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М. О. Шаховніна

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.05.2013
Оприлюднено30.05.2013
Номер документу31508947
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2607/13129/12

Рішення від 10.09.2013

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Шаховніна М. О.

Рішення від 18.05.2013

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Шаховніна М. О.

Ухвала від 09.01.2013

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Шаховніна М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні